Mucize kask

Konu, 'Motosiklet Kaskı' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Motosiklet sürücülerinin kazalara karşı giydiği motosiklet kaskları da teknolojiye uydu. Geliştirilen Thermahelm isimli bu teknolojik kask, motosiklet kazalarının ardından sürücülerin beyin travması geçirmesinin önüne geçecek.

Motosiklet sürücülerinin kaza yapmasıyla birlikte kaskla bir yere çarpması kaskın sıcaklığını 47 dereceye kadar çıkarabilirken, bu da kaza geçiren sürücünün beyin travması geçirmesine neden olabiliyor. Ancak özel bir soğutma sistemini içerisinde barındıran ThermaHelm isimli bu kask, kazanın ardından içerisi ısınan kaskın sıcaklığını 47 derecen 37 dereceye kadar soğutabiliyor.

Soğutma işlemini 45 dakika boyunca sürdürebilen ve 811 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olan ThermaHelm, böylece sürücülerin ölümcül kazalardan kurtulabilmesine imkan veriyor.

Bu kaskta aynı zamanda GPS, video kamera ve Bluetooth teknolojisi de kullanılıyor.

2. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Gercekten cok guzel ve hayatı onem tasıyan bır buluş camiyayamıza hayırlı olsun

3. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    servet abi hemen 1 er tane alalım ;)

4. serkangünay

serkangünay Üye

Motosiklet:
    Honda
    bu kask aynı zaman da karbon fiber olduğu için normal kasktan çok daha hafiftir

5. Hasan.Sencer.Sarı

Hasan.Sencer.Sarı Üye

Motosiklet:
    Malaguti
    burda birçok bilgi eksik tabi çünkü şenol beyin bulduğu zannediyorum satış amaçlı yazılmış bir reklam yazısında alıntı.

bu kask kaza anı soğutma işlemini kimyasal olarak yapmaktadır. ve iç çeperinde gizlenmiş olarak duran küçük kimyasal torbacıklar kaza ağnında kafanın içeride uyguladığı güçle patlıyor ve darbenin yaşandığı o bölgede kimyasal soğuma başlıyor. Ar-Ge oldukça başarılı hatta taktir edici diyebilirim.

fakat kimyasal soğutucu torbaların saklama raf ömrünün kısa olması ve iç çeperinin kullan at olması bu kaskın dezavantajlarından biri.

kaskın içini periyodik olarak yenilemek gerekiyor ve bunun fiyatınında ucuz olduğunu sanmıyorum. kişisel kanaatim bu teknolojilerin biraz daha yolu var bekleyin derim

serdarbozalan bunu beğendi.
  6. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Güzelmiş adamlar yapıyor valla

7. Hakki Orun

Hakki Orun Site Bağımlısı

Almaty KZ - Istanbul TR - Mobil Alabama USA
    Motosiklet:
    BMW
    Simdi o gizli paketciklerde kullanilan endothermic kimyasallar, citric acid and sodium bicarbonate, yani limon asidi ve kabartma sodasindan olusturulmaktadir. Dolayisiyle bunlarin omrunun kisaligindan bahsetmek pek o kadar da paranin karsiligi degilmis gibi durmuyor bence. (Bkz; http://chemistry.about.com/cs/howtos/ht/endothermic.htm)

Isin kisaca tarifi soyle;

1. Pour the citric acid solution in a styrofoam coffee cup. Use a thermometer or other temperature probe to record the initial temperature.

Sitrik asidi styrofoam bir kabin icine dokun ve oradaki isiyi olcun

2. Stir in the baking soda (sodium bicarbonate). Track the change in temperature as a function of time.

Sonra bunun icine kabartma sodasini dokun. Ve sicaklik degisimini takip edin

3. The reaction is: H3C6H5O7(aq) + 3 NaHCO3(s) --> 3 CO2(g) + 3 H2O(l) + NaC6H5O7(aq)

Bu kisim kimyacilar icin, bize lazim degil zaten tercumesi de yok. :)

4. When you have completed your demonstration or experiment, simply wash the cup out in a sink. No toxic chemicals to mess with!

Isiniz bitince kaplari iyice temizleyin.

Tips:

1. Feel free to vary the concentration of the citric acid solution or the quantity of sodium bicarbonate.

Cesitli karisimlarla degisik oranlarda deney yapabilirsiniz.

2. An endothermic is a reaction that requires energy to proceed. The intake of energy may be observed as a decrease in temperature as the reaction proceeds. Once the reaction is complete, the temperature of the mixture will return to room temperature.

Endothermic reaksiyonun tamamlanmasi icin enerji gerekmektedir. Bu enerji temini, reaksiyon suresince, isi kaybi izlenerek gozlemlenebilir. Reaksiyon tamamlandiginda ise sicaklik oda sicakligina donecektir.

Cevirenin (yani benim :) ) notu: Yani bu kimyasal reaksiyonun gerceklesmesi icin gereken isi, ortamdan temin edilmekte oldugu icin kaskin ici sogumaktadir.

Kask ile ilgili sitenin adresi de asagidaki gibi.
    www.thermahelm.com

Bilgilerinize...

