önemli pompa dur deyince durun

Konu, 'Marmara Bölgesi' kısmında ali şengelir tarafından paylaşıldı.

 1. ali şengelir

  ali şengelir Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2010
  Mesajlar:
  103
  Beğeniler:
  45
  Şehir:
  tekirdağ çorlu
  Motosiklet:
  BMW
  Akaryakıt alırken pompanın TIK sesini duyduktan sonra alınan yakıt kaporta ve depo kapağı arasındaki tahliye borusu ile dışarı atılıyor.Sürücüler depo dolup pompanın otomatik sistemle akışını durdurduktan sonra alıma kesinilkle son vermeli.Aksi takdirde görevliler tarafından taşırılan yakıt kaporta ile depo arasında bulunan tahliye borusu ile aracın altına akıyor.Böylece sürücünün parasını ödediği yakıt akıp boşa gidiyor.Pompanın TIK sesini duyduktan sonra alınan yakıt dışarı aktığı için tüketici kulalanmadığı yakıtın bedelini ödeyerek mağdur ediliyor değerli mf ailesi paralarımız boşa akmasın mağlum benzin altınla yarışıyor saygılar..:)
   
 2. A.HAMDİ

  A.HAMDİ Organizatör

  Kayıt:
  9 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.106
  Beğeniler:
  472
  Şehir:
  ALANYA-ANKARA
  Motosiklet:
  Kawasaki
  teşekkürler de,
  ben dolduruyorum ama taşma olmadı şimdilik hiç
  ama daha dikkat etmek lazım
   
  ali şengelir bunu beğendi.
 3. goksel ozdogru

  goksel ozdogru Site Müdavimi

  Kayıt:
  20 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.456
  Beğeniler:
  564
  Şehir:
  ankara
  Motosiklet:
  Honda
  teşekkürler ikaz için ,ama bende hiç taştığına şahit olmadım. hatta söktüğüm hiç bir depoda da tahliye görmedim. eğer sizde böyle bir durum varsa kontrol ettirmekte fayda var. aksi halde heran bi yangın tehlikesi olabilir. tabi fazla yakıt almaya çalışmanın bir eksisi de dışarı taşırma , tahliye ile olmasa da zamanla sıkışmadan ileri gelen kapaktan bi taşma ilk zamanlarda olası. yakıtın taşması dikkate değer bir konu.
   
  ali şengelir bunu beğendi.
 4. o.somuncu

  o.somuncu Organizatör

  Kayıt:
  6 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.258
  Beğeniler:
  846
  Şehir:
  Dikili - İZMİR
  Motosiklet:
  Yamaha
  Otomobil depolarında hava tahliye borusu olur, ama o borunun ucu yine depo kapağının ağzı seviyelerindedir..Yani havayı kapaktaki küçük hava deliğinden veya dolum esnasında çıkarır..Kapak kapandığında da benzin kaçağı filan yapmaz..

  Yalnız bildiğim kadarıyla motor depolarında böyle bir düzenek yok ..Ali senin deponun kapağa yakın yerlerinde delik filan olmasın sakın..Bir incele..

  Bazı motorlarda da benzin pompası bulunur.Bu düzenekte pompanın bastığı benzinin fazlası geri dönüş borusuyla tekrar depoya döner (ayrı bir hortumla) Benzin hortumlarındaki çatlaklar ve kırılmalar tehlikeli olabilir..

  Motorlarda dolum sırasında en sevilmeyen olay,pompacının benzini depo üzerine akıtması veya damlatmasıdır..O yüzden dolum yaptırırken hep uyarımı yaparım.
   
 5. ali şengelir

  ali şengelir Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2010
  Mesajlar:
  103
  Beğeniler:
  45
  Şehir:
  tekirdağ çorlu
  Motosiklet:
  BMW
  benim motorumda da çok şükür böyle bir problem olmadı ama net araştırma yaparken rastladım değerli mf dostlarmla paylaşmak istedim bence gerçekten dikkat edilmesi gereken bir olay saygılar ....:)