Nerde Crosscular?

Konu, 'Cross - Off-Road Kullanıcıları Bölümü' kısmında Ayberk Yandımata tarafından paylaşıldı.

1. Ayberk Yandımata

Ayberk Yandımata Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    topu topu 2-3 tane konu var motora yeni başlıcak birileri için bence bilen birileri crossu tanıtsalar zevkinden kendi yorumlarından yazsalar, güzel olur.Neden cross seçmeliyim sizce yokmu cevaplıcak ?

2. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    sen önce bize neden cross seçmek istediğini anlat bence;)

3. Ayberk Yandımata

Ayberk Yandımata Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Yaşımın gereğince(17) ailemin caddede motosiklet sürmeme izin vermemesi dolayısıyla önce normal scooter vs eğitimini alarak daha sonrada cross eğitimi alarak motosiklet yaşamına girmeyi düşünüyorum.Bence Türkiye şartlarında en normali bu gibi geldi sizde benim için fikir paylaşırsanız sevinirim.
    Benim gibi genç kişiler,Türkiye şartlarında crossa yönelmelimiyim diye düşünüyorlardır bence cevaplarınız aynı zamanda genç nesiller içinde önemli :)

4. serhat saraç

serhat saraç Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Slm ayberk.
    Öncelikle şunu belirteyim alıcağın motosiklet tarzını belirlemen lazım eğer caddede pek gezmicem ben dağ bayır takılıcam diyosan başlangıç için yamaha xt125 yada honda xl 200 lere bakabilirsin.Eğer daha profesyonel birşey istiyorsan mx motocross tarzı i onlar daha pahalı ve bakım aralıkları çok kısa (10 saatte yağ,filtre değişimi gibi)
    Crosscular genelde sessizdir,pek sesleri çıkmaz ama olan bitenden mutlaka haberleri vardır.Doğa insanlarıdır gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi severler(benim gibi :D)
    Yaşın çok genç bu işin eğitimini alırsan ileride çok faydasını görürsün kolay gelsin sana başarılar.

Ayberk Yandımata bunu beğendi.
  5. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ayberkcim cross var cross var. :)

Şöyleki Çin malları 200 cc ler 3 ile 4 bin TL arasında değişen fiyatlarda...!Ve bu motorların max. gücü 15 ile 20 Hp arasında...!

Fakat gerçek manada profesyönel cross lar ise en ucuzu 10 bin TL'den başalar..!Ve bu motosikletlerin gücü ise 30 ile 50 Hp arasında değişmekde...!

Birde şöyle bir durum söz konusu Çin malları fabrika çıkışından far,marş ve sinyal düzeneğine sahip olduğundan ve profesyönel cross sayılmadıklarından plaka çıkarabilmek mümkün.Fakat profesyönel crossların bir çoğunda bu far,marş ve sinyal düzeneği olmadığından ve saf kan cross olduklarından plaka çıkarmakda mümkün değil...

Kısacası bir cross ile arazi dışı sürüş yapmak pek mantıklı değil (Özellikle profesyönel aletlerle...Örng. Honda CRF 250 R, KTM 250 SXF gibi modellerle... )

Bak ben bu konuda uzman değilim..!Bende meraklıyım crosslara ve bu benim araştırmalarım neticesinde edindiğim sonuçlar..!Bu konuyu gören uzman arkadaşlar sana bu konuda daha sağlıklı bilgiler vereceklerdir.

Ama benim gördüğüm kadarı ile sende benim gibi hem doğada hemde asfalt da kullanmak için bir Makine arıyorsun.! Bunun için en güzel makinalar Enduro sınıfı makinalardır Ayberkcim...Eğer ileride çok çoookk param olursa bende garajıma bir KTM EXC 450 Makine koymak isterim... :)

Ama şuan en mantıklı seçim Enduro..! Ayberk aşağıya bu iki sınıfdan da çeşitli örnekler koyacağım.Kafanda bieşeyler oluşmasına yardımcı olacaktır...

