Racing motosiklet tutkum ve başlangıcım..

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında Orkun tarafından paylaşıldı.

1. Orkun

Orkun Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Herkese merhabalar öncelikle konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum ama yanlış olduysa çok özür diliyorum.Gelelim bana; Ben Orkun, Ankara'da yaşıyorum 16 yaşındayım üçüncü sınıf lise öğrencisiyim ve önümüzde ki nisan ayı 17 yaşında olacağım.Bir karar verdim ilk olarak A2 ehliyet alacağım ve racing kategorisinde bir motosiklet kullamak istiyorum.Ama tabii ki şöyle dediğinizi işitebiliyorum bile ''daha yaşın çok erken kanın kıpır kıpır bu yaşlarda hep böyle olur, havalı şeyler'' evet haklısınız ve bunların nasıl getiriler yaşattığını tahmin edebiliyorum ve bu konu çok ciddi bir konu çokta tehlikeli bırakın beni çevremdeki insanlar için bile.Yanlış bir gaz fren kombinasyonu hem kendim hem başkaları için hayat mailinde risk taşıyor.Ama gerçekten de çok meraklıyım.Bu merakın gelip geçicidir demeyin lütfen anlayın beni küçüklükten beri racing motosikletlere bir hayranlığım vardır ve yaşımın erken olup gelmiş olduğunun, ne gibi sorumluluklar üstlenmem gerekeceğinin de farkındayım.Anladığınızı umuyorum asla serserilik ve trafik canavarlığı peşinde olacak biri değilimdir.Yani bir arkadaşıma, bir kıza hava atmak benim yapacağım bir şey değildir.Motor üstünde korkak olunmalı çok şey okudum bu siteye üye olmadan önce burada kaza haberleri,ilk defa motor alacakların neyle başlaması gerektiği.Fakat şöyle de bir sorunum var ne yazık ki bu yaşta kendi paramı kendim kazanmıyorum yani öğrencilik dahilinde bir mesleğim yok baba ocağı anlayacağınız bu konuyu daha ailemle konuşmadım ve direk olarak bir racing motosikletle başlamak istiyorum evet bu çok tehlikeli, aptalca ve saçma geliyordur sizlere fakat ben her zaman babamdan motosiklet isteyemeyeceğim için aldı mı bir kere alır ben de o yüzden tam olmasını isterim.Şimdi şöyle diyeceksiniz iyi de böyle bir şey yaparsan hem kendine hem diğer insanlara zarar verme olasılığın çok fazla olur çoğu bırak %100 bile olur diyebilirsiniz çok haklısınız ama dediğim gibi düşük cc'li bir motor alıp bir kaç zaman sonra baba böyle böyle bundan istiyorum diyemem babama.Babam dan para isterken bile yüzüm kızaran ve utanan bir insanımdır ben bir kere alıp kullanmalıyım.Şimdi de şöyle diyorsunuz '' e o zaman düşük cc'li bir motor al ve onunla devam et'' haklısınız ama istediğim motorun da biraz albenisi olmasını istiyorum ben sadece sonuçta bir kere alacağım kendi paramı kazanabilecek bir seviyeye gelene kadar.Evet bu çok ama çok tehlikeli kendime güveniyorum ama eğitimlerimi tamamladıktan sonra ne halde nasıl bir fikrim olur bilmiyorum ama kesinlikle iyi olmalı her şeyiyle.Hızı,görselliği,yaktığı miktar.Küstahlığımı maruz görün sadece uzun bir süre için bir tane alabileceğim için bu tür zevklerinden mahrum kalmak istemiyorum yoksa hepinize katılıyorum tecrübesiz ve daha ehliyetim bile yok bu işin üstesinden gelebileceğime inanıyorum kolay değil ama sadece kurguluyorum ve siz tecrübeli insanlardan yardım ve fikir almak istiyorum.Bana tavsiye verenleriniz elbet olacak ama lütfen motosiklete bulaşma diyeniniz olmasın ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.Şimdiye kadar düşündüğüm racing motosikletler de şunlardı:
    Yamaha R1
    kawasaki ninja zx9r

2. Mustafa_Karik

Mustafa_Karik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    :suspus:

Bence baban sana bu kötülüğü yapıp o iki motordan birini ya da onların bir muadilini almaz kardeşim. Ben olsam oğluma bunlardan birini başlangıç motoru olarak almam çünkü yavrumu çok seviyorum.

