piranha diablo navigasyon cihazı incelemesi

Konu, 'Motosiklet Aksesuarları' kısmında Ali Emre Sakarya tarafından paylaşıldı.

1. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    forumdan gelen yoğun talepler (!) :D üzerine yeni aldığım piranha diablo navigasyon cihazının incelemesini yapıyorum. forumda iki başlık daha mevcut bu konuda ancak karışmaması ve incelemenin biraz uzun olma (!) ihtimalini göz önüne alarak ayrı bir başlık açıyorum.

gelelim incelemeye:

ürünün kendi sayası:
    http://www.piranha.web.tr/Website/Products.aspx?ProductID=300

cihazın genel özellikleri için bakınız: http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=7786&highlight=piranha

inceleme ne yazık ki tek bir seferde tamamlanamayacak, kullandıkça ve zamanım oldukça bölüm bölüm eklemeyi düşünüyorum.

incelemeye cihazın kutusundan başlıyoruz:
    (not: fotoğraf makinem olmadığı için fotoğrafları emektar cep telefonumla çekmek zorunda kaldım, kalitesi düşük, kusuruma bakmayın.)

cihazın kutusu bir hayli hoşuma gitti. piranha oldukça kompakt bir kutu içerisine cihazı ve beraberinde gelen tüm malzemeleri yerleştirebilmiş:
    *
    kutunun bir tarafında ingilizce bir tarafında türkçe olarak cihazın genel özellikleri sıralanmış:
    *
    kutunun iki yüzünde cihazın hoş birer fotoğrafı mevcut. buna ek bir yüzüne bir etiket yapıştırılmış:
    *
    etikette şu bilgilendirici ibareler mevcut:
    1 ay ücretsiz sigorta (cihazınızı lütfen üç iş günü içerisinde siteye kaydettiriniz)
    ömür boyu ücretsiz güncelleme,
    3d city istanbul harita (gerçek üç boyutlu 1000000 dan fazla bina)
    *
    kutuyu açtığımız zaman bizi navigasyon cihazının kendisi karşılıyor, insanın bu noktada "hoşşşgeellldiiinn, aman da ne güzel şeysin sen" diyesi geliyor (yani en azından benim içimden öyle geldi :))
    *
    navigasyon cihazını çıkardığımız zaman diğer aparatlarla karşılaşıyoruz. açıkcası piranha bu noktada güzel bir iş çıkarmış çünkü içindeki bir kere çıkardıktan sonra tekrar aynı şekilde yerine koyup kutuyu kapatmayı beceremedim! kendilerini akıllıca kutulama yöntemleri nedeniyle tebrik ediyoruz.

gelelim kutu içeriğine, açıkcası ürünün aparatlarının kalitesi ve ürünün işçiliği beni tatmin etti. ürün sehpasında oldukça sağlam ve oturaklı duruyor. ayrıca bağlantı aparatları da güven veriyor insana. yani motosikletin üzerine takarım bunu düşer mi düşmez mi derdiniz pek yok. piranha aksesuar kalitesi nedeniyle bir artı puan alıyor benden.

