Motosikletlerin hgs'ye geçişi ve sistemin kullanılışına dair...

Konu, 'Güncel Haber ve Duyurular' kısmında Ümit Güvercin tarafından paylaşıldı.

1. Ümit Güvercin

Ümit Güvercin Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Selam arkadaşlar, motorsikletler için köprü ve otoyol geçişi nasıl oluyor ? Yeni başlayan HGS sisteminde durmadan geçmek lazım ama yapışkanlı etikletleri motordan nasıl okuyor alet ? nereye yapıştırıyorsunuz siz ? ya da yapıştırılıyor mu arabada olduğu gibi ?

Murat Ateş bunu beğendi.
  2. Berkay Ömür

Berkay Ömür Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    hgs stickerini görmesi lazım. motosikletinizin ön camı yüksekse onun önüne yapıştırabilirsiniz veya montunuzun herhangi bir yerinde yer varsa oraya koyup geçerken gösterebilirsiniz. benim kolumda vardı, kolumu çeviremedim. durdum gişelerde elime aldım hgs yi 1. viteste geçerken sol elimle de "HGS BURADA" diyerek kameraya gösterdim. :D tehlikeli durum tabi. fakat yapıştırdığınızda kamera onu görmese bile ceza gelmicekmiş. yani 2. defada kameranın onu görmesi gerekiyormuş. eğer yapıştırdıysanız kamera görmüyorsa kaçak geçme bedeli karayollarına ait oluyor.

Ümit Güvercin bunu beğendi.
  3. Bilgin Turan

Bilgin Turan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    arkadaslar motora yapıstırma olayı nasıl olcak zarar gormeyecek mi yagmurdan camurdan. bir de kart seklinde olanlar varmıs sanırım onlardan kullanan oldu mu?

4. Ümit Güvercin

Ümit Güvercin Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    niyeyse karayollarına pek güvenmiyorum galiba. :) bu durumda da olan bize olur gibime geliyor.

Benim motorun camı yok bu durumda monta yapıştırmam gerekiyor anlaşılan. dolayısıyla yapışkanlı etiketten almak gerekiyor. Yanıt için teşekkür ederim Berkay. Başka bilgisi olan da var mıdır acaba ?

5. Erhan Başımoğlu

Erhan Başımoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    arkadaşlar ben köprü parasının motorsikletlere fazla olduğunu düşünüyorum ve paralı geçişi veto ediyorum... kızabilirsiniz ama ya bant yapıştırıyorum yada plakayı söküyorum... adil davransalar ödeme koşullarında inanın hiç uğraşmam bandla felan...hgs yi ön cama yapıştırabilirsiniz hiç bir sıkıntı yaratmıyor ....

Şenol SEL ve Ümit Güvercin bunu beğendi.
  6. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Hgs için ön camın arkasına cep yapmıştım. Ama yıkarken parçalandı. Hgs yi direk yapıştırırsanız iki yağmura kalmaz parçalanır. Ben de ruhsatın ön gözüne koydum. Her seferinde cebimden çıkarıp gösteriyorum. Tabi ki pratik değil ve tehlikeli. Ayrıca çalınma riski de yüksek. Ancak suç PTT'nin motosiklet için olan versiyonunu bir türlü getirmediler.
    Bu arada bencede 2 tekerlekli bir araçla 4 tekerlekli bir aracın geçiş ücreti aynı olmamalı ama bunlardan hiç biri sizin kaçak geçiş yapmanız gerektiğini göstermez. Tepki bu şekilde gösterilmez. Mesela 1 hafta herkes kaçak geçer. Ya da tüm motorsikletler toplanıp herkes tüm gişelerden kaçak geçiş yapar hatta 5km hızla geçip tüm Köprüyü o hızda kat ederiz Trafik yavaşlar. Tepki böyle gösterilir. Ses duyurulur. (Haa biz kuzuyuz o ayrı konu) Yoksa bireysel olarak devletten kaçırdığınızı hükümet diğer vatandaşlardan ve hatta sizden kat ve kat dolaylı yollarla geri almaktadır. Bknz: kaçak elektrik. O sebepten aslında kar etmiyorsunuz.

