Motosiklet ve Alkol

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında Goktug Uguz tarafından paylaşıldı.

 1. Goktug Uguz

  Goktug Uguz Site Müdavimi

  Kayıt:
  26 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.564
  Beğeniler:
  747
  Şehir:
  İstanbul - Bahçeşehir
  Motosiklet:
  BMW
  Motor kaabiliyeti / yeteneği denilen özellik insanlarda bir makineyi-cihazı hatta kendi vücudunu kullanma yeteneğidir (yani sadece motosiklet değil, her şey). Dikiş makinesinden, topaç çevirmeye; gitar çalmaktan, uçak pilotluğuna kadar bütün bu aktiviteler için bu ozelliğe sahip olup zamanla da çalışıp geliştirmeniz gerekir. Tamamen bir beyin faaliyetidir.

  Uyuşturucuların vücutta ilk etkili olduğu şey yani...

  Alınan alkol miktarının az olması çok onemli değildir, çünkü ilk etkisi "değer yargılarının değişmesi" şeklinde ortaya çikar. Alkollu motor kullanmamak için ölçü ille sarhoş olmak hatta "çakır-keyf" olmak değildir.

  Değer yargılarının değişmesi, "değerlendirme yeteneği"nin değişmesidir. Bunu bir içki sofrasında hepiniz gözlemlemişsinizdir. Masadaki "hava" dostane ve eğlenceliyse önce herkes bir "laçkalaşır". Olmadık şeylere gülersiniz, adab-ı muaşeret denilen sofra ahlakı yavaş yavaş bir kenara itilir, diğer masalarda oturanların rahatsız olmaları da ikinci plandadır artık.
  Gereksiz sevinçler, hatta öpüşmeler le gittikçe daha derinlere inmeye, ortamdan mental olarak uzaklasmaya başlarsınız.

  Evinizde yada taksiyle-otobüsle gittığiniz içkili bir restoranda ayarında kaldığı sürece o yukardaki gibi bir olayın kesenize, her seferınde öldürdüğünüz birkaç milyon beyin hücrenize malolması ve genel sağlığınıza verdiği zararın dışında bir facia olmadığını kabul etmek lazım.

  Fakat alkolün "Tadında kalması" bile aslında alkolizme giden, bağımlılık yaratan özelliğinden bir şey kaybettirmez.

  Unutmayın, alkolik demek illaki zil zurna sarhoş dolaşan adam değildir. Eğer her gün bir çay kaşığı rakı içiyorsanız ve bunu içmeden duramıyorsanız da alkoliksinizdir. Ne zaman ipin ucunu kaçıracağınızı da Allah bilir.

  Evet kendi olayımıza, motosiklete dönecek olursak... Önce hiçbirinizin nal gibi olup da motora bindiğini sanmadığımı söyleyeyim. Öyle birileri varsa zaten fazla yaşamaz, zaten bu yazıyı da okumaz... Bu yazı onlara değil. "O kadarcıktan bir şey olmaz" diye düşünüp bir-iki bardak bira, bir duble rakı içip seleye geçenlere, yada geçmeyi düşünenlere.

  Nasıl ki alkollü sofrada en basit sofra kuralları bile anında buharlaşıyorsa gidon başında da aynısı olur. En basit trafik kurallarını bile "takmaz" sınız.

  Çevrede olup biteni değerlendirme yeteneğinizi tek bir bardak bira ile bir oranda kaybetmek mümkündür... Sizden yol isteyen sürücüyü küfrediyor zannedebilirsiniz, en basitinden birisi sizle "ulan" lı bile konuşsa bütün sinirleriniz tepenize çıkar. Ve bu trafikte hiç de hoş olmaz.

  Hız ve mesafe algılarınız tamamen değişir. Çok yakın takip etmeye başlarsınız, hızınız artar..Hız arttıkça çevredeki olup biten size daha da önemsiz görünür.

  Refleksleriniz yavaşlar, ki bizim böyle bir lüksümüz yoktur. Cesaretiniz de artar, bu sağlıklı bir duygu olan "korku"yu bastırır. Daha çok risk almaya başlarsınız. Biliyorsunuz aldığınız gereksiz riskleri başkalarıyla paylaşma hakkımız yok. Bu açıdan bakıldığında alkol marjinal bir örnek oluşturuyor... Evde içip içip alkol komasına girip ölme riskini alabilirsiniz ama direksiyona geçip başkalarını öldürmeya kalkamazsınız.

  Bizim bir düsturumuz vardı, Motosiklet Teorisi ni okuyanlar, beni tanıyanlar ezbere bilir... "O an orada olmak". Motosiklette en çok dikkat etmeniz gereken şeydir. Alkollüyken bu mümkün değil arkadaşlar.

  Pekala, bu kadar yeter uyarılar ve işin mantığı hakkında ahkam...

  Gelelim başımıza geldi, motorla gittik bir ortama, herkes birşeyler içiyor... Öyle sarhoş filan da olmamış kimse, adabıyla, tabiri caizse "ağızlarıyla" içiyorlar... Sohbet güzel, insanlar hoş... Bir bira da size ikram ettiler... Buyrun işte sorun burada.

  İki seçeneğiniz var...

  1- Kibarca reddetmek, durumu açıklamak. En iyi kaçış yollarından biri "yeminliyim" demek olabilir. Diğeri "prensip meselesi, kusura bakmayın" demek olabilir. "Beyaz bir yalan" olabilir "midem berbat, ben en iyisi bir yeşil çay-ıhlamur alayım" gibi.

  2- Kabul etmek. Ancak disiplin şart bu durumda. Yeniden seleye oturmak için kural - formül şudur...

  "Bir içki = Bir saat bekle"

  Yani bir bira bir saat, iki bira iki saat, iki duble rakı dört saat, bir tek viski bir saat gibi. Gayet basit bir formül. Uygulayacak iradenize güvenmiyorsanız doğrudan 1. maddeye gidin, ne kendinizin ne başkasının başına iş açmayın sakın

  Sakın unutmayın, alkolün etkisini giderecek bir ilaç yoktur. Kandan temizlenmesi sadece "zaman" ile mümkündür. Kahve, süt, ayran vs midenizi daha çok bulandırmaktan başka işe yaramaz. Ancak su yada soda-maden suyu içmenizi tavsiye edebilirim. Sizi ayıltmaz ama alkolün neden olduğu su kaybını telafi edersiniz hiç olmazsa.

  Eger grup halinde motosikletçiyseniz hepiniz birbirinizi de kontrol altında tutmalısınız. Örneğin kimse alkollü bir sey içmiyor da içinizden biri bira ısmarladıysa hiç çekinmeden engel olun. "İşimiz var seni mi bekleyeceğiz burada bir saat şimdi" gibilerden.
  Grupta kimsenin diğerlerinden fazla içmemesine dikkat edin. Eğer şahıs ısrar ediyorsa bırakıp gideceğinizi, grupla sürmesine izin vermeyeceğinizi söyleyin... ve yapın bunu! Onun iyiliği için.

  Aranızda motora binemeyecek durumda (bak yukardaki formül) biri varsa motorunu kullanamayacağı hale getirin. Mesela anahtarını alıp saklayabilirsiniz, kendi motorlarınızı önüne arkasına parkedip çıkamayacağı şekilde bloke edebilirsiniz, kendi disk kilidinizi onunkine takabilirsiniz, zinciriniz varsa iki motoru birbirine bağlayabilirsiniz vs. Sonradan size teşekkür edecektir. Etmezse zaten sizin grubunuzda yeri yoktur... İyilikten anlamayanı hayat terbiye eder bir şekilde.

  Motosikletçi sporcudur arkadaşlar... Bizim alkolle, sigarayla, gece hayatıyla, uyuşturucuyla bir alış-verişimiz olmamalı. Kendinize yakıştırmayın bunları....
  Her zaman ayık ve sağlıcakla kalın


  Alıntıdır.


  Lutfen alkollu kullanmayın arkadaslar. Bu motor bilinci olmayan bir trafige sahip ulkede sizlere her zaman ihtiyac var .