mz sportstar 301alcam ama????

Konu, 'Ne Almalıyım Nereden Almalıyım' kısmında İbrahim Özkan tarafından paylaşıldı.

1. İbrahim Özkan

İbrahim Özkan Yeni Üye

selam arkadaşlar ben sportstar301 alcam hem şehir içi hemde 200 km lil yollara gidip gelmek için ideaal diye düşünüyorum,,,mz hem uygun olur hem de parça sorunu çekmem sanırım,,,ama mz ler kaç yılına kadar alman üretimi nezaman kanuni seyhan oldu bilemiyorum...birde mz ler 2 zamanlı çok yakarmı aceba yani 200 kr şu geçermi yakıtı daha önce mz kullanmış arkadaşlardan tecrübelerini bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim....

Hakan ERSOZ bunu beğendi.
  2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    neden mz ve neden 2 zamanlı.sizce de Dünya ve atmosferimiz nefes aldığımız hava yeterince kirlenmedi mi?
    mz 301 kullanan bir arkadaşım var.Bursa Gemlik arası 35 km ve 5 tl lik yakıtla Bursa'dan Gemlik'e gidemiyor.Varın hesabını siz yapın.
    Ben ybr 125 ile 5 TL lik yakıtla gidip gelebiliyorken o gidemiyor bile.
    Neden kullanılır bu alet bilemiyorum anlayamıyorum.
    Zamanında daha 4 zamanlılar yokken bende kullandım ama bir kaza yaptım ve o gün tövbe ettim.Kanuninin yeni çıkarttığı mz ler vardı yağ karıştırma yeri ayrı olan modellerden.Yağ pompası arıza yapınca motor kilitledi ve ben ölüm tehlikesi atlattım hastaneden çıkınca ilk işim motoru parçalamak ve satmak oldu.Para etmeyen yerlerinide kullanılmayacak hale getirip çöpe attım.
    Ben yandım başkalarıda yanmasın dedim.
    Kanunini bana bedava verse hiç bir ürününü asla kullanmam motosikletçiliği bırakırım gene de kanuni gibi ne idüğü belirsiz bir ürünü asla katta kullanmam.

Hakan ERSOZ ve Omer bunu beğendi.
  3. İbrahim Özkan

İbrahim Özkan Yeni Üye

anladım abicim sanırım azınız baya yanmış mz den ben en azında bir makine 140 görsün istiyorum büyük makineler kullandım daha önce,, ybr ye bindim tatmin olmadım,,,şehir içi belki 200 km lelik şehirler arası kullanacam o yüzden 1500 liraya mz bulabilirim diye düşündüm sadece şekli ve hızı için mz dedim haonda cbf lerin 2.elleri 2500 liradan başlıyor arada 1000 lira oynuyor,,,ama sen motor kitliyor falan diyorsan ve yaşamısın belliki tiksindirmiş mz dogrusun...en iyisi bir kaç ay daha para biriktirmek ozaman...teşekkür ederim tecrübelerini paylaştıgın için.

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    mz ile 140 yapmak = ölüme resmen davetiye.
    Sanırım bilgin yok.
    Tazeleyim bilgilerimizi
    100 km/h sabit hızda giderken saniyede 27,7 mt yol alırsın.
    Güvenle durmak için yeterli mesafe hızınız x 4 = 560 metrede durabilirsiniz.
    100 km/h sabit hızla giderken kuru havada kuru asfalta düştüğünde 65 mt yerde sürünürsünüz.Bu sürtünme esnasında size yansıyan ısı 770 dereye çıkar.Ki en sağlam kemiklerimizden kalça kemiğimizin erime derecesi 520 derecedir.
    770 derecede kalça kemiğinizde nasıl bir şey olur siz düşünün.
    mz gibi bir motosiklette ki fren sistemi nasıl olduğunu bilmeyen varsa yazayım.çift piston tek disk.
    Büyük ihtimalle frenaj konusunda da bilgimiz yok.
    Sizce acil bir durumda neler olabilir.

