O kadar güçlülermi gerçekten.

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında alper.alp tarafından paylaşıldı.

1. alper.alp

alper.alp Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba.Ben yamaha xmax kullanıcısıyım.Scooterı kullanmakta zorluk çektiğim için (yerden çok yüksek-çok yakıyor-devire hakim değilsin)racing almayı düşünüyorum(yzf r6) Ama bütün kuryeciler ve racing kullananlar viraja girmek racing ile çok zor en hafif kalkışında bile anında ön kaldırır durduramassın vb. konularda sıkıntı yaşıyacağımı söylüyolar:( Siz racing kullananlar gerçektek sadece güçmü hissediyosunuz,yoksa en dengeli motor scooterda ben mi viraj dengemi kuramıyorum?

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bilgilerinizi alabilirsek size daha iyi yardımcı olabiliriz.
    Kaç yıllık sürücüsünüz ne iş yaparsınız ehliyetiniz kaç yıllık.Sürüş eğitimleri aldınız mı.Kaç yaşındasınız vs gibi

3. alper.alp

alper.alp Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    mahallesef 16 yaşımdayım 7 yıldır profesyonel bisikletçiyim altı aydır motorsiklet kullanıyorum yaşımdan dolayı ehliyet alamadım sürüş eğitimleri almadım anlıyacağınız kadarıyla daha yeniyim ama bisiklet sayesinde viraj yeteneklerimi geliştirdim.

4. Murat Kılınç

Murat Kılınç Üye

Motosiklet:
    Honda
    scooter kullanmakta zorluk çekiyosun ve r6 almayı düşünüyosun. r6 tıda yerden yüksektir scooterdan çok daha fazla yakar. makina hemen ön kaldırmaz, tekerde sarabilir. bide 16 yaş bu motor için çok az ama benim tanıdığım kullananlar var :)

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Burda Bisikleti profesyonel anlamda kullanan Ulaş ağabeyin de var.
    Bisikletle rampa aşağı max 110 (amma da attım:D) yaparsın.Amam bir motosiklet gibi viraj yapman imkansız.Bilmediğin birşeyleri de geliştirmen imkansız.
    Bir kere daha düşün R6 için.
    Çünkü sen sevgili kardeşim daha motosiklet kullanmaya başlkamamışsın ki direk R6 ye geçeceksin.
    Hayattan bu kadar mı sıkıldım da bu yaşında R6 yla motosiklet kullanmaya başlıyorsun

Bakınız bu topikte ne var. http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=4901
    Bir okuyuver.

alper.alp bunu beğendi.
  6. alper.alp

alper.alp Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Benim öğrenmek istediğim motoru iyi kulanırmıyım deildi.Daha motorun ne olduğunu bilmiorum kimisi hızlı tabut kimisi çok basit motor dior gerçekten basit yoksa ölüm fermanımmı bu tecrübeyle.

7. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu tecrübesizliğinle kesinlikle ölürsün.

alper.alp bunu beğendi.
  8. alper.alp

alper.alp Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Saol işte öğrenmek istediğimi anlayan ilk kişi normalde herkes ben r6 ile öğrenmeye başladım gibi atıp tutuyodu benimde kafam karıştı bi yerde.İkarus Sendromu gerçekten can alıyor bu konudada %100 haklısınız

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Motosiklet alırken size iki poşet verirler.
    Birii ağzına kadar doludur İçinde ŞANS vardır
    Diğeri dibine kadar boştur
    Dolu olan ŞANS dan boş olan TECRÜBE'ye aktarım önemlidir.
    Ama bazıları ŞANS ı çöpe atar.
    Sen bu şansı tecrübeye aktarımı doğru şiekilde yaparsan ALLAH izin verirse torunlarına da anılarını anlatabilirsin.
    Yada hızla yaşar genç ölürsün ama cesetin hiç de yakışıklı olmaz.

Evet bazıları R6 ile bazıları R1 le başlar.Ama istisnalar kaideyi bozmaz.
    Senin de istisna olabileceğin aklına gelmesin.

Motosiklet kazalarının büyük bir çoğunluğu bu tür hızlı yaşayanların kullandıkları motorlarla olmuştur.
    Ve bu kazalarda ne hikmetse hep usta oldukları iddiasında bulunanların ölümlü yada çok ciddi yaralanmalarıyla sonuçlanmıştır.

Mesajlarım acıdır serttir ama canın yanmaz.

alper.alp bunu beğendi.
  10. alper.alp

alper.alp Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Senin mesajlarının sertliği asfaltın sertliğinden iyidir .Aklında dilinin sert olduğu gibi bi dürtü kalmasın sizin gibi tecrübeli insanlar bizin gençlik hevesimize bu şekilde yön vermese nasıl torunlarımıza anılarımız anlatabiliriz.Bu arada her şeyi çok açık ve net anlattın çok teşekkürler şans dolu poşeti olabildiğince geç boşaltacağım.

