Muhtemel Tehlikeler:

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    . Yol yüzeyine dikkat ediniz. Su, anti-friz, yağ, motorin, kum vs döküntülerine dikkat ediniz. Onlara boş vermek gibi bir yanlışa düşmeyiniz.

. Yol üzerindeki boyalı hat ayrım ve sollama çizgileri, boyuna kılcal çatlaklar ve yaş yapraklara da dikkat ediniz. Uzak durunuz. Traksiyon (yol tutuşu) üzerinde olumsuz etkileri vardır.

. Araç sürücüleri baktıkları yöne sürerler. Onları geçerken aniden sizin hattınıza kırmaları ihtimaline karşı, araçların kör noktalarından uzak durarak sizi gördüklerinden emin olunuz. . .

. Eğer önünüzdeki aracın aynasından sürücüsünü göremiyorsanız onunda sizi göremediğinden şüpheniz olmasın. Sizi bu kör noktalara sokacak hat değiştirmelerinden kaçınınız.

. Yük taşıyan açık kasalı kamyon ve kamyonetleri yakın takipte kalmayınız. Yüklerini her an yola, önünüze tehlikeli bir şekilde dökebilecekleri ihtimalini unutmayınız.

. Telefonla konuşanlardan, yada yanındakiyle ilgilenenlerden, içinde küçük çocuk bulunan, gözlerini güneşten korumak için güneş siperliklerini açmış araçlardan sürücüsünde dikkat eksikliği olabileceği gerekçesiyle uzak durunuz.

. Şayet güneşi arkanıza alarak giderken önünüzde uzun gölgeniz oluşuyorsa bu güneş ışıklarının karşı yönden gelecek araç sürücüsünün gözünü alacağına işarettir. Dikkatli olunuz.

. Viraja yatmış durumda acil durum frenlemesi yapılmamalıdır. Her iki fren birlikte hafifçe kullanılmalıdır.(Bu konu ancak ileri sürüş seviyesine gelenler kullanabilirler.Asla tek başınıza ve yine asla "Güvenli Sürüş eğitimleri" almadan denemeyin.ÖLÜRSÜNÜZ)

. Dik inişlerde arka fren kullanılmamalıdır.

Hüseyin Çankaya ve tayfun.vurmaz bunu beğendi.
  2. Murat ORAK

Murat ORAK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Paylaşımınız için Teşekkürler.

3. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Evet şenol hocam güzel bir aydınlatma...Dün istanbulda hava yağmurluydu inanın ayaklarımı yerde tutamıyordum sabun gibi kaygandı beşiktaş stadından beşiktaş merkeze gelene kadar o virajlı dönüşlü yol çok tehlikeli arkadaşlar o gidişte kesinlikle sol şeridi tercih etmeyin çünkü ortada bariyer olmadığı için karşıdan gelen araçlarda hatalı sollama yapabiliyor ben herzaman sağ şeridi tercih ediyorum çok güvenli oluyor...

4. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Çok güzel bir paylaşım Şenol abi, teşekkürler...
    Birkaç kelime hatası vardı, onları da ben düzelteyim dedim. ;)

saygılar

5. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Virajda acil fren yapmayi becerebiliyorsak bile eger kullandigimiz motorun ustunde 1500km yapmadiysak denememek lazim.
    Yani motordan cok bizim rodaja ihtiyacimiz var. Piston yuvasina alisirken biz de motora alisiyoruz.

6. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Kıymetlı bılgıler ıcın tşk ler

7. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    şenol abi seni forumumuzun motor konusuyla alakalı uzmanı olarak bir bölüm açalım sana faidalı bilgiler sağolasın :)

Şenol SEL bunu beğendi.
  8. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Rica ederim.Ben bilgi paylaştıkça büyüyen bir hazinedir diyenlerdenim.Ben böyle çok mutluyum.
    Nazik öneriniz için yinede çok teşekkür ederim.

Erol bunu beğendi.