Motosiklet kullanımı hakkında

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında H. Nuri tarafından paylaşıldı.

1. H. Nuri

H. Nuri Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba

Bir motosiklet sitesinde rastladığım ve ağzım açık,hayretlere düşmüş bir şekilde okuduğum bir topikteki mesajlardan biri :
    -----------------------------------------------

"Motosikleti tektekere kaldırmak"

1.Yol...MOTOSİKLETİN KOMPRESYONU KULLANARAK..

Bu anlatacağım genelde 600 cc hacimli motorlar için pek geçerli değil...Çünkü motosikletimizin gücü yetmiyor...

600cc için... 1 viteste motosikletiniz 7000-9000 devir arasında bir yere getirin..Gazı aniden kapatın ve motosikletin devir kaybetmesini önlemek için kapatır kapatmaz tam gaz verin...Gazı kapatmanız motosikleti öne yığacaktır ama aniden gaz vermeniz motorun önünü hoppppp die dikmesini sağlayaktır....Ama bu çok ama çok tehlikeli bir yöntem...Çünkü 600 cc motoru,1 inci vitesin dışında hiçbir viteste kolay kolay kompresyon kullanrak kaldıramazsınız...Ve 1 inci vites motosiklet gazının en hassas olduğu vitestir...Motosikletin önü kalktından sonra dengeyi sağlaması inanılmaz zordur çünkü 1. vitestesiniz..Herhangi bir dikkatsizliğiniz motosikletin bir anda üstünüze düşmesi ve kaburgalarınızı,göğüs kafesinizi çatlatmasına neden olacaktır...

1000 cc motosikletler için....Arkadaşlar,denediğim motosikletleri yazacağım..R-1 ve Gsx-r1000...Bu 2 motosiklettede 3 üncü viteste kompresyon yöntemini kullanarak dikebilirsiniz..Çünkü biraz güçlüler..Ben 160 km\h ile giderken debriyaj kullanmadan R-1 in önünü kaldırıp gidebiliyorum...1000cc lerde tek teker çocuk oyuncağı

Debriyajlı Tek teker...

600cc ve ya 1000 cc...Debriyaj ile kaldırmak bence daha güvenli...

İlk başta debriyaj kolunun size göre en rahat posizyonu(Bana göre kavrama noktası en altta iken) seçmeniz gerekir...Çünkü SADECE sol işaret parmığınızı kullanacaksınız...Bu yüzden size oldukça hafif bir debriyaj gerekir..

Şimdi benim motorumdan örnek vereceğim...R-6...Debriyaja alışma evresini anlatacağım..

1 vitese alın....Motosikleti 1 birinci vitesin gittiği son devire kadar süreceğiz...15.500rpm...1 viteste tam gaz gideceğiz yani 1 viteste gaz tam açıkken,yani motor tam gaz hızlanıyorken,elinizi gazdan hiç çekmeden debriyajı sol işaret parmağınız ile milisaniyelik zaman zarfında çekip bırakın...MİLİSANİYELİK zaman çok önemli,çünkü bu alışma evresi,ve motorunuzun önü çok ama çok az kalkacak...Eğer debriyajı milisaniye değilde 0.5 saniye çekip de, tam açık gaz verirken birakırsanız,emin olun bu siteye kırıp kaburgalarla yazarken bulursunuz kendinizi...Milisaniyelik bir debriyaj çekme işleminden sonra,motordan izah edebilrsem eğer şöle bir ses gelecek "Vınnnn ve TAKKK" ..Vın sesi debriyaj çekilirken motordan gelen ses(gaz açık olduğu için), sonrasında TAKKK sesi de debriyajı bıraktığınız anda vites kutusundan gelecek olan ses....Bu dediğimi en az 8-9 defa tekrarlayın..Unutmayın gaz tam açık ve debriyajı çok ama az çekip(kavrama noktasına bile gelmeyecek kadar),milisaniye için de birakın...Sakın GAZ AÇIKKEN DEBRİYAJI TAM ÇEKİP DE ANİDEN(0.5 saniye) bırakmayın..!!!!! Çünkü 1.vitestesiniz unutmayın!!!!

