Motosiklet Için Zincirin Önemi

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Murat Ateş tarafından paylaşıldı.

1. Murat Ateş

Murat Ateş Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Merhaba,
    Bu konuyu, zincir konusunda yaşadığım acı tecrübeyi başkalarının başına gelmemesi için paylaşıyorum.
    Geçtiğimiz ay motosikletimin üzerindeki zincire iyi bakmadığım için (temizlemesi, yağlaması) değiştirmek zorunda kaldım. Malum zincir fiyatları 70 tl'lerden başlayıp 500 600 tl civarlarına kadar çıkmaktadır. Konu böyle olunca hangi zinciri neden, kaç paraya alacağım gibi düşüncelere kapıldım. Kısa bir araştırma sonucu o-ring zincirin dayanıklı olduğunu keşfettim. Motosikletimin de kawasaki ninja 250 r olduğunu düşünerek fazla güçlü değildir 250 cc 33 beygir motosiklet nerede 1000 cc 180 beygir motorlar nerede, benim motorun gücü nedir ki diyerek uygun fiyatlı birşey alsam beni idare eder gibisinden 75 tl o-ringli zincir sipariş verdim.

Motosikletime taktıktan sonra hoşuma da gitti. Eskimiş zincirin üstüne müthiş bir keyif alıyordum. Ta ki 2 saat öncesine kadar... Zincir yaklaşık 1000 km kullandıktan sonra yolda 70 80 km ile giderken 3 viteste koptu. Allaha şükürler olsun düşük süratta koptu. Kazası belasız yol kenarına dura bildim. Birazda şansımdan evimin 2 sokak altında olay gerçekleşti. Motosikleti eve kadar getirdim.

Söyleyeceğim konuya gelecek olursak, zincir alırken en iyisini almaya çalışın. Kötü zincir alırsanız başınıza gelecek olayları sıralayayım.
    1. Yolda hızlı giderken koparsa zincir kırıldığında yere düşmüyor, ilk önce etrafa savruluyor. Bacağınıza gelmesi durumunda ciddi kalıcı sorunlar oluştura bilir.
    2. Yüksek süratta arka lastiğe takılırsa teker kilitler ve düşmenizi nede olur.
    3. Şehirler arası yolda seyahat halinde koparsa dağ başında kalırsınız. Yolda mağdur olmak parayla hesaplanamayacak sıkıntı.
    4. Zincir koparken sağa sola çarptığından ekstra masraf açacaktır.

Bizler Türküz bazı olaylar başımıza gelmeden durumun ciddiyetini anlamayız. Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım. Üç kuruş fazla olsun sağlam olsun...

Şuan internetten D.İ.D marka zincirlere bakıyorum. Bir de dişliye :) Zincir koparken arka dişliyi yamulttu.

2. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Geçmiş olsun. doğru yolu buldun o zaman. hayatımızın şakaya gelir yanı yok malesef. DİD X-ring lere de bak istersen.

Murat Ateş bunu beğendi.
  3. Murat Ateş

Murat Ateş Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Hepsini set olarak sipariş verebileceğim bi site var mı?

4. goksel ozdogru

Motosiklet:
    Honda
  5. Murat Ateş

Murat Ateş Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
  6. goksel ozdogru

Motosiklet:
    Honda
    valla birşey diyemeyeceğim herşeyin bir sahtesi var artık. orjinalse iş görür. ama nasıl teyit edeceksin?

7. Murat Ateş

Murat Ateş Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Satıcının profilinde yapılmış yorumlara göz atıyorum. Özellikle olumsuz not bırakan kullanıcıların yorumlarına bakıyorum. Birde sattığı parçaların çeşidine bakıyorum. Şimdilik güvenilir satıcı gibi duruyor fakat 3, 5 gün iyice araştırıp ondan sonra sipariş vermeyi düşünüyorum.

8. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Çok geçmiş olsun. Kafayada çarpabilirdi yüksek hızda. Allah korumuş.

Ben did x ring taktırdım. Gayette menmundum kullanırken. Öneririm. Biraz pahalı oluyor ama olsun. Motorın en önemli parçası.

Tekrar geçmiş olsun

9. Murat Ateş

Murat Ateş Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
  10. Bilgin Turan

Bilgin Turan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Cok gecmiş olsun. Allah beterinden saklasin. Did zincirlerin sahtesi var diye duydum dikkat edin alırken.

