motosiklet yıkama yöntemleri ile ilgili bazı ipuçları

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

 1. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  motosiklet yıkama yöntemleri ile ilgili bazı ipuçları


  motosiklet yıkarken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

  Öncelikle tüm firmaların ilk tavsiyesi motosikletinizi yıkatmayın şeklindedir. Çünkü bu işi bilmeyenler yıkarken motosiklete zarar verebiliyor. Mesela bazı motosikletlerde yaklaşılmaması gereken özel yerler var. Özellikle BMW marka motosikletlerde olan krank sensörüne yakından su tutuldugunda motosiklet anında bozuluyor ve servise gitmesi gerekiyor. Biz 14 yıllık deneyimli bir firmayız zaten bunları bilerek belirli kıstaslara göre motosikletleri yıkıyoruz. Bunu bilmeyen biri motora zarar verebiliyor. Örneğin bazı yamaha modellerinde vites cubuğunun yukarısında vites sensörü var, o bölgeye su gelirse vites göstergesi çalışmamaya başlıyor. [​IMG]

  Genel olarak önemli bir nokta da radyatörler. Radyatöre yapışan kirleri sökmek için birçok yerde radyatöre tazyikli su tutuluyor bu yanlış. Tazyikli su radyatöre zarar vererek bükülmesine ve kanalların kapanmasına neden olur. Kötü bir görüntüye yol açtiği gibi maddi olarak da zarara yol açar. Buralar özel temizleyici solüsyonlar ile temizlenmelidir.

  Bir diger önemli nokta konsol. Üreticiler motosiklet konsollarını belli bir basınca kadar su almayacak şekilde yapıyor. Böylece yağmurda kalan motosiklete zarar gelmesi önlenmiş oluyor. Buralara tazyikli su ile yaklaşmamak gerekiyor.

  Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da zincirdeki o-ringler. O-ringlerdeki yağlara zamanla tozlar yapışır, buraların temizlenmesi gerekir. Buralarda mazot yada gaz yağı kullanılması temizliği yapar ama o-ringe de zarar verebilir. Bunun için de özel bir malzeme var ve zincir bu özel kimyasal sıvı ile temizlenir..

  Siz yıkama sonrasi zinciri de yağlıyorsunuz değil mi?

  Evet zincir temizlenmiş ve motosiklet sahibinin yanında yağı yok ise, biz zinciri hava tabancası ile kuruttuktan sonra isteğe bağlı olarak yağlıyoruz. Özel zincir yağı da bulunduruyoruz.

  Son zamanlarda köpüklü bir madde ile motosikletleri kaplayıp yıkadıklarını görüyorum o olay nedir?

  O olay aslında bir şovdur. Motosikletin temizliğinden çok müşterinin gözünün boyanması halidir. O köpükte bizim kullandiğimiz kimyasal sıvının bir benzeridir aslında. Ama beyaz görüntüsü işlevden çok şov amaçlıdır. Bizim kullandığımız solüsyon kaporta-plastik kısmına zarar vermeden ilk günkü gibi görüntünün elde edilmesini sağlıyor. Tabi kaportada meydana gelmiş deformasyonlar varsa durum ayrı.

  Plastik aksam için özel bir solüsyon var mı? Nasıl ilk günkü halini alıyor?

  Bunun için özel bir sütümüz var. Plastik aksamın görüntüsünü güzelleştiriyor. Ancak daha önce başka bir kimyasal kullanılarak malzemenin özü bozulmuş ise onu tekrardan eski haline getirmek mümkün değil. Bazı müşteriler plastiklerin parlamasını istemeyebiliyor da. Bazı müsteriler ise özellikle istiyor. Burada motosikletini yıkatıp şovruma kaldıran çok müşterim oldu. Hatta özel istekleri doğrultusunda motor bölümüne daha ince çalışılıp isteğe göre kokulu solüsyonlar da kullandığımız oluyor.

  Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

  Motosiklet yan ayaklıkta değil arka sehpaya alınarak yıkanır. Bir de gece motosikleti yıkamak bazı detayların gözden kaçmasına neden olabileceğinden iyi değildir. Biz motosikletleri profesyonelce yıkıyoruz. Motosiklet yıkanmaz diyenleri buraya özellikle davet ediyorum.

  Alıntıdır - Motoron
  Arzu Oto ve Motosiklet Yıkama işletmecisi Rıdvan Arzuman
   
 2. Gökhan TUNALI

  Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  770
  Beğeniler:
  181
  Şehir:
  Eskişehir,yazları Ayvalık.
  Motosiklet:
  Honda
  Çıkmayan kirlere de gazyağı en iyi temizleme maddesidir,çok sert olmayan bir küçük ve bir orta boy fırça ile çıkmayan leke kalmaz. Zift temizliğinde de gazyağı kullanılır,uygulanır 10 dk sonra biraz yumuşadıktan sonra fırçalanır.
  Oto yıkama benim de işimdi.;)
   
  Eren Göksel bunu beğendi.