Mustafa kemal hakkında bilinmesi gereken 30 özel şey

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    1."ATA" LAFINI SEVMEZDI
    "Ataturk" hitabini ilk kez donemin Turk Dil Kurumu Baskani bir konusmasinda kullanmis, Mustafa Kemal de cok begenerek soyadi olarak almisti.Kendisine Ata" diye hitap edilmesinden hic hoslanmazdi.

2.EN SEVDIGI YEMEK
    Manastir Askeri Lisesi yillarindan kalan bir aliskanlikla hayati boyunca en sevdigi yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldi. Tatliya duskun degildi ama cani istediginde cok sevdigi gul recelini tercih ederdi.

3.EN BUYUK HAYALI DUNYA TURUNA CIKMAKTI
    Omru yetseydi bir dunya turuna cikip Turk dili ve tarihi uzerindeki calismalarini genisletmek en buyuk hayaliydi.

4.BASUCU KITABI "CALIKUSU" YDU.
    Binlerce kitabi vardi.Ama bunlarin arasinda bir tanesini hayati boyunca hatta cephede bile basucundan ayirmadi. Resat Nuri Guntekin'in unlu Calikusu" romanini hep yaninda tasir, her gun rastgele bir yerinden acar, birkac sayfa okurdu.

5.KABUL SALONUNDAKI AT YAVRUSU
    Atlardan sonra en sevdigi hayvan kopekti. "Fox" adini verdigi kopegi, Gazi`nin yataginin ayak ucunda uyurdu. Hayvanlara duskunlugu o dereceydi ki bir gun misafirlerinin de gorebilmesi icin yeni dogmus bir tayla annesinin Cankaya Kosku kabul salonuna getirilmesini bile emretmisti.

6.TAM BIR SALON ADAMI
    En sevdigi dans valsti. Muzik zevki cesitlilik gosteriyordu.Klasik Bati muzigi disinda Anadolu ezgilerini de severek dinlerdi.

7.GOMLEKLERININ TUMU BEYAZDI
    Gomleklerinin hepsi beyazdi. Bu gomlekler ilk yillarda Isvicre`de ozel olarak dikilirken sonra yerli mali kullanma kampanyasina onculuk edebilmek icin Beyoglu`nda bir terziye diktirilmeye baslanmisti.

8.DOLABINDA LACIVERTE YER YOKTU
    Takim elbiselerinin tasarimlarini hep kendisi cizerdi.Lacivert takim giymeyi sevmezdi.

9.OLCULERI
    Boyu 1.74 idi.Hayatinin son donemlerine kadar 76 olan kilosu hastaliginin ilerlemeye baslamasiyla 46'ya kadar dusmustu. 43 numara siyah rugan ayakkabi giyerdi.

10.RUMELI SIVESI
    Ozenli ve temiz bir Turkce konusurdu. Ancak bazi kelimeleri Rumeli sivesiyle telaffuz ederdi.

11.HAZIN BIR HIKAYE
    Hayatinda bir donem cok onemli yer tutan Mustafa Kemal`in evlenmesinden sonra hayatina trajik bir sekilde son veren Fikriye Hanim`in mezarinin nerede oldugu bilinmiyor.

12.CUMHURBASKANLIGINDAN SIKILIYORDU.
    Hayatinin cogunu gecirdigi savas cephelerinden sonra Cumhurbaskani olarak gecirdigi yillar ona bir tecrit yasantisi gibi geliyor, cok sevdigi halkindan ve sade bir vatandas yasamindan uzaklastigini dusunuyordu.

13.PAPA`NIN TEMSILCISINE ELBISE
    Kiyafet Kanunu cercevesinde tum din adamlarinin dini kiyafetleriyle sokaga cikmalari yasaklaninca, Monsenyor Roncalli`ye kendi terzisi Kemal Milasli eliyle bir koleksiyon hazirlatti.

14.KENDISI TIRAS OLMAZDI
    Sabah kahvaltilariyla arasi hic hos degildi.Yataktan kalkar kalkmaz odasindaki divanin uzerine bagdas kurarak oturur, gunun ilk kahvesini sigarasini icerdi.Bir ozelligi de kendi kendine tiras olmamasiydi.

