Rodaj gecmemiş motoru kesiciye sokmak

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında emre altıok tarafından paylaşıldı.

1. emre altıok

emre altıok Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    iyi aksamlar ben wr 125 x aldım ve 70 km kadar hiç bişey olmadı ama bi arkadasa verdim oda gitmiş 2-3 kere kesiye sokmus 100-150 metre kadar ve aynı adam 200 kmdeyken 2 saniyelik gene kesiciye soktu motor bosta iken kafama bu cok takıldı motora nasıl bi zararı olabilir ne gibi eksiklikler olabilir simdiden cok sagolun motor suan 270 kmde

2. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Rodaj süresince motoru kullanım klavuzunda tavsiye edildiği gibi kullanmanız gerek, yoksa performansı düşük olacaktır.

Bence, özellikle rodaj bitene kadar, arkadaşınızı motordan uzak tutun :) Kesiciye sokmak nedir tam anlamadım ama sanırım çok yüksek devir yaptırmakla ilgili bişey. Normalde de zararlı, rodajda ÇOK zararlı olur.

3. emre altıok

emre altıok Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Devir kesiciye soktu motoru ne gibi zararı olabilir
    Bu kadar kullanımdan bi zarar gelir mi

4. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    1 2 kere girmesınde olagan ustu bır zarar oalcagını sanmıyorum ama rodaj donemınde motoru zorlamamak lazım
    insanlar spor yaparken bıle once ısınıyorlar sonra spora baslıyorlar motorlarda bı nevı bu mantıkta motorun uzun sure dayanıklı olabılmesı ıcın başlarda rodajının dogru yapılması lazım
    ben olsam sıfır motorumu arkadasıma hıç vermem abımle hıc bı ayrımız gayrımız yoktur ona bıle bınbır tembıhle verırım :D

5. emiryil

emiryil Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Kisa ve net arkadasin senin motorunu kendi mali gibi gormuyor yada cahil yani rodajdaki motoru redline a sokuyor. Her iki durumdada bir daha motorunu verme o arkadasa allah korusun ama o tipler cok kaza yapiyolar. 125 lik motoru bagirtmakta nedir bunun eline 600 versen olacaklari dusunemiyorum.

Fahrettin bunu beğendi.
  6. Kadir Tatlısuluoğlu

Kadir Tatlısuluoğlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşına sinir oldum!