Motosiklet Temizliği Hakkında

Konu, 'Motosiklet Aksesuarları' kısmında celal serdar çelikten tarafından paylaşıldı.

1. celal serdar çelikten

celal serdar çelikten Kıdemli Üye

Motosiklet:
    BMW
    Dostlar merhaba.Motosikletimizin grenaj ve pilastik aksamlarını hangi ürünlerle temizliyor ve koruyoruz.Kullanan arkadaşlarımız marka ve nedeni Hakkında görüşlerini yazabilirse hepimiz faydalanabiliriz. Teşekkürler

2. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    celal hocam genelde oto yıkamayı kullanıyoruz :) ekstra bir temizlik ürünü kullanan varmıdır sitemizde bilemiyorum :)

Eren Göksel bunu beğendi.
  3. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    yıkama harici bir şey kullanmıyorum:)

Eren Göksel bunu beğendi.
  4. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Ben oto şampuanı kullanıyorum,arasıra da motosiklet mağazasından aldığım boya koruma cilası yapıyorum...

5. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    sıcak suyla kaliteli bir bulaşık deterjanı benim işimi görüyor. bazı demir aksamlarda (tavsiye üzerine) wd 40 kullanmayı düşünüyorum ama henüz denemedim. bulaşık deterjanından önce ben de benzer bir soru sormayı düşünüyordum... :D

6. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Deterjan kullanmayın arkadaşlar...

7. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    bende deterjanla kabataslak elımden ne gelıosa oyle yıkıyorum ama nekadar dogru bılmıorum :D
    ıyı tavsıyeler bızlerı aydınlatır :)

8. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Ben yıkamıyorum :)

Çünkü enduro yıkanmaz, onları ancak yağmur yıkar ....

Ne laf ettim ama...

Gerçekten yıkamıyorum, senede 2 defa bir yaz başı bir bir kış ortası genelde yetiyor..

9. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    yıkamaman gayet normal be abi gezmiyorsun ki garajdan çıkardıgın yok makınayı hele şimdi aprillayı kıyamazsın sen çıkarmaya :D :D :D
    WD 40 ı hangi noktada kullanıcaksınız ? WD 40 ın kullanım alanları hakkında bilginiz var mı ?

10. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    onur hocam çok güzel bir soru sormuşsun, henüz tam olarak cevabını bilmiyorum. :D şu başlıkda görüp benim ustaya sorduktan sonra bulunsun elimde dedim, genel bir fikir veriyor aslında bu başlık:
    http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=7781&highlight=bak%FDm%FD

kullanmayı düşündüğüm alan da pek yok aslında, (çok şükür)gerek yok çünkü. koruma demirleri üzerinde pas lekeleri var onların üzerinde ufak bir deneme yapmayı düşünüyorum. işe yararsa tamamını yapıcam, işe yaramazsa söküp boya yapıcaz mecbur... bir iki tane de paslı vida var. bir de hafif paslanma olan bir kaç jant telim var. bunları halletsem bir şey kalmıyor geriye metal aksam olarak.

söylediklerim içinde wd 40 ın kullanılmaması gereken bir şey var mı?
    bildiğim kadarıyla boyalı yüzeylere, fren diski, balata ve plastik aksamlara gelmemesi gerekiyor, genelde çözücüler için benzer şeyler söyleniyor...

11. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Pisin pasaklının tekiyim demiyorsunda kıvırmaya yer arıyorsun :D:D:D

12. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    temiz olsa da insan enduronun ruhunda çamur var anlaşılan. yıkadım motoru pakladım. ertesi gün baştan aşağı çamurdu! yağmur yağdı temizlenir diye sevindim sabah bir baktım daha da pis! :D:D bundan sonra uğraşmam temizlemek için! bir tozunu alırım yeter. yakışıyor çamur yahu! :D:D:D:D

13. engin düven

engin düven Yeni Üye

bende tecrübemle bildiklerimi paylaşayım;
    dileyen dilediğini alsın.
    yıkamacılarda motorunu yıkatan arkadaşlar için bildiğim bir acı gerçeği aktararak başlıyayım,
    şu fırçasız süngersiz yıkama köpükleri kiri fiziksel bir müdahale olmadan temizlemesi için
    asit ağırlıklı (genellikle kostik asit içerikli)ürünlerdir.
    boya kısmına kromaja ve nikelaja ince delikler açarak korozyon başlatır.lastik ve plastik aksamlara zarar veremez nedeni ise asit içerikler saf halde iken plastik türevli kaplarda saklanabilir. metali için için yer.
    motorlarınızı yıkarken normal oto şampuanlarını etiketlerine bakıp alın asit oranları 7 ph. geçmesin.
    deterjan olrak ne kullanırsanız kullanın ama etiketinde ph. oranları yazan ürünleri tercih edin ve 7 ph. üstü olur ise zararlıdır
    sıcak su ile de yıkanabilir ,yağlı kısımların temizlenmesi için arap sabunu diye bildiğimiz sabun tercih edilebilir asit oranı yüksek değildir ve içindeki asit çeşidi yağ çözücü potasyum dur.
    paslı yerler için kaol metal ve krom parlatıcı kullanın her nalburda vardır ,yumuşak bir bez ile paslı veya lekeli bölgeye yumuşak tarzda uygulayın leke çıkana kadar sürün.
    wd 40 40 çeşitproblem çözücü diye bılınır temizleyici ve hafif uağlayıcıdır.zincir ve ya elktronık oksitlenmış düğmelere sıkabılırsınız hem oksidasyonu alır hem koruma sağlar.plastık aksamlara zarar vermez ama yağımsı bır tabaka oluşturur.fren disklerine uygulanması tavsiye edılmez ama pas var ise sıkn şampuanla yıkayın derim.
    motorunuz<u yıkadıktan sonra çok ıyı kurulayın su lekelerı kıreç
    bırakır .
    çok şey daha yazarım da okumakdan sıkıntı olur keseyim, varsa sorularınızı yanıtlarım seve seve mantıklı bulmadığınız hiç bir söylediğimi yapmayın elinizin altında goog le amca var birde ona sorun.

14. engin düven

engin düven Yeni Üye

bende tecrübemle bildiklerimi paylaşayım;
    dileyen dilediğini alsın.
    yıkamacılarda motorunu yıkatan arkadaşlar için bildiğim bir acı gerçeği aktararak başlıyayım,
    şu fırçasız süngersiz yıkama köpükleri kiri fiziksel bir müdahale olmadan temizlemesi için
    asit ağırlıklı (genellikle kostik asit içerikli)ürünlerdir.
    boya kısmına kromaja ve nikelaja ince delikler açarak korozyon başlatır.lastik ve plastik aksamlara zarar veremez nedeni ise asit içerikler saf halde iken plastik türevli kaplarda saklanabilir. metali için için yer.
    motorlarınızı yıkarken normal oto şampuanlarını etiketlerine bakıp alın asit oranları 7 ph. geçmesin.
    deterjan olrak ne kullanırsanız kullanın ama etiketinde ph. oranları yazan ürünleri tercih edin ve 7 ph. üstü olur ise zararlıdır
    sıcak su ile de yıkanabilir ,yağlı kısımların temizlenmesi için arap sabunu diye bildiğimiz sabun tercih edilebilir asit oranı yüksek değildir ve içindeki asit çeşidi yağ çözücü potasyum dur.
    paslı yerler için kaol metal ve krom parlatıcı kullanın her nalburda vardır ,yumuşak bir bez ile paslı veya lekeli bölgeye yumuşak tarzda uygulayın leke çıkana kadar sürün.
    wd 40 40 çeşitproblem çözücü diye bılınır temizleyici ve hafif uağlayıcıdır.zincir ve ya elktronık oksitlenmış düğmelere sıkabılırsınız hem oksidasyonu alır hem koruma sağlar.plastık aksamlara zarar vermez ama yağımsı bır tabaka oluşturur.fren disklerine uygulanması tavsiye edılmez ama pas var ise sıkn şampuanla yıkayın derim.
    motorunuz<u yıkadıktan sonra çok ıyı kurulayın su lekelerı kıreç
    bırakır .
    çok şey daha yazarım da okumakdan sıkıntı olur keseyim, varsa sorularınızı yanıtlarım seve seve mantıklı bulmadığınız hiç bir söylediğimi yapmayın elinizin altında goog le amca var birde ona sorun.