11. Burak.Cingiz

Burak.Cingiz Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    illa 600 lük bir şey alacaksan cbf600 veya fazer veya suzukininde 600 luk bir f modeli vardı onlar iyi. viraş için motorun yüksekliği pek sıkıntı olmuyor. zira arkadaşımın transalp (endura yuksek) ile benimkinden daha rahat giriyorum viraja. birden fırlaması lastiğin sarması önünün kalkması konusuna da gelince. motor sürme ile alakalı tüm bilgiler özellikle virajlar trafik vs gibi forumda var. önce bunları iyice oku sindir. çünkü birkaç saatlik çalışmadan sonra emin ol rahatca motoru kaldırırsında götürürsünde. ancak heyecan anında örneğin arkadan sıkıştıran bir araba yada yandan üzerine gelen bir araba gibi aniden oradan uzaklaşmaya çalışmak için gaz veresin gelir. Böyle bir durum yaşadığında bu acemilik sürecinde racing ile yüksek ihtimalle dikse motor onunu kaldırırsın virajdaysan üzerinde sörf yaparsın(tabi şanslıysan onunda senin üzerinde olma ihtimali var) 1 yıldır motorum var 7000 km yol yapmışım ilk motorum cbr 600f ve emin ol ve hiç aklından cıkarma forumda okuduklarım sayesinde tecrubeli biri gibi birçok tehlikeli duruma girmedim ve dolayısıyla hayatımı kurtarmış sayılır

edip.aksoy ve alper.alp bunu beğendi.
  12. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    motosiklet kazalarında, motor şeytan icadi olur. halbuki onun yaptığı hiçbirşey yoktur. o makinedir, ne dersek onu yapar.
    bir çocuğu yetiştirmek gibi düşünün. çocuğa verirseniz kitabı, oku diye öğretirseniz belki edebiyatçı olur, sözcüklere takla attıra attıra bir kitap yazar, sonraki çocuklar da okur :)
    çocuğa gösterirsiniz çalmayı, çırpmayı, bir gün gelir sizin de aklınızı çalar.
    çocuğu eğitmek içinde bizim eğitime ihtiyacımız vardır.
    motosiklet üzerinde kendimi bir çocuk gibi görüyorum; eğitilmesi gereken bir çocuk gibi. ama burada bir fark var, eğitmemiz gereken biziz ve yardım alamadan kendimizi eğitemeyiz.
    ben şunu her zaman derim ki; kendimize fazla güvenmeyelim, doğa kanunları ile başedemeyiz. sadece nerede nasıl davranırsak, bu kanunlara yenilmeyiz onu bilebiliriz. :)
    o nedenle ben eğitim diyorum, bilgi diyorum ve tecrübe diyorum....

alper.alp, Bülent.Ö, Erol ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  13. Alper KOCABAŞ

Alper KOCABAŞ Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    arkadaşım öncelikle senin araç kullanmam YASAK. sen 2 sene daha bekle A2 ehliyetini al ondan sonra bu işin içine gir. sen hem scooter ı yeteri kadar kullanamıyorsun hemde motor gücü yükseltip racing tarzına geçiş yapmak istiyorsun. racing motor scooter a göre daha yüksektir, daha güçlüdür daha çok yakar. scooter ın benzin yakışını racing de mum ile ararsın. scooterda gazı açarsın gider ya racing de hiç vitesli araç kullandınmı? yani kısacası racing de daha çok zorlanırsın. senin bu yaşta trafiğe çıkman bile tehlikeli. bir kaza geçirsen suç sende olmasa bile ehliyetsiz olduğun için suçlu duruma düşersin. sen bu hevesini biraz daha ileriye ertele.

14. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Evet 16 yaşındasın daha ehliyetin yok ve racinglerden falan bahsediyorsun unutmaki bir araba seni durduğun yerde ezip geçse ölsende suçlusun ve şunuda unutma karşı tarafın hasarınıda karşılamak zorundasın çünkü trafik seni görmüyor bir kedi kadar önemsizsin trafikte bunu bil ve buna göre hareket et..

15. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    abilerini dinle bence

16. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

alper canım öyle bir yazı yazmışsınki sok oldum okurken su xmax250 scooterre binmesem senin su yazında motordan korkacam,acık bişey diyom senin motor tecrübende analizlerinde sıfır sen kesinlikle bence 125 motorla tekrar başlaman gerek scooterre cok yakıyo diyon,yok reca motor almaya kalkıyon,yok racelerin viraja giremedigini diyolar diyon,kusura kalma yasın küçük tespitlerinde yanlış yapacagın sen yasın gelene kadar ehliyet almaya bırak bence:mad:herkeste böyle alesseviye yorum yapamazki içi boş sacma sapan:mad::mad:

17. alper.alp

alper.alp Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Benim öğrenmek istediğim racing sevdamı nası giderebilirim deil racingin ne olduğu.Amacım racing sevdamı gidermek olsa arkadaşımdan cbr600 alır istanbulu turlardım zaten(tabi sonunda tahtalı köyüde turlardım)Ben merakımı gidermek için bi 600cc kullanmak yerine bilen birine sorıyım dedim.Benim xmax'in iyi olmadığını sanma sebebim ondan başka hiçbir motorsiklet kullanmamış olmam.E cevaplardam anladığım kadarıyla xmax istediklerimin tam anlamıyla karşılığıymış.

18. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Çok yüklenmişler sana benim yaşım 28 4 sene kadar aynı senin gibi scooter kullandım tek farkı ben Honda Silverwing 600 kullandım otobanda hafif meyille beraber 190 görebiliyordum bu motorun üzerinde yakıt konusuna gelince aynı şekilde bir burgman vardı bende 400CC lik onu da uzun süre kullandım 70-80 civarı düşük devirli hızlarda yakıt konusunda aşırı cimri olan bu motorları zorlarsan eğer benzin ibresinin indiğini gözünle görebiliyorsun en azından benim tecrübem bu idi.Racing yeni aldım ve Şenol Bey bana da biraz yükleniyor çok yanlış bir iş yaptığımı düşünüyor ama ben tutkularla ve yaşama bakışınla doğru orantılı yaşamanın torunlarla geyik yapmaktan daha iyi olduğuna inanlardanım.Gereğini yaptıktan sonra A2 ehliyet gerekli eğitimler ve ekipman gibi.Ve varsa imkanın herkezin çok kızarakda olsa söylediği gibi küçük bir makinadan vitesli motor kullanarak başlaman en doğrusu lakin racing nedir bir tabut mu demişsin gaz elciği senin elinde ben birinci viteste scooter gibi yavaş kullanarak hiç bir tehlike yaşamadım lakin birden hızlanıyor ve ne hız yaptığını anlamıyorsun çünki üzerinde ki performans eksozu ile motor devrine göre sesi çok artabilen ve çok tat veren bir makina şimdi duyduklarıma göre söylüyorum 200ün üzerine çok rahat çıkabildiğin 2-3 saniyede 100km sınırlarını 1.viteste zorladığın debriyajı elinden kaçırırsan baş kaldıran bir cihazdan bahsediyoruz öte yanda ise sen varsın bence race den tat alacakmısın almayacakmısın bunu çok iyi süren bir abinin arkasına oturarak denemelisin bu hoşuna giderse eğer zamanla gerekenleri yaparak bu canavarı kullanabilirsin herkesin söylediğinin aksine çok büyük gizemlere ve korkulara gark etmeden anlatmaya çalıştım eni konu bir araç bu da ve elbette herkez kadar kullanabilirsin bence.Şenol abi çok kızacak gene yazdıklarıma ama :D senin hayata bakışın ve bu makinalara duyduğun tutku ile direkt doğru orantılı.Aynı zamanda maddi gücünle.İşte böyle küçük dostum :D

Son Not:Race kullanacaksan seçimin kesinlikle scooter ile motor kullanmayı öğrenmek olmasın çünki mental olarak duruş olarak ve sürüş bu iki makinada çok farklı scooter sana belki yol tecrübesi kazandırıyor ama aynı zamanda seni tembelleştirip rahata alıştırıyor.Race'in üzerinde bunların hiç birini bulamıyorsun.Fren mantığı debriyaj mantığı ve daha nice sürüş şekilleri ile iki klasman ata binmek ile bisiklete binmek kadar farklı tek benzer yanları var ikisinin de iki tekeri var hepsi o...Race yeni sahip olmama rağmen maxi scooteri yıllarca sürmenin tecrübesi ile söyleyebileceklerim bunlar dostum umarım fikir vermek açısından yardımcı olabilmişimdir...

alper.alp bunu beğendi.
  19. Asım.Şenyuva

Asım.Şenyuva Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Ehliyeti olmayan birisi motorlu araç kullanamaz. Bu bir kanun hükmü.Gerçi bana 16 yaşındaki birinin r6 alabileceği çok mantıklı gelmiyor.Aslında bu işin acı kısmı bu insanların ebebeynleri bu durumu görmüyormu diye sormak lazım. Malesef ülkemizdeki eğitim ve eğitime bağlı bilinçlenme oranı bu kadar zayıf oldukça otobanda 299+ yapanlarda olacak, 16 yaşında motor kullananlarda. Allah akıl fikir versin.

20. fatma okçu

fatma okçu Aktif Üye

maşallah ya:rolleyes: sen 16 yaşında mısın gerçekten:confused: seni kutlarım,sormayı cevapları doğru anlamayı,muhakeme edebilmeyi,değerlendirebilmeyi şimdiden bu kadar yapabiliyorsan helal olsun gerçekten:rolleyes: