Motosiklet sürerken soğuktan korunmanın 8 anahtarı

Konu, 'Basında Motosiklet' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

 1. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  1-Hava girebilecek yerleri kapatın.

  [​IMG]  Basit ama gözden kaçan yöntemlerden biri bu. Kaskınızı, ceketinizi ve pantolonunuzun hava alan kısımları kapatın. Böylece soğuk havalarda biraz olsun rüzgarı önlemiş olacaksınız.
  2-Balaklava giyin.  [​IMG]
  İpek ya da daha iyi bir materyalden yapılmış başlıklar kaskın altında başınızı saracak ve soğuktan koruyacaktır. Soğuktan korunmak için sürücüler birçok yöntem kullanır fakat yün başlıklar çoğu sürücünün kabul edeceği bir korunma yöntemidir.
  3-Termal içlik giyin.  [​IMG]
  Termal içlikler vücudunuzu, sıcaklığınızı çok fazla düşüren rüzgarlardan koruyacak ve sıcaklığı içinde hapsedecektir. Bazı sürücüler paçalı don giymeyi tercih ederken bazıları da teknik açıdan motosiklet için üretilmiş içliklikler giymeyi tercih ediyor. Her ikisi de sıcaklığı korumak için iyi birer yöntem.  4-Elektrikli giysiler tercih edin.  [​IMG]
  Bu karmaşık bir yöntem fakat diğer yöntemler işe yaramadığında çok etkili olacaktır. Motosikletin aküsüne bağlanarak kullanan mont, pantolon, eldiven gibi giysiler sizi fazlasıyla ısıtacaktır. Fakat bunları giymeden önce elektrikli giysinin altına birkaç kat daha giyinin, çünkü cildinizi haşlayabilir.
  5-Su geçirmez giysiler tercih edin.  [​IMG]
  Her ne kadar soğuktan korunmaya çalışsanız da eğer giysileriniz su geçiriyorsa hepsi boşa çıkacaktır. Kuru kalmak sizi sıcak tutacağı için su geçirmeyen giysiler tercih etmenizde fayda var.
  6-Boşlukları kapatın.  [​IMG]
  Eldivenler, hem ellerinizi hem de vücudunuzu korumanız için çok önemli. Çünkü elleriniz gidonda iken, kullandığınız eldivenler montunuzu da sarmıyorsa soğuk havanın direkt içeri girmesi kaçınılmazdır. Bu durum botlarınız için de geçerli. Ellerinizi ve ayaklarınızı içeri hava girmeyecek şekilde saran eldiven ve botlar kullanın.
  7-Yalıtımlı bir tulum giyin.  [​IMG]
  Birçok pahalı seçenekler sunduk, bunlardan biri de yalıtımlı bir tulum. Bu tulum sizi hem soğuk havadan hem de yağmurdan koruyacaktır.
  8-Nemden koruyan spreyler.  [​IMG]
  "Scotchgard" gibi tekstil ürünlerini neme, yağa karşı koruyan spreyler kullanın. Deri ve diğer ürünlerinizi satın almadan önce bu tür spreylere uygun olup olmadığını da kontrol etmenizde fayda var.


  http://www.motoron.com.tr/HaberDetay.aspx?ID=831
   
  Ogün Fidan ve Bilgin Turan bunu beğendi.