Motosikletinize Göz Yapalım Maliyet 1TL

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Alican tarafından paylaşıldı.

1. Alican

Alican Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Son zamanlarda okulda olsun evde olsun led devreleri üzerinde çalışmaktayım ufak bi devre kurdum ve sizinle paylaşmak istedim yapmak isteyenler için anlatayım.
    Malzemelerimiz nalburiye de satılan İNCE MUM SİLİKON 50 krş iki adet parlak yanan 3.3V luk beyaz led ve 240 ohm luk direnç 50 krş kargaburun, pense, veya yan keski her hangi biri olabilir aliminyum folyo, feda edebileceğiniz su bardağı, matkap yoksa lehim havyası yoksa yıldız tornavida oda yoksa bu işe başlamayın :D:D
    İlk olarak bardağın ağız yarıçapına göre silikonumuzu kesiyoruz.
    Kestikden sonra bardağın ağzına tam oturup oturmadığını kontrol ediyoruz.
    Ardından yuvarlak şekil almasını istediğimiz silikonumuzu fırına atacağız fakat bi sorun çıktı bizim fırın 100 dereceden aşağıya çalışmıyor :D Silikonun eriyip akmaması için aliminyum folyoya sarıyoruz.
    Hiç boşluksuz sarıyoruz kamburlaşma felan olmaması lazım.
    Ve bardağımızın içine yerleştiriyoruz.
    Sonra fırını azami 50 derece olmak üzere ayarlayıp çok az bir süre ısıtıyoruz 1-2 dk bekledikten sonra bardağı dinlendiriyoruz normal sıcaklığa geldiğinde bide buzluğa atıp iyice soğutuyoruz ve karşımıza o esnek halinden eser kalmamış halka çıkıyor.
    Aliminyum folyoyu üstünden soyuyoruz çok ısıttıysanız soyması zor olur :D
    Lehim havyamın ısınması bekliyorum.
    Şimdi lehim havyasının ucu ile silikonun ucunu ısıtıp bir oyuk oluşturmamız lazım silikonun ucunu lehimle ısıtıp led i içine sokuyoruz led i çekiyoruz ve böyle bir oyuk oluşuyor.(Matkabı olanlar delerek yapsınlar.Hiçbirisi olmayanlar yıldız tormavidayla manuel yapsınlar led i koyduktan sonra çakmala az ısıtın yapışsın)
    Sonra tekrar ısıtıp led i içine sokuyoruz içine kadar girmesi lazım bu sefer bırakıyoruz.
    Aynı işlemi diğer uca da uyguluyoruz ve ledlerimizi yerleştirmiş oluyoruz.
    Burası önemli ledlerin + ve - durumları önemlidir yanlış bağlarsanız deforme olurlar bu yüzden dikkat ! Led in kısa bacağı Nötr - uzun bacağı Faz + yı belirtir herhangi uzun ve kısabacağı birleştiriyoruz.
    Ardından elimizde bir uzun ve kısa bacak kalıyor Uzun bacağa 240 ohm luk direncimizi bağlıyoruz.
    Sonra + ve - uçlardan zil kablosu ile ek alıyoruz.
    Bantlamadan önce bi kontrol edelim sökmesi zor olmasın sonra.
    Ardından bantlama yapıyoruz (led girdiği seviyeye kadar)
    Ve 12 v a bağlıyoruz
    Sonuç herzaman ki gibi mükemmel :cool:
    Ben kendi farıma bunun kırmızı ledlerle oluşanını uyguladım yapan yöneten benim alıntı değildir :D

2. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    tebrik ediyorum bu tarz işleri her zaman sevmişimdir fakat silikonun bir kısmı karanlık kaldıgından bir koyu goruntu olusuyor onu da nasıl hallediriz bilemedim :D Acaba silikonu 3 parcadan yapsak 3 led li zor olur mu?

3. Alican

Alican Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    3 led işi biraz sakat fazla parçalarsak görüntüyü kaybedebiliriz.Tam anlamıyla her yerinin aydınlanmasını istiyorsan jalahuzi perdeleme silikonu var onu kullanacaksın ayrıca devre 12 v göre ayarlandı ben 9 v bağladım ancak bu kadar oldu şimdi duracell 9v a bağladım biraz daha parlaklaştı.
    12 v bide far içi reflektörün sayesinde daha iyi performans elde edilebileceğine inanıyorum.

4. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Cok guzel bır calısma elıne saglık paylasım ıcın tşk ler

5. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Tebrikler Alican.
    Arkadaşlar benden bir tane daha yetişiyor haberiniz olsun :)