Motosikletimi merdivenden nasıl çıkaracağım? (Ödüllü Yarışma)

Konu, 'Motosiklet Forum Yarışmaları' kısmında Mesut Korkmaz tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Motosikletimi, yerde buz gördüğüm gün depoya indirmeye karar verdim. 4 kişi ve yerçekimi yardımıyla indirdik. İndirdiğimiz anda "Bu buradan yukarıya nasıl çıkarılır" ı konuşmaya başladık aramızda.
    Evet şimdi yukarıya tekrar nasıl çıkaracağımı düşünüyorum kara kara. Merdiven dar ve dik. Teknik geliştirmek isteyen arkadaşlar için fotolarda ölçüler var.

ulas bunu beğendi.
  2. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    Mesut hocam ilk olarak indirmeye aslında dört kişiye gerek yokmuş. fren yardımı ile inebilirdiniz. Çıkarma işine gelince. bir kaç yönteminiz var.

ilki çok iyi motosiklet sürücüleri özellikle arazi tipi motorları binereç çıkarabilir. ancak sizin için zor bir ihtimal.

İkincisi yine dört kişi olarak çıkarmak. eğer motorunuzun iki yanından iki kişi tutabiliyor ve merdivene sığıyor ise iki kişi iki yanından bir kişi arkasından bir kişi ise ön tekeri eli ile çevirerek çıkarabilir.

Bir diğer yöntem merdivene kalas koymak. en güzeli bu olur.

Bir başka yöntem ise motorun gidonunun merkezi halat bağlanacak şekilde ise bir kişi halatla merdiven üzerinden çeker iki kişide dengesini sağlayarak iter. ayrıca bu anda motorunuzu çalıştırarak teekr kuvvetindende faydalanabilirsiniz..

3. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Hatta zorlanırsanız yardıma geliriz....

Mesut Korkmaz bunu beğendi.
  4. polat

polat Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Honda
    Resimde gördüğüm kdarıyla motosikletiniz GS yani pek düşünme bin üstünde çık diyeceğim ama düşersen karışmam... :)

Sanem, fanuc ve Mesut Korkmaz bunu beğendi.
  5. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW

Emrah,
    :) 4 kişi zor indirdik ben tek başıma nasıl indirecektim. Şaka yapıyorsun sanırım :) Frenle inerken, lastik basamağın kenar oluşturan köşesinde nasıl tutunacak ki?

Binerek çıkarmak mümkün değil, arazi değil ki burası. Birde lastik, basamağın kenar oluşturan köşesinde nasıl tutunacak, güç alıp yukarı çıksın.

30-40cm genişliğinde bir kalasın üzerinden, yukarıdan çeken, arkadan iten 2 kişiyle olabilir gibi geliyor bana da ama daha iyi fikirler bekliyorum :D

polat,
    Evet GS, ancak yukarıda da yazdığım gibi arazide değiliz ki daracık ve dik bir merdivendeyiz, hızlanmadan nasıl çıkar oradan? 35 derecelik bir eğim var. Arazide hiç bir şey değil bu ama burada ciddi bir eğim.

6. izzet.SARITAS

izzet.SARITAS Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    usta cagırıp assagıda genel parcalarını sokun..parca halinde yukarıya cıkarıp yukarda tekrar toplayın..unutmayın teknikte zorlama yoktur.biz gemide 6400 hp lik 2 zamanlı makinayı dagıtıp topluyoruz..bu isinin erbabı icin zor olmasa gerek.benim dedigim yondem.:)yok dusurdum yok cizildi.yok yan yattı gibi korkuların olmaz.

2 sık.tahtadan merdivene gore basamakların olculerine uygun ücgen parçalar kes basamak sayısı kadar sonra basamakların uzerlerine yerlestir kaymaması ıcın tahtaların altına lastik koy.dogal olarak merdiven yukarı dogru duz bir egim halini alır bin motora basşa bas cık yukarı.

3. sık birine ver bir elli milyon cıkarsın.bu ekonomık krizde degil motor bisiklet kullanmasını bilmeyen adam bile bu paraya bırak senin motoru.aynı yerden ciziksiz honda goldwing cıkarır:):):)tabi bu sakası:)

7. izzet.SARITAS

izzet.SARITAS Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    pardon 50 milyon demisim..:)50 tl:)

8. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Aynı anda yazmışız, açıklama bir üst mesajımda var. Teşekkürler.

9. hay.alper.est

hay.alper.est Aktif Üye

Motosiklet:
    Keeway
    Küçük tekneleri kıya çekerken kullanılan bir alet var adını bilmiyorum.Kolunu çevirip çekiyorsun geriyede kaçmıyorda çelik halatlı.Boyutlarıda küçük akü kadar filan baya işine yarar.Tabi bula bilirsen.Birde sabitlemen gerek.Merdivene bir kalas koydunmu biri çeker birde denge sağlar.

10. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Evet, bu da aklıma gelenlerden birisiydi. Ancak calaskalı sabitleyebileceğim bir yer yok. Arabaya bağlayabilirim belki...

11. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Mesut hocam merdivem inişinde dedğiniz teoride çok doğru. ancak inerken ön freni kullanarak zaten aşağı doğru eğimde olduğu için ağırlık merkezi ön tekerde olacağından teker her basamak köşesinde kayarak düşüyor ama basamak üstünde motor duruyor. daha önce çokça kullandığım bir sistemdir.

Merdivenden tırmanması ise az bir hız alacak yerinin olması yeterlidir. Örneğim ben her gün evimden motorumu çıkarmak için 3 adet basamak tırmandırıyorum ve artık öylesine alıştımki ayağımı dahi yere koymuyorum. özellikle sizin motorunuz rahat tırmanabilir. ilk hızı aldıktan sonra motor takılmaz. önemli olan üstündeyseniz dengenizi kaybetmemek yanındaysanız debriyajı çok hassas ayarlamaktır.

Dediğim gibi çıkarmayı düşünüyorsanız yardım edebilirim...

12. izzet.SARITAS

izzet.SARITAS Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    arkadasın basettigi sey calaskal.on catalın oraya bir kusak baglarsın bir kisi biner digeri calaskalı sardırır..gemici deyimiyle vira yapar:)cok mantıklı..ee teknikte zorlama yok dedigim bu iste..yavas yavas geliyor.mantıklı fazla insan gücü gerektirmeyen teknikler..hadi arkadaslar herseyi gazete yazmaz..biraz daha zihinsel calısma.....en iyi yontemi bulacagız

13. izzet.SARITAS

izzet.SARITAS Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    arabaya sabitleyebilirsin bencede..en kolayı bu

14. Emre Özçelik

Emre Özçelik Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Mesut Hocam,

Motoru çıkaracağın tarihi, saati ve adresi yaz.
    4 değil, en az 14 arkadaş gelir çıkarırız.

15. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Yer dar emrecim, en az 4 ve en çok 5 kişiyle olur ancak. Başka bir yöntem bulamazsak tabi ;)

16. izzet.SARITAS

izzet.SARITAS Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    bırak kalsın hocam.git sen yeni bitane al..bolesi sana daha ucuza malolacakmıs gibi geliyor bana:)

17. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    hımm enteresan fikirler var:) bencede kalas yardımıyla motora binmeden
    az gaz vererek (motorun yanında yürüyerek) çıkarabilirsin.
    her iki elinde motorun gidonunda ve debriyajı çok yavaş bırakarak tek
    başına bile bunu çıkarabilirsin.ama garanti olsun dersen iki kişi arkada durarak
    motorun kaçmasını önler.

18. izzet.SARITAS

izzet.SARITAS Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    enterasan fikir dediklerinin bikaci bana ait bilesin...karadenizlinin kafası saat 12 den sonra calısmaz tabusunu yıkmak ıcın ortaya attıgım fikirlerdi..umarım etkili olmustur..

19. Altan

Altan Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Mesut kardeşim günaydın;

Ağırlıkçıların rahat tutulamayan dengesiz yükleri taşıyabilmek için kullandıkları bir yöntem var.

Mesela kasa gibi ağır ve rahat tutulamayan parçaları önce bir el arabasına bağlarlar sonra el arabasını iplerle bağlayarak yukarı çekerler.Motosikleti bir el arabasına bağlamak elbette mümkün değil.Ama ana fikir bu.

İkinci yöntem ise el arabasına bağlanamayacak kadar büyük parçaları merdivenin genişliğine yakın bir ahşap kızak yapıp yükü bu kızağa bağlayarak yine iplerle çekerek çıkartırlar .Bu burumda hem sağa sola devrilmesi, geri kayması duvarlara çarpması engellenir hemde yükün etrafında durma zorunluluğu (tehlikesi) ortadan kalkar.
    1 tonluk bir kasayı bu şekilde dört kat merdivenden yukarı taşıdıklarını gözlerimle gördüm.Hemde bu işi 3-4 kişi cırcırlı bir mekanizma (kriko gibi ancak çelik teli bir mekanizmanın etrafına sarıyor) kullanarak yaptılar.

Eğer böyle bir şey yaparsanız önümüzdeki senelerde de rahatça kullanabilirsiniz.Hatta üzerine motoru bağlamayı kolaylaştıracak çeşitli aparatlar monte etmekte mümkün olacaktır. İşiniz bittiğindede bir duvara dayarsınız bir daha lazım oluncaya kadar orada durur.Aynı kızak motorunuz bodrumda park halindeyken lastiklerin betonla temasını kesme işinide yapacaktır.

kolay gelsin

altan

Ferhat Taskın bunu beğendi.
  20. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Merhaba Mesut Hocam,

bence Emre bey çok haklı hiç düşünmeyin 14 kişi gelir atarız yukarı hemencecik baharda hiç sorun olmaz çizilmez, kırılmaz, düşmez, incinmez, üşümez.. Gelir motorun ayaklarını yere bile değirmeden çıkarırız yukarı..

Ama çıkartınca birer tur atarız söyleyim :)