Ben 12 eylül 2010 da iki kişi ybr 125 ile 1520 km yaptım.Siz 200 km den bahsediyorsunuz.200 km Bursa'dan İstanbul'a gitmek demek.
    Siz altınızdaki aracı küçümsemeyin.
    ybr 125 ile şu ana dek 163 bin km den fazla yol aldım daha tık demedi kapağı açılmadı.
    Mz gibi bir motosiklet ile bu km ler görmeniz sadece fantazi olur.

5. İbrahim Özkan

İbrahim Özkan Yeni Üye

ozamann kısaca ybr yada honda cbf lere bakacaz....bu makinalar için de bi kaç daha bekleyim para biriktirmeli...mz konusundaki düşüncelerinizi paylaştıgınız için saulun hocam.şimdiden sogudum mz den :)

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    mz den soğumanıza bir şey diyemem ama sürüş eğitimi almanızı şiddetle tavsiye derim.
    www.lamatech.com u inceleyiniz.Rahmi BARUTÇU hocamız forum üyesidir.Gerekli yerden telefonla iletişime geçip "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimlerinizi alıp trafiğe öyle çıkın.

Hakan ERSOZ ve İbrahim Özkan bunu beğendi.
  7. İbrahim Özkan

İbrahim Özkan Yeni Üye

Saulun düüşünceleriniz için ileri sürüş teknikleri aldım 4 yıllık motosiklet deneyimim var...yine de rahmi hocam aklımın bir köşesin de....

8. bülent tenikeci

bülent tenikeci Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    merhabalar.gerçi Şenol bey söylenecek şeyleri söylemiş ama MZ markasıyla geçmişte oldukça içli dışlı olmuş biri olarak acizane fikirlerimi beyan etmek isterim.
    MZ markasıyla birlikteliğim teyzeoğlumun bu marka bir motor almasıyla başladı.artçısı olarak birlikte İstanbul içi ve dışı nerdeyse her hafta sonu gezdik.kendisi kullandıkça MZ fanatiği oldu ve alıp sattığı mz'lerin haddi hesabı olmadı.Onun telkinleriyle bende 1997 senesinin baharında ilk motorum olarak 150'lik mz aldım,sonra 251'liğe yükselttim.mz'lerle hafta sonları gezdik.dağlara,denizlere, pikniğe vs. çok yollarda kaldık,çok badireler atlattık, o zaman yaşımız genç, aklımız iki karış havadaydı.hatta hiç unutmam otobanda 140 la giderken motor kitlemiştide mutlak bir ölümden dönmüştük.kendisinin kırılmadık kemiği,yüzülmedik derisi kalmadı.yaktığı yakıtta cabası.nerdeyse tofaş serisi kadar yaktığını bilirim.bir pikniğe gitmek için benzinciye tomar tomar para saydık. hayatında lastik takıp sökmemiş kuzenim kullandığı mz'ler sayesinde bugün değme motor ustalarına taş çıkaracak bilgi beceriye sahip. bende o zamanlar epey kas yapmıştım(zırt-pırt yolda kalan Mz'imi itmekten.)mz çok seri motordur bastımı gider ama bastımı durmaz, dengesi çok iyi değildir.ben kaç defa yoldan çıktım,kaç defa kahrettim.
    kuzenim her daim motorun bagajında takım çantasıyla dolaşırdı.nereye gitsek 10'da 9 tamirat işi çıkardı.bu devirde ha mz almışsın ha merkeple gezmişsin. düşmanıma bile dilemem bu motoru. ha param çok ,kas yapıcam ,canımdan da bezdim diyorsanız alınız.