iki resimle kutu içinden çıkan aksesuarların bir listesini yapmaya çalışacağım:
    1.resim:
    1) araba (cam) montaj aparatı (klipsli bir mekanizma bu, çok hoşuma gitti, aletin yanındaki manevelayı çevirdiğiniz zaman lastik tamponun göbeği içeri giriyor ve bir vakum(!) oluşturuyor. bir camda denedim, bir hayli sağlam tutuyor. piranhayı tebrik ediyoruz bu aparat için. tam olarak anlatamadım ama...)
    2) fm reciever ve kulaklık için şarj cihazı
    3) motosiklet gidon bağlantı aparatı
    4) fm reciever ve kulaklık (kaskın içine montaj yapmak için 3m bant ile birlikte)
    5) piranha diablo navigasyon cihazı (üzerinde etiket var, ekranı korumak için basit ama akıllıca bir çözüm)
    *
    2. resim:
    1) motosiklet bağlantı sehpası ve ona bağlı aküye bağlanan şarj ünitesi
    2) taşıma çantası (çantada hoş)
    3) bilgisayara bağlamak için usb bağlantı kablosu
    4) araba için çakmak soketine uygun şarj adaptörü
    5) kullanma kılavuzu ve birkaç uyarıcı belge
    *
    navigasyon cihazının birkaç fotoğrafı:
    önden görünüş:
    *
    arkadan görünüş:
    *
    yandan artistik görünüş :)
    *
    kullanma kılavuzu ve diğer uyarılara yakından bakalım:
    sol tarafta beyaz kartonda "önemli uyarı" var; virüs içeren dosyalar cihazın işletim sistemine ciddi zararlar vermekte... diye giden ve nihayetinde bilgisayar virüslerinin alete zarar verebileceği hatta garanti kapsamından çıkarabileceğine dair bir şeyler anlatan, son olarak da müzik, film vb. dosyaları cihazın kendi hafızasında değilde virüs taramasından geçirilmiş bir sd kart üzerinde saklamamızı tavsiye eden bir yazı var.

onun hemen altında bulunan sarı uyarı kartı biraz daha ciddi çünkü şunları söylüyor:
    !yasal uyarı!
    cihazınıza başarsoft haritasının güncel sürümü yüklenmiştir.
    cihazınızın haritasını güncellemek amacıyla naviextras.com sitesine (yasal iade süreci içinde) asla kayıt ettirmeyiniz veya başka yollarla güncellemeye çalışmayınız.
    yazılım mülkiyet hakları kanunu gereklerince cihazınız garanti kapsamı dışında kalacak ve ayrıca hakkınız geçersiz olacaktır.
    iade süreci sonunda memnun kalmanız durumunda, cihazınızı naviextras.com sitesine kayıt ettirebilir, eğer varsa harita güncellemesini yaptırabilirsiniz.

bu uyarı karşısında şöyle bir ikilemle karşılaşmış bulunmaktayım. burada bahsi geçen "iade süresi" tüketici hakları kanununda yer alan
    "ikinci kısım madde 4, ayıplı mal" kısmına istinaden mi,
    "ikinci kısım madde 9/a mesafeli sözleşmeler kısmına istinaden mi,
    "ikinci kısım madde 8 kapıdan satış kısmındaki 7 gün iade hakkına istinaden mi
    yoksa her faturalı ürün için geçerli olan 24 ay garanti süresine istinaden mi belirleniyor, çözemedim. piranha ile bir görüşme yapıp bu meseleyi açığa kavuşturmak gerek...
    (muhtemelen şuna istinaden: kapıdan satış: ...Bu tür satışlarda; tüketici, teslim aldığı tarihten itibaren yedi gün içinde malı kabul etmekte veya hiçbir gerekçe göstermeden ve hiçbir yükümlülük altına girmeden reddetmekte serbesttir.)

tamam kızmayın kafanız karışmış olabilir, benim de karıştı! :)

neyse resme dönersek sağ tarafa bakarsak; üst tarafta motosiklet için montaj kılavuzu ve altında da kullanma kılavuzu duruyor.
    *
    bu resimde de garanti belgemizle, piranhaya artı bir puan kazandıran, beş adet kablo sabitleme plastikleri (ne denir bunlara?) bulunuyor. (bunların çıkmasına açıkcası şaşırdım. incelikli bir düşünce, bana ne ya ne koyayım böyle şeyleri de diyebilirlerdi, kendilerini takdir ediyorum :))

artık yavaş yavaş cihazımızın kullanılışına ve cihazımızın menülerine geçiyoruz...

