Müthiş icat, bir tüp 6 ay gidiyor

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında İlhan.Aydınlıoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. İlhan.Aydınlıoğlu

  İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

  Kayıt:
  29 Kasım 2007
  Mesajlar:
  531
  Beğeniler:
  320
  Şehir:
  Zonguldak
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  Bir baba ile oğulunun geliştirdiği ocak, yüzde 80'e varan enerji tasarrufu sağlıyor.

  Mersin'de, baba ile oğulun geliştirdiği ocak, yüzde 80'e varan enerji tasarrufu sağlıyor, tencerede tavuğu 4 dakika gibi kısa sürede pişirebiliyor.

  Mersin'de faaliyet gösteren Jüpiter Metal Sanayi'nin sahibi Abdulhalik Katar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllardır çeşitli modellerde ocak üretimi yaptıklarını söyledi.

  Piyasada benzer ürünlerin çoğalması üzerine arayış içine girdiklerini belirten Katar, yeni ürün geliştirmek üzere makine mühendisi olan oğlu Mehmet Katar ile çalışarak, enerji tasarrufu sağlayan bir ocak geliştirdiklerini ifade etti.

  ''Mutfak Harikası'' adını verdikleri ocağın hem gaz hem de elektrik ile çalışabildiğini anlatan Katar, ''Hiçbir devlet desteği almadan geliştirdiğimiz ISO 9001 Kalite Belgeli ocak, yemek pişirmenin yanı sıra üzerinde ızgara yapılmasına ve yumurta pişirilmesine bile imkan sağlıyor'' dedi.

  ENERJİ 4 DAKİKA SONRA KESİLİYOR
  Katar, ocağın üstündeki özel yüzeyin çabuk ısınan ve ısıyı uzun süre tutan bor madeninin de bulunduğu çelik, krom gibi 13 farklı metalden üretildiğini, farklılığın da bu yüzeyden kaynaklandığını söyledi.

  Enerji kesilse dahi depoladığı ısıyı uzun süre saklama özelliği bulunan metal yüzeyde ayrıca hamur işleri, et mangal, yumurta pişirilebildiğine dikkati çeken Katar, ''Elektrik ve tüple çalışma sistemini devreye sokan düğmeler ile ısı göstergesinin bulunduğu ocak, portatif olması nedeniyle her yere taşınabiliyor'' diye konuştu.

  Ocağın yaptıkları hesaba göre yüzde 80'lere varan enerji tasarrufu sağladığını öne süren Katar, şöyle konuştu:

  ''Ocağın üzerindeki özel metalin ısısı ister gaz, ister elektrik ya da her ikisi kullanılarak 2 ile 4 dakikada, 250 dereceye kadar çıkarılıyor. Ardından ısınan metalin üzerine konulan tencerede tavuk 4 dakika gibi kısa sürede servise hazır hale geliyor. Pişim süresi daha uzun olan yemekler ise yaklaşık 1,5 saat daha ısısını koruyan ocakta pişmeye devam ediyor. Bu süreçte ocağın üstüne konulan yemek, taşmadan, yanmadan pişiyor. Ocağımız sağlıklı olmasının yanında bir ayda tüketilen bir tüpün ömrünü 6 aya kadar çıkarıyor. Ocakta sadece elektrik kullanıldığında ise faturada önemli miktarda tasarruf sağlıyor.''

  Katar, geçmişte gaz ocak kullanılan evlere bugün fırınlı ocakların girdiğini hatırlatarak, gelecekte de her evde ürettikleri ocağın kullanılacağını iddia etti.

  Katar, yeni sunumunu yaptıkları ürünlerine kısa sürede yurt dışından da ilgi geldiğini, bir Fransız firmanın kendileriyle ilgilendiğini kaydetti.

  Alıntıdır.
  http://www.yoneticiyiz.com/d/29935/enerji-sektoru/muthi-icat-bir-tup-6-ay-gidiyor.html
   
 2. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.462
  Beğeniler:
  9.030
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Süper bir olay bu.
  Yeni yılla birlikte doğalgaza %70 eletriğe %60 zam yapılacağını da düşünürsek çok süper bir olay olur.
  İnşallah vatadaşın alım gücüne uygun fiyatı olurda herkes alır kullanır.
  Sağol İlhan ağabeyim.
   
