öndeki giden arkdaşımın kaza yaptığı an

Konu, 'Motosiklet Kaza Haberleri' kısmında dogancan tarafından paylaşıldı.

1. dogancan

dogancan Üye

Motosiklet:
    Honda
    selçuk yolunda ilerlerken kuşadasına doğru yol baya virajlıydı yavaş hızla gidiyoduk o öndeydi benden 5 yaş büyük ve R6 kullanıyodu önümüze kamyon çıktı ikimizde hızımızı düşürdük dönerken bi anda motorunun sol tarafa doğru baya bi yattığını gördüm ve birden gaza yüklendi arka tekerleği kaymaya başladı motoru sol tarafa kendisi bariyellerin yanindaki otlara uçtu eğer sağ tarafa gitseydi kamyonun altında kalcaktı bi anda ne olduğunu anlayamadım ve durdum yoldaki taşlardan kaydı dedi ama acaba kendi hatasımıydı mera kettim korumların nekdar çok işe yaradığını gördüm bu kazayı sizlerle paylaşmak istedim acaba kendi hatasımıdr gerçktn yoldaki bi iki tane ufak taşınmı ? ve bu arada motoru çizik içinde ama kendsinde bişey yok bendede bişey yok ama motoru be kenara koydum binmek istmeyrm artk :(

2. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Bence kesınlıkle surucunun hatası
    Anladıgım kadarıyla arkadasınız kamyonu gorunce kamyona çarpmıyım dusuncesıyle kamyona odaklanmıs ve nereye bakarsan oraya gıdersın kuralı gerçekleşmıs o ankı yaptıgı panıkde bence kamyona çarpmamasına motoru tam kontrol edemeyıp baska tarafa gıtmesıne sebeb olmus
    Yolda bende çok dıkkat edıyorum kendıme tehlıke gordum araçları gormemezden gelıp kendı yoluma bakmaya ozen gosterıyorum Çunku motorda cıdden nereye bakıyorsan oraya gıdıyorsun

3. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    öncelikle geçmiş olsun. olayın sola doğru viraj alırken olduğunu söylüyorsunuz. sağ tarafa yatsa kamyonun altına girerdi diyorsunuz. anladığım kadarıyla arkadaşınız viraja dışarıdan girmiş.(kamyonu sağına alarak şeridin solundan) bu da viraj açısının daralması, viraj içinde katedilecek mesafenin azalması demektir. virajın açısı nekadar dar olursa, viraja o kadar yavaş girilmesi ya da motosikletin daha fazla yatırılması gerekir. arkadaşınızın hızı olması gerekenden biraz daha hızlı idiyse; biraz daha yatırmak istemiş olabilir. bu sefer de fazla yattığını düşünüp motosikleti düzeltmek için gazı açmış olabilir. bu da driftlemesine neden olmuş olabilir. olayı ve olayın gerçekleştiği yeri bilmediğim için taşların neden olup olmadığını bilemiyorum. tekrar geçmiş olsun.

Samet UZUN bunu beğendi.
  4. onur ekmekcı

onur ekmekcı Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Öncelikle geçmiş olsun R6 denen katili çok iyi bilirim bazı konulardada söylediğim gibi racing tipi türkiye şartlarına pek uygun değil bence......

Zevki bambaşka fakat virajlarda bayağı bir yatman gerekiyor ayrıca yatarkende gaz açma ayarını tam ayarında yapmak gerekiyor buda tecrübeyle oluyor tabi..

Hani elinde milimetrik bir ayar kaçması olsa (özellikle virajda) Allah muhafaza sonun olabiyor Ki bu makinalar 6 vitesli olmakla beraber 2. viteste 150 yi rahat görebilen makinalar 3.viteste bile gazı normalden biraz fazla aç ön dikiyor bu motorlar.....Bu yüzden yolları pistlerle karıştırmamak lazım yolun her karışı asvalt olmuyor bazen ki arkadaşının tecrübesini bilemem tecrübeli bir sürücü dahi olsa..Bazen yolun azizliğinede uğranılaabiliyor buda nekadar kısa bi kelimede olsa TECRÜBE kelimesinin binlerde konusundan biri....

Kendimden doğru örnekler vereyimki doğru örnek olayım:D

Mesela ben yamaha r1 marka motosikletimle uzun yola çıktığımda herzaman düz yolda sollama yapmayı seçerim virajlarda neolacağı hiç belli olmuyor zemini çözemiyorsun 1dk öncesinden bir karış su damlasa bile en kaliteli lastik bile kayabiliyor...Benim bir arkadaşım araba çarpmış bir köpeğin kanında kaydı tarlaya uçtu bundan 2 sene evvel mesela çok farklı durumlar olabiliyor..

Ekrem arkadaşımında dediği gibi nereye bakarsan oraya gidersin bu mevzu racing için çok önemli bir mevzudur.. Herhangi bir tehlike durumunda tereddute düşersen bitersin hızlı karar alıp sakince ve seri bir şekilde uygulaman gerekir bunlarda yine tecrübe ile olur bir süre sonra reflex olur yani....Kısacası arkadaşın tek bir yere odaklanmış ki bu seyir halinde çok yanlış bir davranıştır zemin şartlarını süzgeçten geçirememiş ve bu talihsiz kaza ile karşılaşmış tekrar geçmiş olsun dileklerimle..

5. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    geçmiş olsun. kafanın 5 saniye önce gideceğin yerde olması meselesi sanırım...

6. dogancan

dogancan Üye

Motosiklet:
    Honda
    sölediklernz çok mantıklı herkeze teşekkür ederim sanırm yol bahane onun yaptığı bi hata virajda sollamaya çalıştı herkeze teşekkürler

7. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Tehlikeli makinelere binerken mutlaka ve mutlaka dikkatli olmak lazım eğitimi,almış mı bu arkadaş merak ettim böle hata yapmamalı bencede hata arkadaşında

8. dogancan

dogancan Üye

Motosiklet:
    Honda
    5 yıldır motor üstünde ama eğitimi varmı bilmiyom 2 motor parçaladı daha önce elimde olsa orda döverdimde tam tersi olup o döver :)

9. Ahmet Sönmez

Ahmet Sönmez Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    geçmiş olsun ya. dikkatli olmak lazım ya

10. dogancan

dogancan Üye

Motosiklet:
    Honda
    teşekkür ederm