Motosiklet kadına böyle çarptı

Konu, 'Motosiklet Kaza Haberleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
  2. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    İş yerinden videoyu izleme şansım yok ama bir motosiklet sürücüsünün karşıdan karşıya geçen birini görmesi gerekiyor du diye düşünüyorum, çok çok özel durumlar hariç yolda karşıdan karşıya geçen yayalara çarpması motosiklet sürücüsünün hatasını gösterir bence.

Haberde yazdığına göre yaya motorla beraber metrelerce sürüklenmiş; eğer bu doğru ise zaten şehir içi hız kurallarına uymadığı ortaya çıkıyor.

Motosikletin çarptığı yaya ve sürücüye acil şifalar diliyorum, ölümle sonuçlanmamış olması sevindirici

tarık karadeniz bunu beğendi.
  3. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Görüntülerden çok net anlaşılmıyor, ancak bana göre burda motosiklet sürücüsü %100 suçludur. Motosikletin sürati çok fazla, ayrıca ana yola sağdan bağlanan bir tali yol var. Bu gibi kavşaklarda mutlaka ve mutlaka yavaşlamak gerekir. Yolu iyi okumak süzmek gerekir. Eğer sağdan ve soldan ana yola bir giriş varsa net görüş almadan geçmemek hatta bu tür kavşaklarda durmak en doğru olan harekettir.

tarık karadeniz ve Şenol SEL bunu beğendi.
  4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Haberde yazdığına göre sürücünün yüzünde yırtıklar ve elinde kesikler var.
    Demek oluyor ki sürücü Profesyonel ! Usta!
    Kask takmamış ve eldiven de kullanıyor.
    Benim anladığım kadarıyla kendine değer vermeyen bir tip.
    Motosikletin ön jantı dikkatinizi çekti mi nasıl yamulmuş.O şekilde yamulması için çok ciddi hızı olması lazım.
    Teyzemize yazık olmuş.
    Haddini limitini bilmeyen ahmak bir usta! yüzünden canım teyzemin canı yanıyor.Yaşadığı travma korku da cabası.
    İşte böyle usta! lar yüzünden Motosiklet Tehlikeli bir araç olarak çıkıyor adı.Ama sürücünün hatasını kimse kabul etmiyor başta ailesi ve cevresi.
    O sürücü ciddi eğitim almış biri olsa idi o meskun mahalde o kadar hızlı gidilmeyeceğinin idrakine varmış olur ve bu kaza olmayabilirdi.
    Ha şimdi bazı üyeler arkadaşlarım diyecekler bana Şenol SEL çok ön yargılı.
    Değilim

5. Tayfun Seyrekbasan

Tayfun Seyrekbasan Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    bencede kesinlikle motorsiklet sürücüsü hatalı.çünki erolunda dediği gibi anayola sağdan veya soldan bir bağlantı yolu var ise kesinlikle çok dikkatli olmak gerekir vede yavas seyir etmek gerekir diye düşünüyorum

6. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Motosiklet sürücüsünün hataları ortada, Erol abiye katılıyorum.
    Ancak burada yayanında kendini koruması gerekiyordu, bir miktar hatası var malesef.
    Çünkü yaya görüntüde göründüğü sağ taraftaki yolu önce karşıya geçmeli sonra motosikletlinin bulunduğu yolu geçmeliydi. Ancak o kısa yoldan ikisini birden geçmeye kalktı. Motosikleti görünce de yolun ortasında put gibi kaldı.
    Allah korumuş.

7. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Özgürüm
    Genelde bu gibi durumlarda hep böyle kalırız.Kilitleniriz.

8. Tayfun Seyrekbasan

Tayfun Seyrekbasan Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok

senol abi kilitlenmeden yanısıra vurduğu kadında yaslı bir teyze onunda büyük etkisi var bence.belki daha genç biri olsaydı belki motordan kaçabilirdi

9. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Şenol abi kadının hatası motosiklet sürücüsünün hatasını kapatmaz, ama bizim yayalarımız böyle, yoldan karşıya geçmeyi de bilmiyoruz malesef.
    Hipotenüsü karıncalar kullanır, en kısa yolu onlar bulur, ama bizim yayalarımız da genellikle kavşaklarda hipotenüsü kullanıyor. Karınca olmadığımızı anlatmak lazım.

10. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    %100 sürücü hatalı. Yaya ne yapmış olursa olsun. Yola atlayan bir köpek ya da çocuk olabilirdi. Çarpmamayı becermek sürücünün sorumluluğundadır.

11. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bence en muhteşem yerinde isabetli bir yorum.teşekkürler Hocam.

Bülent.Ö bunu beğendi.
  12. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

dehşet bir kaza

13. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bülent abi Allah kimseye böyle bir kaza göstermesin ama bu kadar kesin konuşma bence.
    Öyle durumlarda yayalar o kadar mantıksız şeyler yapıyorki, elinden birşey gelmiyor ve çarpıyorsun.
    Buradaki olayda motosikleti kullanan kişi elbette hatalı herkes aynı fikirde zaten, ancak yayalarımız karşıdan karşıya geçmeyi bilmiyor ben bunu vurgulamak istiyorum.
    Asla bir sürücü tamamen herşeye hakim olamaz. Pat diye önünüze bir hayvan veya insan atlayabilir. İsterseniz 40km ile gidin çarparsınız.
    Bilmem kendimi anlatabildim mi?

14. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Şenol abi sence de herşey sürücünün elinde midir?
    Yaya hatasından kaynaklı hiçbir kaza olamaz mı?

15. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Fren mesafesi diye bir şey var Özgür.

1) Algılama süresi (yaklaşık 1 saniye)
    2) Reaksiyon süresi (yaklaşık 0.2-0.5 saniye, insana ve araca göre değişiyor)
    3) Fren süresi (araca, hıza ve zemine göre değişiyor)

Birincisi daha uyanıksan, dalgın değilsen, dikkatliysen biraz kısalabiliyor.
    İkincisi ustalıkla ilgili, refleks süresi az da olsa kısaltılabiliyor.
    Üçüncüsü (mesela asfalt ve adam gibi motorsiklet varsayılırsa) temelde hıza bağlı, ama ustalıkla da çok ilgili, panik frenler vs.

Eğitimde de gördünüz. 50 km/h ile 70 km/h arasında ne kadar çok fren mesafesi olduğunu. Durulacak yer sabitse (bir duvar, önüne çıkan araç ya da yaya) belli bir mesafede belli bir negatif ivmelenmeyle hangi hıza düşeceğin de tamamen matematiksel.

Sonuçta ya durursun ya da yavaş bir hızla çarparsın. Hızlı gidiyorsan da kesinlikle duramazsın ve daha yüksek bir hızla çarparsın. Yüksek hız demek yüksek momentum demek. Kinetik enerjini soğururken iki şey var. Motorsikletin ve karşındaki yaya (bu durumda). Motorsikletin yamulur ve tamir ettirirsin. Sen yamulursun, sakatlanırsın. Karşındaki yaya da ya ölür ya da sakat kalır. Ne kadar çok hız, o kadar çok enerji, o kadar çok kadar çok ölüm/sakatlanma riski.

Ben otomobil kullanırken de motorsiklet kullanırken de çok ciddi bir takip mesafesi koyuyorum ve görüşümü açık tutuyorum. Gözlerim de olası tehlike noktaları arasında gezip duruyor. Araya mı atladılar, takip mesafesini yeniden açıyorum. Bu kadar basit.

Bugüne kadar 15 yıllık sürücülük hayatımda bir çizik bile olmadı. Teklikeli noktalarda da çok rahat yavaşlayabildim, durabildim. Hatta arkamdan gelen yakın takipteki araçları kollayarak, onların bana çarpmasını da engelleyerek.

Özetle doğru hız ve doğru takip mesafesi bu işin anahtarıdır.

Öneririm.

:)

tarık karadeniz ve Şenol SEL bunu beğendi.
  16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Elbette olur.Ama söz konusu burdaki kaza.
    Bu video haberdeki kazada %1500 sürücü kusurlu.
    Rahmi hocanın teorik eğitimini hatılrayınız.
    Yaya yürüyen 2 veya 4 ayaklı her canlıdan her hareketi bekleyin.
    Burda aslolan sürücünün hatası.Sürücü normalden kat be kat hızlı.Daha yavaş kurallara uygun araç kullansaydı bu kaza olmazdı yada daha az hasarlı küçük yaralamalı olurdu.
    Sürücünün ne kadar hatalı olduğunu ön jant bize söylüyor zaten.
    Hadi çin malı bir sukuter yada motosiklet olsaydı aracı ozaman yanılma payı vardı ama aracı japon.

17. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Özgürüm
    Ben cevap yazarken Bülent hocam benzer bir cevap vermiş.

18. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bizim yaya olarak da, motosikletçi olarak da bu kazadan ders almamız gerekiyor, bugün yolu aylak aylak çarpaz geçen ve arkasından uzunca korna çaldığım halde oralı bile olmayan yayaya sinir oldum, çarpsam başıma bela olacaktı. Motosikletli halde iken kafamıza kasktan başka birşey takmamamız lazım, buzdolabının taksidini vs. düşünürsek dikkatimiz ciddi ölçüde dağılır bu da kaza demektir Allah korusun.

19. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    sürücü hatalı, herşeyden önce yolu okuyamamış, ama yayada da hata
    bulunuyor, sürücünün geldiği yöne doğru çaprazlamasına kestirme bir
    geçiş yapmaya kalkınca olay olmuş.sürücünün kask takmış yada takmamış
    olması onun kendi canına ne kadar değer verdiğini, yayanında cengaverce
    yolu çaprazlamasına geçme çabası onun kendi canına ne kadar değer
    verdğinin gösteriyor.maalesef trafikte bu tip olaylarla hergün karşılaşıyoruz.

20. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bülent abi, üşenmeyerek yaptığın açıklamalar ve beni bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim. Allah kaza bela vermesin.

Şenol abi, benim bu olaydaki problemim sürücü ile değil, tekrar ediyorum. Sizinle motosiklet sürücüsünü tartışıp, sürücünün hatalarını savunmuyorum. Sürücünün hatası konusunda aynı fikirdeyim. Motosiklet sürücüsünü bir yana bırakarak, yayaların da kendilerini koruma amaçlı olarak, trafik kurallarına uymaları gerektiğini eklemek istiyorum o kadar.
    Eğer bu zavallı kadın, yolları teker teker karşıya geçmek isteseydi diyorum. Bu "hatalı" sürücü de kadına çarpmamış olurdu. Ha belki biraz sonra başka biryere çarpardı ama önemli değil, en azından kadın kendini kurtarmış olurdu.