Davut ve Orkun bunu beğendi.
  3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    İllaki ölmek istiyorsanız motosikleti araç olarak kullanmayın.Bu iş için imal edilmniş araçları kullanın.
    Siz ilk okula gitmeden yüksek okula gitme imkanınız olabilirmiydi, mümkün değil.
    Veya anandan doğduğun gün depara kalkıp koşmaya başlayabildin mi, mümkün değil.
    O zaman sıfır tecrübe sıfır bilgi ile nasıl olacak hemen 600 veya 1000 cc ile gitmek.Mümkün değil.
    Sen bir daha düşün.Hala aynı ısrarda devam ediyorsan o zaman burası senin yerin değil.
    Biz hayattan zevk alan kişileriz.Bu yüzden sana vereceğimiz bilgiler bellidir.Sana rutin gelebilir ama bu tehlikeli hobinin başlangıcı belli.Dışına çıkma.Çıkarsan ölürsün.
    Ve biz ölmeye heveli kişilerle kardeşlik arkadaşlık yapamıyoruz.

EBaşaran ve sedatkahraman bunu beğendi.
  4. Unal İSPİR

Unal İSPİR Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Doğrusunu söylemek gerekirse yazını tam okumadım ama daha bu tutkunu ailenle paylaşmadığını anladım. Dur yapma alma falan gibi şeyler söyleyeme gerek yok zaten ailen buna karşı çıkıcaktır çok normal olarak. Tutkunu anlıyorum yaşca birbirimize yakın olmamız sebebiyle, bana sorarsan ki sormazsın biliyorum ufakdan bir motorla başla yaşınla beraber tecrübende büyüyecektir. Okulun biter elin ekmek tutar motor konusundada belli bir tecrübeye ulaştıgında hayalini gerçekleştirmek için çalışmalara başlayabilirsin güzel kardeşim :)
    Şimdilik biraz askıya almanda fayda görüyorum birde şöyle birşey var kendi paranla kendi emeğinle sahip olduklarının tadı emin ol ötekilerden daha güzel gelecektir :)

5. Orkun

Orkun Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Kesinlikle haklısınız. Bu yazdıklarınızdan sonra fikrim tamamen değişti.''Ne yapmaya çalışıyorum ben?'' gibisinden sorular yöneltiyorum kendime peki bir başlangıç için ne tür bir motosiklet önerirsiniz bilmek istiyorum ama racing motor görselliğine sahip bir motosiklet olmasını da çok isterim tabii ki başlangıçta olmaz diyorsanız sizi dinliyorum :)

Şenol SEL bunu beğendi.
  6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sevgili kardeşim.
    Öncelikle ehliyetini alman lazım.Sonra full korumalı kıyafet ekipman ve kafanda kullanmak üzere KASK alman lazım.
    Kıyafet ekipman ve kask için nasıl neler almalıyım sorunu sormadan önce benim diyeceğimi dinle istersen.
    Biz eğitimlerde öğrencilerimizden hep aynı soruyla karşılaşır ve hemen hemen aynı cevabı veririz.
    Beden ve kafa sağlığın için kaç paralık beyniniz varsa o kadarlık KASK ve kıyafet ekipman alın deriz.
    Ve tabii ki olmazsa olmaz "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri.Bir hafta sonunu bu eğitime ayır.Emin ol pişman olmazsın.Ondan sonra ehliyetli olarak Güvenle trafiğe çıkar keyfle sürüş yaparsın.

orhan1461 bunu beğendi.
  7. Orkun

Orkun Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Şenol abi dediğini çok iyi anladım.Ekipman olmazsa olmazlardan evet kesinlikle ileri derece de korunmak şart.Ve kesinlikle dediğiniz ''Güvenli sürüş teknikleri'' eğitimlerine katılacağım ehliyetmi aldıktan sonra.
    Buraya kadar her şey çok netleşti kafamda fakat ekipmanlarımı edindikten sonra ne tür bir motosikletle başlamalıyım.Yani tecrübe kazanıp ileri seviyeli motosikletler kullanabilmek için?

8. H. Nuri

H. Nuri Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    :) Hayabusa...ölmek için ideal.. :harika:

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Honda cbr 125 başlangıç için ideal seçim.Tercihen temiz kullanılmış 2 el alman daha yararlı olacaktır.Ama illaki düşeceksin ve buy düşmeler fiziki yaralanmalar dışında bir de motosikletinde yaralanmasına sebep olacak ve biraz pahalı olacak.Unutma düşmeyen motorcu yoktur düşmeye meyilli motorcu vardır.