Ümit Güvercin bunu beğendi.
  7. Ümit Güvercin

Ümit Güvercin Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    kollektif olarak tepki verilmesi gerektiğine katılıyorum. Böyle bir forumda buluşan insanlar olarak da bunu yapabileceğimizi ya da yapmamız gerektiğini düşünüyorum. 200 300 tane motorsikletin 5 km hızla köprüden geçtiğini düşünsenize ve bunun haberlerde yer bulduğuna. Bizi haksız bulacak kimse olabileceğini düşünnmüyorum bu durumda. Dolayısıyla da bir kamuoyu baskısı oluşturabileceğimize. Ne dersiniz desem ? Kuzu muyuz yoksa motorcu muyuz ? :)

8. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    %48,9 umuz maalesef KOYUN.MAL

9. Ümit Güvercin

Ümit Güvercin Üye

Motosiklet:
    Yamaha
  10. Erhan Başımoğlu

Motosiklet:
    Yamaha
    valla dostum bi arkadaşım turing cam ın iç kısmına yapıştırdı hiç bi sorun çıkmadı şimdiye kadar ama ben dediğim şekilde geçiş yapmakdayım... O dediğin konuda sonuna kadar hak veriyorum sana hatta sizlerinde hakkını gasp ediyorum bunun içinde çok özür diliyorum ama bizim devlet affedersinde bütün ibneliği hak ediyor...arabalara , kamyonlara, deniz taşıtlarına, her türlü kolaylık yapılıyor ama motorsikletler için böyle bi durum söz konusu değil ve bence asla olmayacak!!!Ben devamlı köprüyü kullan biriside değilim ama bu para bu köprüye fazla arkadaşlar... ben yanlış hatırlamıyorsam bu köprüler yapılırken denilen şu idi : köprünün masrafı çıkınca ücretsiz olacak denmişti... ama para tatlı geldi devlete durum bundan ibaret arkadaşım ama sen yine söylüyorum haklısın :)

o.somuncu bunu beğendi.
  11. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Devlet o dediğini hakediyor demek doğru değil. Devlet ile hükümetleri ayırt etmek lazımdır. Hükümeti koruyacak değilim ancak hesap ve kitaplar bizim düşündüğümüz şekilde yürümüyor. Karayollarında köprülerde düşününce para basıyor. Fakat bu sistemleri bakımlı ve ayakta tutmak da para istiyor. Karayolları, İç işleri bakanlığı, Belediyeler vb kuruluşlar belirli zamanlar gelir ve giderlerini beyan ediyor bildiğimi kadarıyla. Ben karayolların sitesinde görmüştüm. Buradan bakıp değerlendirebilirsin. O işler "Oha günde bi milyon araba geçiyor. Beş yüz motor geçiyor yapar sana on tirilyon nasıl yetmiyor" demek kadar kolay değil. Türkiyemiz milenyumda ciddi ekonomik sorunlar yaşadı. Biz hale benzindeki vergiyle, ÖTV, ÖİV ile o zamanki zararları ödemeye devam ediyoruz. Çok fazla siyaseti takip etmiyorum ama bi kerelik olacak diye başlayıp kalıcı olan vergilere alıştık artık. Dediğim gibi tepki göstereceksek kurallar çerçevesinde göstermeliyiz. Ne hakediyorsak öyle davranırız. Yani kazıklanmayı hak ediyorsak, kazıklarız....

Umarım dediklerimizi yanlış anlamazsınız. Şahsınıza yazmadım, bozuklukları bozukluklarla telafi etmenin yanlış olduğunu dile getirmek istedim.
    Teşekkürler.

12. Erhan Başımoğlu

Motosiklet:
    Yamaha
    yanlış anlaşılcak bişey yok hocam ben 24 yaşındayım daha oy bile kullanmadım siyasetle hiç bi bilgim yoktur valla.... sana ilk baştada doru söylediğini bildirmiştim yine katılıyorum ama kendi bildiğimi yapmakdan da geri kalmıcağımıda bildirim...kusura bakma dostum ama dediğin gibi yanlışa yanlışla karşılık vermeye üzülerek devam sizlerde kusura bakmayın....

13. Ümit Güvercin

Ümit Güvercin Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    komik bir diyalog oluyor doğrusu. hem birşeylerden şikayet edip hemde kusura bakmayın ama yapacağım ve üstelik bir de oy bile atmam ben demek. ilginç buldum açıkçası ve ülkenin bu halde olmasına da bir yanıt gibi geldi bu yazılanlar açıkçası .

bir yandan devletin zengininden almayıp tüm halka yüklediği vergiler, harçlar, zamlara dair bir savunma yapma ihtiyacı bir yandan da yanlış olabilir ama yaparım ve bir de oy da vermem üstelik denilmesi . siyasetin tüm hayatımızda olduğunun farkına varırsınız umarım birgün. ya da siyaset yapmayın diyenlerin pek ala, çok da becerikli bir şekilde siyaset yaptıklarını ve kendi çıkarlarını koruduklarını...

Armağan Pekatik bunu beğendi.
  14. Erhan Başımoğlu

Motosiklet:
    Yamaha
    hocam ben dediğim gibi siyasetten anlamam... sende maşallah çok siyasi bi konuşma yapmışsın ama bnm oy kullanmama nedenim adam gibi bi parti yok bana göre... vergi yüklemesi diyorsun memlektte satılmayan yer kalmadı türk telekom dahil...Ordan aldıkları para uzun bi süre idare eder birileri...bu arada kaçak geçişlerde plaka çıkmamasından dolayı cezai işlem uygulanamıyormuş bunuda eklemek isterim...

15. Erhan Başımoğlu

Motosiklet:
    Yamaha
    attığın linki okuduysan hocam bu devletti ben her türlü.......

16. Ümit Güvercin

Ümit Güvercin Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    heh bende tam bunu diyorum işte Erhan. şu anki devlet aygıtı sokaktaki insanı korumuyor. paran olsa, milyon dolar vergi borcun olsa vergi affını alırsın ama normal halktan biri olunca herbir kuruş parayı sonuna kadar ve faiziyle de vermek zorundasın. durum buyken sistem böyle gelmiş böyle gider deme lüksüne sahip değiliz. halk olarak biz birşeylerden şikayet edip buna karşılık birşey yapmayınca meydan da bunlara kalıyor. bu yüzden de doğru bildiğimiz ne ise arkasında sağlam birşekilde durabilmemiz gerekir diye düşünüyorum. Bu doğrultuda senin oy vermemen de yine bu adamlara yarıyor anlayacağın. Mutlaka tepkini gösterebileceğin, yakın bulduğun birileri vardır. Ya da olmalı. :) Neyse kişisel birşey demek niyetinde değildim. kırdığım bir durum oldu ise özür. :)

17. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    mevzu derinleşmiş, yazmadan duramadım. evet devlet ve hükümet tam anlamıyla aynı anlama gelmezler ama gelişmiş demokratik ülkelere bakarsak, seçilmiş olanın yani hükümetin, atanmışlardan oluşanı yani devleti(bürokrasiyi) kontrol ettiği görülür. yaşadığımız hayattan da hükümet ve ona bağlı olan devlet sorumludur. devleti hükümetten bağımsız görüp, birini iyi birini kötü addetmek kaçış yoluymuş gibi geliyor bana.

kaçak geçiş meselesine gelince, köprü geçiş ve ücret olayı aslına bakarsanız en baştan yanlış. mesele motosiklet meselesi değil yani.
    çok basit ve düz bir şekilde düşünelim.
    köprü niye paralı? çünkü köprüler yapıldığında söylenen şey şuydu: köprünün yapım maliyeti çıkana kadar paralı olacak. ondan sonra ücretsiz.
    tabii ötv vb. yüzlerce şeyde olduğu gibi devlet-i alimiz bir gelir kaynağı bulunca ondan vazgeçemiyor! dolayısıyla bizde yine bizim vergilerimizle yapılmış ve borcunu yıllardır onlarca kat ödediğimiz bir köprü için para vermeye devam ediyoruz (insanın kendi kendisine borçlanması nasıl oluyor onu bilemiyorum ama!). hem de her seferinde. o kadar yüksek bir para veriyoruz ki karayolları köprü ve otoyollardan yılda 700 milyon lira net para kazanıyor.

bunları söyledikten sonra, şunu soralım kgs ve ogs varken hgs niye çıktı?
    iddia edilen ve öne sürülen şey durmadan geçiş yapılacağı için trafik sıkışıklığını gidermesiydi (ki haklılık payı var bu durumun).
    peki aslında yapılması gereken şey neydi, köprülerin ücretsiz olması! gişe yoksa trafik de yok, bu kadar basit.

hgs ve hgs nedeniyle köprüden sadece bir kere geçmek zorunda kalan herhangi bir aracın bile karayollarına en az otuz lira yatırmak zorunda olmasından falan bahsetmiyorum. karayolları değil banka sanki! mevduat tutuyor elinde.

urfada yaşayan bir arkadaşım, nasıl yani ben şimdi istanbula arabayla gelirsem köprüden geçebilmek için 35 lira mı harcamak zorundayım diye sordu. ne diyeceğimi şaşırdım. bu insana bunun böyle olduğunu ve bunun "mantıklı" ve "doğru" bir şey olduğunu anlatabilecek varsa beri gelsin.

bu devlet bugüne kadar farklı olmadı, bundan sonra da farklı olacağını sanmıyorum.

bu şartlar altında açıkcası kaçak geçen kimseye de niye kaçak geçiyorsun diyemiyorum.

18. Erhan Başımoğlu

Motosiklet:
    Yamaha
    kırılıcak bişey yok dostum ben sadece umursanmayan bir araç kullanıyorum ve hakkımın yenmesini haksızlık yaparak geri alıyorum malesef :) kırılacak bişey yok valla burda bi konu açıyoruz ve bunun üstüne tartışıyoruz ..ne kadar da güzel oluyor umarım sende herhangibir şeye kırılmamışşsındır... :)

19. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben devlet hükumet kavramını şu sebepten ayırmak istedim. "Birisi bu devlete ne kadar .... lik yapsam kardır" mantığıyla gelince, aklımca Türkiye Cumhuriyeti devleti ve bekası aklıma geliyor. Bu yüzden hükümetlerin aldığı kararlar devletin yolunu çizse de devlet değildir. Yoksa devlet, millet, hükumet gibi kavramların ne olduğunu falan tartışmak istemedim zaten kanunlarla, sözlüklerle açıklanmıştır. Oradan bakılabilir. bunu yanlış anlaşılmamak adına açıklayayım. Hükumeti falan korumuyor ya da kaçış yolu aramıyorum. Kaldı ki bi çok davranışından ötürü mevcut hükumeti desteklemiyorum.

Diğer bir sorun bu köprüler yapılırken zararı çıktıktan sonra para alınmayacaktı. Yollar ve viyadükler için de aynısı geçerli. Ancak bunu söylerlerken sanıyorum hesap edememişler. Bu yolların bakımı, yenilerinin yapılması, çalışanların giderleri, vs.. Bunu çok az ülke tolere edebilir (doğrudur demiyorum, yada motorlar aynı klasta olmalı da demiyorum. Olmasa keşke.). Aşağıdaki linkte ABD deki geçiş ücretlerini görebilirsiniz.
    bknz:http://costoftolls.com/Tolls_in_USA.html

Teşekkürler.