Orta Yaşlı Motorcular. Bu Yazı Bizim İçin. Dikkatli Okuyun

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Orta Yaşlı Motorcular. Bu Yazı Bizim İçin. Dikkatli Okuyun

Kısa bir süre önce bir akşam sürüşünde karşımdaki objeleri seçmemde zorluk hissedince kendimi tekrar bir kontrol etme ihtiyacı hissettim. Yaş tabi ki kemale erdi ama hayatta bazı değişikliklere gitmek için biraz erken değimliydi? Biraz daha direnmeye karar verdim ama zamanla görmede azalma daha da arttığı gibi yaşın ilerlediğini gösteren kondisyon düşüklüğü, dikkatte azalma gibi diğer bulgularında aslında var olduğunu fark edince direncim kırıldı ve öncelikle bir göz doktoru arkadaşımıza görünmeye karar verdim. Sonuçta şu burnun ucuna takılan ve beni illet eden gözlükler varya işte onlardan kullanmam gerektiğini anladım. Durum böyle olunca bir araştırma yapma şart oldu tabiki ve ilginç sonuçlarla karşılaştım. Bunları sizinle paylaşmak isterim.

Görüldüğü gibi 1990-2003 yılları arasında motosiklet sahipleri gittikçe yaşlanmış, 1990 da sadece %10 kadarı 50 yaş üzeri iken 2003 yılında bu oran %25.1 e çıkmış. Yine aynı tabloda 40-49 yaş aralığının oranı 1990 da %16.3 iken 2003 yılında %27.9 oran yükselmiş. Diğer bir değişle 40 yaş üstünün oranı 1990 da %26 iken 2003 yılında bu oran %53 e çıkmış.
    Sizi daha fazla rakamlara boğmak istemiyorum ama bu konuda son bir şey daha söyleyeceğim. 1995-2004 yılları arasında kayıtlı 100.000 motosiklet başına kaza oranı 57.14 den 69.33 e yükselmiş. Yani sürücülerin yaşı artıkça kaza oranları da artmış görünüyor. Bu konuyu başka bir topiğe bırakıp asıl konumuza geri dönelim.
    Yaşın sürücüye ne şekilde etkileri oluyor acaba? Öncelikle belirtmekte fayda var ki hayatın ileri safhalarında görmeye aşina olduğumuz fiziksel değişiklikler ve sağlık problemleri yaşlanmanın en açık belirtileridir. Birçoğumuz sürüş kapasitemizde fazla bir değişiklik olmadığınız savunsak da, yıllar içerisinde motosikletlerde ki konforun yükselmesiyle bu değişikliği fark etmemiş olabiliriz. Yeni giysiler ve kasklar motorcuyu soğuk, yağmur, rüzgar ve gürültüden daha iyi korumaktalar. Buna paralel olarak muhteşem suspansiyonlar, ısıtıcılı elcikler, rahat oturaklar ve ayarlanabilir ön rüzgar camları sürüş kapasitesinin azaldığını gizleyebilmektedirler.
    Yaşla birlikte görülen en fazla değişiklikler kuvvet, dayanıklılık, görüş, ortopedik problemler ve reaksiyon zamanında tespit edilir.
    Kuvvette azalma genellikle motorun kaldırılması sırasında ve duruş esnasında denge kaybında motoru tutmaya çalışırken hissedilir. Genellikle kondisyon düşüklüğüne ve yorgunluğa verilir.
    Dayanıklılık; ilk günde yapılan uzun mesafeli sürüşten sonraki gün aynı isteğin ve gücün hissedilmesidir. Dayanıklılıkta ki azalma kendisini uzun yol yapma kapasitesinin azalması ile ve yolculuk esnasında sık mola verme ile gösterir.
    Görme de azalma özellikle gece görmesinde azalma ile kendini belli eder. Taktir edersiniz ki gece görüşü motosiklette arabadan çok daha önemlidir. Görmedeki azalma motosiklete eklenen güçlü yardımcı aydınlatmalarla ve gece yolculuklarının azaltılmasıyla kompanse edilmeye çalışılır.
    Dizler, kalçalar ve bel problemleri sırayla en sık rastlanan ortopedik hasarlardır. Motosiklet kullanımı sırasında pozisyon olarak araba kullanımından daha fazla dizler ve kalçaların bükülmesi gerekeceğinden ortopedik problemler motosiklet sürüşünü arabadan daha fazla zahmetli kılacaktır. Bunu engellemenin en iyi yolu ise farkında olmadan yaptığımız motosikletin spor tiplerinden daha konforlu olanlara değiştirilmesidir.
    Bazı motorcular yaşla reflekslerin ve reaksiyon zamanının eskisinden daha farklı olduğunun farkına varabilirler, sürüşlerini daha dikkatli, daha yavaş, daha iyi koruyucu malzeme kullanarak ve daha iyi eğitim alarak yaparlar. Bu arada mevcut durumu daha iyi kamufle etmek için genelde benim de yaptığım gibi “ Abi artık eskisi gibi serseri değilim. Motorcu dediğin börtü, böcekten, dereden, çaydan, yemeden, içmeden anlayacak” mazeretini sık sık söyleyip çaktırmadan her 50-60 km de ara vererek çayını içecek, fotoğraf çekecek ama daha az yorulacak ve daha fazla mola verecektir.
    Kullanılan ilaçların etkileri ve işitme kayıplarını da başka bir topiğe bırakarak, yapılması gerekenleri tekrar özetleyelim.
    -Öncelikle 40 yaş ve üzerindeysek yaşlanmaya başladığımızı kabul etmeye çalışalım.
    -Mecbur kalmadıkça gece yolculuklarından ve dikkat-efor gerektiren yağmurlu, çamurlu sürüşlerden uzak kalmaya çalışalım.
    -Kalabalık trafikten sakınalım
    -Dikkatimizi ve reflekslerimizi daha da azaltacak uykusuz, yorgun, sabah çok erken veya akşam saatlerinde ki sürüşlerden, psikolojik gerginliklerdeki gezilerden, aç karınla veya aşırı tok karınla yapılacak sürüşlerden, aşırı soğuktan ve sıcaktan uzak duralım.
    -Kullnadığımız ilaçları ve yan etkilerini iyi bilelim.
    -Aklımıza takılan sağlık problemleri için doktor motorcuları tanımaya gayret edelim.
    Herkese kazasız, belasız, sağlıklı ve başkalarına örnek olacak sürüşler dilerim
    Sevgili Antalyalı Dr.Halim yılmazdan alıntıdır

2. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Motorcu adam yaşlanmaz benim bildiğim Şenol hocam...:) Beden yaşlansa da ruhumuz hep genç kalıyor...Bir profesörün dediği gibi "Yaşlılık kaç yaşında olduğun ile değil,yaşlılığı kabullendiğinde başlar " Gerisi hikaye...:);)

3. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ben sanırım bu kategoriye girmiyorum, yaş 35 kafa 15:)

4. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

metin hocama aynen katılıyom özelliklede profesöre,, ne yani şimdi biz yaslılık başlarındamıyız şenol agam, yapma abi bu tip yazıları yazıpta hatırlatma gercekleri ne güzel motorun sırtındayken kendimi 18 yasında delikanlı gibi hissediyom neden hayalimi bozuyonki,tamam dereceli gözlügümüz var ,,,senol abi biz genciz genççç sende kendini öyle gör bırak belirtiyi filannn:):):)

5. DEMİRAT

bizde girmiyozki sen giresin barış hocam:D:D:):)

6. Emre PALAK

Emre PALAK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ruh belli bir yere kadar bedeni taşıyacaktır haklısınız. Takvim yaşı ile hissedilen yaş farklıdır ve uçurumlar bile yaratabilir. Ama ne yazıkki birgün ruh içinde sıkıştığı vücudu farkedecektir ve ona yenik düşmesi kaçınılmazdır.

Bunu ne kadar geç başarabildiğimiz sanırım hayata ne kadar doğru bir açıyla yaklaştığımıza bağlı.

7. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Dipçik gibiyim beyawwww :):):)

8. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    yaşlısın :D

9. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW

şişkosunnnnnnn :D:D:D

10. İlhan.Aydınlıoğlu

İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Arkadaşlar bu konu geyik muhabbetine doğru gidiyor.
    Şenol hocam yüzde yüz haklı.
    Her ne kadar biz kabul etmesek te yaşlanıyoruz ve yaşlandığımızı vücudumuzun bazı organları bize hatırlatıyor.
    Ben şahsen tüm dediklerine katılıyorum.
    Şimdi kendimi tartıyorum da önceki performansım yok.
    Mesela en çok Şenol hocamın da dediği gibi dururken bazen denge sağlamakta zorlanıyorum.
    Eskisinden daha çabuk yoruluyorum.
    Bu örnekler artırılabilir.
    Lütfen konuya dönelim.
    İnsan bulunduğu değil hissettiği yaştadır masalı ile kendimizi kandırmayalım.
    Biz herne kadar hissettiğimiz yaştaki gibi davranmak istesek te vücudumuz buna izin vermiyor.
    Bilmem anlatabildim mi?

Erol ve Şenol SEL bunu beğendi.
  11. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    tamam o zaman:)

12. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Dipçik konusuna gelince,anca beraber kanca beraber Erol hocam...:):)

Erol bunu beğendi.
  13. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Dimi Ömer hocam,yaşlı adamı japonlar ne yapsın...:) Şenol hocam da gittiği yerlerde japon turistlere rastlasa kendini genç delikanlı gibi hissedecek bakma ...:):) Kader utansın diyelim artık...:):):)

14. DEMİRAT

metin hocam benim halimden sen anlıyon,:D:D:D demekki benzer yönlerimiz cok, sende benim yaptıklarımı ve düşündüklerimi hayata geciriyon:D:D:D

15. DEMİRAT

bende aynı kanıdayım özgür,,erol hocam yaşlı,,:D:D:D

Özgür bunu beğendi.
  16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Konu nereden nereye geldi.Ve bakalım nereye gidecek.

17. DEMİRAT

ilhan abi haklısın yazdıklarında ama surasıda var genç olup tecrübesiz olana kadar yaşlı olup tecrübeli olmak bana daha emniyetli ve güvenli geliyor motosiklet kullanırken,,okadar cok yol katetdikki refleklerde senin dedigin gibi düşmelerde olsa,tehlike yaratacak gibi deyil asla,sadece eskiye göre biraz yavaşlamış olabiliriz,daha iyi bence,ben sunu diyorum hangi yaşta olursan ol o yasın tadını cıkarmak gerek,yaşlanmaya başlamakda bence başka bir tat yeterki hayata bakışımız pozitif olsun,bardagın yarım olup tam görmesemde yarımdan biraz fazla görebiliyorum

18. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Ben daha çıtırım. Yaşlılar düşünsün :p

19. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Çabuk öğreniyorum dimi hocam,iyi öğrenciyimdir bakma...:):):)

20. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Konuyu her yönden tartışıyoruz Şenol hocam...:)