8. Hasan.Sencer.Sarı

Hasan.Sencer.Sarı Üye

Motosiklet:
    Malaguti
    hakkı bey yazımı tekrar okuyunuz isterseniz
    ben yapılan ar-ge çalışmasını taktir ettim. ve olası dezavantajlarından bahsettim.

kendim anorganik kimya ile yakından ilgileniyorum ve bu yukarda kullandığınız alıntıdaki soğutucu ver ters reaksiyonlu ısıtıcı deneylerini birçok kez bire bir uygulayarak yapmış biriyim.

demek istediğim biribirine karışmadan ince bir zar torba içinde bekletilen bu kimyasallar ambalaj kalitesinin durumuna göre en fazla 1 yada 1.5yıl kadar saklana bilen bir raf ömrüne sahiptirler. bu durum bir kask içi gibi yoğun kullanılan bir koşulsa kesinlikle daha kısadır diye tahmin ediyorum.

günümüzde bu ısıtıcı ve soğutucu kitlerini askerlerimiz ve dağcılık sporuyla uraşan sporcularımız kullanmakta. bu teknolojinin kask içine uyarlanması kulağa hoş geliyor fakat davulun sesi uzaktan hep hoşgelir :D
    hafifliği ve dayanıklı performansıyla son yılların en önemli malzemelerinden biri olan karbon fiberle birleştirilmesi kulağa hoş gelen ikinci bir Ar-Ge gibi gözükmele kişisel görüşümde şu gibi dezantajları vardır.

*soğutucu keseciklerin raf ömrünün kısa oluşu sürekli kask içi satarak üretici firmanın marketing politikasına yem oluyoruz (Yineliyorum)

*karbon fiber malzeme hafif olmasına karşın çarpışma testlerinde çok hızlı ve çok sayıda küçük partiküllere parçalanarak darbeyi hafifletmesi için kullanılan bir malzemedir. bu buluş otomobil yarışlarının zirvesinde olan F1da bir devrim olmuştur. Dolayısı ile bir kaskın paranparça olması ve kafatasını bir bütün halinde koruyabilme olasılığı kesinlikle tartışılır.

demek istediğim parçalanması ve hafif olması için yapılan bir malzemeyi kaskda kullanıyoruz terkar düşünün 1990dan beri bu malzeme vardı peki neden kask üreticileri kullanmadı?

*son olarak en ama en çok riskli bulduğum konu kaza anında kaska cizim batması veya alınan trauma sebebiyle kafa tasında oluşan kırık durumlarında bu kimyasallar (şişede durduğu gibi dururmu :D)?

Sevgili Hakkı bey size 1994 yılında yaşamını yitiren F1 tarihinin unutulmaz plotu Ayrton Senna'nın kazasını hatırlatmak isterim. 7. turda 210 km. hızla Tamburello dönemecine çarpan Senna vücudundan hiç bir hasar almadan arabadan çıkarıldı. Fakat kaskına bakıldığında kaskının ön kırmından kafatasına 3cm büyüklüğünde bir metal parçasının girdiği görüldü. Senna kaldırıldığı hastanede bir süre yaşadı doktorlar ölüm nedenin cisim batmasına bağlı trauma nedeniyle meydana gelen beyin kanaması ve enfeksiyon olduğunu söylediler. Ayrton Senna'nın kazası gibi bir çarpışmada bizim teknolojik kaskımızın içindeki kimyasalların kafatasının içine sızarsa negibi durumlar olur yorum sizin.

serdarbozalan ve o.somuncu bunu beğendi.
  9. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Eh ben beynimin içinde karbondioksit köpürten ve su fışkırtan bir kimyasal reaksiyon istemem. Ya da kabartma sodası :D

10. Hakki Orun

Hakki Orun Site Bağımlısı

Almaty KZ - Istanbul TR - Mobil Alabama USA
    Motosiklet:
    BMW
    Sevgili Hasan Sencer,

Yazini tekrar referans gosterme sebebini anlamadim. Senin yazdigin "burada bilgi eksik" ibaresi uzerine ben de yaptigim bir arastirma neticesini buraya tasidim. Bunu yaparken de amacim kimseyi incitmek degildi. Yazinda ufak yollu da olsa bir sitem sezdigim icin cevapliyorum. ikimizin de bu bilgileri buraya tasimasinda ve bu konuyu tartismasinda herhangibir mahsur goremiyorum. Kaldi ki, bunda da kimse bir zarar gormemekte aksine, faydali bilgiler edinmektedir.

Ayrica Karbon Fiber konusundaki yeni gelismeler ve DOT sertifikali kasklar uzerindeki uygulamalari icin;

http://www.carbonfiberhelmets.com/important.php

Sevgiler

11. Hasan.Sencer.Sarı

Hasan.Sencer.Sarı Üye

Motosiklet:
    Malaguti
    Hakkı bey sizin
    (Dolayisiyle bunlarin omrunun kisaligindan bahsetmek pek o kadar da paranin karsiligi degilmis gibi durmuyor bence.)

sözünüze istinaden ben buna açıklama getirdim kişisel bir kırgınlık yada sitem söz konusu değildir. Burası bir forumsa karşıt fikirlerde olucaktır elbet.

sözkonusu olan her yeni teknoloji doğru yada en iyi olan değildir. Ben kendi gözlem ve araştırmalarımı aktardım okadar içinde bir art niyet aramayınız.

bu arada son gönderdiğiniz linkde karbon fiber teknolojisi ve DOT sertifikalı ürünler kusura bakmayın ama beni çok güldürdü.:D
    aşağıda bahsettiyiniz firmanın ürünlerini içeren ve gene sizin yolladığınız linkten alınmıştır. bu kasklar nasıl bir koruma sağlar yorum sizin
    http://www.carbonfiberhelmets.com/products.php

eğer kask ve motor sporları güvenlik ar-gesi ile bir sertifika sorgularsak tek kelime ile FIA sertifikasını tanırım

bnz. http://www.formula1.com/inside_f1/understanding_the_sport/5291.html

12. Gürkan Şiblakay

Gürkan Şiblakay Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    800 $ vuuuuu ^^

13. Berk Berber

Berk Berber Üye

Motosiklet:
    Mondial
    Gercekten harikaymiş tesekkurler bilgi için :)