Motosikleti Yatırma Korkusunu Yenin!!

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında Goktug Uguz tarafından paylaşıldı.

 1. Goktug Uguz

  Goktug Uguz Site Müdavimi

  Kayıt:
  26 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.564
  Beğeniler:
  747
  Şehir:
  İstanbul - Bahçeşehir
  Motosiklet:
  BMW
  [​IMG]


  Profesyonellerin Dönüşü:

  Motoru Yatırmak Korkusunun Üstesinden Nasıl Gelinir?

  Bu konu birçok kişinin bilhassa alt süratlerde korktuğu bir konudur.

  Önce şunu kendinize sorunuz. ''Bu neden önemlidir?''

  Önemlidir çünkü motosiklet başka türlü dönmez. Motoru ne kadar fazla yatırırsanız dönüşünüzü o kadar keskin yapabilirsiniz. Bir dönemece girdiğiniz dönemeç aniden kapanırsa yani tahminizden daha keskin bir viraj çıkarsa bu durum da hızınız yürüyüş süratlerinmde değilse kurtuluş genellikle motoru daha da yatırmaktan geçer. Motoru kaldırdığınız anda ise sağa dönüşlerde karşı trafiğin önüne sola dönüşlerde ise yolun dışına savrulabilirsiniz.

  Klasik bir motorun dik dönmesine kıyasla aynı dairede yatırılmış vaziyette dönmesi dönüş çapını azaltır. Bu önünüze kıran bir arabadan maksimum yatış açısını kullandığınızda 15-20cm ile kurtarmanız demektir. Şayet motoru yatırmaktan korkuyorsanız frenlere asılıp bu durumda low-side yapmanız kaçınılmaz olacaktır. Motorunuzun alt sürat yatış açısı limitlerini trafiğe kapalı bir alanda talimlerle öğrenmeniz şarttır. Bu durumda şayet motoru kaldıramazsanız bacağınızı alttan çekerek, yada yere adımınızı basarak motoru bırakabilirsiniz. Arkanızdan gelen yoktur. Ayrıca süratiniz düşük olduğundan çok tehlikeli bir düşüş olmaz. Donanımınız tam olduğu sürece. Ama bu kazayı trafikte 90 km/saat hızla yaparsanız bir felaket olur.

  Şayet motorun yatırılmadan dönemeyeceğini bilmiyorsanız boş bir yolda 35 km/saat hızla şunu deneyiniz.

  Parmaklarınız ileriyi gösterir şekilde ellerlinizin ayaları elciklerde basılı, sol elciği ileri itin göreceksiniz ki motor sola yatarak sola dönecektir. Sağ elciği ileri itin ve motor sağa yatarak sağa yönelecektir. Ön teker çok az hareket eder, siz elciği ne kadar hızlı iterseniz dönüşünüzde o kadar keskin olacaktır. 20 km/saatin altındaki hızlarda dönüş gidonla yapılır. Gidonu hangi yöne çevirirseniz ön teker o yöne bakar ve motor o tarafa yönelir. İlaveten gidonu çevirirken motorun yatmasına da izin verirseniz en büyük motorların bile yavaş hızlarda dönüşleri kolaylaşır. Ancak alt süratlerde; debriyaj kavrama noktasında tutulmalı, sağ ayağınız arka frenin üzerinde tutlmalı ve bakışlarınız dönmek istediğiniz yöne bakmalıdır. Bakışlar yüksek süratlerde daha önemlidir ama alt süratlerde de aynı kural geçerlidir bu yüzden bakışlarınızla daima dönüşün sonuna odaklanın.

  Yatırma korkunuzu yenmek; slalom ve dairesel hareketlerle motorun pedallarını yere sürtünceye ve bunu başarıncaya kadar çalışmakla olacaktır. Aslında trafiğe çıkmaya kalkan her sürücü buna yakın bir ustalığı elde etmiş olmalıdır. Aksi takdirde hem kendinizin hemde başkalarının hayatını tehlikeye atmış olursunuz.

