Motosiklete binmeyin

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

 1. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Öfkenizi Kontrol Eedemiyorsanız MOTOSİKLETE BİNMEYİN

  Evet doğru okudunuz, kendinizi kontrol edemiyorsanız ve sürüşte sürekli ve/veya arada bir bile olsa öfkeleniyorsanız motosiklete binmeyin!!! Herkes öfkelenebilir. Bu kolaydır. Ne var ki; doğru insana, doğru derecede, doğru zamanda, doğru maksatla ve doğru biçimde öfkelenmek… İşte bu zordur. ARİSTO

  Öfkenin sözlük anlamı: Engelleme, incinme veya gözdağı karşısında gösterilen saldırganlık tepkisi, kızgınlık, hışım, hiddet...

  Hoşnut olmadığımız bir durum karşısında çevremizdekileri korkutmaya, saldırmaya, uyarmaya yönelik bir duygudur aslında öfke.

  Bir aracın bizi solumuzdan veya sağımızdan sıkıştırmaya çalıştığında ya da bizi yok sayarcasına önümüze fırlayıp yoluna devam etmesi durumunda, sanki motosikletteki gibi beynimizde de bir açma-kapama düğmesi varmışcasına şalterin yönü genellikle “öfke” tarafına doğru açılır.

  Arkamızda çok sevdiğimiz, canımızı verebileceğimiz eşimiz bile olsa genellikle kendimizi kontrol edemeyiz...Veee öfkelendik. Ok yaydan çıktı ve artık tek düşüncemiz/hedefimiz aracı takip etmek, hatta onu durdurup hesap sormaktır. Hele ki aracı durdurmak için yapılan hareketler, aracın arkasında sağında solunda gitmeler, sellektör yapmalar, korna çalmalar, kaskı açıp arabanın içine bağırmalar, el kol sallamalar...

  Diğer araç sürücüsü belki sizi zor durumda bıraktığının farkında bile değildi. Ama siz öfkenizi kontrol edemediniz ve belki birazda saldırgan davranışlarla öfke duygunuzu yansıttınız. Başardınız... İşte O kişide öfkelendi. Artık olayın içinde birbirini tanımayan iki tane öfkeli insan var

  Çok düşünmeyiz ama hayat ile olan ilişkimiz belki kopmak üzeredir. Çünkü hedefe ulaşmak için yolla olan bağlantımız (gözler artık gidiş istikametinde değil, didiş istikametinde) artık kopmuştur. Gözümüz araçtan başka bir şey görmez.

  “Sürüş Hırsı: bir amaca ulaşmayı kafaya koymuş sürücüler için İngilizce’de “Red Mist” (gözünü hırs bürüme) terimiyle ifade edilen bir kendini kaybetme durumudur” der “Motosiklet Yol Sanatı” kitabında. Bu tanım sadece önünde giden diğer motosikletliyi geçmek için yazılmamıştır. Bu olayda bir “gözünü hırs bürüme”dir aslında.

  Yolda her şey sizin istediğiniz gibi olamaz. Eğer bu düşünceyi kabullenemiyorsanız motosiklete binmeyin. Çünkü hayatta bir çok şey sizin kontrol edebileceğinizden daha fazla. Siz ne kadar kurallara uyuyor da olsanız, mutlaka trafikte kurallara uymayan birileri çıkacaktır. Nedense bu tip kİşiler de hep sizi bulur dimi?

  Sabah uyandığınızda daha duş yaparken kendi kendinize kavga etmeye başladıysanız, evden adımınızı dışarı attığınızda kapınızın önündeki motosiklet logolu çok sevdiğiniz paspasınızı temizlik için ters çevirmiş apartman görevlisine bile öfkelenirsiniz. Sitede çimlerin sulanmasından dolayı motosikletinize gelen toprak parçalarından ya da gece az da olsa yağmış olan yağmurdan dolayı kirlenmiş olan motorunuzu o şekilde gördüğünüzde bile öfkelenirsiniz. Oysa ki daha dün akşam eve gelmeden yıkatmıştınız motorunuzu. Bazı noktalarda kontrol sizin elinizde değildir. Bunu bilerek adımlarınızı attığınızda her şey daha pratik ve çözümcül hale gelir.

