Motosiklete başlayacaklar için öneriler

Konu, 'Chopper - Cruiser Kullanıcıları' kısmında Gökhan Yasdal tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Merhaba;

Motosiklet dünyasına yeni katıldım. Yeni başlayacak ama büyük paralar bu işe yatırmaktan çekinen arkadaşlar için bilgilendirici olur diyerek tecrübelerimi paylaşmak istedim. Zira ben motosiklet araştırırken ön yargılı ve tecrübe etmeden fikir belirten birçok arkadaş yüzünden çok zaman kaybettim.

Eğer sizde benim başlangıçta olduğum haldeyseniz şu sorulara evet yanıtı veriyor olmalısınız

1- Artık bi motosiklet almak lazım
    2- Scooter'a binip pizzacı intibası vermek hoş gelmiyor
    3- Evvelden beridir inceden inceye cruiser (ki ben eskiden chopper zannederdim) motosikletlere ilgim var
    4- Şehir içinde 50 yi geçmem, şimdilik uzun yol yapmak da planlarımda değil
    5- Aklı başında adamım kask + full koruma olmadan bakkala bile gitmem
    6- Sürüş pozisyonu itibariyle ayaklarımı geriye atıp öne doğru uzanarak motosiklet kullanırsam bel ağrısından 1 haftada yatağa düşerim, akıllı olup dik oturabileceğim bi motosiklet almak lazım
    7- Sürmeyi bilmediğimden ilk etapta motosikleti devirli ve dikkatli kullanamayacağımdan belki ufak tefek yana yatmalar ile sağını solunu çizeceğimden bi Dragstar alıp ziyan etmek istemiyorum
    8- Sürmek istediğim tarzın bu olduğundan tam da emin değilim şöyle bir kaç ay gezeyim bakalım belki ilerde başka türe geçiş yaparım ( belki enduro)
    9- Alıp satarken bana çok zarar ettirmesin
    10- Bir arızası çıktığında bana zarar ettirmesin parçası da ucuz olsun
    11- Yolda bırakmasın, eziyet olmasın
    12- Motosiklet alıcam diye borca girip krediyle falan girmeyeyim. Kapıda arabam duruyor zaten bi araba parası da motora vermenin alemi yok.
    13- Oyalanmayıp bi an önce alalım ki sezon kaçmasın.
    14- İşe giderken kullanacağım için en azından arabamdan az yaksın.

yukarıdaki maddeleri uzatmak olası, şimdilik motosiklet satın almadan önceki düşüncelerimi özetlemek gerekirse böyleydi.

2 arkadaşım bundan 4-5 sene önce ilk çıktığında Jinlun 150-5 almıştı ve o zaman gözüme çok güzel ve yapılı bir motosiklet olarak görünmüştü. Motosiklet dünyasına çok hakim olmayan benim gibiler için bu motosikletler ilk bakışta “Harley mi o ?” sorusu uyandırıyor. Motosiklet almak için araştırma yaptığımda iki motosiklet arasındaki fiyat farkının 30.000 EU olması biraz şaşırtmıştı tabi :)

Biraz araştırma ile bir Jinlun Classic 150-5 aldım. Önceleri forumlardan araştırarak Keeway Super Light almak için bakındım, hatta 2 kişiyle notere gittim fakat kaderde yokmuş galiba ikisinde de noterde üzerlerinde sorun çıktı alamadım. Sonraları yolda gördüğümde iyi ki de almamışım diyorum çünkü boyut olarak Jinlun’a göre daha ufak ve kompakt bir yapısı var. Üzerinde biraz da yapılı biri olsa fazla göze batıyor.

Motosiklet alırken piyasasının en düşük fiyatlılarına bakmamakta fayda var. 3-4 tane enkaz motosiklet gördüm. Telefonda hiçbir sorunu olmadığını söyleyip enkaz görünümlü neredeyse zor çalışan motosikletlerini göstermek için boşuna zamanınızı çalıyorlar. İlk motosiklet olduğundan yolda bırakmayacak tıkır tıkır çalışan bir tane almanızı tavsiye ederim.

