Motosiklet kilidi ve ikinci el motor

Konu, 'Motosiklet Aksesuarları' kısmında Hüseyin U tarafından paylaşıldı.

1. Hüseyin U

Hüseyin U Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Arkadaşlar merhaba, 1 hafta içerisinde ehliyetimi alıp motosiklete ikinci el bir YBR125 ile başlayacağım inşallah. 2-3 ay önce honda güvenli sürüş eğitimine katılmıştım, motoru aldıktan sonra eğitimlere de devam edeceğim. Şu an güvenlik ekipmanlarımı almakla meşgulüm.

1-)Şu kilidi almayı düşünüyorum ancak ybr’nin diskine girer mi? Fazla kalın gibi duruyor. Halat olarak https://www.motoavm.com/ProductDetails/-sxp-zincir-kilit-150cm/-/3560 bunu almak istiyorum, SXP markasını tavsiye eder misiniz? Motosikleti ne yazık ki sokakta bırakmak durumundayım, sokak lambasına halatla bağlayıp alarmlı disk kilidi takacağım, yeterince caydırıcı olur mu?

2-) 1 yaşında ve 15.000 km. civarındaki bir YBR125 esd alırken nelere dikkat etmek gerekir? İkinci el motosiklet alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini biraz öğrendim ancak ybr125 alırken özel olarak dikkat etmem gereken bir şey, kronik sorun vb. var mıdır? Bir de herkes motosiklet alırken ustanıza gösterin diyor, ancak tanıdığım bir usta yok, servise götürsem muhtemelen motoru aldığım kişinin periyodik bakımları için götürdüğü servis olacaktır (Sakaryada fazla yamaha servisi yok çünkü) bu serviste motor hakkında pek de konuşmayabilirler. Ancak 1 -2 yaşındaki ybr125’in ne gibi bir sorunu olabilir ki, ne olsa çok sağlam bir motor diye düşünüyorum. Dolayısıyla motora kendim biraz bakıp içime sinerse almayı düşünüyorum, sizce bu riskli midir?

3-)İkinci el alırken notere gidip devir işlemi yapılırken ceza vb. her türlü şey çıkıyormuş galiba doğru mudur?

Kusura bakmayın sorduklarım sadece motosiklet aksesuarlarıyla ilgili olmadı, ancak tek bir başlık altında sormak istedim.

2. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Merhaba tekrardan,

1- Zincir iyi. Önemli olan zincir kalınlık ve uzunluğu. Fiyatı makul duruyor. Disk kilitleride cahilliğime verin ama standart diye biliyorum.
    Bence motorunuza uygun birde branda alın. Ne kadar çok caydırıcı önlem okadar iyidir.

2- Açıkçası hiçbir fikrim yok. Ancak motorda hasar var ve yapılmış ise bunu siz anlayamazsınız ki:( Ama yinede ikinci el motor almada dikkat edilecek hususlar forumlarda anlatılıyor tekrar göz atın derim.

Ayrıca Şenol Abi gibi üstadlar daha yardımcı olabilirler.

3- Motorun borcu harcı yoksa bir sorun yok. Sadece düşük bir devir masrafı alırlar okadar. (100-150TL arası). Eğer borç, ceza vb var ise noter bunları görebiliyor.

Saygılar.

Hüseyin U bunu beğendi.
  3. Ersan Karagozlu

Ersan Karagozlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Zincir, u kilit, örme çelik kilit gibi kilitleri kullanırken yere yakın olursa, kesme makasını yere dayayıp kesilmesi kolay olmaktadır. Bu gibi ekipmanları kullanırken kilitlediğiniz yer ile motosiklet arasında, dışarıdan yere dayanılarak makas sokulamıyacak bir yerde olması avantajlı olacaktır. direğe bağlanıp yerlerde dolaşan zincirlerin kesilmesi daha kolaydır.
    Size tavsiyem 2 yollu alarm almanızdır. bu alarmın avantajı; motosikletiniz sarsıldığında alarm çalşması haricinde, sizin el kumandanıza sesli, titreşimli uyarı göndermesidir.

Hüseyin U bunu beğendi.
  4. Hüseyin U

Hüseyin U Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok

Hocam bahsettiğiniz alarm kumandasıyla nasıl iletişim kuruyor, bluetooth filan mıdır acaba?

5. Ersan Karagozlu

Motosiklet:
    Kawasaki
    Bluetooth değil, radyo sinyaliyle, kalitesine göre 5 km menzili olanları var. Alarmın diğer alarmlardan ayrı bir farkıda 30 cm lik (yaklaşık) bir anteni bulunmakta. Bir arkadaşım getirmişti. Motosikletle beraber sattım. Şimdi yenisini getirtiyorum, menzili 1,5km ( tabi açık alandaki) Fiyatı 120-140 tl arasında.

6. cagri.erarslan

cagri.erarslan Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    marka model nedir hocam ? 1den fazla getirtme durumu var mıdır ? :D

7. Ersan Karagozlu

Motosiklet:
    Kawasaki
    Markasını hatırlamıyorum, öyle tanınmış bir marka değildi. Fakat gören arkadaşlarım oldu ben kullanırken onlar için de söylemiştim, fazla gelecek olursa haberdar ederim.

8. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    image.jpg İspanya'da scooter'lar için şu şekilde bir kilit sistemi kurmuşlar. Aşırı derecede hırsızlığın olduğu ve fazlaca motor kullanılan bir ülke olduğundan; scooter kullanıcılarına fayda sağlar diye düşündüm.

Mehmet CINBIL bunu beğendi.