10. Orkun

Orkun Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Düşüp yaralanmak dediniz de açıkcası biraz korktum ama bu biliyorum ki benim dikkatim ve benim hatalarımla ilgili olacak.Çok teşekkür ederim Şenol hocam tavsiyelerinizi ve anlattıklarınızı asla göz ardı etmeyeceğim çok teşekkür ederim :)

11. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    bencede cbr 125 alabılırsınız 2011 den sonra cıkan yenı kasalarından alırsanız gorsellık acısındanda sızı tatmın edecegını umuyorum
    full koruma ve ekıpman kesınlıkle onemlı genelde yenı kucuk cc lı motor alanlar zaten motoru yenı aldım param pek yok bıde nasılsa kucuk cc motor suruyorum dıyıp es gecıyorlar ama tam tersıne acemılık donemı oldugu ıcın korumanın kesınlıkle ve kesınlıkle alınması gerek
    Bu arada para bende gani hıç para sıkıntım yok dıyorsanız yzf 125 r da alabılırsınız ama pek tavsıye etmek 125 lık motora okadar para vermek bence israf

Orkun ve Şenol SEL bunu beğendi.
  12. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Bir de güvenle motosiklet sürme ile ilgili dökümanlardan ufak bir derleme yapıp ailene okutmanı tavsiye ederim. Baban eğer çok dışındaysa motosiklet hadisesinin bu makale biraz ısınmasını sağlayacaktır. 16 yaşındasın, motosiklete başlamak istiyorsun ve burada araştırmalar yapıyorsun. Demek ki doğru yoldasın.

Ailenin seni bu yolda desteklemesi ve yönlendirmesini istiyorsan sen bu sevgini onlara iyi tanıtmalı, basında her kazada kasıtlı yapılan "motosiklet tutkusu ölüm getirdi" haberlerini kafalarından biraz uzaklaştırman gerekli. Motosikletin modern insanın ulaşım aracı olduğunu, motosiklet sürücüsünün trafikteki diğer tüm araçlardan daha dikkatli, saygılı ve sistemli sürüş yapmasının doğal olan olduğunu anlatmalısın.

Daha sonra seni destekleyeceklerine emin olabilirsin. Ama hiç bir anne baba bir hız canavarının üstünde çocuğu varken rahat uyumaz bunu bilmeni isterim. Bu endişeyi minimumda tutmak için senin yaklaşımım ve motosiklet dünyasını doğru tanıtman faydalı olacaktır.

CBR 125 sanıyorum şu anda isteklerini karşılayabilir. Bol şans.

Orkun bunu beğendi.
  13. Orkun

Orkun Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Aileme bu konuyu açıp tanıtmak ve ısındırmak çok zor olacak bunu benimsemiş durumdayım ama bir şekil de düzgün ve nizamlı bir şekilde dile getireceğim tavsiyeleriniz için çok teşekkürler

14. Unal İSPİR

Unal İSPİR Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Honda cbr 125 iyidir iyi hem görsel hemde sana göre başlangıç için ideal

15. Orkun

Orkun Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Teşekkürler

16. Kadir Tatlısuluoğlu

Kadir Tatlısuluoğlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bence 800 cc lik bi motordan başla cesedin yakışıklı olur...

17. Davut

Davut Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba kardeşim hoşgeldin forunumuza :) Kendini racing bir makinaya adapte etmek istiyorsan bu işi abilerimin de dediği gibi 125 cc ile yapmak en hayırlısı. Dikkate almanı önereceğim bir makina var oda yamaha yzf r 125 tir tamamen racing teknolojisi ile üretilen yavru bir yol testeresi :) bu arada tamamı ile racing oturma ve kullanma pozisyonuna göre dizayn edilmiş olduğundan büyük makinalara hiç yabancılık çekmeden geçiş yaptıracaktır. Bir tavsiye de benden :)

http://www.yamaha-motor.eu/eu/produ...g?width=910&quality=75|ymeGallery1|||nulltext

18. Davut

Davut Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha

Yamaha olayında çok mu duygusalım bilmem ama yzf için yukarıda yazdığın yazı garip olmuş vallahi. Bu adam cbr 125 ile ancak kurye olur :) racing e binecekse 2. el yzf alır babalar gibi de biner derim.

Saygılarımla.

19. Davut

Davut Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Bak buda paket servisi için ideal bir motor görseli :)

Ekli Dosyalar:

20. Kadir Tatlısuluoğlu

Kadir Tatlısuluoğlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bence hondanın cb 125 e modelini al.şehir içi kullanım için ideal.