r6 ya nerden başlanır

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında bigbang tarafından paylaşıldı.

1. bigbang

bigbang Yeni Üye

slm arkadaşlar ben aranıza yeni katılıyorum. bursa'da yaşıyorum ve 28 yaşındayım. kendimce bir araştırma yaptım ve yamaha r6'yı gözüme kestirdim. ama şuana kadar scooter dan başka bişeye binmiş deilim. tabiki ilk bineceğim motor r6 olsun istemiyorum. herşeyin başında eğitimin şart olduğuna %100 inanıyorum. bundan dolayı sizlerin bu konudaki tecrübelerine dayanarak bir yol çizmek istiyorum. ilk önce nasıl bir motor almalıyım neler yapmalıyım ve tabi herkesin kendine göre bu sure deişir ama ortalama bi süre vardır, ne kadar süre onu kullanmalıyım. dediğim gibi bu işe yeni başlıyorum benim daha bilmediğim birçok şey var. sizlerden bununla ilgili deneyimlerinizi benimle paylaşmanızı istiyorum. herkese teşekkur ederim.

mehmetpolat ve BoRa bunu beğendi.
  2. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşım ilk olarak bu görüşünü tebrik ederim. sanırım yaşının verdiği olgunlukla çok bilinçli davranmışsın. 600 lük bir makina tabi tepeden düşme altına alınmaz. çok sakıncalıdır. yeni başlayanların ben ilk olarak bir motorsiklet tarzı belirlemesini söylerim. daha sonra o tarz motorun 125 liğinden başlamasından söylerim. ancak senin scooter dan deneyimin varmış. temel motosiklet davranışlarını bilirsin bu sebeple çok ama çok dikkatli kullanırım hemen hız yapmaya kalkışmam dersen 250 lik bir makina ile başla derim. yok ilk etaplarda vites ve debriyajda sorun yaşarım dersen-ki bu tercih senin için biraz daha iyi görünüyor 125 lik bir makinayla başla. bu iki tercihi çok iyi düşün ve karar ver derim. tercihinde ilk etapta 125 lik olursa-ki bence en ideali budur honda cbr 125 çok güzel bir ss başlangıç motorudur. illaki 250 lik dersende kawasaki ninja 250 r yada hyosungları tavsiye ederim. zamana gelince anladığım kadarıyla temel motor bilgin var ve bu motorlarla 125 likle başlıyosan ortalama 1-2 yıl sonra 250 liğe 250 likle başlıyorsan yine 1-2 yıl sonra 600 lüğe geçmende fayda var. tabi bu arada istersen çeşitli motosiklet sürüş eğitimlerinede katılabilirsin. Bunun faydasını ileride çok görürsün..

Necmi OKAY ve BoRa bunu beğendi.
  3. BoRa

BoRa Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    250 cc.lik bir motoru kullanmayı öğrendikten sonra kendine güvenin gelmişse ve etraftaki insanlarında onayını almışsan (sürücülüğün hakkında) 1-2 sene bile beklemeden alıp kullanabilirsin bnce.Ama tabi en doğru fikri SS sahipleri verir..

4. mehmetpolat

mehmetpolat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    ilk bineceğim motor r6 olsun istemiyorum. çok doğru düşünüyorsun bende tavsiye etmem:)
    cbr125 es 06 nın dediği gibi biçilmiş kaftan.

5. Tolga

Tolga Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    benım yaptıgımı sölim sende ona göre bır yol çiz kendıne bigbang bır racingci olarak.ankarada motor eğitim okulunda 5 gunluk bır egıtım aldım sonrada cbr 600f aldım.aldıgım motorla bırde yol egitimı aldım.bunları yapmadan once sadece scooter kullanıyordum.kendıme guvendım ve yaptım su anda çok rahat kullanıyorum 600f'i.buda farklı bır yol.ama haddımı bılerek.

6. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlar ben şöyle yaptım böyle yaptım yerine,arkadaşlarımıza olması gerekeni söylersek daha faydalı oluruz bence,çünki büyük motora teşvik edip,yarın öbür gün arkadaşımız alıp kaza yapar ise vicdanınız sızlar...Bence biz olması gerekeni söyleyelim,gerisine arkadaşımız kendi karar versin(kendi düşen ağlamaz misali)...Neticede dünyada düşük cc den başlatmaya mecbur tutmalarının mutlaka bir sebebi vardır...

