Panik Durumlarda Adrenalin Faktörü

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Konu başlığına baktığınızda tam olarak neden bahsettiğimi anlamanız muhtemelen zordur. Lütfen aşağıdaki yazımı dikkatli bir şekilde okuyunuz. Birçok kişinin farkında bile olmadığı bir kaza sebebinin nedenini ve ondan kurtulma yöntemini anlatmaya çalışacağım;
    "BEKLENMEDİK PANİK DURUMLARDA KENDİNİZLE KONUŞMANIZ, HAYATINIZI KURTARABİLİR."
    Teorilerden de dinlediğiniz ve hep okuduğunuz gibi, güvenli sürüşte verilen mesaj her zaman çok açık ve basittir: Öğrenmiş olduğumuz bilgi ve teknikleri mümkün olduğunca pratikler yaparak geliştirmek. Yani; Çalışmalı.. Çalışmalı.. Çalışmalıyız…
    Sürekli pratik yaparsak, gerekli panik durumlarda yapılması gerekeni, hatasız bir şekilde çok çabuk yapabilecek beceri ve güvene sahip olacağımızı biliriz. Dahası, pratik yapmak, kaslarımıza ve zihnimize gerekli şeyleri yaparken; çok az düşünerek, gerekli kontrolleri bulmak konusunda kazanacağımız zaman ve o kontrolleri kullanırken gerektiği kadar güç kullanma alışkanlıklarını sağlar.
    Diğer bir deyişle, pratik, bizlere, panik durumlarla karşılaştığımızda yapmak zorunda olduğumuz şeyi zaman kaybetmeden, kontrolü elimizde tutarak, sırasıyla yapmamızı ve tamamlamamızı öğretir.
    Yeterince pratik yaptınız diyelim. Peki, vücudunuz, gerçek bir tehlike ile karşılaştığınız o anlarda adrenalin ile dolmuşken de, aynı gerekli şeyleri pratik yaparken çalıştığınız gibi gerçekten yapabileceğinizden emin misiniz?
    Aslında gerçek cevap hem “evet” hem de “hayır”dır. Mutlaka yapılması gerekeni yapmak için hazır olacaksınızdır, fakat pratiğini yapmadığınız, yapamadığınız şey “o” adrenalinle baş etmektir. Pratik yaparak acil fren çalışırken, kendinizi gerçekten hayatınızı kurtaracak o gerekli acil freni yapma moduna koyamazsınız. Aslında pratik yaparken öyle güvenli bir alanda çalışıyorsunuzdur ki, yaptığınız hatalar yüzünden hastanelik olmaz, aksine ders çıkarır ve kendinizi o konuda mükemmelleştirmeye çalışır, sonuç olarak da mükemmelleşirsiniz de.
    Gerçek hayatta eğitiminizi, teoriden gerçekçiliğe götüren bir bağlantı kurmaya ihtiyacınız vardır.
    Burada ne demek istediğimi bir örnekle açıklayayım; Bir sağ viraj alıyorsunuz ve o anda karşıdan bir arabanın geldiğini görüyorsunuz. Araba orta şeridi ihlal ediyor görünüyor ve bir anda dikkatinizi çekti!! Aslında siz o anda ona kilitlendiniz!! (hedefe kilitlenme). Ne yaparsınız? Biliyorsunuz ki (öğrenmiştiniz) motosiklet “nereye bakarsanız oraya gider”, bunu defalarca yaşadınız ve çok iyi biliyorsunuz. Hedefe kilitlenmenin (nereye bakarsan oraya gider), öldürücü olduğunu da biliyorsunuz. Peki, o halde neden arabaya kilitlendiniz? Neden hala ona bakıyorsunuz? Çünkü Kilitlendiniz.
    Bu durumlardaki sürüş deneyiminizin çoğu sadece pratik yapmak olmuştur. Bilirsiniz ki kafanızı ve bakışınızı o gelen araçtan çevirip bir kaçış rotasına bakmadığınız sürece direk olarak onun üstüne gideceksiniz. Fakat o arabaya kilitlendiğinizi fark ettiğiniz anda vücudunuz adrenalin üretmeye başlamış ve kan dolaşımınıza pompalamaktadır. Böylelikle; savaş uçaklarındaki pilotların bazı zor durumlarda yaşadıklarına benzer bir PANİK ATAK başlayacaktır.
    Bu beladan kurtulmak için tek yapmanız gereken kendinizle kask’ınızın içinde konuşmanızdır;
    “Gitmek istediğim yere bakmalıyım!” tarzında bir şey söylemeniz gerekir. Veya;
    ”Arabaya bakma!! Şurası gitmek istediğin yer!”
    ‘‘Hadi canım şu tarafa gidelim!”
    ”Çevir Kafanı!!” vs.. vs..
    Çok ilginç değil mi?? Aslında kendi kendinizle konuşurken hangi kelimeleri kullandığınız önemli değil. Asıl önemli olan yapılması gerekeni yapmak için kendinize söylediklerinizdir. Bu konuşmalar, çalışmalarınızda (pratik yaparak) öğrendiklerinizi geri çağırır ve kolayca gerekeni yaparsınız. Kendinizle konuşma egzersizi o kadar önemlidir ki ani durumlarda sizi donduran (bildiğinizi ve çalıştığınızı yapmayı önleyen) adrenalinle başa çıkmak için gerekli olan şeydir. Resmen bir tetik görevi görür.
    Bir ipucu; Bunu yaparken (kendi kendinizle konuşma), kendinizle kavga etmeyin. Sadece aktiviteyi başlatacak ufak bir cümle yeterlidir. O kısa cümle, kas hafızası ve pratiklerle edinmiş olduğunuz alışkanlıkları harekete geçirir ve gerekeni yaptırtır...
    Öğrenmenin sonu yok.

Uğur ERTEKİN'den alıntıdr.

2. İlhan.Aydınlıoğlu

İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Şenol hocam, ben bu olayı birkaç kez yaşadım.
    Geçtiğimiz cumartesi günü Safranboluya gidip geldim.
    Devrek-Yenice-Karabük yolunu kullandım. Çok virajlı bir yol.
    Bu yolda trafik gayet sakindir.
    Genellikle sağa virajlarda yukarıda bahsettiğiniz gibi birkaç kez karşıdan gelen araçların orta çizgiyi ihlal edip benim şeridime taştığını gördüm.
    İnsan gayrı ihtiyari olarak karşıdan gelen araca kilitleniyor.
    Ama o sırada hemen gerek Ankaradaki teorik eğitimden gerekse sizin verdiğiniz bilgilerden aklıma geliyor ve hemen bakışımı virajın bitiş çizgisine çevirerek yoluma devam ediyorum.
    Bir de tam bir sağa virajı dönmüştüm ki benim şeridimin tam ortasında kocaman bir köpeğin yönü bana dönük vaziyette ayakta durduğunu gördüm.
    Kendisine yaklaşmama rağmen hiç istifini bozmadı.
    Ben çok kısa bir tereddütten sonra hemen frenlere asıldım ve yavaşladım, sonra arkamı kontrol ederek sol şeridin boş olduğunu görüp köpeğin yanından geçerek yoluma devam ettim.

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

Ne demiş çin li düşünür

Bilgi Paylaştıkça Büyüyen bir Hazinedir.

Sayenizde bende büyük bir hazineye sahip oluyorum.
    Sizlerle daha da büyüyoruz.Sizlerle daha keyfli zevkli sürüşlere imza atıyoruz.
    Ne mutlu Bizlere.:)

İlhan.Aydınlıoğlu bunu beğendi.