Motosiklet tipleri

Konu, 'Motosiklet Karşılaştırmaları ve Sürüşleri' kısmında Barış tarafından paylaşıldı.

  1. Barış

    Barış Site Müdavimi

    Kayıt:
    12 Eylül 2007
    Mesajlar:
    5.247
    Beğeniler:
    3.060
    Şehir:
    ankara
    Motosiklet:
    Yamaha

    genel olarak motosiklet türleri;

    1. Scooter
    2. Off-Road motosiklet
    3. Mobilet
    4. Touring motosikleti
    5. Chopper motosiklet
    6. Spor motosiklet
    7. Enduro motosiklet
    8. Kruvazör motosiklet

    Scooter


    Scooter, genelde 50 ila 125 cc arası motor hacmine sahip , otomatik vitesli, küçük tekerlekli, kaportalı, daha çok şehir içinde kullanılan bir motosiklet türü.Motorun arkaya yakın ve tekerlerin küçük olması sebebiyle, diğer motosiklet türlerine göre oldukça dengesiz bir yapıya ve ön tekerlek bağlantısı yüzünden daha az manevra kabiliyetine sahiptir.

    İlk olarak 2.Dünya Savaşından sonra İtalyada uçak hurdalarından imal edilmiş olan ilk scooter vespa bu türün de genel adı olmuştur.

    Bunun yanısıra Suzuki(Burgman AN400, AN650), Honda (Silverwing), Yamaha (Majesty, Morphous), Kymco (Myroad700, Xciting), Piaggio (Beverly 500, X9500) gibi markaların da maxi scooter olarak bilinen 400-650 cc arasında Scooter modelleri bulunmaktadır.Yalnız arka bagaja ağır birşey konulduğunda ön teker hafiflemiş gibi oluyor ve motor iyice dengesizleşiyor...


    Arazi motosikleti

    Motosikletler arasında en hafifi arazi motosikletleridir. Ayrıca sele de diğer motosikletlere göre oldukça yüksektir. Arazide rahat hareket sağlaması için yerden yüksekliği ve dolayısıyla sele yüksekliği diğer motosiklet türlerine göre fazladır. Aynı motoru paylaştıkları diğer motosiklet modellerinden, şanzımanları ve torklarıyla fark gösterirler. Arazide yüksek hız yerine güç gerektiği için torkları yüksek olur.

    Mopet

    Mopet ; Standart 50 cc hacimde iki zamanlı motoru olan bisiklet diye anılan bir tür motorlu taşıt.

    Ucuz olması ve az yakıt harcaması sebebiyle Türkiye'de taşrada tercih edilen bir vasıta olmuştur. Ayakla vurdurmak diye tabir edilen yöntemle yani hızlıca pedalını iterek çalışır. Çalışmamakta direndiğinde yanında koşularak ve/veya ayaklıkta iken üstünde boşa pedal çevrilerek çalışır. Gençler tarafından modifiyeye en yatkın iki tekerli taşıt olarakta görülür.    Gezi, Touring motosikleti

    Uzun yolcuklar için tasarlanmış oldukça rahat bir sürüş sunan motosiklet türü. Hem sürücüsüne hem de yolcusuna gerek süspansiyon gerekse yol tutuşu açısından diğer motosiklet türlerine göre genellikle asfalt yol üzerinde keyifli bir sürüş sağlar. Bu motosikletler dizaynları gereği daha uzun mesafeleri daha az duraklayarak almayı sağlayacak detaylar içerir. Diğer motosiklet tiplerine göre daha büyük yakıt deposu, daha az yakıt tüketimi, rahat bir oturuş pozisyonu, yan ve arka çantalarla birlikte daha fazla yük taşıyabilme, yumuşak süspansiyon, vb. Hemen hemen tüm motosiklet firmalarının gezi ya da turing tipi modelleri bulunur.    Alçak motosiklet,Chopper

    Chopper olarak bilinen motosikletler aslında cruiser motosikletlerdir. Gerçekte chopper kullanıcı isteğine göre elle emek verilerek tasarlanmış, üretilmiş motosikletlerdir. Cruiser tipi motosikletler sele yüksekliği en az olan motosikletlerdir.

    Bu tip motosikletler hız motosikleti değil gezi motosikletidir. Bu tipi en iyi temsil eden Harley-Davidson motosikletlerdir.

    Spor motosiklet, Racing


    Spor motosiklet, hız için tasarlanmış sürüş rahatlığının ikinci planda kaldığı bir motosiklet tipidir.

    Enduro motosiklet

    Enduro motosiklet, arazi motosikleti ile gezi motosikleti arası bir motosiklet tipidir. Daha çok hem gezi ve hem de arazide motosiklet kullanmak isteyenlerin tercih ettiği bir motosiklettir.

    Enduro motosikletler; doğa sporları konusunda uzmanlaşmış, yumuşak süspansiyonlu cross motorların, yasal olarak trafiğe çıkmak için gereken parçalarla donatılmış halidir. Motorları genellikle tek silindir 2 zamanlı 125 ile 300 cc arasında ya da 4 zamanlı 250 ile 650 cc arasındadır.

