Motosikletli neden sevilmez?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Goktug Uguz tarafından paylaşıldı.

1. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Arkadaslar okudugum guzel bir yazıyı paylasmak istedim...

Bizden neden nefret ediyorlar?

Öyle görünüyor ki motosiklet sürücüsü olmayan kişiler bizden nefret ediyorlar. En azından büyük bir kısmı çoğunlukla öyle davranıyor.

Neden?

Bir arabaya binelim ve hattınızda olabildiğince kanuni hızlarda yol alalım. Göreceksiniz ki başta kurye dediğimiz eğitimsiz kişiler olmak üzere motosikletler hat düşünmeden sağımızdan yada solumuzdan ani geçişler yaparak çoğu zaman bizim irkilmemize sebep olacaklardır. İstisnalar var tabi ama azınlıkta kalıyorlar. Bu şekilde geçişler yapan motosikletler aslında cüsselerinin küçüklüğünden sanki çok daha hızlı gidiyorlarmış gibi görünmekteler. Bu da diğer araç sürücülerini korkutabilmektedir. Korkan kişilerin bu korkularını takip eden duygu ise çoğunlukla kızgınlıktır.

Medyaya gelince zaten sansasyon peşindeler ve tabi dağa çakılmış bir uçağa erişmek zor ve zaman alır ama motosiklet kazaları hemen orada. Beş dakika sonra işte size kanlı bir senaryoyu yaratacakları fotoğraflar. Halk da zaten bunlardan bıkmış…

Tabi birde işin kıskanma boyutu var. Herkes motosiklet sürücüsü olamaz. Nasıl ki herkes iyi bir sporcu olmazsa kondisyon ve denge isteyen motor sürüşü de bazılarına göre değildir. Ayrıca tüm donanımları da bayağı etkileyici, bunları da neden takıyorlar… onlara göre hava olsun diye.

Bu şekilde yanlarından geçip giderlerken bazıları da ben neden yapamıyorum, öyleyse onlarda yapamasın diyor. Hele ki bunlar firmaların ticari panelvan larını kullanan şoförlükten öte bir iş yapamayan maganda insanlarsa kafadan üzerinize kırarlar. Hatta bazıları bunlar bizim ekmek paramıza engel ölsün gitsinler diyor ve maalesef vurup kaçıyorlar da çünkü cezalar çok yetersiz. Sarı araba ve minibüslerden bahsediyorum.

Bazılarımızda bu alet şeytan icadı, çok tehlikeli telkinleri ile büyüdüğü için çok istemesine rağmen bir türlü içindeki korkuyu kıramıyor. Bu tip insanlara siz kalkıp birde neden sizde denemiyorsunuz dediğinizde kendilerini aşağılanmış hissediyorlar ve sizden nefret ediyorlar.

Motosikletlerden nefretin bir diğer sebebi de motorun bir lüks vasıta gibi kabul edilip zengin çocuklarından nefret duygusuyla bütünleşmesidir. Sizde dolmuşla gitmek zorundayken etraftan gelip geçen araç sahiplerini sevmezdiniz, hele bunlar giysi renklerini bile motor renklerine uygun seçmiş havalı motorcularsa.

Birde ses olayı var. Motorcular çok gürültü yapıyor deniyor. Ama bu doğru değil evet, gürültü yapanlar var ama bunlar azınlıkta. Tüm motorların belki %20 si bile değil. Araçlardan gürültü yapan yok mu? Tabi esas olan bu değil. Arabasında sessizlik içinde oturup trafiğin açılmasını beklerken yanından geçip giden motorun uzaklaşan motor sesi de bir kıskançlık sebebi oluyor. Bazı spor tipi motorların ve chopper tipi motorların aşırı sesi konusunda ise haklılık payları var tabi.

Motorcu olarak biz kibar olabiliriz ama ne kadar olsak da bizden nefret etme durmayacak gibidir. Ancak biz onlardan nefret etmeyelim. Daha eskilerde müzisyen, ressam yada sporcu olmayı istemek hoş karşılanmazdı. Mühendis, doktor ol, oku da adam ol denirdi. Neyse bu aşıldı ama motosiklet henüz aşılamadı. Kafalarımız özgür düşünceye ve medeniyete henüz tam yatkın değil malesef. Düşünce özürlü topluluklarda özgürlüğü de herkes kendine göre yonttuğu, sadece kendisine istediği için sonuç doğal olarak anarşi oluyor. Amerika gibi gelişmiş topluluklarda ise yaygın motor kullanıcısının bulunduğu Teksas ve Kaliforniya gibi eyaletlerde motosikletlilerin gerek hava şartlarından daha fazla etkilendikleri ve gerekse de çabuk ulaşım için ortaya çıkan bir araç olduğu düşüncesiyle servis yollarında ve hat aralarında motor kullanmak kanuni hale getirilmiş ve yine güvenlik açısından birincil geçiş üstünlüğü ve en üst hız sınırı bu araca verilmiştir.

Her neyse yakıt fiyatları bu şekilde artmağa devam ederse yakında herkes scooterlerden başlayarak motorculuğa geçecek gibi bence. O zamanda bizden değil ama herhalde meteorolojik oluşumlardan nefret edeceklerdir. Çünkü olumsuzluk, bilgisiz ve düşünce özürlü bireylerde kolay iyileşemeyen yaygın bir hastalık gibidir.

