Notosiklet otomobile ne yapabilir

Konu, 'Motosiklet Kaza Haberleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Alttaki fotoda bir motosikletin otoya nasıl hasar verebildiğini açık göstergesidir.
    Ve hala daha ısrarla inatla bunu anlamakta zorlananlar olduğunu görmek ne kadar acı.

Alt tarafı bir motosikleti kullanmak için beceriye gerek yok diyen o kadar çok geri var ki inanamazsınız.

Ve hala inatla ve de ısrarla Motosiklet sürmek için eğitim almaya gerek yoktur diyen bir kaç gerizekalı da var.
    Bunca para harcamaya gerek yok diyen okumuş çok uzun yıllar motosiklet sürmüş özürlüler var camiamızda ne yazık ki.

İşte bunları camiamızdan ayıklamamız lazım.Bu camiamızın ayıbıdır.Bu düşünce de olanlar camiamızın yüz karalarıdır.Bu tür ezik şahsiyetlere prim vermeyin vermeyelim.

Lafla peynir gemisi yürümez.İcraatlere bakalım.

2. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

bu işin uzmanısın şenol hocam gerizekalı,özürlüleri sen ayıklasan iyi olur bizim ayıkladıgımız temiz olmayabilir:D:D:D

3. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Almanya'da yaşayan (21 yaşında) uzaktan bir akrabamız, yeni aldığı motosiklet ile hız denemesi yaparken kaza geçirmiş, çocuğun boynu kırılmış ve vefat etmiş. :(
    Diyecek hiçbir şey bulamıyorum...

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

Başın sağolsun dostum.
    ALLAH rahmet eylesin.

Enes ŞİMŞEK bunu beğendi.
  5. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Başınız sağolsun, Allah Rahmet eylesin.

6. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Başın saolsun. Allah rahmet eylesin.

7. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    başınız sağolsun enes
    ALLAH rahmet eylesin.. yeni alınan bir motor hız denemesi ve sonuç...

8. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Başın sağolsun allah rahmet eylesin
    Şenol hocam bu fotoyu ilk gördüğümde bir kaç sene evvel donmuş kalmıştım sonuçta kaporta motorda biz olsakta büyük ve iri makineler kullanılmakta ben çok bir fark göremiyorum otomobil veya motosiklet aynı ölçülerde hasar verir bana göre çünkü motorun sürati çok daha fazla
    Allah kazadan beladan korusun cümlemizi.

9. DEMİRAT

enes başınız sağolsun,allah rahmet eylesin

10. DEMİRAT

bu olayı enes deyilde gazete ve tvden buraya taşınmış olsaydı,ne yazacagını merak etmiyorum biliyorum çünkü,şenol hocam sana degerli bir tavsiyem kendinle çelişme ve kişiye görede doğrular yada cevaplar olmaz,ya beyaz de yada siyah keyfine göre olayları renklendirme,benimkisi tavsiye sadece

11. bülent tenikeci

bülent tenikeci Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Enes başın sağolsun, merhumada Allah'tan rahmet dilerim.

12. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia

Başın sağolsun Enes, Allah rahmet eylesin..

13. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Gerçekten çok çarpıcı bir sahne benzerini geçen sene Ayvalık'ta görmüştüm,hatta kaza 100 metre önümde oldu, Suziki Bandit ile en az 120 hızla dönmekte olan şaşkın gözü görmeyen bir amcanın kullandığı murat 131 in ön çamurluğu ve motor kısmı yok oldu. Kasksız gencin olay yerinde beyni dağıldı gözümüzün önünde kimse yardım edemedi. Ambulanstan önce traktörle babası geldi. Çok acı bir durumdu.

14. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    başınız sağolsun enes kardeşim herşekilde üzücü bir haber

15. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlar teşekkürler, dün cenaze memlekete gelmiş defnetmişler, kafasında kask varmış (alamanyda sıkıysa kasksız dolaş) ancak çocuğun sadece boynu kırıkmış, başka bir yerinde hiç birşey yokmuş, artık hangi koruma ekipmanının eksik olduğunu siz anlarsınız. Bunu derken ECEL geldikten sonra hepsinin BAHANE olduğunu bilerek söylüyorum. Ama biz başka başka BAHANELER uydurup da tedbirimizi almazsak o zaman HATA işlemiş oluyoruz.
    Koruma ekipmanını giymeden trafiğe çıkmak İNTİHAR gibi birşey aslında, bu şekilde ölürsek Allah İNTİHAR olarak saymaz inşallah, çünkü intihar eden, kendi canına bile bile kıyan ASLA cennete giremez. (Biraz fetva gibi oldu ama işin ciddiyetini ancak böyle anlatabilirim diye düşündüm.)
    Bunu anlatırken ben bile ufak krosumla dışarı çıkarken sadece eldiven ve kask ile çıktığımı farkettim, mafsallı dizlik, dirseklik ve botumu giymedim :( Bundan sonra tövbe...

Onur Filiz ve DEMİRAT bunu beğendi.
  16. Berk Berber

Berk Berber Üye

Motosiklet:
    Mondial
    Başın sağolsun allah rahmet eylesin

17. DEMİRAT

Benim kaza haberlerine bakış açımı açık seçik enes anlatmış yazısından bazı kısımları kalınlaştırdım öz bu, doğruda bu,bir doğruda kazada ister haklı isterse suçlu olsun, ölen kişinin arkasından olay bilinçlenmek adına konuşulabilir ama asla kişiyi hedef alan aşalayıcı,GIYBET tarzında konuşulmaması gerekir,enes yorumuna katılıyorum olması gerektigi şekliyle yazmışsın teşekkürler
    bazıları gibi yok gerizekalılar yok telef olmuş,allah rahmet eylesin demem bu insanlara falan filan gibi taz yazılar kabul edilemez edilmemelidir,herzaman anlatımın makul akılcı yolu vardır,tabi kişiler biz olduk tamam demedigi ve bizde birgün ölecegiz nerde nasıl ölecegiz düşüncesini beyninde herzaman hatırladıgı müddetce
    ölen kişiyi hedef alıp yorumlamak başka,olayı masaya yatırıp egrileri doğruları konuşup ders cıkarmak ayrı

18. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Tekrardan teşekkürler abi, bu düşünce nasıl kafama girdi bilmiyorum ama, birden aklıma geldi paylaşayım dedim.
    Aynı düşünceye başka bir örnek veriyorum; hiç yüzme bilmeyen bir insan, bile bile kendini karadenizin azgın sularına atıyorsa bunun tek sebebi vardır; İNTİHAR.
    Biz de çeşitli BAHANELERLE koruma ekipmanımızı giymeyip, eğitimini almayıp yola çıkıyorsak denize atlamış oluyoruz, yola çıktıktan sonra da hiçkimse bize yardım edemiyor malesef, motosiklet kullanırken hiç kimsenin bize can simidi atacak hali yok, mevcut riskleri düşünüp, tedbirini almazsak, olacak olan kaçınılmazdır.
    Daha önce kulak tıkacı konusunda ingiltereden gelen 60 yaşlarındaki yaşlı çiftten bahsetmiştim, adamların ülkesi 4 mevsim yağışlı (kaygan olması gerekir) olmasına rağmen yazın ortasında yollarımızı beğenmedi, adamın dediği aynen şu; The roads are SLIPPERY, even when it is dry. (Yollar-ınız kuruyken bile KAYGAN) Adam yurtdışından gelmiş bana TR'nin yollarının tehlikelerini anlatıyordu. Yollardaki çukurlardan falan bahsetti, tabi ben de gülerek -biz alışkınız, siz dikkatli kullanın dedim. Yani demek istediğim, yollarda da ne zaman ne çıkacağı belli değil, zaten İNSANIMIZ (bazıları için bu tabir fazla ama, olsun artık) motosikletliler konusunda aşırı duyarlı (!), çok sabırlı(!), saygılı(!). Gerçi çoğu motosikletçilerimiz de çok saygın (!!!) insanlardır. (bu başlı başına bir tartışma konusu, buna hiç girmeyeceğim...) Adam TR'ye ilk girdiğinde zaten hızdan radara girip cezayı yemiş, zaten 90 ile gidiyormuş, trafikçiler 70 olduğunu söyleyince şoke olmuş adam, tabi ondan sonra BMW 1200GS ile hep 70 ile gidince tırlar, kamyonlar bunu sollar olmuş, kimi sıkıştırmış, kimi önüne kırmış vs..vs... aklıma gelse ''seni sollayan bir tırdan suratına kusmadıklarına dua et'' diyecektim. Bkz: Şenol SEL (acı yol hatıraları) :D
    Yani bütün bu tehlikeleri bir kefeye koyalım, bir de aldığımız önlemleri, eğitimleri, tecrübeleri diğer kefeye. Ölçün tartın bakalım hangi taraf ağır basacak???

