Ön Dişli ve Zincir Temizliği

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Özgür tarafından paylaşıldı.

1. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşlar yamaha fazer motosikletimin, ön dişli kapağını açıp eğer pislenmişse biraz temizleyeyim dedim, dedim ve ne gördüm:eek:

Motosiklet dışarıdan bakılınca ne kadar temiz görünüyor :D:D

Şimdi temizlik yapacağımda üşeniyorum, kapağı temizledim şimdi içerisi kaldı :D

2. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu pisliği temizlemek için würth marka fren ve balata temizleyici kullanmayı düşünüyorum, aslında gaz yağı ile de olurdu sanırım. Fikirleriniz?

3. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Hımm güzel bir konuya parmak basmışsın :)

Geçenlerde bende ön dişlinin muhafazasını açtım ve içinde sadece zincir dönecek kadar yer vardı gerisi çamur ve yağ karışımı ilginç bir karışım olmuştu. Yerden bulduğum bir çöple birikmiş kalıntıları kazıdım sonrada yerine taktım kim uğraşcak bunu temizlemek için diye :)

Balata spreylerini önermiyorlar zincir temizliği için ama bence hiç bir sakıncası yok ben genelde zinciri yağlamadan önce batala spreyiyle güzelce temizliyorum sonra yağı sıkıyorum..

Gaz yağının en iyisi olduğu söyleniyor ama balata spreyide oldukça verimli geliyor bana .

Karar senin.

4. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Umut hocam aslında balata temizleyiciyi direkt olarak zincire sıkmayı ben de istemiyorum. Aslında bu spreyi ön dişlinin etrafındaki pislik için kullanacağım. Aslında zincir temiz, çünkü üzerindeki bütün pisliği oraya bırakmış zaten :D
    Yinede zinciri bir boya fırçası ve gazyağı ile temizlemeyi düşünüyorum.

Zincir yağı ne kullanıyorsun Umut hocam?

5. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ben kesinlikle dede'den kalma yöntemlerin taraftarıyım:) elim değmedikçe
    temizlenmiş gibi gelmiyor, ben motorun altına bir yoğurt kovası koyup
    yağlı boya fırçası ile güzelce gazla temizliyorum, o spreyler yüzeysel olarak
    temizliyormuş gibi yapıyor gibime geliyor:) sonra kaynar su ile yıkıyorum, nedeni gaz yağı
    silikonlu yağı bozuyor, sonra duruluyor ve fazla basmadan motoru biraz sürüyorum
    kuruduktan sonra silikonlu zincir yağını kullanıyorum.
    zincir yağı olarak silikonlu würth kullanıyorum ama artık piyasada çok
    çeşitli marka bulunuyor eskiden direk rom yağı sürerdik:)

Eren Göksel bunu beğendi.
  6. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Castrol kullanıyorum acayip bir yağ tavsiye ederim, ha bu güne kadarda başka yağ kullanmadım, zaten önceki motorumun zincir yağına ihtiyacı yoktu :)

7. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    İşte gerçek motorcu; oturup üşenmeden adam akıllı temizliğini yapıyor Barış hocam..

Tebrik ederim..

8. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    evet castrol ben de kullandım. atmıyor ve pislik toplamıyor.

bakarsan bağ bakmazsan dağ olur demişler:)
    şaka bir yana seviyorum böyle işleri.

9. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben de şimdi sanayiden gaz yağı, boya fırçası aldım. Önce bunlarla zincir dahil heryeri temizlemeyi düşünüyorum. Kaynar su aklıma gelmemişti, onu da çalışmamıza ekleyeceğiz anlaşılan :)

Bunun haricinde yağlayıcı olarak Motul marka zincir yağını çok önerdiler (farklı bir sitede) onu denemeyi düşünüyorum.

10. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Ben bir hafta uğraşsam on dişli kapağının yerini bulamam :):):) kaldıki sökecem temizliycem pehhhh :):):)

11. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Başkanım Allah iyiliğini versin diyorum ve :D İstanbul'a gelirsem ben söküp temizleyeceğim sana söz veriyorum. (Yeğmiye ne kadar ödersin :D:D)

12. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Allah Razı olsun Özgürüm, ama senin değerin parayla ölçülmez.:D

Özgür bunu beğendi.
  13. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Gazyağını çok severim ben de,su deterjan kullanmak istemedim,geçen hafta çamurlu motoru komple gaz yağıyla temizledim.:D

14. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Komple mi? Sigara kullanıyormusunuz?

15. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Motulu bilmiyorum ama castrol bu işin uzmanı zincir yağı ilginç bir şekilde zincire yapışıp kalıyor, eğitimden önce sıkmıştım üzerine 600 km yol yapıldı halen duruyor yağ, buda kalitesi olsa gerek.

Ben yağları şöyle test ediyorum :

Motor yağını ; yağı işaret parmağıma bulaştırıyorum ve baş parmağımla iyice eziyorum bakıyorum elime ne kadar yapışıyor, dağılması nasıl elimde bir film tabakası oluşturuyormu diye. Tam sentetik bir yağ eğer kaliteliyse elinizde oldukça kalın bir film tabakası oluşturuyor ve ne kadar ovalarsanız ovalayın elinizden çıkmıyor hatta sıcak su ve detarjanla bile zor çıkıyor, işte yağ budur diyorum kendimce.. minarel yağlar elinizde çok çabuk dağılıyor ve bir bezle sildiğinizde neredeyse elinizde yağ kalmıyor buda hoş bir durum değil benim açımdam.

Elimden çıkmayan sentetik motor yağı, motorun içinde çalışırkende temas ettiği metal parçalara yapışarak uygun bir film tabakası oluşturuyor diye düşünüyorum böylelikle sürtünmeyi en aza indirerek motorun hem rahat çalışmasını hemde aşınmasını önlüyor düşüncesindeyim, ayrıca o film tabakası parçalar üzerinde her daim olduğundan dolayı sabahları yada akşamları motor ilk çalışma esnasında en az zararla kurtuluyor. Belli bir süre stop halinde bekleyen motorun yağı kartere süzülüyor ancak castrol gibi kaliteli ve tam sentetik bir yağ oluşturduğu film tabakasından dolayı motor parçalarını her zaman koruma altında tutuyor diye düşünüyorum.

Zincir yağına gelince onuda aynı taktikle deniyorum ancak castroldan başkasını deneme fırsatım olmadı, castroluda denemeyin elinizden çıkartmak çok zor :)

Özgürüm lafı biraz uzattım ama senin motor sıralı 4 silindir ve kullanman gereken motor yağı kesinlikle tam sentetik bir yağ olmalı (zincir yağından nereye geldim kendime şaşıyorum )

Motoru yeni aldınya ben tavsiyelerime devam edeyim :D

önceki motorun 4 silindirliydi ve tamircilerde minaral yağ koydular motorun sesi arttı ben hemen tam sentetik yağ koydum ve ses inanılmaz bir şekilde azaldı. Yani motor yağı konusunda tecrübeliyim :)

Ama moturumu satmadan 10 gün önce başka bir tamirci tam sentetik yağımı koymadı dediki sen boşver bunu dedi ve motora castrol magnetec koydu, bende kızdım niye böyle yapıyorsun sen diye, sen boşver kafanı takma dedi.. sonuç motorun sesi acayip toklaştı mükemmel bir ses çıkmaya başladı motordan.. ilginç geldi bana ama ben 10 gün sonra motoru sattım :D

Lafı baya uzattım kusura bakma Özgür :)

Özgür bunu beğendi.
  16. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    30 yıla yakın bir zamandır castrol yağlarını kullanıyorum(diğer araçlarda) dişlilerde Hypoidli 90,
    son yıllarda da otomobilde magnatec yarı sentetik 10-40 çok farklarını ve faydasını gördüm..
    Yakında motorumun yağını da bu yağdan değiştireceğim..Tecrübeyle sabit bir kalite!..

17. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Osman abi motora magnetec mi koyacaksın?

18. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yok canım niye uzatasınki, okuyoruz tecrübeleri öğreniyoruz. Motor yağını Castrol deneyeceğim. Bu motul zincir yağını da kullandıktan sonra gördüklerimi paylaşırım.

19. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    sıcak su kullanmazsan yakında bir yerde araba yıkamacın varsa
    tazzikli su ile gaz yağını iyice temizle çünkü benzin gibi uçmuyor;)

20. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Gazyağını sigara ile tutuşturamazsın,mazotu da ateşle;)