  İlhan.Aydınlıoğlu bunu beğendi.
 3. Erol

  Erol Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  9 Ekim 2007
  Mesajlar:
  5.997
  Beğeniler:
  3.114
  Şehir:
  İstanbul-Çamlıca
  Motosiklet:
  BMW
  Gerçekten güzel bir icat. Yok satar gibime geliyor.
   
 4. Hakki Orun

  Hakki Orun Site Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  148
  Beğeniler:
  257
  Şehir:
  Almaty KZ - Istanbul TR - Mobil Alabama USA
  Motosiklet:
  BMW
  Her zaman soylerim Turk Milleti Zekidir diye.
   
 5. DEMİRAT

  DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

  Kayıt:
  21 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.399
  Beğeniler:
  369


  zekiyiz diye övünüyozda,neden dünya ülkelerinden geriyiz,sizce bu çelişki deyilmi
   
 6. SERVET

  SERVET Site Müdavimi

  Kayıt:
  20 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.786
  Beğeniler:
  607
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  BMW
  Bırakırlarsa yok satar usta malum doğal gaz ve tup kullanımıda bır o kadar azalacak bılmem bırakırlarmı???
   
 7. Huseyin.Guler

  Huseyin.Guler Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2009
  Mesajlar:
  48
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  Istanbul
  İki yıl önce tıp fakultesinin son sınıfında bir aylığına Beyin Cerrahisi seçmeli stajı için Helsinki'ye gidene kadar ben de aynı şeyi dusunuyordum. Helsinki'ye gittigimde gordum ki biz gercekten daha zekiyiz, "biz"den kastım "Türkler, Kürtler, Lazlar..vs" tek bir ırk degil de Ortadogu'da yasayan tüm topluluklar. Çünkü aynı toplumsal koşulları paylaşıyoruz.
  Helsinki Batı Medeniyetinin en gelişmiş en ileri şehirlerinden biri, Finli'ler de inanılmaz barışçıl insanlar, şehrin her yerinde mükemmel bir düzen hakim, bırakın bir sonraki tramvayın kaç dakika sonra gelecegini sonraki ikinci ve üçüncü tramvayların kaç dakika sonra gelecegi dahi durakda elektronik ekranda yazıyor. Her yerde her aktivite ile ilgili açıklamalar ve düzenleri tam. Herkes yağmura daha yaz sonundan hazırlıklı, her türlü uyarı ve bilgi toplumsal olarak herkese kolayca ulaştırılabilecek şekilde bir şehir örgütlenmeleri var. Buraya kadar her şey mükemmel görünüyor. Ama değil. Degil çünkü insanlar uyuşuk, şehir örgütlenmesi mükemmel olduğu için çok dikkatli olmak zorunda degiller, her şey onlar için düşünülmüş ve herkes kurallara uyuyor, bu yüzden de uyanık olmalarına pratik düşünmelerine gerek yok. Onlar da öyle yapıyor.
  Şimdi bir de bizi düşünün, zorluklar içindeyiz, kazalar, belalar içindeyiz. Dolayısıyla hep uyanık olmalıyız. Taksim'de basına cam düsen zavallı kızı hatırlıyorsunuz, kendisi benim hastamdı. İstiklal'de kafasına bilmem kaç kiloluk cam düşerek komaya giren bir kızcagız(neyse ki, şimdi iyi, bir kaç aya okuluna başlayacak yeniden). Bu olaydaki gibi ihtimaller bizim hep kafamızda çünkü bu olaylar bizim gerçegimiz, dolayısıyla "dikkatli ol ya da yok ol" kanunu geçerli bu nedenle daha zeki, daha kurnaz, daha uyanık, daha çeviğiz.
  Helsinki'ye tam da bu zamanlarda gitmiştim ve artık onlar için kış başlamıştı. banyoya girmek için terliğe ihtiyacım vardı ve bulamadım, en buyuk alışveriş merkezlerinde dahi terlik yoktu, "neden yok?" diye sordugumda, satış gorevlisi "ama o yaz ürünü, artık terlik bulamazsınız" demişti. Ve bazen ben sabah havanın açık olduğu günlerde öğleden sonra yağmur yağacağını dışarı çıktığımda her Helsinkili'nin elinde bir şemsiye ile yağmura hazırlıklı olmasından anlıyordum, ve yağmur bile sanki kurallara uyup öğleden sonra yağıyordu. Ama hazırlıksız yakalananlar için yağmurla beraber bizdeki gibi şemsiye satmaya çıkan gençleri bulamıyorduk. Şimdi İstanbul'da yağmur başlasa yirmi metrede bir kova içinde şemsiye satan adamlar çıkar karşınıza, işte bu esneklik ve şartlara uyum sağlama yeteneğiyle ilgili, hem adam para jkazanır hem de siz 5 ytl ye şemsiye alırsınız. Ya da köşedeki bakkala gidip kar yağarken "terlik var mı Abi?" desem, "yok satmıyoruz" demez, "yeni bitti yarın gelecek" deyip demek ki terlik getirsem alıcı var diye düşünüp ertesi gün terlik getirtir.
  Doğazlgaz bu kadar pahalanınca da birileri kalkar tasarruflu tüp yapabilir çünkü çetin şartlarda yaşamaya mecbur kaldıgımızdan zihnimiz zehir gibi olmuştur.
  Bu konuyu ne zaman açsam birileri hemen eleştirir, "ne güzel işte keşke bizde düzenli olsak keşke, senin de övündügün şeye bak" diye. Ama bununla övünmüyorum ya da yerinmiyorum, sadece varolanı açıklamaya çalışıyorum.
  Son söz: Biz gerçekten de zekiyiz ve bunun nedeni acımasız toplumsal şartlar.
  Peki neden ileri gidemiyoruz? = Politikacılar da çok zeki olduğu için.
   
