Noter satışı hakkında!!

Konu, 'Güncel Haber ve Duyurular' kısmında gama tarafından paylaşıldı.

1. gama

gama Yeni Üye

Selam arkadaşlar forumda arama yaptım ama bulamadım umarım doğru yere açmışımdır konuyu...

Gelelim hikayeme...150 cc motorumu 2008 10. ayında bir motosiklet mağazasında takas yaptım... ve aynı hafta içinde motorumu satmışlar ne vekaletme alınmış , nede satış için bana haber verildi.. yaklaşık 10 gün sonra mağazaya uğrayınca öğrendim satıldığını ...aradan zaman geçmesine rağmen alıcı vekalet vermedi bende savcılığa dilekçe verdim ve baskılarım sonucu alan kişi kardeşi adına alınması için galericedeki muameleci adına vekalet çıkartmış ve ruhsatıda mağazaya yollamış.. ama satış için noter masrafı , tescil masrafı parasını vermemiş ..alıcıya uşamadım sonraki tarihlerde.. artık dayanamadım 2009 5. ayında (vergiyide yatırmamış şere..) vergi borcunu yatırıp karşı tarafın vekaleti , rusat ve vekil atanan muameleci ve ben notere giderek noter parasınıda ben verdim (haram zıkkım olsun) noter satışını yaptım... o gün bu gündür ne vergi yatmış ne bişi üstüne köprü kaçak geçiş cezası var ..satıştan önce bir adet (sanırsam bunu ödemek zorundayım) satıştan sonra da 1 adet adıma geldi..
    sormak istediğim arkadaşlar(başına böyle bir şey gelen yada bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın) noter satışı yapmış olmama fakat tescili yapılmadığı için vergi borçları ve cezalardan sorumlu tutulurmuyum... tescilin adımdan silinmesi için hangi yolu takip etmeli ne yapmalıyım... ilginize teşekkürler

2. Ergun Erensir

Ergun Erensir Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bildiğim kadarı ile satıştan sonrası onu bağlar,öncesi sizi.Yinede yanlış yönlendirmeyeyim.Konu hakkında kesin bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

gama bunu beğendi.
  3. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    bildiğim kadarıyla: noterden elektronik ortamda satışının yapılması ve bunun noter tarafından onaylanması, aracın artık hukuki olarak alıcı tarafa ait olduğunun tescillenmesi demek. hatta aracın yeni sahibine "geçici tescil belgesi" veriliyor. bir ay içinde de trafik tarafından asıl tescil belgesi (ruhsat) kişinin adresine emniyetin trafik tescil şubesi tarafından yollanıyor. "geçici tescil belgesi" bir ay süreyle geçerli. bütün bu işleyişten; aracın elektronik ortamda satışı gerçekleştiği andan sonra doğabilecek hukuki ve idari ceza ve işlemlerin alıcıya ait olduğu ortaya çıkıyor.

söylediklerim de 2010 yılındaki yasalar baz alındı. 2011 yılında bir değişiklik varmı bilmiyorum.yolunuz düşerse bir notere sorsanız, onlar gerekeni size söylerler...

ya da detaylı bilgi için şuraya bakabilirsiniz:

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/644.html
    (20. madde)

sayın gama, motosiklet forumun "isimler", "yerleşim yeri", "kendini tanıtma" vb. konularda kendine has kuralları var. bu nedenle forumdaki ilgili bölümlerde, ilgili kuralları okuyup, onlar dahilinde üyeliğinizi düzenlerseniz, sıkıntı yaşamazsınız (yeni bir üye olarak arkadaş tavsiyesi:))...

gama bunu beğendi.
  4. gama

gama Yeni Üye

Uyarınıza teşekkür... düzenlemeleri yapacağım..

Ayrıca satış 2009 da gerçekleşti o zaman ki satış için gereken nedir tescili silmem için

5. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    sorunuzun "2009" kısmını atlamışım. geçmişe dönük olarak kanunların işleyişleri genelde farklıdır. siz en iyisi, en sağlıklı bilgiye ulaşmak adına bir notere ya da trafik şubeye uğrayın. başınız ağrımasın sonra...

gama bunu beğendi.