9. Alican

Alican Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Aktif olarak kullanılabilecek bi motosiklet değil.Bende de 1991 etz 151 var.Hafta sonları carrefour otoparkında ufak turlar atıyorum.Sadece hafta sonları kullanmama rağmen yılların verdiği yorgunlukla bi yerlerden patlak veriyor.Ben clasic ve manevi değeri olduğu için elimde tutuyorum.Sende bu bilince sahipsen mutlu olabilirsin.Aksi halde sürekli teknik sorunlarla karşılaşırsın.(1992-1993 den sonrası kanuniye geçti )

10. İlhan.Aydınlıoğlu

İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Bülent merhaba.
    Arkadaşa güzel yol göstermişsin.
    Ama bence şu anda kullandığın motordan da bahsetmen gerekir. Çünkü en çok aradaki farkı yaşayan bilir.
    Bilmem yanlışmıyım?

11. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba İlhan ağabey.haklısın tabiki kıyas yapacak bilgiyi tam vermem gerekirdi ama Şenol bey ybr'den bahsedince gerek kalmadı diye düşündüm.yinede söylemek gerekirse ybr kullandığım için içim oldukça rahat.Mz' le hiçbir şekilde kıyas yapılamayacak bir motor.Mz'in tek artısı seriliği olabilir , geri kalan şeylerin hepsinde Ybr'den bariz şekilde geride.Ben periyodik bakımlarını yaptırıp tepe tepe kullanıyorum.benzini doldurup gönül rahatlığıyla şehirlerarası yollara çıkabiliyorum.Haziran 'da atlayıp Zonguldağa gittim, izin günlerimde Kastamonu'nun sahillerine iniyorum,(ki bana 150 km.) Sinop tarafına geçiyorum. Ramazan ayında İstanbul'a gittim geldim.bu gezileri Mz le yapmam imkansız.uzun yolda biraz güçsüz kalıyor ama sonuçta sınıfı belli. hiçbir zaman tutupta BMW ile kıyaslanmaz. O yüzden güç ve sürat takıntısı olmayanlara tavsiye edeceğim, sorunsuzluğuna kanaat getirdiğim, her yol ve koşulda keyifle kullanılır bir makina.Selamlar,saygılar.

12. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Benimde ilk motorum 1997 model etz301 di :) ben o motoru sevmiştim ama o zamanlar motor sevgim bu kadar üst düzeyde değildi ve malesef bilinçli de değildim.

120 km hızda giderken motor parçalanacakmış gibi bir vibrasyon olurdu ve kesinlikle güven vermezdi. Kullanımı rahattı ancak kalkışlarda ustalık gerektiren bir makinaydı, hafif fazla gaz verdinmi kafayı öne diker seni üzerinden atar :).

Ana yolda ilerlerken eğer yanından 403 geçiyor ise, otobüs geçerken otobüse doğru gidersin, otobüsün seni geçmesiyle tam tersi istikamete yol alırsın :) en azından benimki öyleydi.

Sene 2003 tü galiba tam olarak hatırlamıyorum 2004 te olabilir, kilometrede 89 000 lira (eski parayla), yeni parayla 9 kuruş yakardı.. ama benzinin ne kadar olduğunu hatırlamıyorum.

Şehirde binilecek motor değil, ama köyde falan, kısa mesafelerde efendi efendi gezmeye tozmaya, bağa bahçeye gitmeye bire bir diye düşünüyorum tabiki yakıtı dışında :)

Zamanının en güzel motorlarında birisiydi, taşrada en çok tutulan motorlardandı..

Unutamadıklarım:
    1- 4 silindir 750 cc, 4 silindir 600 cc, 2 silindir 650 cc motorlara bindim halen mzin kalkışından aldığım seriliği bulamadım. Mz ilk kalkışta harika bir makinaydı. (Belkide bana öyle geliyordur)
    2. Sesine hastaydım, 2 zamanlı olmasından kaynaklanan o ses harika birşeydi.
    3. Yağla benzini karıştırdığı için oluşan kokuda hayran olduğum bir başka yanıdır MZ lerin .