    Enduro ve diğer off-road motosikleri ayıran bir diğer özellik ise, enduroların sinyal, stop lambası, far ve birtakım koruyucularının (elcik koruması, motor koruması) ve ses konusunda düzenlenmiş egzoz sistemlerinin olması, geniş vites aralıkları, iki ağaç arasından kolaylıkla geçebilecek kısa gidonlarının olması, ön ve arka süspansiyonlarının yolculuk için yumuşatılıp sertleştirilebilir olması (Böylelikle sürücü kendi psikolojisine göre süspansiyon ayarını değiştirebilir).

    Endurolar, Motocross (MX) motosikletlere çok benzerler. Cross motosikletler çoğunlukla enduro yarışçıları tarafından tercih edilirler (önemli birtakım modifikasyonlar ile). Standart bir cadde motosikletiyle kıyaslanınca bir enduro motosikletten beklenenler ağırdır, bu yüzden enduro motosikletler en iyi kullanım şartları için bol miktarda bakıma gereksinim duyarlar. Bakımları motocross motorlarının bakımıyla benzer, ancak enduro motosikletler daha fazla çarpışma önleme/tamir etme bakımı çıkarmaya yatkındırlar ve son dönemlere kadar enduro motosikletler üreticileri tarafından MX motorlarından tamamen farklı motorlar olarak geliştirildiler (bu yüzden birçok kişi enduro etkinliklerinde MX motorlar kullanmaktadır), ve buna uygun olarak daha uzun servis ömürlü motorlar, daha sağlam parçalar, ağırlık konusunda daha az yoğunlaşma (MX motosikletlerden farklı olarak, bu sınıfta ağırlık alt limiti yoktur) ve diğer enduro özellikleriyle geliştirildiler.

    2000’lerin başından beri gelen akımla motocross’lar enduro motosiklet platformlarında kullanılıyorlar. Bu kısmen motocross’ların motor dizaynlarının 2 zamanlıdan 4 zamanlıya geçmelerinde etkili bir akım oldu. Enduro ya da trail ve dual sport olarak adlandırılan (dual, çünkü bunlar off-road ve cadde performansı için modifiye yapılabilirler, oysa ikisinde de tam verimli olamıyorlar) modeller genellikle çok yüksek güç-ağırlık oranlı dört zamanlı motorlara sahipler. Bu dört zamanlı trail motosikletlerin güç-ağırlık oranları bugünün standartlarına göre iyi değil, ve bunun nedeni daha düşük ağırlık limitlerinin karşılanması hususuna yeterince önem verilmemiş olmasıdır. Dört zamanlı motocross’lara doğru değişimin başlamasıyla, dört zamanlı off-road motosikletler için güç-ağırlık oranı birdenbire önem kazandı, çünkü 125 ve 250 cc motocrosslar çok düşük ağırlığa sahiptiler. Bu motosikletler üretime girer girmez üreticiler, tercihen yeni jenerasyon 4 zamanlı enduro motosikletlerin ortaya çıkarılmasına karar verdiler, var olan dört zamanlı motocrossları enduro için tekrar basitçe biçimlendirdiler. Bu yüzden daha önce sözü geçen değişiklikler yapıldı.

    Tüm bunların sonucu olarak bugünün ağırlıklı olarak 4 zamanlı, daha hafif ve tüm zamanların en kuvvetli modelleri olan enduro motosikletleri , MX kuzenleriyle hala birçok benzer karakteristik özellik taşımaktadır. Bu motorlar, sıklıkla ilk başta MX olarak tasarlanmışlardır, genellikle uzun süreli enduro kullanımının sertliklerine dayanamamaktadırlar. Daha düşük ağırlık ve daha yüksek güç elde etme sürecinde üreticiler bir çok ödün vermişleridir (daha ince silindir duvarları, hafif materyaller, daha gerilimli dizaynlar vb.), bu ödünler de zorlu kullanımlar sonucunda motorun sürekli bakım gerektirmesine yol açmıştır. Bu motorlar zorlu enduro kullanım durumunda ödünlerin sonuçlarını açıkça ortaya koymaktadır. Buna bir örnek olarak CRF250R üzerinden tasarlanmış 2004 Honda CRF250X Enduro motosikletini gösterebiliriz. Motor, subaplarının sürekli ayar gerektirmesi ve bazı durumlarda değiştirilmek zorunda olunması nedeniyle kötü bir şöhrete sahiptir. Bu iki prosedür de kolay değildir. Bu sorun 2006 modellerde subap yuvalarının yapıldığı materyalin değiştirilmesiyle çözülmüş görünmektedir. Buna karşılık, aynı sınıfta, ancak enduro kullanım için özel olarak üretilmiş Husqvarna modeli TE250'de enduro kullanımdan sonra gereken bakımlar (subap kontrolleri ve ayarları gibi) hem daha az sıklıktadır, hem de motorun tasarımı sayesinde daha kolay yapılabilmektedir.


