Otobanlar ve çok şeritli yollarda küçük cc motosiklet riskleri

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

 1. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Yeni başlayanlar için faydalı olacağını düşündüğüm bir yazıya rasladım.. Paylaşıyorum..

  Düşük cc ler dikkat!
  TEM otoyolu v.b otoyollar her ne kadar otoban gibi görünse de motosikletler için özellikle düşük cc ler için büyük risk taşıyor. Bunu bilerek sürüş yapılması hayati derecede önemlidir.

  Biraz açalım
  en sağdaki şeritler ağır vasıtaların seyrettiği şeritlerdir. Bu araçlar yol, otoban olduğundan ortalama *80-120 km/hız arası seyrederler ve bu araçların sürücüleri önlerinde her hangi bir aracın (özellikle motosikletlerin) hızlarının düşürmesine neden olmalarından hiç hoşlanmazlar.
  Hız kaybeden büyük yüklü araçların eski hızlarına tekrar yükselmesi küçük araçlar gibi kolay değildir. Bu nedenle hoşlanmazlar gereksiz hız kaybetmekten.
  Düşük cc motosikletlerin hızları ise hemen, hemen aynı ağır vasıta araçların hızına denk geldiğinden esasen sorun da burada başlıyor!

  Nasıl bir sürüş stratejisi geliştirilmeli?

  Kural 1.
  Çok şeritli tüm yollarda yol boş olduğu sürece en sağ şeritten gitmek bir trafik kuralı ve zorunluluktur. Tercih değildir!
  Toplu yada solo tüm sürüşlerde bu kurala hiç bir şekilde uyulmadığını çok defalar gözlemlediğimi hatırlatmak isterim.

  Kural 2.
  Aynalardan sürekli arkanızı kontrol edin. 10 değil, 5 saniyede bir göz ucuyla arkada neler olup bittiğini gözlemleyim. Aynanızda bir araç belirdiyse o aracın hızının sizden fazla olduğunu bilin ve sizi geçmesine izin verin. Bunu yaparken de elbette kendinizi de tehlikeye atmayın. Mevcut şeridinizin en sağına geçip, birazcık hızınızı azalttığınızda sizi rahatça geçip gidecektir. Gerekirse sol eliniz ile de geç işareti verebilirsiniz.

  Kural 3.
  Önünüzdeki araç sizden çok yavaş ise gerekli takip mesafesinde kalın. Arkadan gelen araç yok ise sinyalinizi verin gerekirse bir vites düşürerek ivmelenmenizi arttırıp sollama işlemini oyalanmadan kararlı bir şekilde yapın. Gectiğiniz seritte yapışıp kalmayın. Aracı, yeterli mesafe geçtikten sonra tekrar geldiğiniz şeride sinyalinizi vererek geri dönün.

  Kural 4.
  Özellikle otoban gibi yollarda sola dönüş olmaz bildiğiniz üzere. Otoban çıkışları hep sağdadır. Biz de sağ şeritteyiz öyle değil mi?
  Arkadan aracın biri 200 km/hız ile geliyor ve son anda çıkışı gördü! En sol şeritten en sağa birden attı kendini!
  Bunu çok kısa bir zaman diliminde yaptığı için gerekli kontrolü yapamadı doğal olarak. Büyük araçları dahi göremiyorken motosikleti, tam da otoban çıkış ve yavaşlama şeridinin yanında fark etmesini beklemek, hatta fark etse bile sizi tehlikeye düşüreceğini düşünememek bir motosiklet sürücüsü için büyük sorumsuzluktur.
  ''Peki o aracın şuçu değil mi? Benim ne sucum var? Ben yolumda efendi, efendi gidiyorum'' diyorsanız! motosikletinizi satılığa çıkarın bir daha da binmeyin.

  Yukarıdaki kuralları deneyimli motor sürücüleri çok iyi bilirler. Ancak özellikle yeni başlayanlar ve düşük cc sürücüleri bu kuralları bilip uygulamaları hayati derecede önemlidir.

  Alıntı: Sky
   
 2. Emre PALAK

  Emre PALAK Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2008
  Mesajlar:
  549
  Beğeniler:
  201
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  Kesinlikle küçük cc'ler için tehlikeli. Cama yapışan sinekten tek farkımız, farkındalığımız olabilir ancak.
  Çünkü diğer araçlar için rahatsız edici bir sinek kadar muamele görüyoruz.
   
 3. Eren Göksel

  Eren Göksel Site Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.293
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  Sincan, Ankara
  Motosiklet:
  Kawasaki
  Bu konuda çok haklısın Şenol abi..Yola göre hız yetersiz geliyor..