  Birçok yeni başlayan ayaklarını kalkışta ve kalkıştan itibaren ve bazen de duruşa yakın yere sürtmeye başlar. Bu çok yanlış ama gayri ihtiyari olarak yapılan hareket motorun dengesini bozar. Kesinlikle yapılmaması gerekir. Motor sürücülüğü her şeyden önce sürücünün dengesinin kuvvetli olmasını gerektirir. Bu talimlerle zamanla sağlanmalıdır.

  İnsan korkunun verdiği bir içgüdüyle ayaklarını yere sürter ama motor kullanmak iç güdülerle değil teknikle olur. Yine bu davranış esnasında yerdeki bir çıkıntıya ayağınızın çarpması ile yada motorla kaldırım arasına sıkıştırmakla bileğinizi de kırabilirsiniz. Bu yüzden kalkışla birlikte ayaklarınızı hemen toplayıp pedallara koymanız ve duruşta motor tam durmadan yere ayak basmaya çalışmamanız gereklidir.

  Debriyajı bıraktığınız anda ayaklarınızı kaldırıp pedallara koyunuz. 20 km/saat nin altındaki oto park sürüşlerinizde sadece arka freninizi kullanın ve debriyajınızı kavrama noktasında tutunuz. Gazı sabitleyerek, motorunuzun hareketini debriyajı kavrama noktasından öteye ileri geri hareketlerle ivmelendirerek sağlayınız. Bu süratlerde ön freni, motor hafif yatık vaziyette iken sıkarsanız kendinizi yerde bulursunuz. Şayet 10 km/saat hızda arka freni uygulayıp eşzamanlı gaz beslemesi yaparsanız bu motorunuzu sanki 80 km/saat süratle giderken ki gibi dengede tutacaktır. Bakışlarınız hep ileride yada dönülmek istenen yönde olmalıdır. Yere yada frenlere, gidona bakmaya çalışılmamalıdır. Bakarsanız o an bütün tılsım gider.

  Motorcu bunları öğrenmelidir aksi takdirde kaza yapmasanız bile ayakkabılarınız çabuk eskir ve size motorcu gözüyle bakılmaz. Arkanızdan gülüp kabiliyetsiz derler. Sizde bir müddet sonra bunu hisseder ve motordan soğuyabilirsiniz. Halbuki herkes motorcu olabilir. Herkesin olmak zorunda olmadığı ve alamayacağı sıfatlar akrobatik sürücülük yada şampiyonluktur.

  Normal, iyi bir motorcu olmak için ihtiyacınız olan tek şey kendinizi yetiştirmektir. Bunu yaparken sabırlı olunuz ve acele etmeyiniz.


  alıntıdır: alfa
   
 2. öner coskuner

  öner coskuner Site Müdavimi

  Kayıt:
  17 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.018
  Beğeniler:
  562
  Şehir:
  Cuxhaven,Germany
  Motosiklet:
  Suzuki
  bilgilendirmen icin tesekkürler degerli kardesimiz,teorik bilgileride böylelikle aliyoruz..
  paylasim güzel ve yararli olacaktir..
   
 3. Goktug Uguz

  Goktug Uguz Site Müdavimi

  Kayıt:
  26 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.564
  Beğeniler:
  747
  Şehir:
  İstanbul - Bahçeşehir
  Motosiklet:
  BMW
  onemli deigl hocam
   
 4. Recep Varlı

  Recep Varlı Site Müdavimi

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.779
  Beğeniler:
  1.457
  Şehir:
  İstanbul-Bayrampaşa
  Motosiklet:
  Salcano
  çok önemli bir paylaşım teşekkürler göktuğ bundan korkan birçok otorcu bilirim motoru azıcık yatırsa hemen devrileceğini sanır ama bunu aşmanın bence tek yolu boş trafiğe kapalı bir yerde çalışmaktır belki o an denemer sırasında düşülebilir ama yatırma öğrenilirse daha hayati kazaların önüne geçilmiş olunur
   
  ANIL bunu beğendi.
 5. Goktug Uguz

  Goktug Uguz Site Müdavimi

  Kayıt:
  26 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.564
  Beğeniler:
  747
  Şehir:
  İstanbul - Bahçeşehir
  Motosiklet:
  BMW
  tabiki abi egitime gittigimde motorun yatırdıgımda ve yatırmadıgımda neyle karsılastıgımı hocalarımız cok guzel gosterdi :)
   