Motosikletimizin debriyaja olan tepkisine alıştıktan sonra motorumuzu artık çok daha güvenli olan 2 vitese takalım..Motorumuzu 8000 devir civarına getirelim..Ve debiryajımızı bu sefer 0.5 saniye boyunca(ki gerçekten uzun bir süre) sıkalım ama gazı bırakmayalım(8000 deviri sabit tutacak kadar gaz verelim)..Debriyaj sıkılı iken motor bir anda 8000 deviri geçecektir...Korkmayın,motosiklet 8000 deviri geçmeye başladığı anda debriyajı bırakılım ve gaz verelim...Hafif hafif kalktığını göreceksiniz...Deviri yüksek tutar,debriyajı çok hızlı bırakır ve akabinde debriyajı bırakırken çok gaz verirseniz sizi gerçekten çok korkutacaktır..Ki bu benim başıma geldi...Motoru belki 70 derece kadar kaldırdım,ama ALLAH'tan ayağım fren pedalındaydı ve bastım...Motor DANNNN die indi aşşa Bu iş 1000 cc motosikletler için oldukça kolay...4 üncü viteste bile çok rahat debriyaj kullanarak kaldırabilirsiniz...

Şimdi faydalarına ve zararlarına geçelim...

Faydası...Çok keyifli..
    Zararları....Eğer motosikletinizi yere sert indirirseniz ön çatala çok büyük bir darbe indirmiş olursunuz..Ön çatala zararı çok...Direksiyon amortisörünüz yok ise sakın bu işe girişmeyin...Ön teker yere indikten sonra şoku üstünden atlatamayabilir ve sizi "Çırpma " dediğimiz olay sürükler...

Hepimize iyi ve güvenli sürüşler"
    -------------------------------------------------

............adam birde altına "güvenli sürüşler" yazmış.....

Faydaları ve zararları sekmesinde,zararları kısmına yazdıkları da çok iyi....

Güvenli sürüş ve ileri sürüş teknikleri eğitimlerinde bunlar da öğretiliyor mu ? :D

Hakan Çıtır bunu beğendi.
  2. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Yazıyı okurken motorlara acıdım aslında :D Tam gaz var TAAK diye bırak TUUK diye insin bilmemne..

Bu arada milisaniye sürede milimetrik ayarlayın yoksa kaburgalar dolma olur..:p

H. Nuri bunu beğendi.
  3. Arda Karaca

Arda Karaca Üye

Motosiklet:
    BMW
    Çok kolaymış gibi anlatmışlar. Motosiklet şovu yaparak para kazanan insanlar hariç bana kalırsa çok gereksiz ve tehlikeli hareketler.

H. Nuri bunu beğendi.
  4. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Yapsınlar kardeşim,nasılsa motoru,lastiği,benzini babaları alıyor!..Onlara sadece koluna taktıkları kask ile kafalarını,kol ve bacaklarını kırmak kalıyor!..(Tabii şanslıysalar!..) :(

Daha viraj nasıl alınır,U dönüşü nasıl yapılır,yağışta,mıcırda,fren-gaz nasıl kullanılır öğrenmeden tek tekeri öğrensinler!...Maymunlara çok yakışır!...:)

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    tek tekeri sadece mesleği ve cinsi ŞEMPAZELİK olanlar yapar.İnsana ve efendi motosiklet sürücüsüne uyan hareketler değildir.Bunların ağababaları vücündaki 72 platinle övünür durur ahmakça.Ben o ağababalarından fazladır motosiklet sürüyorum hiç platinim yok demek ki doğru yoldayım.Şebeklik yapıp platin takılmasından onur duyacak ahmakları hiç tutmayalım gitsin yapsınlar şaklabanlıklarını ŞEMPAZELİKLERİNİ kepazeliklerini..

Hakan Çıtır, Arda Karaca ve H. Nuri bunu beğendi.
  6. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Almıyım alanada mani olmayayım durumu gerçekten acınası bir vaziyet bide anlatmışlar yahu okudum öğrendim bende yaparım mantığı ne kadar cahilce

H. Nuri bunu beğendi.
  7. H. Nuri

H. Nuri Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba

Bu topiğin altında 9 sayfa ve onlarca mesaj vardı.İçlerinden sadece bir tanesi bu tür haraketlerin tehlikeli ve gereksiz olduğunu,sadece şov amaçlı,akrobasi gösterileri olması gerektiğini ve normal sürücüler tarafında yapılmasının çok kötü sonuçlar doğurabileceğini yazmıştı.Bu arkadaşı konu boyunca bir linç etmedikleri kalmış.Birisi de 50 sefer denediğini,sonunda az da olsa 20 cm. kadar motoru kaldırabildiğini,ama zincirden tuhaf sesler gelmeye başladığını,motorun artık 1. viteste gazı bıraktığında eskisi gibi yığılma yapmadığını (kompresyonunu kaybetmiş) yazmış.