mustafasaglam61 bunu beğendi.
  7. bigbang

bigbang Yeni Üye

hepinize öncelikle teşekkür ediyorum. forumdaki diğer konularda önerileride inceledim ve sizin tavsiyeleriniz doğrultusunda benim 125cc(honda-yamaha) bir motorla başlamam doğru olucak sanırım. yani benim düşüncem 600 ile de başlanır ama bi racing konusunda deneyimim olmadığı için motoru kullanılması gereken şekilde kullanamıyacağımı ve kısa zamanda şanzıman motor ne varsa ömrünü bitirecek buda hiç iyi bişey olmaz sanırım. ben racing olayını bambaşka bir zevk olarak görüyorum motoru habire servise taşıma yerine onunla mutlu bi şekilde hafta sonları gezmeyi isterim, tabiki en başta gerekli olan kazalara karşı yeteri derecede sürüş deneyimi. çünkü her nekadar ben sürat yapmam desemde motorun üstüne geçince marşa bastığım anda neler olabileceğini şuanda bile hissedebiliyorum ki bu herkezin tutkusudur. racing in amacıda bu deilmidir. eğer yanıldığım bi yer varsa uyarılarınıza ve tavsiyelerinize her zaman açığım. herkeze eğlenceli ve kazasız sürüşler dilerim.

8. huseyin.sait.61

huseyin.sait.61 Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    dogru düşüncenden dolayı öncelikle tebrik ediyorumseni ufak cc motorla başlaman çokdogru
    ama sen zaten scooter olsada motor kullanıyosun köracemi deyilsin bence 125cc yerine 250cc makineyle başlaman daha mantıklı 250 cc ile 600lük birazdaha yakın ama 125ccden 600cc ye geçsen yine afallarsın diye düşünüyorum
    125cc sonra 250cc dahasonra 600cc diye düsünüyorsan zamanve maddikayıp olacaktır seniniçin
    oyüzden 250cc ve dahasonra 600cc yap derimben

9. bigbang

bigbang Yeni Üye

asıl düşüncem motora hakim olabilmek. 125cc ile 250cc arasında çok fark oluşurmu yada şole diyim 125cc bı motordan 600cc ye geçtiğim zaman aradaki motor farkının etkisini mümkün olduğu kadar az yaşamak isterim. 600cc az denilecek kadar deil. bu geçiş aşamasının uyumlu olaması lazım. bir sorum daha olacak size bu tarz motorlarda mekaniki ve vites sistemleri arasında fark varmıdır. yoksa hepsi aynı tekniklemi üretiliyor?

10. semih_55

semih_55 Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    öncelikle hoşgelin abim scooter sürmüşsün motor deneyimin var ama direk r6 sürmen çok tehlikli düşüncen çok güzel bence yamaha ybr125 cc öneririm onu kaptıktan sonra biraz r6 süreceğine inanıyorum ama ilk başlarda biraz dikkat etmen lazım tabiki 11-12 beygirden ineceksin 130-140 beygir olan r6 bineceksin tşkler

11. Tolga

Tolga Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    semıhıcım her yazında göruyorumkı sen r6 ya takmıssın.gel sana bı r6 alalım:)

12. semih_55

semih_55 Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    eyw tolga abim inş bi askere gidim gelim de param az olursa r6 alacam da 17-18 milyar arası toparlarsam kesinlikle suzuki 1000cc alacam abi bitiyorum ona

13. Hüseyin Çankaya

Hüseyin Çankaya Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    slm akadaşım hayırlı olsun sana tavsiyem küçükten başla basamak misali
    ayrıca motorsiklete saygı duyulmayan bir ülkede yaşıyoruz .saygılar

14. bigbang

bigbang Yeni Üye

bu r6 ya takılmıcak gibi değil ama :D motorları tanımıyan biri olarak internette kısa bi incelemeden sonra hiç çelişkide kalmadan tercihim r6 oldu. rakamsal olarak dierlerinden biraz üst seviyede ama bu iş zevk işidir. bedeli ne olursa olsun ödenmelidir. insallah herkez içinde hayırlısı olur.

15. semih_55

semih_55 Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    tolga abi sende de 600cc honda var bildiğim kadarıyla şu kardeşini bi gezdirde az tadına baksın 600cc nin:D

Tolga bunu beğendi.
  16. Tolga

Tolga Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    semıh kardesım ne demek ama ınan kardesımı bıle almıorum arkama.racınglerde bılıosun risk çok fazla.ama hız ıstemem ben sesını duysamda yeter dersen gezdırırım tabıkı

17. semih_55

semih_55 Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    eywallah tolga abim böle düşünmen yeter inş bigün gezeriz hızı ben kendi motorumu alınca yaparım abim ses olayı bitiriyo zaten beni hayırlısı gezeriz inş bigün abim

18. tolgafb

tolgafb Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Abim waLla bende aynı sorunları yaşıyorumM liseE bitecen bende 1000 rr alacam ben ona bakacam o bana nasıL binecem nasıL edeceM biLmiyorum :( ama r6 Feci :D

19. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Motorsiklet delikanlıyı tanımaz,efendi olanı tanır...;) Gücüne ve kurallarına hayran değil,saygılı olmak lazım...:)

Haluk ve Umut Karkın bunu beğendi.
  20. Mehmet Sönmez

Mehmet Sönmez Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    merhaba hemşerim.hiç vitesli motor kullandınmı bilmiyorum ama 125 lik le başla sonra 250 snnra r6 inşallah