15.DUZEN TAKINTISI VARDI
    Evinde ,cevresinde hatta konuk oldugu evlerde bile egri duran esyalari duzeltmeden rahat edemezdi.

16.HOSGORULU LIDER
    Koylunun birinin gazete kagidina sardigi tutunu icmeye calisirken eli yanmis,"Alin bunu kendi icsin" diyerek Ataturk`e kufretmisti.Mahkemeye cikarilacakti. Ataturk olayi dinledikten sonra "Onu mahkemeye vereceginize dogru durust sigara icmesini temin edin" dedi.

17.SIGARA PAZARLIGI
    Hastaliginin baslangicinda kendisini muayene eden Dr.Fissinger gunde kac paket sigara ictigini sormus, Ataturk "sekiz" demisti. Doktor bunu gunde bir pakete indirmesi gerektigini soyleyince gulumseyerek cevap vermisti:"Ben zaten bir paket iciyorum. Bundan sonra bunu sizin izninizle yapacagim".

18."BU NASIL HALKCILIK?"
    Bir sabah milletvekilleri ile trene binmisti.Konduktorun milletvekillerinden bilet parasi almamasina sasirmis nedenini sormustu.Trenin milletvekillerine bedava oldugunu ogrenince epey sinirlenmis, "Ne de guzel halkcilik ama" demisti.

19."LAIKLIK ADAM OLMAKTIR!"
    Ilk mecliste bir oturum sirasinda uyelerden biri laikligin ne manaya geldigini anlamadigini soyleyince Gazi cok sinirlenmis ve elini kursuye vurarak bir din bilgini olan uyeye cevap vermisti: "Adam olmak demektir hocam,adam olmak!"

20.KURBANLARI BAGISLARDI
    Gittigi yurt gezilerinde kendisi icin kurban edilen hayvanlara bakamaz boyle durumlarda sirtini doner yada kesilmelerini engellerdi.

21.YABANCI DILE MERAKI
    Askeri lisede ogrenmeye basladigi Fransizca'yi sonraki yillarda gelistirdi. Zengin bir kelime bilgisi vardi. Konusurken araya Fransizca sozcukler de eklerdi.

22.FASULYESINE POKER
    Kumardan hoslanmaz ama arkadaslariyla fasulyesine poker oynardi.Oyun sonunda kazandiklarini iade ederdi.

23.KAN GORMEYE DAYANAMAZDI
    Cephelerde dusmanla gogus goguse savasmis biri olarak en ilginc ozelligi savas meydanlari disinda kan gorunce fenalasmasiydi.

24.KULAKLARI DUYAN TEK KISI
    Fransiz tarihcisi Herriot Ankara`ya geldiginde Gazi`nin kulaklarinin duyuyor olmasina sasirmis anilarinda bunu espirili bir dille anlatmisti:
    "T.C`de bir tane kulaklari duyan kisi var onu da Cumhurbaskani yapmislar".

25.BIR RICASI BAS ACTIRDI
    Bir gun halk arasinda dolasirken carsafli bir kadina rastlamis, "Hafiz Hanim benim hatirim icin basindaki ortuyu acar misin?" diye sormustu.
    Kadin bas ortusunu acarak , Ataturk`un onunde egildi ve ellerini optu.

26.BILARDO VE YUZME
    Sportmen kisiligi vardi. Her gun at biner , yuzmeye gider ve bilardo oynardi.

27.EN BASARILI DERS
    Egitim hayati boyunca en basarili dersi matematikti. Pozitif bilimlere ilgisi hayati boyunca surdu.

28.YAGCILARA GECIT YOK
    Yagcilara cok kizardi Bir aksam sofrasinda kendisine gereksiz sekilde iltifat eden Abdulhak Hamit`e mudahale etti.

29.SON YILBASI GECESI
    1937`yi 1938`e baglayan son yilbasi gecesini Disisleri Bakani Tevfik Rustu Aras ile bas basa gecirmisti. O gece dolabindaki bazi elbiseleri bakana hediye etmisti.

