Motosiklet terörüne kim "dur" diyecek?

Konu, 'Basında Motosiklet' kısmında Mehmet Akif tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Akif

Mehmet Akif Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha, BMW
    http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/uluc/2014/04/17/motosiklet-terorune-kim-dur-diyecek

Motosiklet terörüne kim "Dur" diyecek?

Bu yazıyı yazmaya günlerdir kararlıydım.. Ama "Şu seçim işleri bitsin, bu kenti yönetenlerin gözleri, seçimden başka şeyleri de görmeye başlasın da, yazımızı o zaman belki bir okuyan çıkar" diye beklettim. Kafamdaki başlıkta "Sokakta ölürsem katilim İstanbul Emniyet Müdürüdür" olacaktı..
    Bu ülkede trafik kazalarında ölenlerin (Ki sayıları her yıl bir Anadolu kasabası kadardır ve böyle bir rezillik dünyanın başka hiçbir uygar ülkesinde yoktur) beşte biri yayalarmış.. Niyesini her gün görüyorum. Hemen her öğlen, gazetenin önündeki yaya geçidine geliyorum. Işığın yayalara yeşil yanmasını bekliyorum. Sonra yaya geçidine iniyorum ve o anda üzerime gelen bir motosikletten kurtulmak için, 20 yaşındaki gençlerin hamlesini yapıyorum, bu defa da karşıdan gelen motosikletin üzerine düşüyorum. Hadi bir olimpik atlama daha.. Bir gün yapamayacağım ve..
    Düşünebiliyor musunuz?. Motosiklet, yaya geçidinde yolun yayalara açılmasını bekliyor ve iki yanlı yaya geçidinin içine, kalabalık insan selinin arasına sürüyor ki, bir aşağı kavşaktan dolaşmak zorunda kalmasın, kestirmeden gitsin..
    Bu yaptıkları en korkunç şey.. Ötesine alıştık. Bu ülkede motosikletler trafik yasasına tabi değillerdir. Trafik polislerinin, ekip arabalarının önünde ters yoldan giderler, emniyet şeridinden sürerler.. Oto yollarda o hızlı trafiğin içinde slalomlar yaparak, şeridinde giden arabaları şaşırtırlar. Sürücü biraz acemi, heyecanlı ise, olacak kazayı düşünün.. "Otobanda direksiyon hâkimiyetini kaybetti. Üç ölü" haberlerinin ardında, o sürücüyü bordürlere çarptıran ve sonra kaybolup giden bir motosiklet olduğunu düşünürüm hep..
    Motosikletli, bu ülkede terörist demektir. Yasa, kural, ahlak ve vicdan taşımayan..
    Motosikletini canı gibi sevenler ve insan gibi kullananlar bu sözlerimden alınmasınlar.. Onlar kimleri kast ettiğimi biliyorlar. Ama bu ülkede motosikletliye saygı istiyorlarsa, ilk bayrağı bu insanlık dışı yaratıklara karşı onlar çekmeliler..
    Bu ülkede taksicilerin, minibüsçülerin adını çıkaran yaratıkların oranı yüzde onu geçmez. Ama meslek saygınlığını bitirmeye yeterler. Çünkü kendi dernekleri dahil kimse uğraşmaz onlarla..
    Motosikletler de öyle..
    İstanbul'da kurye motorlarının başlattığı rezilliğe normal motosikletliler de uymaya başladı. Adam haklı.. "O yapıyor, kimse karışmıyor, kimsenin umurunda değil. Ben hıyar mıyım, ben de yaparım.."
    Yapıyor da..
    Yani ben vatandaş Hıncal, artık kaldırımda yürürken, ya da yaya geçidinde bana yeşil yanarken bile güvende değilim.. Çünkü işine geldiği zaman kendini yaya kabul eden hayvan, kaldırımdan gidip, benim yeşilimde yola iniyor ve durmadan üzerime sürüyor..
    Yayanın yolunda motosiklet gitmesi serbest bu ülkede, iyi mi?.
    Yazdım.. 40 defa yazdım.. İstanbul Emniyet Müdürü'ne "Sabah'ın önünde İstanbul kentinin en yoğun kavşağı var. Şimdi, zaten belalı yere bir kasaba yoğunluğunda Zorlu'yu oturttular. Onun yolu da bu kavşak.. Şuraya bir ekip koyun" diye 40 defa yazdım. İnatla koymuyorlar..
    Onu yazacaktım işte "Trafikte ölürsem sorumlusu İstanbul Emniyet Müdürüdür" diye..
    Egeli Sabah'ta Can Aksın'ın (Selam Can.. Özledik yahu..) yazısını okudum dün öğleden sonra.. Başlığı "Motosikletlere aman dikkat!."
    "Önceki gün ben de böyle bir kazadan kıl payı kurtuldum" diye ölümlü bir motosiklet kazasını ve kendi başına geleni yazmış.
    "Motosiklet kazalarında yaralanma oranı yüzde 80, arabalarda yüzde 20.. Ölümler motor kazalarında 16 misli" diyor.
    Amma velakin, Ege bölgesinde de durum İstanbul'un tıpa tıp ayni..
    "Hiç kimse polisleri takmıyor" diyor, Can..
    Yani ülkemin her yanında, polisler (Artık sadece trafik değil, her türlü polisin trafik ihlallerine müdahale yetkisi ve tabii sorumluluğu var) motosikletleri, trafik yasa ve yönetmeliklerinin dışında tutuyorlar. Motosikletli polisin gözünün önünde terör estiriyor, kaşını kaldırmıyor polis..
    Motosikletli, her ama her istediği şeyi keyfince ve bin tane polisin önünde yapabilir..
    Yeter ki, Gezi Parkı'na girmesin!..

2. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    valla malesef haklı tarafları çok. bende kendi hakkına razı olmayıp insanların geçiş önceliğine saldıranlara öyle öfkeleniyorum ki. yani durup kafalarını kırmamak için zor tutuyorum. heleki ankarada... önümde yaşlı birisi yolu geçmek için zorlanıyor görüyor ve yol veriyorum hayvanlar arkamdan korna yapıyor bende beddua ediyorum "kötürüm olda sana yer bile vermesinler" diyorum. akrabalarımdan da bir sürü kuryelik yapan abilerim var, adam ölümden kaçkez döndü bilemiyorum ama mantık hala aynı. LÜTFEN önce kendine, sonra da insana saygı... trafik kurallarına önce kendimiz uymalıyız. birde İSTANBUL'da emniyet şeridini kullanmak serbest bildiğim kadarıyla ama doğru yönleri dediğim gibi çok çünkü önce polislerimiz uymuyor kurallara, polis olunca trafik kurallarına uymaya gerek yok, insanada değer vermeyiniz gibi bir düşünce malesef, yani balık baştan kokuyor.

3. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Ya yazan kişi trafik kuralları konusunda haklı. tamam güzel de ben hiç yaya şeridinden karşıdan karşıya geçen yayaların şeridini kullanan motorsikletin adam öldürdüğünü, slalom yapan motor sürücünüsunun trafik kazalarına sebep olduğunu görmedim. Yapılan doğru demiyorum ancak toplumun kanayan yarası gibi gösterilmiş. Kazaların sebebi aşırı, hız , alkol, hatalı sollama, şerit ihlali, ışık ihlali, bana bir şey olmazcilik. Ve dolayısıyla tüm polisler bunlara odaklanıyor (emniyet şeridi, radar, mobese). O sebepten motorlar gözlerinin önünde o haraketleri yapınca onemsemiyorlar. Tüm motorlar trafik kurallarına uymak zorundadır o ayrı konu. Ancak sıkışmış trafikte arabalarin sorumsuzluklari yüzünden bazen bir kaç metreligine kaldırım kullanıyorum. Ancak gerçekten yayalari tehdit ettiğimi hiç düşünmedim. Kullanmasam devletin kaldırama araba parketmesin diye diktiği borularla trafikten bunalmış arabalarin arasında kalmamam imkansiz. Ancak her zaman söylediğimiz bir şey var kuryelerden ziyade sucu, dönerci, pideci motorları bazen beni bile korkutuyorlar.