2. serkan thundercat

serkan thundercat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    tüm hissettiklerimi anlatmış...tebrikler..

3. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    çok güzel paylaşım!!!

4. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Çok güzel bir paylaşım olmuş, hemen hemen bütün unsurlar belirtilmiş..

Göktüğ tam olarak nereden alıntı yaptığını belirtir ise, makaleyi yazan şahıs açısından onu daha onure etmiş oluruz. Teşekkürler paylaşımın için.

5. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    Gönderen: ALFA

alfamotorsiklet.com

Turgay bunu beğendi.
  6. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    hepsi gerçek ama bizlerdede kabahat var ayvalıkta belediyenin şehrin meydanına astığı kocaman bir pankartla noktalıyorum.. ''sevgili mobiletli seni seviyoruz, susturucunla'' :D

7. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    Ses gürültü patırtı gerçekten inanılmaz ya insanların onumden gecerken 1 sn lik o zaman dilimine bile dayanamazken o insanlar(tabi insan denirse) nasıl o motorla seyahat yapıyor.

Not: Recep bey bu arada imzanıza bayıldım yuviyuviyuvi

Recep Varlı bunu beğendi.
  8. oguzhan

oguzhan Kıdemli Üye

teşekkürler paylaşım için neden bizi sevmediklerini anlatmış sizce neden?

9. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Süpermiş valla :) Espirili bir pankart.Ayvalık belediyesini kutlarım...Senide Recep abi:)Sen yazmasan nereden bilicez :)

Göktug sanada teşekkür ederim çok güzel yaılar paylaşıyorsun bugün... :)

Recep Varlı bunu beğendi.
  10. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    hiç önemli değil yazmak araştırmak değil önemli olan insanları okuması yani bir işe yaraması.

11. ibrahim KARAGÖZ

ibrahim KARAGÖZ Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    paylaşım güzelmiş

12. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Affınıza sığınarak:

Ben "köylü" sürücüler lafını hiç beğenmedim.
    Makalenin en başında ilgim dağıldı zaten gerisinden pek bir şey anlamadım.
    25 sene önce ayağımda çarık bile yoktu, şimdi harley çizme var. Çizmeyi giyince, sonradan adam mı olmuş oldum?
    Güvenli araç kullananlar kendilerini insan haklarına saygılı zannediyor hemen. Bunu yazan arkadaşın oraya daha çok yolu var.

Omer bunu beğendi.
  13. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Goktug kardeşim Barış abi bu konuda bence haklı..!Bende okurken o kısmı beğenmedim ama sesimide çıkaramadım.Bence alıntının o kısmını değiştirirsen herkez mutlu olacaktır :)

14. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    en basındada belirttim o yazıyı ben alıntı yaptım fakat bence koylu surucu derken asagilamak anlamında degil koy yollarında kullanıpda sehir trafigine girip oranın kurallarına ayak uyduramamıs insan olarak bahsetmis olabilir.

15. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    Ben yinede duzelttim. Ama dedigim gibi yazı benim yazım degildi. Yanlıs anlasılmak istemem

16. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    öyle demek istediyse gıyabında özür dilerim yazandan ama "şöförlükten öte iş yapmayanlar" cümlesiyle de fazlasıyla desteklenmiş yazarın beyninden geçenler.
    Neyse ben bunları siliyim, konu karıştı.

17. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    yok hocam silme burası herksin gerçekten fikirlerini paylaşabileceği seviyeli bir forum. Herkesin fikri benim için önemlidir. sen bu ayrıntıyı yakalamasaydın ve bundan rahatsızlık duymasaydın belki bizde farkedemeyecektik. tabiki amacını bilmiyoruz yazanın ama olsun.

Turgay ve Baris Coskun bunu beğendi.
  18. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Silme abicim.Göktug nun dediklerine katılıyorum.Hem konuyu okuyanlar bizim düşüncemizde bir saygısızlık olmadığını daha iyi görürler..!

Baris Coskun ve Goktug Uguz bunu beğendi.
  19. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Barış Coşkun arkadaşımıza katılıyorum. İnsan davranışlarını yermek başka, tüm bir sosyal grubu kötü sıfatlar takarak aşağılamak başka.

Nasıl susturucularını iptal edip aşırı ses çıkartan, hızla aralardan slalom yapan haddini bilmez ikiteker kullanıcıları varsa, tersini yapan dört teker kullanıcıları da var.

Aslında B sınıfı ehliyet ile ilgili eğitimlerde motorsikletler konusunun özel bir alan olarak işlenmesi bir çok konuyu çözebilir (iyi uygulanırsa). Böylece sıkıştırılan bir motorsikletlinin yaşadıları, düştüğü/çarptığı zaman hangi kaportanın ne olacağı, önüne atlandığı zaman fren yetenekleri gibi konular bilinirse en çok olan motorsikletin arabalara çarpma miktarları da azalabilir.

Goktug Uguz bunu beğendi.
  20. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    Bizi sevmeyen ölsün :p