 6. serkan thundercat

  serkan thundercat Site Bağımlısı

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  610
  Beğeniler:
  257
  Motosiklet:
  Yamaha
  harika bir konu. daha dün bu sıkıntı ile uğraştık. halamın oğluna cbr 600f aldığımızdan bahsetmiştim. bazı arkadaşlarımız hatırlar. geçen aylarda virajda sıkıştıran bir oto sürücüsü yüzünden bizim şeritten çıkıp, ortadaki v şeklindeki su kanalını geçip karşı şeride girmek zorunda kalmıştı. olay onu çok etkilemiş. dün ben önden o arkadan biraz gezi yaptık. inanılmaz yavaşlamış. bu yazıyı da hemen ona okutucam. ben viraj olayını motoruma alışarak yaklaşık 1 sene de çözdüm. limitlerimi yavaş yavaş arttırdım. lastiklerimin yanaklarındaki izlerden kontrol ettim devamlı. daha henüz hiç kayma yaşamadım.Allah da yaşatmasın kimseye. şu an yanaklarda 5-6 mm lik hattım var güvenli tutunabileceğim. yani daha yere basmaya müsait. asfalt izi yok yani. bu motoruma 2 senedir biniyorum. ilişkimiz gayet iyi. bu arada lastiklerin önemini de biliyorum. metzeler m1 sportec var bende. virajda gerçekten başarılı. frende de, ıslakta da.. Allah hepimizi korusun arkadaşlar..
   
  Goktug Uguz bunu beğendi.
 7. Umut Karkın

  Umut Karkın Organizatör

  Kayıt:
  23 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.760
  Beğeniler:
  980
  Şehir:
  ANKARA
  Motosiklet:
  Aprilia
  Teorikte herşey tamam ama pratik o kadar kolay değil..

  Ben kendimi çok iyi hissettiğimde korkmadan motoru yatırıyorum ama bazende her gün döndüğüm yerden dönememe korkusuyla motoru yatıramıyorum ilginçtir....

  Ama eğitim şart, gerçekten boş alanlar bulup bütün teknikleri uygulamak lazım...

  Ayrıca ben acemilikten (motoru ilk aldığımda) sol ayak baş parmağımı kırdım :)
   
 8. Goktug Uguz

  Goktug Uguz Site Müdavimi

  Kayıt:
  26 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.564
  Beğeniler:
  747
  Şehir:
  İstanbul - Bahçeşehir
  Motosiklet:
  BMW
  geçmiş olsun valla umut.
   
 9. Umut Karkın

  Umut Karkın Organizatör

  Kayıt:
  23 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.760
  Beğeniler:
  980
  Şehir:
  ANKARA
  Motosiklet:
  Aprilia
  teşekkür ederim.....
   
 10. Erdal Özgüner

  Erdal Özgüner Site Bağımlısı

  Kayıt:
  23 Şubat 2009
  Mesajlar:
  786
  Beğeniler:
  314
  Şehir:
  istanbul/küçükçekmece
  Motosiklet:
  Yamaha
  değerli bilgilendirme için teşekkürler göktuğ, ancak ben lastiklerime güvenemiyorum,düz yolda bile bazan motorun sağa sola kaydığını hissediyorum. motorum gv 250 hyosung orjinal lastikleri üzerinde ( shınko ) hiç memnun değilim, bana tavsiye edebileceğin bir lastik markası varmı. Teşekkürler.
   
 11. ANIL

  ANIL Site Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.390
  Beğeniler:
  389
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  Paylaşım için Teşekkürler..Faydalı bilgiler..
   
 12. Mesut Korkmaz

  Mesut Korkmaz Site Müdavimi

  Kayıt:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.724
  Beğeniler:
  970
  Şehir:
  Çayyolu, Ankara
  Motosiklet:
  BMW
  Bu tür bilgilere her zaman ihtiyaç var ve arada hatırlamakta da fayda var.
  Teşekkürler.
   
 13. serkan thundercat

  serkan thundercat Site Bağımlısı

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  610
  Beğeniler:
  257
  Motosiklet:
  Yamaha
  pirelli, bridgestone, metzeler derim.......