Buradaki arkadaşlara Ömer Beyin demek istediği şudur, biraz klasik bir söz ama Karanlığa küfür edeceğimize bir mum yakmaya çalışalım, Ömer Bey vaktimiz olursa bu yönde bir yazı yazalım, nasıl olur?
    Diğer arkadaşlar da hem kendilerini hem de kuralları asan diğer motosikletçi arkadaşlarını farklı bir yolla nasıl uyarıp, bilinçlendirebilecekleri yollar bulurlarsa burada paylaşmalarını isterim, mesela birisi cep telefonuna kazalardaki iğrenç görüntileri yükleyip kask, eldiven takmayanlara gösteriyor, diğeri ışıkta kasksız motosikletiçinin yanına durup birşeyler söylüyor..vs vs.. aklına çeşitli fikirler gelen olur da paylaşan olursa sevinirim.

Saygılar.

DEMİRAT bunu beğendi.
  19. DEMİRAT

Enes bu konunun anafikri üzerinde felsefi yada aydınaltıcı yazılarla konuyu genişletebiliriz ama yazmayalım derim,bazı arkadaşlarımız yazılarımızın anlamını içerigini başka yerlere çekeçekdir o bakımdan bukadar yeterli diyorum,eğitimin gerekliligini anlatırken beşer hayatla manevi hayatı birbirine karıştırarak anlatıma herzaman karşı oldum,yukardaki kalınlaştırılmış yazında ki öz anlatımı o bakımdan üstüne basa basa burda genişleterek yazmanın doğru oldugunu düşündüm,yazında beşer ve manevi hayat birbirine karışmadan yorum yaptıgın için yazına tesekür ettim,kısaca bu konuyu burda kapatmakda fayda var devamında kesin konu başka yerlere çekilecek ve konu kitlenecek,anlayan anladı yazdıklarımızı anlaması gereken kişiler zaten anlamayacak ne yazarsan yaz

dip not: yazılarımın yanlış yöne çekildigine örnek olsun diye yazıyorum,yeni katılan üyelere forum kurallarına,foruma alışana kadar, biraz daha hoş görülü anlayışlı,yol gösterici olalım yeni fikirler yeni bakış açılarınıda aramıza katarak zenginleşelim diye defalarca uyardım,empati yapalım yeni üyeleri tanıma fırsatımız olmadan kaybediyoruz diye uyardım ama boşa,yazılarım kasıtlı bilerek başka yönlere çekilerek sanki üye forum kurallarına uymasın demişim gibi yazılar yazıldı,dikkatinizi çekdiyse yeni katılan üyelere hoşgeldiniz bile demiyorum,yeni üyelerin, kalıcı katılımını bu foruma katkıda bulunmalarını sağlayaçak kişiler yönetim grubu,bundan sonra fikirlerimi yazmaya bakarım,yeni üye ye nasıl davranıldıgı konusunu kendimce kapattım,ister selamsız köyden geldin yazılsın isterse yoldan gecenlerin hanı denilsin azarlanır tarzda

20. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Evet haklısın abi, zaten gecenin bi yarısı yazmıştım, kafam dumandı demek ki, ben de burada kapatıyorum konuyu, Görüşmek üzere.

DEMİRAT bunu beğendi.