Racing Motosiklet sürümü ve eğitimi için yardım???

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında omer.kahraman tarafından paylaşıldı.

1. omer.kahraman

omer.kahraman Yeni Üye

Merhaba arkadaslar forumu takip ediyorum ama yeni üye olabildim... 1 ay önce cbr 125 aldım ve motor süremeyi hiç bilmiyordum.Şimdi genel olarak kullanıyorum bu makinayı.Şenol abinin yazılarını ve tavsiyelerini okuyarak çok dikkatli olunması gerektiğini anladım,sonuçta Hayabusa almadan ölmek istemiyorum:D:D:D
    Tavsiye edilen sürüş eğitimleri ile ilgili bi sorunum var ben Kayseri de yaşıyorum bu eğtimleri burada alabileceğim bi yer yok. durumum itibari ile de Kayseriden uzun süre ayrılıp eğitim almam zor... Ben virajlarda motoru nasıl yatırıpta gideceğim nasıl öğreneceğim yarcımdı olursanız sevinirim...

2. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    forumumuza hoşgeldiniz.kalıcı ve katılımcı olmanız dileklerimizle.
    tanışma konunuzu ayrı sorularınızı ise ayrı ve ilgili başlıklar altında açmalısınız
    bu şekilde sorularınıza daha doğru ve çabuk yanıt alabilirsiniz.

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sordukların kelimelere dökülebilmiş olsa bile asla sürüşünü görmeden kimse sana bunu bilgileri vermez.Verende senin dostun değildir.Ondan uzak dur.
    Kayseri İstanbul'a Trabzondan ya da Artvin'den daha mı uzaktır ki ayrılamam Kayseri'den diyorsun.İskenderun'dan eğitime geliyorlar.Bence sen yol yakınken daha çok başındayken bir hafta sonunu bu eyleme ayır.Yoksa hastanede bol bol vaktin olur ama bir daha bu hobiye devam etme şansın olmayabilir.

omer.kahraman bunu beğendi.
  4. omer.kahraman

omer.kahraman Yeni Üye

evet şenol abi haklısınız da İstanbul biraz uzun sürdügü için sıkıntı oluyor bana.Ankarada omm A.R.A. CONTROL eğitimi almayı düsünüyorum.motosiklet yol sanatı adlı kibıda temin ettim okuduktan sonra bi egitim veriyorlarmıs galiba.. daha sonrada I.A.M.-A.R.A. ROADCRAFT egitimi alayım diyorum.tavsiye edermisiniz? ya da baska önerilerinz olur mu ?

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Motosiklet yol sanatı kitabı okuduktan sonra eğitim veriyorlar demek çok çok yanlış bir izah.O kitabı okumadan önce eğitim alacaksınız sonra okuyup eğitimlerinize devam edeceksiniz.Önce okuyup zihninizi bulandırmayın.Kim size bu bilgileri verdiyse ona selamlarımı iletin buraya da yazdığım mesajı okutun.ARA Roadcraft eğitimlerinden önce siz Ara-Teory, Ara-Control eğitimlerine katılmanız şart.Bunlara katılmadan zaten ARA-Roadcrafta katılmanız mümkün değildir.
    Bu arada IAM daha sonra ki iş.OMM nin düzenlemiş olduğu eğitimlerin adları sadece ARA (Advanced Riding Academy) Teory ile başlar Control ile devam eder.Siz isterseniz ben daha ileri sürücü olmak istiyorsum derseniz zaman zaman OMM (One More Mile) IOnat Motosiklet Meraklıları derneği)nin düzenlediği ücretsiz ya da çok cüzi katılımcı bedelli Roadcraftalara katılırsınız.Ama ileri sürücü olmak isterseniz IAM a doğru devam edersiniz.
    Bu forumda maalesef tek IAM Member'imiz Erol DEMİRTAŞ hocamız size bu konuda benden daha fazla ve iyi bilgiler verecektir.

6. omer.kahraman

omer.kahraman Yeni Üye

peki başlangıç olarak sizin önereceğiniz bi kurs yeri ve egitim var mı?

7. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    http://tr.ommriders.com/t/10/sub.jsp?p=14792

Buradan OMM takvimine ulaşablirsin. Yalnız yakın zamanda ARA Teori eğitimi malesef bulunmuyor. Genelde Yılbaşında bazı arkadaşların "sezon" dediği zamanın başında düzenlenir ARA Teori eğitimleri. Ücretsiz ve yüksek katılımlı geçer. Daha sonra 1 ay içerisinde genelde ilk Control eğitimleri açılır. Teori ye girmeyen Control'e alınmaz. Şenol Hoca'nın dediği gibi Control'den geçer not almayan ise RoadCraft'lara katılamaz. Buradaki genel amaç eğitimlerde belli düzeydeki insanlar ile çalışma yapıp eğitimi güvenli ve verimli geçirmektir. Sürüşünü hiç bilmediğiniz insanlarla RoadCraft (Gözlemli sürüş) eğitimine çıkmanız endişe verici olabilir. O yüzden bu aşamaları geçmiş olmak gerekiyor.

Yol Sanatı kitabı oldukça faydalı ve ufkunuzu açacak bir kitap. Ben Şenol Hocam gibi düşünmüyorum. İlla bir Teori'ye katılıp daha sonra kitabı okumanız gerekmiyor. Kitap da gerçekten çok faydalı ve sistemin felsefesini oluşturan bilgiler var. Yalnız kitabı okuyarak iyi bir sürücü olacağını düşünmek de yersiz olur onu söyleyeyim.

Teori eğitimde genelde kitabın slayt şeklinde bölümleri gösterilip, örnekler ve soru cevaplar ile zenginleştirilerek Sistem anlatılır. Aslında kitabın gayet açık ve dosdoğru anlattığı şeyleri yanlış anlamamamız için hocalar Teoride ellerinden geleni yaparlar.

Misal verirsek kitapta defalarca trafikte konum değiştirmenizi gerektiren hallerde neler yapacağınızı anlatır, bilgi - konum - hız - vites ve ivmelenme döngüsünü, bu döngüyü nasıl uygulayacağınızı, nelere dikkat edeceğinizi anlatır. Siz sürüşünüzde kitabı okuduğunuz ilk günden itibaren bunları düzeltmeye başlarsanız elbette faydasını görürsünüz. Zaten kitabın üzerinde sıklıkla durduğu gibi trafik kurallarına uyar, diğer sürücüleri bilgilendirici, saygılı, bakışınız ileride, seneryolar üreterek sürüşünüzü yaparsanız tehlikelerle karşılaşma ihtimaliniz de zaten çok azalacak ve güvenli sürüşe ilk adımı atmış olacaksınız.

İşin felsefesini bu kitaptan öğrenebilirsiniz. Yalnız sürüş becerisini ilerletmek için Control ve RoadCraft lara katılmanız çok önemlidir. Control'de bakış, denge, hakimiyet gibi temel konular defalarca tekrarlar yaptırılıp, sertifikalı hocalar eşliğinde hatalarınız tespit edilerek size öğretilir. Bu çalışmayı kitaptan, internetten veya bir arkadaşınızdan öğrenmeniz imkansızdır. Önce birinin size doğruyu gösterip, siz yaparken de yanlışlarınızı tespit etmesi gerekir.

Yine de Motosiklet Yol Sanat kitabını tüm Sürücülerin alıp okumalarını hatta başucu kitabı yapıp tekrar tekrar idrak etmelerini tavsiye ederim. Sürüşünüz geliştikçe ilk gün bir çırpıda okuyup geçtiğiniz bölümler daha büyük anlam kazanıyor, cümlelerin arasında hayat kurtaracak tavsiyeleri daha iyi ayıklıyorsunuz. Örneğin yolda konumlanma ile ilgili küçük bir paragrafı uyguladığınızda trafikte çok büyük riskleri bertaraf etmiş olacağınızı ilk okuduğunuzda anlayamayabiliyorsunuz. Bunları tecrübe ettikçe kitabın ne kadar ince eleyip sık dokunarak hazırlandığı, her cümlesinin günlerce tartışılarak en doğru biçimde yazıldığı daha iyi anlaşılıyor.

Aşağıdaki linkten kitap için istekte bulunabilirsiniz. (Kitabın her hangi bir ticari amaç ile satışa çıkarılmadığını biliyorum. OMM'ye kitabı bizlere kazandırdığı için sonsuz teşekkürlerimi iletirim.)

istek için tıklayınız

8. omer.kahraman

omer.kahraman Yeni Üye

önce ya da sonra kitabı okumakta yarar var aslında... şenol abi bugun arastırma yaptım hondanın verdigi egitimde de ön şart olarak bu kitabı okumak gerekliymiş ben anlayamadım ki nasıl bi kitaptır bu sihirli felan mı
    bu arada o site kozmetik sitesi ordan mı temin ediliyor?? nasıl bir kitapsa hiç bi yerde yok