30.KOSKTEKI GUVERCINLIK
    Kuslari cok severdi.Cankaya Kosku`nde ozel bir bakicinin ilgilendigi guvercinligi vardi.

2. Onur Can Yilmaz

Onur Can Yilmaz Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ne guzel olurdu, eger su anda ulkemizi yoneten veya yonetmek isteyen insanlarin Ataturk ten %1 ders almis olsaydilar.

İsmail, Fahrettin, Barış ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  3. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hepsi birbirinden iyi hoşda şu 18. maddeye takıldım. :) Birde 16. madde.!

Acaba rahmetli yaşasaydı ve bugün sadece tren biletinin değil tüm hayatın vekillere bedava olduğunu görseydi ne yapardı..? Hemde hiç hak etmeyenlere bile.

18."BU NASIL HALKCILIK?"
    Bir sabah milletvekilleri ile trene binmisti.Konduktorun milletvekillerinden bilet parasi almamasina sasirmis nedenini sormustu.Trenin milletvekillerine bedava oldugunu ogrenince epey sinirlenmis, "Ne de guzel halkcilik ama" demisti.

Fahrettin, Davut ve Barış bunu beğendi.
  4. balpetek

balpetek Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    yakın tarih ansiklopedisini okumanızı tavsiye ederim
    http://www.uludagsozluk.com/k/mustafa-kemal-atatürk-ün-mal-varlığı/
    http://belgelerlegercektarih.wordpr...ataturkun-mal-varligi-serveti-genis-kapsamli/
    1. dünya savaşından çıkmış bir millet olarak o dönemi ve dedemin babasınında ödönemde şehit olması hasebiyle, halen hayata kalan yaşlı akrabalarımızında şehadetiyle sabitirki, o dönemde alınan vergiler ve yoksulluk içinde bunlar hiç de sindirilecek gibi değil.
    ayrıca muasır medeniyet seviyesine bilim ve teknolojiyle çıkılır kılık kıyafet ve ezanları türkçeleştirerek olmaz bilginize

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bel petek kardeşim yaşın kaç bilmiyorum ama
    Bu forumda ve Bu çoğrafya da ATATÜRK'e düşman olmakla elinize hiç bir şey geçmez.
    Kaldı ki hiç bir tahslili olmayan şerefsiz vatan haini isyancı bir hainin sözde islam alimi özde din tüccarı bir pezevengin laflarını buraya yazmakla sadece nefretimizi kazanırsın.
    Bu forumda ve bu coğrafya da ATATÜRK'e dil uzatanların ömrü uzun olmaz.

İsmail ve cagri.erarslan bunu beğendi.
  6. Savaş Gürbüz

Savaş Gürbüz Üye

Motosiklet:
    Piaggio
    Size söylenecek bir şey bulamıyorum,yaşınıza hiç yakıştıramadım,karşınızdakine söylerken,aynı şeyi siz yapıyorsunuz,o yüzden fazla uzatmadan sadece imzanızdaki (Epiktetos)cümleyi hatırlatıyorum.
    Bu da burada son sözüm olsun.

7. Mehmet CINBIL

Mehmet CINBIL Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Turkçe ezanda ne fenalık gordunuz bunu bilmiyorum fakat anlamanı bilmediginiz sesleri çıkarmak hoşunuza gidiyor varsayıyorum...Tanrı Türkçe dua okudunuzda Türkçeyi bilmediği için yanıt mı vermedi size? Bu mantıgı anlamak imkansız arapça gibi ilkel bi dili ustun görmek cahillikten bilgisizlikten başka hiç birşey değildir. Ayrıca harf devriminede dil uzatanları anlamıyorum Dil aynı dil hatta farscadan temizlenmiş daha sade bir Türkçeye cevrilmiştir halen arap yarımadasındaki okuma oranı bellidir kendi dilimizi konuşabilmemizi okumamızı yazmamızı kolaylaştırmıştır harf devrimi. Anlamamakta israr etmesini insanların anlamıyorum Arabın ne faydasını gormüşler sırtına saplanan hançerden başka Türkler?

8. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Syn balpetek "muasır medeniyet seviyesine bilim ve teknolojiyle çıkılır kılık kıyafet ve ezanları türkçeleştirerek olmaz" demişsiniz. Belki ama bunları aşmadan "muasır medeniyet seviyesine" çıkmış bir ülke gösteremezsiniz.

Atatürk'ü ve yaptıklarını beğenmiyor olabilirsiniz. özel hayatını ve kişiliğini de. Hata yapmış da olabilir. Sonuçta insan, kutsal biri, peygamber falan da değil. Ancak o dönemde bir baba yiğit çıkıp insanları toplaması gerekiyordu. Kelle koltukta, başaramazsa çok şey kaybedebilecek biri. O da Atatürk oldu. Başka biri olur muydu? Olsaydı şimdi onu anıyor olurduk. O sebepten ve Cumhuriyetin kurucusu olduğu için sembolleştirdiğimiz yöneticimizi yer yer şükranla anıyoruz. Bunlar birleştirici değerlerdir. Bu topraklarda ateist de, müslüman da, x dinininden adam da var. Bu adamları hangi çatı altında toplayacaksın. O sebepten ne mutlu Türk'üm diyene!!

Omer, Şenol SEL, İsmail ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  9. Fahrettin

Fahrettin Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhabalar. Öncelikle verdiğiniz kaynaklar tartışmaya açık kaynaklardır.Birincisi Uludağsözlüğü zaten hemen geçiyorum. 2. verdiğiniz linkin kaynağı "Tarih ve Din Araştırma Merkezi" diye adlandırılan sanal bir yapıya çıkıyor. Bu kaynakların doğruluğu insanın gözlem yeteneği ve bakış açısına kalmıştır tartışılmaz.
    Asıl üzerinde durmak istediğim "Muasır Medeniyet Seviyesi" kavramıdır. Haklısınız bu seviyeye çıkmak için "Bilim ve Teknoloji"nin gelişmesidir şarttır.
    Benim için ise muasır medeniyet seviyesi,
    Avusturalya'nın sağlık sistemidir.
    Singapur'un üniversiteleridir.
    Japonya'nın depreme dayanıklı binalarıdır.
    Yeni Zellandadır.Suç oranlarının en alt seviyede olmasıdır.
    Bir japonun onurudur. Harakiridir!
    Basın yayın hakları ve özgürlüğüdür.
    Kadın haklarıdır,çocuk haklarıdır ,insan haklarıdır. İnsanın insanca yaşama hakkıdır!
    Bir Küba insanının sıcaklığıdır.
    Muasır medeniyetler seviyesi benim için sokakta mutlu insanların olmasıdır.

Düşünce özgürlüğü diyorduk. Evet şuanda Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Atatürk'ü eleştirebilecek kadar düşünce özgürlüğüne sahibiz. Kürt haklarını özgürce konuşabilmekteyiz. Fakat gel gelelim 11-12. yüzyılda yaşayan ve düşüncelerini ÖZGÜRCE dile getirebilen Ömer Hayyam'ı Fazıl Say ile birlikte tam da Dünya Sanat ve Sanatçılar gününde görüş ve düşünceleri yüzünden mahkum etmiş bulunmaktayız. Aslında bu konu ile alakasız gibi durmaktadır belki fakat bence oldukça endişe vericidir.
    Saygılar..

Omer, Şenol SEL, İsmail ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  10. Mehmet CINBIL

Mehmet CINBIL Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Bunların zihneyitinde Kadın yoktur kadın maldır biz ne kdr konusursak konusalım anlamazlar kafalarında taşıdıkları kara kutu ışık gçirmez olmuş...
    Saglık duadan ibarettir hepsini veren tanrıdır ama hiç ben hastalandıgında doktor yerine camiye giden yobaz gormedim.
    Depremi gunahkarları yoketmek için yaratıcının yolladıgını düşünürler ki Japonyada din yoktur inanç insan üstüne saygı ustune kuruludur.
    Zaten Japonyayı inançları üstüne kurulu herhangi bir ülkeyle kıyaslamak saçmalık olucaktır.1 tane Musluman yada Hristiyan ulke gosterinki Japonlardan ileri olsun? Onurlu olsun?
    İslam Ulkeleri tecavuzun anavatanıdır Bir Yeni Zellanda değildir Tecavuz edilenin taşlandıgı suçlandıgı dogursun devlet cocuga bakar denildiği yerlerdir.
    Bunlardan çıkarı olanlara bu kotuluklerden beslenenlerede yobaz denir içimizdedirler Atama dil uzatmaktadırlar...