Sonuç olarak bu zamanın motorları değiller artık...

Hakan ERSOZ ve Şenol SEL bunu beğendi.
  13. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

Umut hocam fren nasıldı fren ondan bahset :).Evet dediğin gibi kalkışda güzel alet ama onun dışında malesef iyi değil.Özellikle frenleri.

Ve kullanıcı arkadaşlarında eklediği gibi bir 1.3-1.6 otomobil kadar yakıyor.

14. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bülent bey paranızı çöpe,sağlığınızıda riske atmayın derim ben.

15. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Jawalara göre baya iyiydi frenleri Ömer :D:D:D

Diğer arkadaşlar zaten frenlerden bahsetmişler, bende şehirde binilmemesi gereken bir motor olduğunu söyledim...kısacası panik fren gereği duyulmayacak ortamlarda binilmesinde fayda var :D:D:D

16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    2 zamanlı motorların kalkışları her zaman iyidir zaten.Ama durmak için illede ASD yapmanız lazım onu da her kula nasip etmez o lanet nalet makine.
    Bu aletleri kullananların çok sık başvurduğu bir fren yöntemi şeklidir bu ASD sistemi:D

Geçenlerde bir kurye firması beni çağırdı çalışmam için.Herşeyde anlaştık ama bizim motoru kullancan dediler.Çok ekonomik falan dediler.Olur nerde sizin bu makine dedim.Serviste imiş.İyi gidip bakalım dedim.
    Gittim servise aha bir baktım 95 model mz 301.Her kullanan traktör gibi kullanmış dökülüypr.Serviste hiç ses etmedim.
    İşyerine geri geldim ağa ben canımı sokakta bulmadım bu motorla kurye işi olmaz dedim.
    Motorun sahibi abi öyle deme çok ekonomik motor dedi.
    Güldüm.
    Sonra dedim gel benim depoyu boşaltalım.
    Sende boşlat alalım 5 TL lik yakıt Bursa dan Gemlik'e gidelim dedim.
    Ben ybr ile gidip gelebilirken sen varamazsın bile dedim.
    ALLAH'ta göze alamadı bunu kaldık gitmedik.Lastiklerde 95 model fren yaptığında hep sürücüler düşüyor çok kalite frenleri var dedi ezik.
    Oha ya dedim.Fren değil lastiklerden düşüyor sürücüler dedim inanmadılar.Anlatmaya çalıştım ama nafile olduğunu anlayınca işi almadan bıraktım evime geri döndüm.
    O hatayı ben yıllar önce yapmıştım bir daha aynı hatayı yapmak aptallık üstü olur du.

17. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    Ömer bey; paramı çöpe atacak şeylere para vermem,sağlığımı da son derece düşünürüm,her zaman istisnasız full koruma kullanır, yolda dikkatli ve risk almadan seyretmeye çalışırım,ilk fırsatta eğitimlere de katılacağım. Siz nasıl böyle bir kanıya vardınız bilmem lakin yine de tavsiyeniz için teşekkürler,selamlar.

18. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Bülent bey,
    Ömer konuyu açan İbrahim beye yazdı galiba o mesajı ama bir karışıklık olmuş gibi, Ömerde farkında değil :), belki alıntı yaparak cevapla derken bir hata yapmıştır.

bülent tenikeci bunu beğendi.
  19. Hakan ERSOZ

Hakan ERSOZ Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    bukadar şans olur arkadaş tutturdu mz 251 alcam dıye bu yazdıklarınızı tek tek okumasını sağlıcam yoksa sonu kötü olacak

20. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    '' Ama durmak için illede ASD yapmanız lazım onu da her kula nasip etmez o lanet nalet makine.
    Bu aletleri kullananların çok sık başvurduğu bir fren yöntemi şeklidir bu ASD sistemi''

Şenol bu ASD sistemini yeni duydum:):) Biraz bilgi verebilirmisin?..