racing başlangıç motoru; kafam karışık, yardım !

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında fatih koçak tarafından paylaşıldı.

1. fatih koçak

fatih koçak Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    öncelikle herkese selamlar. Bende yeni üye sayılırım. yıllardır hayallerimi süsler racing tarzı motorlar yaşım da geldi de geçiyo bi yerden başlamak lazım artık diye düşnüyorum. Açıkcası motor sürmüşlüğüm yok hatta bi elin parmaklarını geçmez motora binmişliğim. Uzaktan uzağa bi merak, heves gibi duruyo aslında benimkisi. aklıma düştükçe araştırırım hep ve son bi yıldır falan üstünde duruyorum ve birazcık bilgi sahibi oldum. 2013 yazında bi motorum olsun artık diye kafama koydum, maddi imkanları değerlendirdim ama hala ne alacağımı veya almam gerektiğini netleştiremedim. yakın bi arkadaşımın cbr125 i vardı ve memnundu tavsiye de etti. ancak şehirler arası kullanacağımı da düşünerek azcık daha güçlü olsun uzun yolda rahat ediyim düşüncesiyle cbr250 ye göz diktim. 125 liği alıp da sürekli son gaz ve yüksek devir dönmektense 120-140 gibi hızlarda seyredebileceğim bi motor istiyorum. tabi bu işin bi de öğrenme kısmı var ama ilk motorumla en az 4-5 sene haşir neşir olmam gerekecek maddi ve ailevi meselelrden dolayı. almışken ihtiyaçlarımı karşılasın istiyorum bu yüzdan. öğrenmede bana koloylık sağlaması da önemli. yaza kadar ehliyet kask ve diğer koruyucu ekipmanı kendi imkanlarımla tamamlayıp bulabilirsem temiz bi ikinci el veya sıfır motor almak istiyorum. sürüş eğitimi de almam gerekiyor biliyorum. ben seçenekleri şöyle sıralayabilirim;
    cbr250
    cbr125
    gt250r
    ninja 250r
    hatta aprilia rs 125 (yedek parça-yakıt durumu nasıldır hiç bilmiyorum ama)
    tabiki sizlerinde önerilerini almak için burdayım.
    genel olarak özetlersem; yakıtı beni üzmeyecek, sık sık arıza vermeyecek,kronik sorunu olmayan yada az olan, güç kriterlerime uyan, vereceğim paraya değecek bi motor arıyorum :)
    tavsiyeleriniz nedir?
    şimdiden teşekkürler :)

2. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    fatih aramıza hoşgeldin,keyifli forumlar diliyorum.

fatih almak istediğin motorların hepsi güzel motorlardı r.alıp uzun süre kullanmaksa eğer niyetin cbr 250 yada ninja 250r alman en akıllıca seçim olacaktır.Yalnız burada bir problem vardır ki bu problem senın motosiklet deneyiminin olmamasıdır !! sana uygun başlangıç motoru 125 yada 150 cc olmalıdır.Senin istediğin motorlar biraz seni zorlaryabilir diye düşünüyorum.Ama yinede en doğru kararı sen vereceksin.Yakıt konusunda bütün motorlar yakar :) yakmayan motor yoktur yani..yakıtı çok fazla düşünme bence..Ehliyet ve diğer ekipmanlarını kesınlıkle tamamlamanı şiddettle tavsiye ederim..

Kafana takılan sormak istediğin ne varsa buradan bizlere sorabilirsin..

3. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Öncelikle hoş geldınız başlangıç için en uygun motorlar 100 ile 150 cc arasındakı motorlardır ama bana gore bıraz yeteneklı oldugunuza ınanıyorsanız 250 cc dede işi kavrayabılırsınız
    250 cc alacaksanız Onur abınınde dediği gibi bence cbr 250 yada nınja 250 almanı tavsıye ederım

4. fatih koçak

fatih koçak Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    teşekkür ederim yorumlarınız için hoşbulduk.. ideal olan 125 lik bi motor olabilir dediğiniz gibi ama uzun süre kullanmam gerekecek. mali yönden uygun olan birini seçeceğim o zaman; ninja yada cbr250.

5. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    aynen fatih ilk tercihin ninja 250r olsun ikinci tgercihin ise cbr250r olsun ;)

Berkay Ömür bunu beğendi.
  6. Berkay Ömür

Berkay Ömür Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    ben de ninja diyorum. 35hp, 250cc racing klasmanında fark yaratacağından şüphem yok.

7. Okay Elaldı

Okay Elaldı Üye

Motosiklet:
    BMW
    Arkadaslar sadece birsey eklemek isterim; motosikleti uzun yol yapmak ve gezi amacli alacaksaniz eger sizin konforlu surus yapabileceginiz ''dogru oturus pozisyonu saglayabileceginiz'' bir tip olmasi cok onemlidir. Tavsiyeler guzel fakat bence sizin bu motorlarin hepsine bir oturmaniz, mumkunse test etmeniz, dogru secim yapmaniza fayda saglayacaktir;) Ilk kez motosiklet alacaksaniz lutfen dusuk cc motosikletleri tercih ediniz, mumkunse motosiklet almadan egitim almaya zaman ayiriniz.
    Saygilar sevgiler...

Barış ve Berkay Ömür bunu beğendi.
  8. emiryil

emiryil Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    yerinde olsam honda 250 yi seçerdim yaygın servis ağı kolay yedek parça yakıt tüketimi ve kawasakiye göre daha iyi bir görünüm. o listede en akıllı seçim bu olacaktır kanımca.

9. erkan karkakoç

erkan karkakoç Yeni Üye

125 likler ile 250 cc ler arasında daha cok uzun yol veya gezı sehırıcı seklınde dusunmek lazım bence cunku 125 ler uzun yollarda sıkıntı verıyor rahatlık performans trafık hızlı bence tehlıkelı bıle 125 lerle uzun yol ama sehır ıcı ıdeal ...uzun yola da gıderım dersen 250 kawasakı candır..sehırıcı honda cbr kullanıslı yakıt yedek parca vs..ben bıraz ses goruntu hız ısterım kendıme guvenıyorum dersen de..aprılıa rs 125 veya eskı model de olsa hız daha onemlı dersen aprılıa 250 al derim..tabi motor ıcın gereklı dayanıklı kask mont vs ekıpajlardan sonra..

10. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu konu nasıl hortladı ya?

Mustafa_Karik bunu beğendi.
  11. Mustafa_Karik

Mustafa_Karik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Mumyalamışlar..:D

12. Okyay Şahin

Okyay Şahin Üye

Motosiklet:
    Honda
    Yıllar geçer aynı sorular sorulup durur zaten hortlaması da hayra alamet bence. Yakında birisi bu soruyu nasılsa soracaktı üstelik hiç forumda arama yapmadan :)

Şenol SEL bunu beğendi.
  13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkan Karakıoç mesaja cevap vermeden önce bir baksanız son mesajın ne zaman atıldığını.Mesela bu mesaja son cevap 20 Eylül 2012 atılmış.Güncelliğini yitimiş mesajlara cevap vermekle gündemde olmayan konuyu canlardırmış olursunuz ve kimseye bir faydası olmaz.Atı alan üsküdarı geçmiş çağ atlamıştır artık.

Mustafa_Karik bunu beğendi.
  14. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Büyü yaptılar :D