Ben birkaç denemeden sonra bu işten pek anlamadığımı kabul ederek kararı güvendiğim bir ustaya bıraktım. Normalde Jinlun’ların piyasası 1.000 ile 1.600 lira arasıdır. 2. el sitelerinde 1000 lira – 1200 lira civarında enkaz lar mevcut. Birini az daha alıyordum :) Daha sonra ustam arayarak bir müşterisinin 1100 DragStar almak için 3500 km de temiz bir Jinlun’u satmayı düşündüğünü söyledi ve fiyatını bile konuşmadan satın aldım. Şimdi verdiğim karardan oldukça memnunum. Tıkır tıkır çalışan beni hiç üzmeyen tertemiz bir Jinlun sahibiyim.

İlk motorunu alacak benim durumumdaki arkadaşlara tavsiyem;

1- Bir an önce bir motosiklet alsınlar – zira başlangıçta ne alırsanız alın zaten seneye onu değiştirmek isteyeceksiniz. Bu yüzden sezonu kaçırmayın temiz bir motor alın. Modeli önemli değil.
    2- Motor almadan çok önce ehliyete başvurun 2 ay kadar oyalıyor insanı
    3- En azından bisiklete binmeyi biliyorsanız arkadaşlarınızla motor almadan önce biraz çalışın almak istediğiniz motosiklet ile deneme turu atın.
    4- Tarzınıza karar verin. Oturma pozisyonu motosiklette bence en önemli noktalardan biri. Ayaklarınızın konumuna ve öne eğilme mesafenize dikkat edin.
    5- Çok güçlü bir motor almayın – mümkünse 250 CC yi geçmeyin.
    6- Çok atik bir motor almayın – elinizin altında birden ileri fırlayacak bir motor olması acemiyken işe yarayan bir şey değil
    7- Mümkünse aldığınız motosiklette vitesin o anda kaçta olduğunu gösteren bir gösterge olsun (Jinlunda var) ve tabi motosikletin tüm göstergeleri çalışır durumda olsun. Belki bunlara ilerde çok ihtiyaç duymazsınız ama şu anda ben hala kaçıncı viteste olduğuma arada bir bakıyorum .
    8- Koruma ekipmanlarınızı motosiklet almadan satın alın. Motorun tarzına göre değil mümkün olan en yüksek korumada ürünler tercih edin. (motordan sonra bu ekipmana para kalmıyor, siz erkenden alın motora para kalmasın :) )
    9- Motosikletinizde ekipmanları koymak için büyükçe çanta olsun. Yoksa daha özgür olacağım diye aldığınız motordan inince sırtınızda koca bir çantayla gezip çektiğim çileye değdi mi diye düşünmeye başlarsınız.
    10- Çok ağır motor almayın park ederken düşürürseniz bacağınız kırılabilir .
    11- Ağır olmasından aşırı da korkmayın dengede dururken parmak uçlarınız bile sizi sabit tutmaya yeter. Deneyip kararınızı verin.
    12- Eldiven alırken avuç içinde çift kat deri olmasına dikkat edin normalde düşerken ellerinizi yumruk yapın üstündeki sert korumalar yere gelsin derler ama insanoğlu yere kapaklanırken genelde avuç içini yere koyuyor.
    13- Kask alırken internetten sipariş verecekseniz önce gidip modeli ve kaskın bedenini deneyip bir dükkanda karar verin sonra da ben sonra uğrayıp alırım diyip ayrılın gidin internetten sipariş verin %10-15 kara geçersiniz :)
    14- Malzeme almaya giderken önce internette araştırma yapın, belirlediğiniz markaları ve fiyatlarını çıktı alın, unutmayın her girdiğiniz dükkanda o işi en iyi bildiğini söyleyen ve size elindeki malları satmaya çalışan işbilir bir tezgahtar olacaktır. Kafanızı karıştırmalarına izin vermeyin. Tavsiyeleri onlardan değil uzun süredir motosiklet kullanan tanıdıklarınızdan alın.
    15- Alacağınız motosiklet ilk birkaç basışta marş almıyorsa pek yanaşmayın. Sahibi “önemli değil, ufak bi masrafla düzelir” derse neden düzeltmediğini sorun
    16- Motosikletinizin lastikleri iyi durumda olsun.
    17- Tercih edeceğiniz model tamamen sizin seçiminiz fakat ufak lastikli scooterların virajlarda güvenli olmadığını bilin.
    18- Motosikleti almadan önce kesinlikle bir ustaya gösterin. (satıcının ustası olmasın)
    19- Bakımı da dahil size çıkarabileceği masrafı öğrenin. Bu arada eğer otomobiliniz varsa bakım diyince moralinizin bozulduğunu tahmin ediyorum fakat inanın motosiklet bakımı masraflı bir iş değil :) Geçtiğimiz günlerde otomobilime bakım yaptırdım, Sadece filtreler ve yağ değişti, standart bakım işçiliği ile birlikte 320 TL, bir hafta önce de motosikletin yağını, bujisini değiştirtip zincirini yağlatmış ve frenlerini kontrol ettirmiştim tüm işlem 25 TL tuttu :) Yani korkmayın :)
    20- Motosikleti dükkandan alırsanız biraz fazla verirsiniz ama daha garantili ürün almış olursunuz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. 2 aylık motosiklet kullanıcısı olarak akıl verdiğimi düşünmenizi istemem. Yalnızca benim gibi arkadaşlara örnek olması açısından motosiklet dünyasına girişte başımdan geçenleri aktarayım dedim.