    Kruvazör motosiklet

    Hız için tasarlanmamış rahat bir sürüş sunan oldukça ağır bir motosiklettir. Spor motosikletle alçak motosiklet arasında bir motosiklet tipidir.
     
  2. Metin

    Metin Site Müdavimi

    Kayıt:
    19 Nisan 2008
    Mesajlar:
    4.039
    Beğeniler:
    1.618
    Şehir:
    istanbul
    Motosiklet:
    Honda
    Emeğine sağlık Barış kardeşim...
     
    Barış bunu beğendi.
  3. Utku Can Varol

    Utku Can Varol Üye

    Kayıt:
    25 Haziran 2008
    Mesajlar:
    64
    Beğeniler:
    11
    Şehir:
    İstanbul
    Motosiklet:
    Henüz Yok
    Gerçekten bu yazının yazılması çok faydalı olmuş, teşekkürler Barış :)
     
    Barış bunu beğendi.
  4. fikret.murat

    fikret.murat Yeni Üye

    Kayıt:
    11 Ağustos 2008
    Mesajlar:
    18
    Beğeniler:
    2
    Şehir:
    istanbul
    Motosiklet:
    Kymco
    ybr tek gecerim
     
  5. Barış

    Barış Site Müdavimi

    Kayıt:
    12 Eylül 2007
    Mesajlar:
    5.247
    Beğeniler:
    3.060
    Şehir:
    ankara
    Motosiklet:
    Yamaha
    faydalı olduysa ne mutlu:)
     
  6. Necmi OKAY

    Necmi OKAY Kıdemli Üye

    Kayıt:
    26 Eylül 2008
    Mesajlar:
    195
    Beğeniler:
    135
    Şehir:
    İzmir
    Motosiklet:
    Yamaha
    Güzel bilgiler saol bu bilgiler hondanın motosiklet kıtabından galiba
     
  7. Barış

    Barış Site Müdavimi

    Kayıt:
    12 Eylül 2007
    Mesajlar:
    5.247
    Beğeniler:
    3.060
    Şehir:
    ankara
    Motosiklet:
    Yamaha
    karışık. honda, intenet ve birkaç siteden seçmeler.
     
  8. Recep Varlı

    Recep Varlı Site Müdavimi

    Kayıt:
    8 Eylül 2008
    Mesajlar:
    2.779
    Beğeniler:
    1.457
    Şehir:
    İstanbul-Bayrampaşa
    Motosiklet:
    Salcano
    güzel bilgiler ama düzeltme yapmam gerekirse mobylette diye bir sınıf yoktur o sınıfa mopet denir çünkü mobyletten başka mopet üreten ramzey, bisan, peugeot gibi firmalarda vardır iki zamanlıdırlar ve genelde otomatik yağ karıştırıcıları olmadığı için belli bir oranda içine yağ katılıp karıştırılmış benzin kullanırlar
    birde bu motosiklet kategorilerine debriyajsız yarı otomatik (cup) motosikletleride eklemek gerekir diye düşünüyorum
     
    Haluk ve Barış bunu beğendi.
  9. Mesut Korkmaz

    Mesut Korkmaz Site Müdavimi

    Kayıt:
    28 Mart 2008
    Mesajlar:
    1.724
    Beğeniler:
    970
    Şehir:
    Çayyolu, Ankara
    Motosiklet:
    BMW
    bariş, Paylaşım için teşekkürler.

    HalukS,
    Transalp, F650GS ve Vstrom sanırım bunlar Enduro-Turing kategorisine giriyor. Benimki F650GS ama baktığımda enduroya benzetemiyorum, bir de dağ tepe dolaşmak için biraz ağır sanki (195Kg)
     
    Haluk ve Barış bunu beğendi.
  10. ANIL

    ANIL Site Bağımlısı

    Kayıt:
    19 Temmuz 2008
    Mesajlar:
    1.390
    Beğeniler:
    389
    Şehir:
    İstanbul
    Motosiklet:
    Henüz Yok
    Paylaşım İçin Teşekkürler:) Faydalı Oldu..
     
  11. Barış

    Barış Site Müdavimi

    Kayıt:
    12 Eylül 2007
    Mesajlar:
    5.247
    Beğeniler:
    3.060
    Şehir:
    ankara
    Motosiklet:
    Yamaha
    transalp orta sınıf enduro touring dir 1987 den beri üretilmesi ona
    haklı ünavanını getirmiştir. vstrom ise daha çok touring olarak anılır.
    ayrıca vstrom un tel jant olmaması enduro olamayacağınında bir göstergesidir.
    Enduro ile enduro touring i birbirinden ayiran en onemli ayrinti ön teker jant çapıdır. Enduro ve kros motorlarında bu cap 21" olarak tercih edilir. Touring motorunda buna gerek yoktur, cap 16-17" olarak seçilmiştir.


     
    Mesut Korkmaz ve Haluk bunu beğendi.