Murat Ateş bunu beğendi.
  11. Mesut Nalbantoğlu

Mesut Nalbantoğlu Üye

Motosiklet:
    Honda
    . Merhaba göksel bey zincirin bakımıyla ilgili bir kaç soru sormak isterim. Motorun zincirini hangi zaman aralıklarında yağlamak lazım? Yağlamadan önce temizlemek gerekir mi? Motoru her yıkadıktan sonra yağlamak gerekir mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..

12. Murat Ateş

Murat Ateş Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki

13. Mesut Nalbantoğlu

Mesut Nalbantoğlu Üye

Motosiklet:
    Honda
    Çok teşekkür ederim murat bey. Çok faydalı oldu. Zincir takımının nasıl temizleneceğine dair iyi bir örnek oldu. Ben motosiklet dünyasında henüz çok yeniyim. Bundan sonrası için bilgi birikiminizden faydalanmak isterim. Şimdiden teşekkür ederim..

14. Murat Ateş

Murat Ateş Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Rica ederim. Birde zincir bakım süresi ile ilgili sorunuz olmuştu. Aslında bunun tarif edilecek standart bi süresi yok. Bulunduğunuz iklime, ortama ve kullanım şeklinize göre değişir. Ben kendim zincir bakımını nasıl yaptığım konusuna gelirsek.
    1. Her yıkamadan sonra bakımını yaparım. Çünkü motosikletin zincirine tazyikli su gelince mevcut yağı üzerinden atıyor, yağlamak gerekir.
    2. Bulunduğunuz ortam tozlu ise kısa sürede zincir pislenerek kötü oluyor. Yağlamak gerekiyor.
    3. Sürekli kullanıyorsanız işe git gel, zincir çok çalıştığında daha kısa sürede temizlemek gerekecek.

200 km, 1 hafta, 10 gün gibi kullanım ve zaman kısıtlaması doğru olmaz.

15. Mesut Nalbantoğlu

Mesut Nalbantoğlu Üye

Motosiklet:
    Honda
    Kesinlikle mantıklı. İhmal ettiğim bir konuymuş. Bu akşam ilgilencem. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim..

16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Zincir dişli takmı olarak değişir diye bir kaç yerde bahsetmiştim.Zincir hareket bitince yani seyahat bitip evine istirahate girince sucakken tercihen waxlı bir sprey ile yağlanır bırakılır.
    Zincir her 300-35 km de bir mutlaka yağlanır
    Zincir her 1200 km de biz temizlnir ve boşa çalışırılarak ısıtılıp yağnaır ona imkan yoksa az biraz hareket edin süratli olmayan gezi yapın zincir ınır ve spreyi sıkarsınız.
    D.İ.D takım için 0224 249 48 47 den Can Ceylan'ı arayın selamlarımı söyleyin size yardımcı olacaktır.

Mesut Nalbantoğlu bunu beğendi.
  17. Mesut Nalbantoğlu

Mesut Nalbantoğlu Üye

Motosiklet:
    Honda
    Şenol bey teşekkür edebilgilerden dolayı. Bunun yanında Murat Ateş beyin de belirttiği üzere zincir dişlilerinin temizlenip yağlanması, bulunduğumuz bölgenin coğrafi koşullarına göre değişebilmesi fikri de mantıklı geldi bana. Yani bu kapsamda tam bir süre aralığı söz konusu olmayabilir. Tabi sizin gibi bi duayen ile fikir alış verişine girmek çok mutlu edici. Şimdiden teşekkür ederim..

18. Murat Ateş

Murat Ateş Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Şenol Abi arkadaşınızın motosiklet mağazası mı var? Çünkü hesaplamadığım bi masraf olduğu için taksit ile almayı düşünüyorum. 400 Tl tek seferde veremeyeceğim. Üstüne motosiklet sezonu motorumla bi yerlere tatile gitmeyi planlarken kötü bi zamanda zincir kırdı :(

19. goksel ozdogru

Motosiklet:
    Honda
    YouTube den altın elbiseli adamı bir dinleyin derim zincir için ne demiş

Mevlüt Cihan Demir bunu beğendi.
  20. Murat Ateş

Murat Ateş Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Zincir bakımı ile ilgili videoları hatim ettim :) zaten 3 tane Türkçe video var. 2 tanesini Barçın Abi, bir tanesi de Musti hazırlamış. Zincir bakımı konusunda video sayısını artırmak lazım. Bu işte saygıdeğer abilerime düşer..