Tecrübeli arkadaşlardan ricam hatalı noktalarım varsa ikaz ediniz lütfen.

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

.................

Bay.B@H0, E.Ulukoy ve DOGAN AVCI bunu beğendi.
  3. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda

..........:D

Güzel paylaşım.

4. E.Ulukoy

E.Ulukoy Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    Peki başlangıçta ucuz bir cruiser mı, yoksa kaliteli bir scooter mı tercih edelim? (ilk 6 ay-1 sene) Şehir içi trafiğe alışmak ve motora ısınmak için.

Forumdaki Cruiser kullanıcılarının tecrübelerinden feyz almak isterim.

5. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Benim tavsiyem ileride vitesli motosiklet kullanmak istiyorsan scooterla başlamak zaman kaybı olur.

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Koyu renkle belittiğim eylemi yapabilmeniz için sürüş eğitimi almalısınız.Kimse bu eylemi kendi kendine öğrenemez.Öğrendim dediği anda olumsuz bir şeyle karışalır ve çok acı çeker.Tecrübe ile sabittir.
    Kimse nerede ne yanlış yaptığını bilemez ama sürüş eğitiminde eğitmen sizin nasıl hatalar yaptığınızı gözlemler ve size doğru yolu gösterir.
    Canım ülkemde herkes motosiklet kullanmayı bildiğini sanıyor ve bu yüzden Dünya'nın en fazla telefat veren ülkesiyiz.Bilmediğiniz bir eylemi yapmaya çalışmayın öğrenin onu yapın.

Erol bunu beğendi.
  7. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Kazaların büyük kısmı şehir içi trafiğinde yaşanıyor,Şenol hocama katılıyorum.

8. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Değerli arkadaşım
    Bunun tek sebebi ve en büyük sebebi maalesef yine biz sürücülerdir
    Kimse diğer unsurları suçlamayın.
    Önce kendimiz suçluyuz.
    Bilmediğiniz bir sürüş sistemini kulaktan dolam bilgilerle uygulamaya çalışıyoruz sonta düşünce de ağlıyoruz.
    Bizler testi kırılmadan önlemi almalıyız.

9. Bay.B@H0

Bay.B@H0 Yeni Üye

şenol abi..senin yazılara denk gelirsem kesin okuyorum ....
    abi bu sürüş teknikleri olayını ben anlamadım ....
    ehliyet alıcam ya ... aradım biz öğretcez gerek yok dediler....
    güvenli sürüş tekniği dersi falan ne oldunu bilmiyolar ....
    hocam ayrı bi kurs sanırsam dimi.. özel kurs gibi...
    sakıncası yoksa fiyatını biliyomusun hocam ...
    uygun gelirse gitmeyi düşünüyorum....
    selamlar.....

10. egem.kahya

egem.kahya Yeni Üye

şenol abi ve gökhan abi sizlere çok teşekkür ediyorumm... bayb@ho bildiğim kadarıyla çok makul fiyatlarla honda nın istanbulda motosiklet eğitim merkezi var istersen honda nın resmi internet sitesinden bakabilirsin ...

Bay.B@H0 bunu beğendi.
  11. mehmet tuluk

mehmet tuluk Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Güzel Paylaşım...