Cross Sınıfı İçin Örnekler

RAMZEY Cross QM 200 GY Sözde yerli Çin malı :) 1

Azami Güç: 8800 dev/dk. 11.5 kW (15.4 BG) Fiyatı:3,215 TL

KANUNİ Cross 250 Sözde yerli Çin malı :) 2
    Azami Güç :15 BG Fiyatı : 3,756 TL laf aramızda baya güzelmiş :)

HONDA CRF 250 R ( profesyönel cross )
    Azami Güç : 42.9 Hp ! Fiyatı : 8.400 $ Eh işte :)

Ayberkcim KTM i koymuyorum bile kardeşim.KTM her bir modeli tam bir servet parası :)

Üstelik ülkemizde bu kadar pahalıya satılmasına karşın ne adam gibi bir yetkili satıcısı nede bayiisi var.Bu gerçekden son derece düşündürücü.Ben sırf Avusturyalı üreticinin bu tutumu yüzünden param olsa bile bu adamların malını almam.Şuan en kalitesini yapıyorlar fakat umurumda değil... :)Param olsada garajıma koymakdan vazgeçtim Avusturyalı marka adam olana kadar...! :)

KTM in 250 ve 450 cc cross modelleri 10 ile 15 bin € fiyat aralığında olması lazım..! :(

BMW G 450 X Harika bir alet :)

Azami Güç : 41 hp Fiyatı :12.285 € :(

Enduro İçin 1-2 Örnek

Enduro için ise seçenek çok daha fazla dostum...Ben buraya 1-2 tane koyuyorum.Hondan'dan tutda Kawasakiye kadar bir çok seçenek var.Ancak bunlar senin ne yaşına nede deneyimine uygun değiller.Ancak sana bir fikir olsun diye koyuyorum.Şimdi Enduro deyince Honda'cılar Varadero ve Transalp nerede diyecekler :) Onlarıda sen aç bak canım kardeşim. :)

YAMAHA XT 660Z Ténéré

Azami Güç: 48 Hp Fiyatı:17.850,00 TL
    BMW F 650 GS

Azami Güç:71 Hp Fiyatı : 12.044 € :(
    BMW F 800GS

Azami Güç:85 Hp Fiyatı : 14.934 € :(

Gördüğün gibi bu motosikletler senin için çok güçlü,büyük ve oldukça pahalı...! Ama öyle bir model varki eğer babanı ikna edebilirsen süper bir alet...Bence tam sana göre...Bak işte aşada.. :)

DERBİ Terra 125 Enduro İşte bu tam sana göre

Azami Güç: 15 Hp. Fiyatı : 4.375 € Eh işte ne pahalı nede ucuz...! Çok güzel bir motor... :)

Çin malı crossların 4 bin TL ye satıldığı ülkemizde böyle donanımlı ve kaliteli bir motosiklet için çok para değil ancak ederi 3 bin € geçmemesi lazım bence :(Malesef vergiler ve diğer etkenlerden dolayı fiyatı böyle.

http://www.fercomotor.com.tr/derby/

Valla dehşet alet :)

ANIL, Ayberk Yandımata ve Turgay bunu beğendi.
  6. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Valla Ömer çok güzel analiz yapmışsın. Benim fikirlerim de bu doğrultuda idi ve hatta Derbi terra 125'i bende gözlemliyordum, içinde bulunduğu şartlarda dikkat çeken bir motor.

Omer bunu beğendi.
  7. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

Turgaycım dedim ya harika bir alet :) Yakın mesafeler için süper...Fiyatı biraz yüksek ama param olsa hiç düşünmez alırım.O derece hoşuma gidiyor...

Yanlış hatırlamıyorsam Honda ve Yamaha'nın bazı yurt dışı sitelerinde mevcut TDM ve VARADERO gibi modellerinin 125 liklerini görmüştüm.Ama nedense Türkiye'ye getirmiyorlar.:( Heralde pahalı olacağından ve satılmayacağında...

O yüzden şuan pazarda olan en güzel ve donanımlı 125 cc Enduro bu :) Baksana aletde yok yok... :) Ve seninde dikkat çektiğin gibi bulunduğu ortamda hemen kendini gösterir...