Omer, Şenol SEL, İsmail ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  11. Fahrettin

Fahrettin Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Konuştuğumuz konular gerçekten çok can sıkan konular. Dışarıdaki mutsuz ,birbirine yabancı insanları görmek bile beni yeterince üzerken bu konuları konuşmak bana daha bi yakın tarihimizi hatırlatıyor. Hakkında İranda ölüm fetvaları verilen ve 4 eylül 1990 yılında İstanbulda sokak ortasında öldürülen Turan Dursun geliyor aklıma.Üzülüyorum. İnsanların kendilerinden farklı görüş ve düşüncedeki insanlardan korkularını ve karşılarında bu kadar saldırganlaşmalarına anlam veremiyorum.:kötü:

Şenol SEL bunu beğendi.
  12. balpetek

balpetek Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Çanakkale atatürksüz kazanıldı. Gelibolu atatürksüz kazanıldı. ve ayrıca Arapça dünyada en zengin dil . madem okadar şeyler yazıyorsunuz, ispatiniz nerde bir kahraman kanunlarla korunmaya ihtiyaç duymaz hanımının gunluğune neden yasak konulmus neden ispat ve delil getirmiyorsunuz bana yakıştırma yerine ve türkçeye gelince bir kac örnek veririm nerdeyse m harfi ile başlayan kelimeler hepsi Arapça 2 tane sessiz harfin bir arada olduğu kelimeler yabancı herkese cevap yazmak biraz zor olacak ama ne yapalım kılık kıyafete gelince Necip fazilin şu sözüyle cevap verim medeniyet açmaksa bedeni desene... Gerisi biraz ağır bakarsın kardeşim uygun bi vakitte delili ispatli hepsini sunacağım sizdende aynı itinayı bekliyorum bana dediğinizgibi yasiniza Olgun fikirler paylaşildikça doğrular ortaya çıkar . Kizmakla darılmakla olmaz fikrimi çürütün

13. Fahrettin

Fahrettin Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Siz benim yazdıklarımı okumamışsınız. Sizin paylaştığınız kaynaklar delil olacak kadar güvenilir kaynaklar değildir. Ben doğruluğu bir meçhul olan nereden uydurulduğu belli olmayan kaynakları çürütecek bir delil sunmam size zaten.

Atatürk'ün mal varlığını tartışmamız çok saçma. Konu eğer buysa bu ülkenin her karış toprağı zaten kendisinindir.

Omer, Şenol SEL, İsmail ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  14. Gürsu

Gürsu Aktif Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    cok ilginc. velev ki bunun 100 kati mal varligi var(di). bunun muasir medeniyetle alakasi ne ? neye gore karsilastirmaliyiz mesela ? 1900lerin basinda Avrupa'da, Amerika'da insanlar elektrik ampulu ile caddelerini aydinlatirken, arabaya binerken, radyoaktif elementlerle deneyler yapilirken Osmanli fakirlik icindeydi. Koyluyu gectim, ortalama bir sehirde yasayan birine ampul gostersen muhtemelen "buyu" falan sanip kafayi yerdi. 15-20 yilda buradan alip insanlari ucakla tanistirdigi icin begenmiyorsan diyecek sozum yok tabi. Fabrika, okul actigi icin muasir medeniyetlere ulasmadigini falan saniyor gibisin. Nasil ulastirmaya calisacakti muasir medeniyet seviyesine aciklarsan seviniriz. Ha hatalar, haksizliklar, adaletsizlikler yapmistir olabilir. Elestirmek, nefret etmek de gayet dogal. Ama gelip de mal varligi su kadardi, bu kadar vergi aldi bu mu muasir medeniyet dersen gulerim sana. Saidi nursi dedigin adam radyoda cinlerin oldugunu sanan bir insan. Ne kadar buyuk bir din adamidir bilemem. Benim bana din ogretecek insana da ihtiyacim yok zaten. Tum ayetleri virgulune kadar bilsen de kendine bilmesen de kendine. Bana ne yarari ne zarari var. Bak yukarida yazdim. Eger iki uc tur atsaydi buyuk sehirlerde, radyonun 1800lerin basinda gelistirilmeye baslandigini ogrendirdi. Marconi'den falan haberi olurdu. 1901(tarihe dikkat) yilinda okyanus otesine ilk sinyali gonderdi bu adam. 1909 yilinda Nobel Fizik odulu aldi. Yani saidi nursi radyoyu "doga ustu" bir sey sandigi donemde, ortalama bir Avrupali'nin evinde radyo vardi. Icinde kucuk insanlar yada cinler olmadiginin da farkindaydilar. Cunku okula giderlerdi, kendi dillerinde egitim alirlardi, fizikten, kimyadan haberleri vardi en azindan baslangic seviyesinde. Yani basimizda irak'ta devlet televizyonunda "dunya duz mu" diye tartisiyor adam. Goruyorum ki turkiye de cok farkli degil. Hala buna yakin dusunen insanlar var gibi. Arapca ezan okusa ne, okumasa ne. sabahtan aksama kadar namaz kilsa da kendine, kilmasa da kendine. Peki argumanin ne mesela ? M.Kemal olmasaydi , Osmanli ilim ve fende ucusa mi gececekti ? Boyle bir sinyal mi var da biz gormuyoruz ? Fabrikalar zaten acilacakti ya da vardi da M.Kemal halki devlete karsi mi kiskirtti, fabrikalari ilim ve fen enstitulerini mi yiktirdi ? Iyi kotu bir seyler yapmis. Bence muasir medeniyete ulasmak icin yaptiklari, hatalarindan fazladir. Sosyal ve siyasal devrimlerini elestirmek gayet dogal. Ama eldeki somut devrimlerin sonuclari ortada. Bugun Afganistan'a gidersen sana imrenerek bakiyorlar. Gelirin onlardan yuksek, laptoplari yok. Senin cocugunun elinde iphone var (icinde cin de yok ve bunu cocugun biliyor). Oradaki cocuk sadece (o da varsa) TV'de goruyor iphoneu. Sapka takarak daha ileri gidilmez haklisin. Ama okul acarak daha ileri gidilir. Malvarligi o kadar olmasa, ya da tum malvarligini Isparta'ya bagislasa mesela muasir medeniyet olur muyduk ? (malvarligini bilmiyorum. yazdiklarini dogru kabul ediyorum o sayfada). Hic vergi almasaydi bugun bir Amerika olur muyduk ? Vergiler yuzunden mi geri kaldik ? Osmanli vergi aliyor muydu ? Koyluler disinda askere giden, vergi odeyen var miydi ? biliyor musun ? Azinliklar esnaflik, tuccarlik yaparken koylunun yuku neydi ? gercekten komedi. bir kisinin mal varligi ile (dogrulugu da net degil) bilim ve teknolojiyi karsilastiriyoruz. keske saidi nursi cumhurbaskani olsaymis :) simdi fersah fersah ileride olurduk. Istedigin gibi dusunmekte ozgursun. Ama sorulari en azindan kendi kendine cevapla.

sanal alemde boyle yazanlara troll deniyor :) canakkale ve gelibolu'yu kim kazandirdi cevaplarsan sevinirim. 5 metrelik dev insanlar mi ? su gokten inenler. Sabah sabah siyaset tartisiyorum cok ilginc.