Hazin bir durum....

8. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    aynen katılıyorum ne zincir kalır nede motor bilmeyen için.
    Ben daha böyle birşeye kalkışmış deyilim okadar binmeme rağmen yapılmasını sakıncalı bulduğum en önemli ilk şey bana göre düşersin ve ölürsünnnn oyüzden almıyım alanada mani olmayıyım dedim :)

H. Nuri bunu beğendi.
  9. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    konuyu sonuna kadar okumadım bile tamamen saçmalık ve maymunluk..nedir bu ya motor kullanmak bu kadar mı basit..yazık diyecek bir şey yok...

H. Nuri bunu beğendi.
  10. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ya niye öyle diyonuz. Baktım herkes kötü yönde eleştiri yapmış. Bence eğitici bir yazı. Okuduktan sonra hemen gittim fazerıma atladım ve yaptım. Önünü bir kaldırdım bir kaldırdım daha indiremediler. Hala öyle gidiyorum inanır mısınız? İnanır mısınız ben bilmem ama ben yazayım da :D:D

Sonra ön teker havadayken bir sigara yakıp aynı zamanda IPHONE'numdan (Iphone'num da var kahretsin, hem tek teker yapıyorum hem Iphone'num var :D) youtube açıp fazer ile top speed lere baktım. Baktımki ben tek tekerdeyken top speed yapmışım inanır mısınız? İnanır mısınız ben bilmem ama ben yazayım da :D:D

Bence çok yanlış eleştiriler bunlar. Güvenli sürüşler :D:D Buna bayıldım ya. :D:D

o.somuncu, H. Nuri ve Şenol SEL bunu beğendi.
  11. Onur Filiz

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    başkanım ben bu adamı seviyorum ya :D yönetim kadrosuna bir yer-katagori daha açalım forum komedyeni diye orayada özgür abi yi koyalım :D :D :D

12. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Len üc bej, sus len. Hiç sevmem polisleri zaten:D

13. Onur Filiz

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    yollarda denk gelme sakın ceza belgeni hazırladım hemen sana teslim edicem :D :D :D

14. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sen tek teker yapabiliyon mu onu söyle. Bak adamlar 1000 cc ile neler yapıyor.
    Forumda anket açacağım tekteker yapabilen ve yapamayanlar. Bilelim caanııımmm :)

15. Onur Filiz

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    :( malesef yapamıyorum abi :( harbiden ya nasıl bir şeydir bu tek teker dersi :D :D

16. H. Nuri

H. Nuri Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben çocukken yapardım tek teker.Artık yapmıyorum :D

Nasıl yapıldığını bende hemen anlatayım efenim..

Eski bir bisikletin ön tekerini gidonu ile beraber hurdacıdan "abi Allah rızası için valla param yok ne olur bu sefer para almasan ki" yalvarışları eşliğinde,eğer verirse bedavaya,vermezse çalmak (ki bunu pek tavsiye etmem,çünkü hurdacı iri yarı ise sizi bir anda çırpabilir :D ) sureti ile alırsınız.Sonrasında ise malum,gidondan tutup koşturmaya ve bir yandan da "ıığğğnnnn vıığğğğğnnnn" efektleri yaparsınız.İşte efendim bu da benim tek teker olayım :D

Onur Filiz bunu beğendi.
  17. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben su hortumundan bir tekerlek yapar demir teli vasıtası ile o tekerleği sürerdim. Mükemmel bir arazi aracıydı. Adına glin glin derdik :) Benim bildiğim tek teker bu oluyor. :D

H. Nuri bunu beğendi.
  18. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Bisiklet dedin mi orda durucaksiniz. Sitenin bahcesini dort donerdik onumuzu kaldirip ufakken. teker degil de pedal derdik biz ama kac pedal atiyorsun diye sorardik devamli. Ne gunlerdi peeh

19. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Yahu onu ben bi beceremedim, aynen öyle pedal muhabbeti vardı. İçimde kaldı yav.