  Çabuk öfkelenmeye müsait bir yapıda olan kişiler düşünmeden ve tartmadan yargılama, hiddetlenme ve bu duyguyu yansıtma eğilimlidir.

  Peki bunu neden kontrol edeceğiz? Nasıl kontrol edeceğiz?

  Neden mi?

  Sevdiklerinizle ve sizi sevenlerle daha sağlıklı ve uzun bir yaşam için.

  Nasıl mı?

  Öfkeyi doğru ifade etme biçimine “öfke kontrolü” der bilimsel kitaplar. Saldırgan davranışları kendinize ve çevrenizdekilere zarar vermeyecek şekilde ifade etme becerisidir.

  Öfkelendiğinizi hissettiğiniz an, öncelikle gevşemeye çalışın. Derin derin nefes alın ve her nefes alışınızda “sakin ol” deyin kendi kendinize. Kaskınızın içinde kendi kendinize konuşun. Güzel şeyler düşünmeye çalışın. Mesala, en keyifli olduğunuz bir anı gözlerinizin önüne getirin. Ailenizini düşünün, akrabalarınızı... Gideceğiniz yerde ki dostları düşünün... Bir önceki Karadeniz gezinizde ki yeşillikleri, ağaçları, deniz manzarasını, kekik kokusunu düşünün. Baktınız hala kontrol edemiyorsunuz mutlaka güvenli bir yerde durun ve kısa bir süreliğine bile olsa motorunuzdan uzaklaşın. Elinizi yüzünüzü yıkayın. Olayı düşünmeyin ve o olayı kafanızda kurmaya devam etmeyin. Çünkü o kişiye ulaşamayabilirsiniz ama kendinize zarar vermeye devam ediyorsunuzdur.

  Öfke bizim içimizde gelişen bir duygudur. Eğer bu duyguyu biz oluşturuyorsak ve içimizde gelişiyorsa, demek ki bunu kontrol edebiliriz.

  Öfkeyi yok etme şansımız yok. Trafikte mutlaka sizin öfkelenmenizi sağlayacak bir olay olacaktır. Ve beklemediğiniz davranışlar da...

  Belki de işin çözümü için yapmanız gereken, olaylara olan yaklaşım biçiminizi değiştirmek...

  Güvenli Sür... Keyfini Sür...

  Engin Balaban'dan alıntıdır.
   
 2. Özgür

  Özgür Site Müdavimi

  Kayıt:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  4.480
  Beğeniler:
  1.303
  Şehir:
  Trabzon
  Motosiklet:
  Yamaha
  paylaşım için teşekkürler Şenol abi. başlığı ilk okuduğumda aha dedim Şenol abi kafayı biryere çarptı :)
  şaka bir yana yazı gerçekten önemli, kesinlikle yapmamız gerekenleri bize anlatıyor.
   
  Şenol SEL bunu beğendi.
 3. Hakan Çıtır

  Hakan Çıtır Site Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.471
  Beğeniler:
  399
  Şehir:
  İSTANBUL
  Motosiklet:
  Kanuni
  Büyük usta sitemizin medarı iftarı valla yazıya dikkati verdikçe ne kadarda önemli şeyler olduğu anlaşılıyor emeğine sağlık
  bu tarz uzun yazılar sonuna kadar okunmalı bence paylaşım için teşekkürler
   
 4. İlhan.Aydınlıoğlu

  İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

  Kayıt:
  29 Kasım 2007
  Mesajlar:
  531
  Beğeniler:
  320
  Şehir:
  Zonguldak
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  Bu güzel paylaşım için eşekkürler Şenol hocam.
  Ben yolda giderken başka bir araç beni tehlikeye düşürecek şekilde bir şey yaparsa ona bir kere kaskın içinden sesli olarak küfür ederim (Tabi bunu benden başkası duymaz) ve rahatlarım. Sonra hiçbirşey olmamış gibi yoluma devam ederim.
  "Öfkeyle kalkan zararla oturur" atasözünü hiç unutmam.
  Kesinlikle o hatalı hareketi yapan aracın peşinden gitmem.
  Herkese de tavsiye ederim.
   
 5. Eren Göksel

  Eren Göksel Site Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.293
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  Sincan, Ankara
  Motosiklet:
  Kawasaki
  her zaman olduğu gibi emeğine sağlık şenol abi..