Ölüm Kavşağında Protesto Gösterisi

Konu, 'Güncel Haber ve Duyurular' kısmında Ersin gökdemir tarafından paylaşıldı.

 1. Ersin gökdemir

  Ersin gökdemir Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  27
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Çelik
  [​IMG]

  Leventler Kavşağı’ndaki trafik kazalarına dikkat çekmek isteyen bir grup, protesto gösterisi düzenledi.
  İzmir-Foça Karayolu’ndaki Leventler Kavşağı’nda meydana gelen trafik kazalarına dikkat çekmek isteyen bir grup, protesto gösterisi düzenledi.
  Cumartesi akşam saatlerinde Leventler Kavşağı’nda bir araya gelen Wolkswagen Sevenler Derneği, Motorcular Grubu, kavşakta hayatını kaybeden Batuhan İşlek ile Murat Duran’ın aileleri, yakınları, yola karanfiller bırakarak siyah çelenk koydu. Ölen gençler için yapılan 1 dakikalık saygı duruşunun ardından çocuklarını kaybeden ailelerin avukatı Efe Giorgio Negri basın açıklaması yaptı. İzmir 2′inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde Ağustos ayında davanın görüşülmeye başlanacağını belirten Negri, ”Dünyada meydana gelen trafik kazalarının yarısı 10 ülkede meydana geliyor. Bu ülkelerden biride ne yazık ki Türkiye’dir. Ülkemizde meydana gelen kazaların büyük bir bölümü yaz mevsiminde gerçekleşiyor. Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında kaza riski üç kat artıyor. Bugün andığımız kardeşlerimiz de turizmin gözde ismi Foça yolunda trafik canavarına yenik düştü. Foça-Bağarası Mevki’nde sadece askeri personelin kullanabildiği Leventler Kavşağı bölgedeki kazaların merkezi konumundadır. Sadece yol girişinde bulunan sarı ışık ve girilmez tabelası bölgeyi bilmeyen sürücüler için ölümlü kazalara davetiye çıkartıyor. Leventler Kavşağı sadece bölgenin adında yer alıyor. Kavşak olarak anılan yer sadece kesik bir yoldan ibarettir. 2011 yılının ilk 6 ayında burada 3 ölümlü kaza meydana gelmiştir. Karayolları bu çalışma için neden bu kadar geç kaldı. Foça gibi yoğun bir turizm beldesinde karayolları burayı neden ihmal etmiştir. Kaderine terkedilen bu yolun döner kavşak haline getirilmesi için daha kaç can vermemiz gerekiyor” dedi.
  Motosiklet sürücülerinin de aynı trafikte seyrettiğini belirten Negri, ”Diğer taşıt sürücüleri motorsikletlileri hiçe saymaktadır. Bu yüzden sık sık motorsiklet kazaları meydana gelmektedir. Diğer motorlu araç sürücüleri ne zaman motorsikletlilerin trafikte bulunma hakkının olduğunu kabul edecektir. Bugün burada toplanmamızın nedeni olan Batuhan İşlek ve Murat Duran’a rahmet diliyoruz. Diliyoruz ki kamu kurum ve kuruluşları görevlerini yerine getirirler. Sürücüler üzerine düşenleri yaparlar. Yollarda binlerce insanımızı kaybetme kaderinden kurtuluruz. Bir daha bu acıları yaşamayalım” diye konuştu.
  Kavşakta yaşamını kaybedenlerden biri olan Murat Duran’ın, babası Sedat Duran, kazaya neden olan kişi hakkında dava açtıklarını, hukuki yollardan hak aradıklarını, sonuna kadar davanın takipçisi olacaklarını belirtti. Duran, ”Her gün ağlıyorum, Allah kimseye evlat acısı vermesin. Dört duvar arasında yalnız kaldım. Elimi ayağımı kestiler. Böyle kaza olmaz. ”dedi. Batuhan İşlek’in babası Zafer İşlek’te tüm arkadaşlarıyla birlikte buraya geldiklerini dileklerinin başka Batuhan’lar, başka Murat’ların ölmemesi olduğunu söyledi. Zafer İşlek ”Karayollarının yapmış olduğu yolu protesto için geldik. Tamamen yanlış yol düzenlemesi var. Batuhan ve Murat öldükten sonra buraya yeni bir düzenleme yapılıyor. İnşallah en kısa zamanda biter. Burada böyle bir acı bir daha yaşanmaz. Başka anneler babalar bizim çektiğimiz acıyı çekmezler” dedi.
  Konuşmalardan sonra eyleme katılanlar 1 dakika süreyle alkışlar ve sloganlarla protestoda bulundular. Yoldan geçen araç sürücüleri de korna çalarak eyleme destek verdiler. Ölen gençlerin yakınlarından bazıları fenalık geçirdi. Gençlerin yaşamlarını yitirdiği noktaya siyah çelenk ve karanfiller bırakılmasıyla eylem sona erdi.


  Alıntıdır..
   
  Samet UZUN ve o.somuncu bunu beğendi.