4. Yavuz ÇIBUK

Yavuz ÇIBUK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Klişeleşmiş bir cevap vereyim. Kişiler camiaları bağlamaz. Olaylar münferittir. Şimdi çıkmış 2 tane apaçi hareket yapmış al sana bütün motorcular terörist. Neresinden tutsan rezillik.

5. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    Kawasaki
    Açıkçası arkadaşlar ben bu yazıya tümüyle karşıyım.... Neden diyeceksiniz, hırsızın hiçmi suçu yok diyeceksiniz ama öyle...

Hıncal Bey'i uzun süredir takip etmiş bir kişi olarak (zamanında tabi) adamın sataşmadığı yeri görmedim ve sataştığı heryerden güzel çıkarlar sağladığınıda gördüm. Mesela Türk Hava Yolları. Bizzat işimle de alakalı olduğu için uzun süre takip ettim. THY'de uçucular aman Hıncal Uluç geliyor, hakkımızda kötü birşey yazarda işten atılırız diye stres içindelerdi. Ve atılanlarda oldu. Adamın istediği sonunda oldu ve VIP gibi öyle yada böyle hizmet aldı. Bu adama ben inanmıyorum.

Gelelim bu yazıya. Temel olarak kurye, pizzaacı vb arkadaşlara laf atmış. Tamam bizde söylüyoruz çoğu zaman, hatta bizi bile tehlikeye attıkları çok oluyor. Peki dostlar biz ne yaptık? Çoğumuz ve Hıncal Uluçta dahil pizzası 31. dakika geldiğinde laf etmedik mi?

Hıncal Uluç neden peki şu konuları derinlemesine yazmayıp sadece motorcular teröristlik yapıyor anlamında bir yazısı var? Neden bu adam A2 ehliyetinde eğitimsizliği bir gazeteci! olarak araştırmıyor? Veyahut neden bu adam milli eğitime saldırmıyor, devlete "bu arabaları azaltın kardeşim vb" yüklenmiyor? NEDEN Mİ? Çünkü yazdığı gazetesinden çıkarılma tehlikesi yaşıyor? İşte o pizzacılar, o kuryeler vb hepsi çkarılma ve ekmek parası yüzünden bunu yapıyor. Sevgili Hıncal seninle aynı nedenden yani!

Adam gibi araştırma yazıp, sonuçta yazının "olumlu" anlamını belirtip, önerilerini sunsa altına imza atarım!

Bence bu yazı sadece ofisinde oturup, karşısındaki ışıklardan kafasına göre yazı yazmış. O nedenle artislik ve sataşma harici bir yazı olarak değersiz buluyorum. Aynı bahsi geçen motorcuları değersiz gördüğü gibi.

cagri.erarslan ve goksel ozdogru bunu beğendi.
  6. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Ülkede sahil kesimlerinde 1-2 yer dışında bisiklet yolu yok, şehir içinde ayrılmış motorsiklet yolu yok. Motordan arabayla aynı köprü, ötv. kdv, neredeyse aynı mtv, sigorta, muayene vs. alınıyor. Hizmete gelince yok. Şu ana kadar motora yaptıkları tek hizmet olarak "Bu alanda sulama çalışması yapılmaktadır" yazısı dışında hiç bir şey görmedim. Hee bir de emniyet şeridi var. Aaa sahi o arızalı araçlar için yapıldı değil mi? Bizim ülkemizde ambulans, polis, koruma kullanıyorda. Bunlar daha vahim konular bence. Hele ki şu eğitim konusunda size tamamen katılıyorum. Ehliyet kursları bizim paralarımızla vermedikleri eğitimleri neden araştırmıyorlar?

goksel ozdogru ve İsmail bunu beğendi.
  7. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    arkadaşlar eleştirimi yanlış anlamasınlar, bu hıncal adlı adamın arkasında olmadığımı belirteyim. zaten doğru noktalar olduğunu söylemiştim, bu arkadaşı sevmemde, seviyesi de amacıda belli. ancak bu apaci kılıklıları görünce durdurup dövesim geliyor, çünkü arkadaşlarımın dediği gibi tüm motor sahiplerini hedef haline getiriyorlar. derdim bundandır vesselam...
    kusura bakmayın biraz üzerime alınmış gibi oldu ya idare edin artık :oops: