Ön Süspansiyon Tüplerim Bitik mi Sizce?

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Burçin Arıcı tarafından paylaşıldı.

1. Burçin Arıcı

Burçin Arıcı Üye

Motosiklet:
    Honda
    Selamlar, ön süspansiyonlarimdan birinden yağ kaçağı vardı.

1 kez keçe değiştirme işlemi yaptırdım.Bu kez diğer taraf kaçırmaya başladı.

2.kez keçe ve yağ değişimi yaptırdım.

Şimdi ikisi de hafiften terliyor.Yağ halkası birakiyor.

Ikinci değişimde hafif korozyon ve pütürler gördü usta, bunlar keçeye zarar verebilir ama biz şansımızı bir kez deneyelim demişti.

Tüpler ne kadar tahrip olduğunda keçeye zarar verir hale gelir?Keçe değişim işlemi mi düzgün yapilmadı tüpler mi bitik?

Teşekkürler.

2. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    2008 model bir motorun tüpleri bu kadar çabuk bitmez,bitmemeli.
    hele ki motorunuz racing tipi sadece asfalt ta kullanılan bir motorsa;)
    tabii siz tüm çukurları doldurmuyorsanız;)

3. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    İdeal olarak tüplerin yüzeyinin pürüzsüz olması lazım tabii, yoksa keçeye mutlaka zarar verecektir.

Bence hafif seviyede bi sızdırma varsa o kadar önemli değil.
    Motorun çok nemli ortamlarda uzun süre kalması da bu tarz etki yapabilir.

4. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    evet olabilir ama 2008 model bir motorun başına bunun gelmesi için ya 4 yıl yatmış olması ya da suda beklemesi gerekir.istanbul da nemden bu olursa mersin,antalya.... düşünemiyorum:)

5. Burçin Arıcı

Burçin Arıcı Üye

Motosiklet:
    Honda
    Internette okudum biraz.Tırnaginizin durmasina sebep olacak kadar bir cukurluk varsa bu keceye zarar verebilir diyor biryerde.
    bende cukur yok ama sivilceler vardi birkac tane.
    onlari zimparaladik!?
    sizdirmazliginin sifir olmasini istiyorum.ugras bundan.
    zmoto kartal servisine gittim, orada burak bey var, bakip sokup bakmadan anlasilmaz dedi.buyuk ihtimalle kece degisim islemi duzgun yapilmamistir, tekrar yapmak gerekiyor seklinde bilgi verdi.
    150tl fln malzeme tutar sanirim 150-200 tl de iscilik.
    ebayde 420milyona 2011 cikma bir cift suspansiyon gordum, onlari satinaldim.
    cunku 300-350tl harcayip hala sizinti ihtimali olacak.
    hos bu ebay alisverisinde de suspansiyonda gozle gorulmeyen egiklik olabilir.
    hep sorun hep sorun arkadas!
    :)

6. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Yeni aldığın tüplere de ayni işçilik ve bakımı yaptırman gerekecek!..Bunun malzemesi iki adet keçe ve 150-200 cc arası yağ!..25-30 lirayı geçmez..İşçilik ustanın insafına kalmış..

Ancak senin tüplerin kaza geçirip eğilmeden,çekiç darbesi veya taş darbesi görmeden,hasar görmesi çok zor!..Benim 34yıllık motorunkiler bile ayna gibiydi..Birindeki 2mm.lik eğiklikten dolayı değiştirdim..sivilce ancak kaynak sıçraması ile oluşabilir,o da tesviye ile giderilebilir..Sen iş bilen ustaya rastlamamışsın.Keçeler de orijinal değildir büyük olasılıkla..Bana göre eğiklik yoksa, boşuna ve daha fazla masraf etmiş oldun..

7. Burçin Arıcı

Burçin Arıcı Üye

Motosiklet:
    Honda
    ne cektiysem su tezcanliligimdan cektim.
    sivilceleri zimparayla gidermistik, kaynak sicramasi gibi degil tupun formu bozulmus gibiydi.kabarcik olmustu minik minik.
    keceleri de ebay den almistim.alballs marka, iyi biseye benziyordu hem yag hem toz kecelerini degistirmistik.
    sadece tup almadim 2 adet catal aldim.yani tekrar iscilik gerekmeyecek umuyorum.
    ama en az bir kere bu islemi kendim deneyecegim ondan eminim.

bir de ninja 250r ön çatal yağ keçelerini ben bulamadim hiçbiryerde.
    Z motoda vardır kesin ama oradan satın alabliyor muyuz bilmiyorum

8. Önder Dikmen

Önder Dikmen Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Burçin Selam,

Bende 2009 dan beri zx 250 R kullanıyorum ve sadece 1 kere yag değişimi dışında hep Burak ustaya götürdüm.Parçaları servisten alabilirsin ve daha önceki yorumunda yazdığın parça ve işçilik fiyatlarıyla Burak usta motorunun genel bi kontrolunude yapar eminim,bukadar ugrastırdıysa yetkili servisin görmesinde fayda var.

Ama tabii ki karar senin

9. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Keçeleri motorun adını vererek değil de ebat ölçülerini alarak araştır..ayni ölçüden başka motorlarda da vardır..Daha kolay bulursun..
    Kullanılmış aldığın bir çatalın içini açmadan ve bakım yapmadan motora kesinlikle takma!..Sonra tekrar sökmek zorunda kalırsın,iki zahmet olur..Keçeleri bozuk olmasa bile yağı eksik olur,mutlaka kontrol etmelisin..Manualını incele yağ ölçüsünü öğren,orijinal fork-oıl bulamazsan ATF yağı denilen yağdan koyabilirsin..(bütün yağcılarda bulunur) Hava basılan tiptendir sanırım onun da basınç değerine göre ayarlarsın..