Omer, Şenol SEL, İsmail ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  15. balpetek

balpetek Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    1. saiinursiyi hic okumadıgın belli sana eserinden parcalaar sunayımda cinin neren geldigini anlarsın.
    Ey insan! Bir abdim, hevâ-i nefsini terk ettiği için havaya bindirdim. Siz de nefsin tembelliğini bırakıp bazı kavânîn-i âdetimden güzelce istifade etseniz, siz de binebilirsiniz. Mâdem bana itimad eden bir abdimin eline öyle bir asâ veriyorumki: Her istediği yerde âb-ı hayatı onunla çeker." bunlar gıbı dahqa bırcok peygamberı nazara verıp kuran da peygamberlerin mucizelerin en alınması gereken derslerı nazara verır musa as ile sondajı süleyman (as) uçagı musa (as) ile demiri vs.. çalış sende bul radyo meselesini iyi atmış sın yazdıgı yerı cıkarda bı görim :) çanakkaleye gelince ozaman atatatürk daha bir subay okuda ögren herseyi ona mal etmek kolay tekbasınamı kurtardı. saidi nursi istanbulda inglizlere karsı hutuvattı sitte ve bircok gazetede makaleler yazdı inglizlerin fetvasına karsı vetva veren 1. dünya savasında talebeleriyle doğuda mücadele veren ve ruslara esir düşen bolsevık ıhtılalınde firar edip tekrar türkıyeye dönen yaz yaz bıtmez kı. isdiğin kadar sor ama benim söylediklerimi bir kontrol et nice kahramanlar sindirilmiş yasda asılmış. savaşa gelince ALLAH ALLAH iş bitince ALLAH BİTER Mİ. EZANIN türkçe okunması senin için fark etmeye bilir benim için çok fark eder ve türkiyedeki %80 içinde aynısı olduğu kanaatindeyim istersen bir yerde test et belli olur devamını inşaallah birazdan.

16. Gürsu

Gürsu Aktif Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    he dayi he. yazdigim satirlara uzuldum valla. zaman kaybi. neyse sana allahtan acil sifa diliyorum. hangi isik evinde takiliyorsun bilmiyorum ama arada sirada ampul yakin, perdeleri falan acin. isik iyidir. beyin hucreleri yenilenir.

Şenol SEL ve İsmail bunu beğendi.
  17. balpetek

balpetek Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    sen anca laf atarsın ben sana delil gösteriyorum sende göstersene duyduklarınla yetineceğine

güzel bir başlık açıyım bakalım nasıl cevaplar gelecek

18. Oğuz Kiper

Oğuz Kiper Üye

necip fazıl gibi bir sapığın peşinden gittiğin için aslında cevap verilesi birisi değilsin, okyanusun öbür yanından sana öğretilenleri papağan gibi tekrarlıyorsun, rahatsızlığını bir kez olsun dürüstçe delikanlıca dile getirmeye ne dersin ? Atatürk ile alıp veremediğin ne, geç sana ezberletilenleri de, delikanlıca doğruyu söyle

Şenol SEL ve İsmail bunu beğendi.
  19. balpetek

balpetek Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    sizin söylediğinşiz tahsili olmayan kim çok merak ettim yaşı başı ağarmış biri olarak ve ayrıca vatan haini kim çok merak ettim

20. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    balpetek önce yanlış bildiğin bir bilgiyi düzelteyim.
    Uluslararası yapılan araştırmalara göre tespit edilen ve hiç bir dille kıyas edilemeyecek kadar zengin ve geniş içerikli olan dil, Yunanca'dır. Yaklaşık 5 milyon kelime kapasitesine sahip dünya tarihindeki en eski diller arasında yerini almaktadır. Arapça dünyadaki en zengin dil değil yani. En eski dil de değil.
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Yunanca

Çanakkale ve Gelibolu Atatürksüz kazanıldı, kazanılmadı konu bu mu? Elinde siyasi zeka ve strateji olmadığı sürece gücün önemi var mı? Güçlü ordun, iyi silahların olabilir. Hatta iyi komutanların olabilir. Ama yönetim yoksa, yok olmaya mahkumdur.yönetimsiz kalan başkent 1 saatte düşmedi mi? Yönetim yoksa dağınık dirençten başka bir şey değilsin. Dağınık direnci bir araya getiren neydi peki? Ve bunu bir araya getirmek, herkesin gönlünü yapmak, değerleri ortak bir çatıda toplamak nasıl yapılır, o zamanda, o imkanlarla!

Daha iyisini yapabilecek olsaydı emin ol ortaya çıkardı..

Şenol SEL bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.