Bence Ayberk'de babasını kandırabilirse tam ona göre bir motosiklet.Hem şehir içi dolaş hemde arazide.Baktıkça bakasım geliyor... :)

Turgay bunu beğendi.
  8. Ayberk Yandımata

Ayberk Yandımata Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Herkezin verdiği cevaplar ve yardım çabalarına teşekkürler ancak ben ne tarz motor alabilirim diye kararsızlıkda kalmamıştım:)Babam zaten Bu sıralar bana motor almaz:)
    Benim kararsızlığım tam olarak eğitim almamı hangi motosiklet üzerine yapmaktaydı.Yani benim caddede motosiklet sürmeme uzun vermicekleri için(ailem) motocross a ilgi duymaya baladım belki ileride yarrışlarına vs.girerim.Siz benim için ne düşünürdünüz?
    Eğitim şu şekilde oluyormuş 50 cc vespa,125 cc cbf,veeee seçim sırası 150.cc ve 250 cc eğitimimi bi tarz seçimimde yapmam gerek ya chopper ya cross seçimi düşünüyorum ama cross eğitimi alırsam motorla orda motodromda sürebilirim.Ancak cadde motoru eğitimi beni kısıtlar cunku ailem bana motor almıcak ve caddede süremicem böyelikle motosiklet hayatım başlamadan sona ercek:)
    Mantıklı bir yazı oldumu crossu seçmem için? :)
    Çok uzattım neyse şimdiden cevaplar için teşekkürler:)

9. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ayberk canavar gibi Terranın adını bile anmadın ya bilmiyorum artık...! :(

10. ANIL

ANIL Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Terra çok güzelmiş çok sevdim :D paylaşım için teşekkürler :D

11. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Valla Anılcım şu Terra'yı bir Ayberk'e sevdiremedik.Adını bile anmadı adam :)

Hala yok cross du yok racing diyor... :)

ANIL bunu beğendi.
  12. Ayberk Yandımata

Ayberk Yandımata Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    :Dterra güzel hoşda bana cadde motoru alınmayacağı için onu hesaba katmaya gerek yok:)

13. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    eski bir klrci olarak selam ayberk ;)

14. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yaaa Ayberk okadar yazdık ettik hiç mi bir şey anlamadın ? :)

Canım kardeşim bu Terra Enduro sınıfının en küçük üyesi!Ve cadde motoru falan da değil...! :)

Forumda bir araştır bakayım Enduro neymiş ve nerelerde kullanılırmış...!?

15. Ayberk Yandımata

Ayberk Yandımata Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ya araştırdım ama motor almıcağım için şimdi terraya gerek yok benim amacım cross yapmakda kararsızdım başlıkta artık kararımı verdim sayılır hiç bekleme bin ve yap diyen 3-4 kişi çıktı ve bende cross yapmayı ve eğitimimi o yönde almayı düşünüyorum olay finish :)
    ama terra güzel motor diyerek sıyrılıyım :)

16. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Tamam canım kardeşim :) O zaman maddi,manevi kolay geldin...Sonuçda kaliteli bir cross 125 cc dahi olsa 6-7 bin TL'den aşağı yok..:( En kısa zamanda crosslanırsın inşallah...

Bu arada baban hiç yazmıyor.?Niye?Baya sarmıştı bizi muhabbeti :)Lütfen selamlarımızı ilet MF olarak.Seni forumda görmek istiyorlarmış de..! :)Bakalım baban bizim bu topik için nediyecek?Sana cross alıcak mı?:D Görüşürüz... :)

Hakan Yandımata bunu beğendi.
  17. Ayberk Yandımata

Ayberk Yandımata Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Bababm herşeyi okuyo laptopdan giriyor o ama pek yazı yazmıyo :)
    Dün yemekteydık arkadaşlarıyla bende gittim arkadaşı dedi babama aslında hepimiz bi motor alıp haftasonu takılsak güzel olur ama konuşmanın devamı gelmedi :(
    Bu arada şu discovery kanalındaki chopper motor programalrını izliyorum kararsızlık içine düşürüyor chopperla cross arasında :(

18. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ayberk bence sen henüz daha ne istediğini bilmiyorsun kardeşim :) Bence sen hem işi öğrenmek açısından hemde maliyeti açısından bir 125 cc al ve kullan...!

19. Ayberk Yandımata

Ayberk Yandımata Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    önce eğitim:)

20. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

İyide ben eğitim alma demedim ki ,tabiki eğitimini alacaksın...Eğer canın tatlı ise...! :)

Biz sadece motosiklet olayını konuşuyorduk...Eğitim olayı ayrı mevzu :)