 8. ışın yıldırım

  ışın yıldırım Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  699
  Beğeniler:
  159
  Şehir:
  istanbul
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  farklı bir bakış açısı tebrikler.teknoloji ve kolaylıklar gerçekten insanları zihnimizi tembelleştiriyor.pratik çözümler bulma yeteneğini kaybediyoruz.telefon rehber hafızalarını düşünün.kaçımızın aklında ezberinde telefon numaraları vardırki.nasıl olsa rehberde kayıtlı deyip hafızamızı bile zorlamıyoruz.beyni tembelleştiriyoruz.ve giderek yaratıcılığımızı kaybediyoruz.ben bu yüzden hay-alper-est arkadaşımızın yaptığı tasarımları takdirle izliyorum...gerçekten zeki ve çalışkan bir toplumuz.sigara yasağında bile kahvelerde sigara içmek için yapılan modeli hatırlayın:):):)
   
 9. Özgür

  Özgür Site Müdavimi

  Kayıt:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  4.480
  Beğeniler:
  1.303
  Şehir:
  Trabzon
  Motosiklet:
  Yamaha
  konuyu dağıtmak istemiyorum ama kafamdaki bazı düşünceleri gördüm yazınızda. biz neden ileriye gidemiyoruz sorusuna hep cevaplar aramaya çalışıyorum. bir çok neden var, ama bazen de bahane olarak buluyorum kendi kendime. neyse konu dağılacak bunu farklı bir konu başlığında tartışalım diyorum :)
   
 10. Hakan Çıtır

  Hakan Çıtır Site Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.471
  Beğeniler:
  399
  Şehir:
  İSTANBUL
  Motosiklet:
  Kanuni
  Söyelencek bir söz bulamadım ama son söz koparttı beni hamdolsun politikacılar ve bizi yönetenler gerçektende bizden zekiler acı ama gerçek
   
 11. Hakan Karael

  Hakan Karael Site Müdavimi

  Kayıt:
  23 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2.947
  Beğeniler:
  1.287
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Aprilia
  tebrik ederim süper bir fikir motor içinde az enerji çok yolun yolunu bulsalar sper olur kanımca :)
   
 12. DEMİRAT

  DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

  Kayıt:
  21 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.399
  Beğeniler:
  369
  Son söz: Biz gerçekten de zekiyiz ve bunun nedeni acımasız toplumsal şartlar.
  Peki neden ileri gidemiyoruz? = Politikacılar da çok zeki olduğu için.[/QUOTE]
  şu son sözlerin tam özüyle anlattı zeki olgugumuzu evet bende artık zekiyiz diyorum:D:D:)