Metin ve Ekrem Kalafatoglu bunu beğendi.
  2. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    şimdi cihazımızın çalışmasına ve menü, dokunmatik ekran hassasiyeti vb. gibi konulara geliyoruz.

cihaz muhtemelen lityum ion pil ile çalıştığı için (cep telefonlarına benzer şekilde) şarjsız geliyor. cihazı bilgisayarımıza kablosu aracığıyla bağlayarak şarj biraz şarj olmasına izin veriyoruz. daha sonra zar zor bulduğumuz sağ üst köşede yer alan "güç" düğmesine basarak cihazımızı çalışır hale getiriyoruz. cihaz bilgisayara bağlı olduğu için bize ecnebi lisanıyla "şarj modu" mu istediğimizi yoksa "usb modumu" istediğimiz soruyor. şarj modu seçerseniz cihazı şarj olurken normal bir şekilde kullanabiliyorsunuz ancak usb modu seçerseniz cihaz bilgisayar bağlantısı gerçekleştirdiği için kendi üzerinden kullanamıyoruz, bilgisayar üzerinden cihazın hafızasına ulaşmış oluyoruz.

bu noktada nereden kaynaklandığını henüz çözemediğim ve piranhaya ilk puanını kaybetiren bir sorunla karşılaştım. cihaz usb 2.0 standartını destekleğini halde (windows 7 üzerinde artık sürücüsü yok diye mi niyeyse) usb 1.1 ile çalıştı ve içini dışını ezbere bildiğim bilgisayarım bana sen bu aleti yanlış yere bağladın galiba, bir usb 2.0 bağlantısına bağlasan daha hızlı çalışır, hadi canım sen bence böyle yap şeklinde küstahça bir uyarıda bulundu (!) (terbiyesiz bilgisayar, ben senin efendinim ne biçim konuşuyorsun benimle!:)

neyse bu münferit durumu içimize sindirerek incelememize devam edelim:
    cihaz çalışır hale geldiğinde şu şekilde bir menü bizi karşılıyor
    (ikinci eksi puan açılışta piranha logosunu görüp direk ana menüye geçiyorsunuz, halbuki insan bir hoşgeldin sahip falan yazar!:))
    ekranımızda altı parçalı bir ekran mevcut, sırayla sol üst baştan sayarsak:
    1) gps
    2) müzik
    3) fotoğraf
    4) listele (neyi?)
    5) video
    6) sistem (diğer bir deyişle ayarlar)
    *
    gps ve navigasyon fonksiyonunu daha sonra başlı başına ele alacağım için şimdilik diğer menülere bakıyoruz. sırayı ve kodlamayı takip edersek:

müzik, fotoğraf ve video işlevleri için ön bilgi vereyim. piranhanın eksi hanesine yazılan bir durum daha. benim beceriksizliğim de olabilir ama cihazın kendi hafızasına koyduğum herhangi bir multimedya dosyasını görmeyi başaramadım. telefonumda takılı olan 4 gb micro sd kartı adaptörle yerleştirdiğim zaman ise harici belleği okumada bir sıkıntı yaşamadı. sadece tamamı dolu olan yüksek kapasiteli kartların cihazın okuma süresini uzattığını (diğer birçok cihazda olduğu gibi) ve zaman zaman donmalara neden olduğunu söyleyebilirim.

2) müzik menüsü:
    buraya girdiğimizde hangi bellekle işlem yapmak istediğimizi soran bir alt menü çıkıyor, bizim durumumuzda seçim şansımız tek,
    sdmmc seçeneğini seçerek bir alt menüye iniyoruz. şu şekilde bir manzara ile karşılaşıyoruz:

bir şarkının üzerini parmakladığımız zaman da şu menüye geliyoruz ve şarkı çalmaya başlıyor (çalmaya mı başlıyor, evet başlıyor. peki ben bunu duyabiliyor muyum? hayır! neden peki çünkü fm alıcıyı çalıştırmayı hatta ondan bahsetmeyi unuttum! :)) şarkı çalarken şu tarz bir ekranla muhattap oluyoruz:
    *
    müzik menüsünden çıkıp ana menüye dönmek için sağ üst başta bulunan, sırf bize eziyet olsun diye (piranhaya bir puan daha kaybettiren) dokunmatik ekranın hassasiyetinin en aza indiği köşeye yerleştirilmiş (cihazın kenarlarda dokunmatik hassasiyeti bir hayli düşük) ufak tefek geri tuşuna basmaya çalışıyoruz, birkaç denemeden sonra başarılı oluyoruz ve cihazın ana menüye dönmesi için dua ediyoruz! dua etmemizin nedeni yukarıda bahsettiğim yüksek kapasite kartlarda donma olayını birkaç kez yaşamış olmam. kart takılı olmadığı zaman ya da boş olduğu zaman da çıkış tutuşunun hassasiyeti tartışılır ama en azından donma olayı gerçekleşmiyor. tabi ki bu sizin başınıza gelecek diye bir şey yok. yine de çıkış tuşu daha geniş ve daha düzgün bir yerde tasarlanabilirmiş (ah bu tasarımcılar ah!)...
    *
    3) fotoğraf menüsü:
    yukarıda gördüğümüz "sdmmc" seçimi ve durumu burada da geçerli. daha sonra fotoğraflara geçiyoruz. hoş bir fotoğraf önizleme düzeni var.
    büyütme, küçültme, tam ekran, döndürme, ileri ve geri gitme ile üst menüye dönme seçeneklerimiz var.
    *
    burada da tam ekran yapılmış bir resim görüyorsunuz:
    evet, doğru bildiniz yine kendi motosikletim resmini koydum! :)
    bu noktada ekran çözünürlüğünden ve görüntü kalitesinden memnum kaldığımı ifade etmeliyim. 3.5 inçlik dokunmatik ekranın görüntü kalitesi piranhaya bir artı olarak gidiyor.

4) listele menüsü:
    neyi?
    boşluktan başka bir şey görmeyi başaramadım bu menüde. vardır elbet bir kerameti ve zamanla çıkar. (evet, boşluğu görebiliyorum! :))

5) video menüsü:
    burada da yukarıda bahsedilen "sdmmc" seçiminden sonra videomuzu seçiyoruz ve oynatıyoruz. cihazımız, mp3, mp4, wmv gibi formatları desteklediği için video konusunda bir sıkıntı yaşamadım. (fm alıcı kapalı olduğu için ses olmaması dışında ki bu da benim sorunum cihazın değil!)
    family guy'dan bir sahne: oynayanlar; usame bin ladin ve arkadaşları! :)

6) sistem menüsü:
    bu menüyü üstün körü geçiyorum şimdilik. şunları söylemekle yetineyim. ses, pil durumu, arka ışık, tarih/zaman, dil ayarları buradan yapılıyor. ayrıca "sistem bilgisi" şeklinde bir alt menü var:
    pek bir şey belli olmuyor ama burada db diye bir değer, işlemci bilgisi, seri numarası, ram bilgisi gibi ıvır zıvır (elbet bir gün lazım olur!) ve dokunmatik ekranın kalibrasyonunu yapabildiğiniz(ama ne kalibrasyon!), gps'i resetleyebildiğiniz (onların yazımı, ben olsam sıfırlama yazardım) ve son olarak fabrika reset yapabildiğiniz yani fabrika ayarlarına döndürebildiğiniz üç tuş bulunuyor (altta dizili parlak yerler).
    piranha hanesine bir eksi daha ekliyoruz burada çünkü cihazı sd kart ile kullanmaya başladığım noktadan itibaren bu menüden o uyuz geri tuşuyla çıkmak nasip olmadı. her seferinde cihazı kapatmak zorunda kaldım (hatta şu anda bile!)
    not: cihazın arkasında da bir adet cihazı sıfırlayabildiğiniz reset tuşu bulunuyor.

cihazı kapatmak için güç basılan "güç" düğmesine bir süre basmanız gerekiyor. ancak yeterince uzun basmadığınız zaman cihaz "power off" durumuna değil de bıraktığınız yerden devam ettiği (bilgisayarlarda da bulunan) "sleep mode" a geçiyor. (içinde bir tür windows bulunan bir cihaz için normal bir durum) cihaz tıkandığı zamanlarda sıkıntı veren bir durum olabiliyor bu ama normal kullanımda yararlı bir özellik çünkü ilerde anlatacağımız bazı işlevlerin çalışmaya devam etmesini sağlıyor...

cihazımızın genel görünümü ve özellikleri bunlardan ibaret. eksik kalan yerler oldu, zamanla onları da tamamlamayı umuyorum(tamamlayamazsam da kızmayın artık, yorucu bir iş çünkü! :)). gps özelliğini henüz yeni yeni kullanmaya başladığım için onun incelemesini ileri ki bir zamanda (iyice haşır neşir olup nasıl çalıştığını anladıktan sonra) yapmayı düşünüyorum.

bir yanlışımız olduysa affola...

3. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Hemen 1 tane siparış edesım geldı :D

4. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Eline koluna saglık. Ben de kullanıyorum ve fazla incelemeye gerek yok. Zumo 550 veya 660 1500 tl civarları olunca ve ben bualeti 170 tl ye aldıgımdan cok da incelemeden aldım. Sizce cok incelemeye gerek var mı? :D

Sorunsuzca kullanıyorum IGO yuklu icerisinde zaten uzun yıllardır telefonumda dahi bunu kullanmaktayım. Başarılı bir yazılım. Ayrıca naviextras tan aldıgınız ucretsiz update ler iyi oluyor yoksa harita guncellemesi için de para odemek gerekir.(Yasal olmayan yolları da var tabi :D )

bu kadar!

5. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    hayırlı olsun. ben bu navigasyon işini pek sevemedim ilk zamanlar
    çok çekici gelmişti ama şimdi pek ilgimi çekmiyor.nedeni ise sanırım ihtiyaç
    duymamam,yurt dışına çıkarsam olabilir.

6. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    teşekkür ederim. boşuna inceleme diyorsunuz yani! :D

7. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    cihazın gps ve navigasyon incelemesine geçmeden önce (yukarıda açıklandığı gibi ileri ki zamanlarda) unuttuğumuz bir özellik olan ve genelde olumsuz eleştiriler alan fm reciever (alıcı) ve kulaklığı inceleyelim:

fm alıcılı kulaklık da cihazımızı gibi şarjsız bir şekilde geliyor. adaptörü yardımıyla cihazı şarj ettikten sonra üzerinde bulunan "güç" düğmesine basarak fm alıcımızı açıyoruz. alıcının üzerinde bir güç düğmesi ile sesi artırıp azaltabildiğimiz ses tuşları bulunuyor.

ana cihazımız, ses kısık ama fm verici özelliği açık bir şekilde geliyor. onun için yapmamız gereken daha önce bahsettiğimiz "sistem" menüsündeki "ses" alt menüsünden sesi biraz açmak.

bütün bunları yaptıktan sonra alıcımızdan derhal yüksek düzeyde bir cızırtıyı duymaya başlıyoruz. cihaz ile fm alıcıyı yan yana koyduğumuzda bu cızırtıdan kurtuluyoruz ancak aradaki mesafe (yaklaşık)on santimetreyi geçtiği anda cızırtı tekrar geliyor. cızırtıdan kurtulduğumuz zamanlarda ses kalitesi bir navigasyon cihazı için yeterli düzeyde.

ana cihazın ve fm alıcı kulaklığın standart olarak ayarlandığı dalga boyu 86.0 mhz. ana cihaz üzerinde bu dalga boyunu değiştirebiliyorsunuz ancak alıcının dalga boyunu değiştirme şansınız yok. dolayısıyla motosikletiniz üzerinde bu iki cihazı yan yana koyamayacağınız da düşünürse alıcı cihazımız bir işe yaramaktan çok kullanmayacağımız bir fazlalık olarak kalıyor. piranha hem alıcının frekansı değişmediği için hem de bu kadar kötü bir iş çıkardıkları için ciddi anlamda eksi puan alıyor.

"eğer navigasyon cihazınızın sesi olmasını istiyorsanız, bu ürün (ne yazık ki) size göre değil..." demiştik ancak...

şu şekilde bir düzeltme yapmam gerekiyor: cihazı motosiklette durmasını sağlayan ünitesine yerleştirdiğimiz zaman fm alıcıdan gelen cızırtı seviyesinde ciddi anlamda bir azalma oluşuyor. burada muhtemelen, cihaz, üniteyi fm anteni işlevinde kullanıyor ve sinyali güçlendiriyor. onun için sesli navigasyon konusunda söylediklerimi geri alıyorum ve piranhaya fazladan aldığım yarım puanını iade ediyorum...

uyarılara aldırmayarak, naviextras.com dan ilk güncellemelerimi şu dakika itibariyle (12.04.2011, 20:45) yapıyorum. hadi hayırlısı...

İlhan.Aydınlıoğlu bunu beğendi.
  8. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    kesinlikle yararlanacak arkadaşlar olacaktır.;)

9. Burak

Burak Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    İnceleme için teşekkür ederiz, çok güzel inceleme olmuş. Bir de motorunuzun üzerinde takılı iken resim ekleyebilir misiniz ?

Ali Emre Sakarya bunu beğendi.
  10. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    rica ederim. henüz motosikletim ile izdivacını sağlayamadık. :) motosiklete montajından ve bir süre navigasyon özelliğinin kullanımından sonra hem montaj aşamalarını hem de gps ve navigasyon kullanımını yazmayı düşünüyorum. biraz zaman sadece... :)

11. Burak

Burak Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Teşekkür ederiz, sabırsızlıkla bekliyoruz o zaman :)

12. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    cihazımızın gps ve navigasyon özelliklerini incelemeden önce, haritalarımızı güncelleyeceğimiz program ve internet sitesi olan www.naviextras.com adresine ve kullanacağımız programa bir göz atalım...

cihazımızla beraber gelen kartta yazan uyarıya uyarak, cihazımızın yasal iade süresinin bitiminde www.naviextas.com adresine giderek sitedeki "indir" bölümünden "toolbox" programını indiriyoruz.

naviextras.com sitesi anasayfası:
    *
    "toolbox" programını indireceğimiz "indir" bölümü:
    *
    programı bilgisayarımızda uygun bir yere kaydettikten sonra üzerine çift tıklayarak kurulumu açıyoruz ve karşımıza ilk gelen pencerede dil seçeneklerinden "türkçe"yi seçiyoruz. daha sonra birkaç kere "ileri" yi tıkladıktan sonra programımız kurulmuş oluyor.

taze kurulmuş programımızı çift tıklama ile açıyoruz ve karşımıza şu şekilde bir ekran geliyor:
    anasayfa:

bu ekrandayken cihazımızı yanında gelen "usb" kablosu ile bilgisayarımıza bağlıyoruz ve cihazımızın üzerinde karşımıza gelen seçenekte "usb mode" u seçiyoruz.
    cihazımız resimde görülen program üzerinde üçüncü kutucukta beliriyor. bu noktada birinci kutucukta yer alan "oturum aç" kısmını tıklıyoruz ve kayıtlı bir kullanıcı isek bilgilerimizi giriyoruz. değil isek altta yer alan "kayıt olmak istiyorum" tuşunu tıklıyoruz ve naviextras.com üyeliğimizi gerçekleştiriyoruz.
    *
    her şeyi sorunsuz hallettiğimizde karşımıza şu şekilde bir ekran çıkmış oluyor:

şimdi programın temel özelliklerine ve güncellemelerin nasıl yapılacağına bakalım:

toolbox programı üzerinde "haritaları & fazlasını al" bölümüne girdiğimizde karşımıza şöyle bir ekran çıkıyor:

bu ekranda ücretli ve ücretsiz içerikler tek bir pencerede liste halinde yer almakta. "alan" ve "içerik tiplerini seç" bölümlerinden görmek istediğimiz içeriklere göre filtreleme yapabiliyoruz. satın almak istediğimiz içeriğin yanında bulunan sepet simgesini tıklıyoruz ve internet sitesinden ödeme vb. konularla ilgili detayları hallediyoruz. (ödeme vb. konularda daha detaylı şeyler yazamayacağım çünkü şimdilik herhangi bir ücretli içerik almaya niyetim yok. ileride bir gün lazım olur ve alırsam buraya eklemesini yaparım.)
    *
    ücretli ya da ücretsiz içeriğimizi aldıktan sonra program üzerinde "güncellemelerim" bölümüne geçiyoruz. herhangi bir içeriği cihazımıza yükleyeceğimiz bölüm burası. görüntü şu şekilde:

bu ekranda daha önce yapmış olduğunuz güncellemeleri ve şimdi yüklemek istediğiniz güncellemeleri görebiliyorsunuz. "yüklenebilir içerikler" bölümünde bu inceleme için örnek olarak seçtiğim "belarus, moldova, arnavutluk ve makedonya cumhuriyeti" içeriğini üstündeki yükle tuşuna basıyoruz. cihazımızı ilk defa güncelliyorsak şu şekilde bir pencere ile karşılaşıyoruz:

cihazımızın yedeğini almak her zaman akıllıca bir uygulama olacağı için evet tuşuna tıklıyoruz ve cihazımızı yedekliyoruz. yedekleme işlemi tamamladıktan sonra ilgili tuşlara basarak ve uyarılara dikkat ederek gerekli verileri indirip cihazımızın güncellenmesini bekliyoruz. sonunda "talep edilen uygulama başarı ile tamamlandı" yazısını görüyorsak eğer bu cihazımızın başarı ile güncellendiği anlamına geliyor.

not: cihazımızı ilk defa güncelliyorsak karşımıza sadece "yüklenebilir içerikler" bölümü gelecektir. daha önce güncelleme yaptıysak ve elimdeki cihazı da daha önce güncellemiş olduğum için "yüklenmiş içeriğim" bölümünde "free update" ve "ücretsiz harita güncellemesi" görünüyor. istersek "tekrar al" tuşuna tıklayarak bu içeriği tekrar yükleyebiliyoruz.
    *
    güncelleme işleminden sonra programın diğer bölümlerine de bir göz atalım.

program içerisindeki diğer bir bölümümüz "yedekle & eskiye dön" bölümü:

bu bölümde cihazımızın daha önce almış olduğumuz yedeklerini görebiliyoruz ya da yeni bir yedek alabiliyoruz. yedekleme için yapmamız gereken "yedek yarat" tuşuna basmak.
    *
    "içeriğimi transfer et" menüsünde karşımıza "cihaz" ve "pc" yazılı iki sütun geliyor:

burada cihazımıda yüklü olan haritaları ve sesli navigasyon ile ilgili diğer dosyaları ülkeler bazında ayrılmış görüyoruz. bu dosyaları istersek bilgisayarımıza aktararak cihazımızda yer açabiliyoruz.

not: buradaki liste normalde çok daha uzun ve birden çok dille ilgili dosyalar var. benim cihazım daha önce başka bir bilgisayara farklı dillerdeki dosyaların cihazda gereksiz kalabalık yapmaması için aktarılmış olduğu için bu liste burada daha sade görünüyor. cihazın hafızasını boşaltmak için bu iyi bir yöntem...
    *
    "ayarlar" menüsünde programın genel kullanımı hakkındaki ayarları görüyoruz. bu kısım kendi kendini anlatan bir kısım olduğu için sadece resmini koymakla yetiniyorum:
    *
    son olarak "ekstralar" menüsüne bakıyoruz:

bu kısım eğer bilgisayarımızda kayıtlı herhangi bir ek içerik (poi'ler) varsa bunları programa yüklemek için kullanılıyor. ihtiyacım olmadığı için kullandığım bir bölüm olmadı. ancak kullanımı oldukça basit. "harici içerikleri al" tuşuna basarak dosyayı seçiyorsunuz ve geri kalanını program hallediyor.
    *

böylelikle cihazımızın güncellemesine ve naviextras.com dan indirdiğimiz "toolbox" programının çalışmasına genel olarak bakmış oluyoruz. atladığım ya da yapmakta sıkıntı yaşadığınız bir bölüm olursa seve seve yardımcı olurum.

bir aksilik olmazsa incelemenin diğer bölümünde cihazın motosiklete montajını ve daha sonra da gps ve navigasyon özelliklerinin kullanımını anlatacağım. şimdilik bu kadar...

13. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    ürünümüzün incelemesine motosiklete montaj kısmı ile devam ediyoruz. motosiklet montajı birkaç vidanın sökülüp takılmasından ve akü kablo bağlantısından ibaret olduğu için çok fazla şey yazmama gerek kalmıyor. resimler üzerinden genel bir anlatım yapmaya çalışacağım.

not: resimler olayın yapılışını pek anlatamıyor ama az buçuk fikir veriyor.

gidon ayağını iki vidası yardımıyla gidona sabitliyoruz ve açısını ayarlıyoruz. bu noktada vidaları çok sıkmıyoruz ve hareket payı bırakıyoruz ki sehpayı üzerine taktığımızda hareket ettirebilme şansımız olsun.

*
    daha sonra sehpayı ayak üzerinde bulunan yuvarlak vidayı gevşeterek yuvasına oturtuyoruz. sehpayı ayağa göre istediğimiz konuma getirip vidayı sıkışıtırıyoruz.

*
    sehpamızın gidonu sağa ve sola tam çevirdiğimizde benzin deposuna vurmadığından emin olduktan sonra bütün vidaları tam olarak sıkıştırıyoruz. ince ayarımızı yapıyoruz...

sehpaya bağlı olan kabloyu ayırma yerinden ikiye ayırıyoruz ve şarj ünitesini kırmızı renkli kablo akünün + kutbuna, siyah renkli kabloda akünün - kutbuna gelecek şekilde akü montajını yapıyoruz. biz akü montajı için bakır akü halkaları kullandık. kabloları bu halkalara lehimledikten sonra akü vidalarına sabitledik. güzel oldu.
    kabloları motosikletin uygun yerlerinden geçirerek plastik kelepçelerimizle sabitliyoruz.

iş sonunda şuna benzer bir görüntü çıkmış oluyor:

cihazımızı takıp kontağı açıyoruz ve şarj durumunu kontrol ediyoruz. eğer şarj oluyorsa başarılı bir montaj yapmışız demektir! :D

not: fotoğraflarda bir kaç eksik var. çekmeyi unutmuşum! en yakın zamanda tamamlayacağım...
    montaj anlatımı pek bir şeye benzemedi ama neyse!.. :(

14. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    cihazın motosiklet üzerindeki görüntüsü şu şekilde:

o.somuncu ve Ekrem Kalafatoglu bunu beğendi.
  15. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Güzel bir çalışma olmuş

Ali Emre Sakarya bunu beğendi.
  16. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    cihazın incelemesinde eksik bir tek gps ve navigasyon sistemi kaldı. gps ve navigasyon sistemi ile hatırı sayılır bir zaman cebelleştim ancak incelemesini yapacak enerji ve zamanı bulamıyorum ne yazık ki. önümüzdeki dönemlerde umuyorum ki yapabilirim.

not: tamam, bize ne yahu istersen yapma diyor olabilirsiniz, bir kere yapacam dediğim için dönemiyorum sözümden! :D

17. evren arat

evren arat Yeni Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    elinize sağlık... sabırsızlıkla gps ve navigasyon sistemi incelemenizi bekliyoruz...

18. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    teşekkür ederim. gps ve navigasyon incelemesini yapmadığımı tamamen unutmuşum! hatırlatmış oldunuz. navigasyon ile yeterince haşır neşir oldum geçtiğimiz aylarda. üşenmeyip önümüzdeki zamanda yaparım umarım...

19. İlhan.Aydınlıoğlu

İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ali Emre merhaba. Ben arabaya taktım ama sesi dışarıya vermiyor. Arabada da kulaklık mı kullanacağım acaba.

20. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Abi gps in sistem ayarları içerisinde radyo frekans ayarı var. Oradan arabanın radyo frekans aralığında birine ayarlayarak arabanın radyosundan dinleyebilirsin. Sesi dışarı vermiyor bu lanet alet.

İlhan.Aydınlıoğlu bunu beğendi.