Rodaj sonrası ne değişir?

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında Bülent.Ö tarafından paylaşıldı.

1. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    CBR 125 ile rodaj sürecindeyim, hızlı kalkıp durma yapmıyor, hızlı gaz vermiyor, 50 km ve 5000 devir limitlerini aşmıyorum.

Öte yandan dün ilk olarak köprü yoluna çıktım. İstanbullular bilir, Ankara asfaltının oradan, köprüye doğru giden uzunca ve hafif meyilli bir çevreyolu parçası vardır. Öyle ki önü boş olsa da 1600 motorun altındaki arabalar bile zorlanırlar, vites küçültürler.

Ben önce gaz verdim, 6. vitese kadar çıktım, motor gittikçe yavaşladı, 5. vitese düştüm, tam gazda 5000 devirde 60 km hız yaptı. Yani tam gücü bu !

Bu sevgili arkadaşların anlattığı "125 cc küçük gelir" ya da "yokuş çıkarken zorlanır" cümlelerinin karşılığı mı, yoksa rodaj süresi bittikten sonra motorun performansı artacak mı?

Şimdiden teşekkürler.

2. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Abicim çok fazla bir şey bekleme 125 cc'den...!Gerçi sen bir mühendis olarakda sorduğun sorunun cevabını gayet iyi biliyorsun..!Süründürmez ama güldürmezde. :) Böyle çok dik eğimli yollarda 125 cc'den fazla birşey umma.

3. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    rodaj bir bakıma firmaların kendilerini garantiye alma süresi.
    motoru tanımadığınız için fazla kasmayın ki motor elinizde kalmasın
    diye yapılmış bir şey:). hiç önemi yok? evet var, bir müsabakaya başlamadan
    önce vücudumuzu ıstmak ve streching dediğimiz esnemeleri yapmak gibi
    bir şey. motor da bu süreçte tüm yürüyen aksam yerli yerine oturuyor
    asıl rodajın önemi bundan sonra yapılan bakım!! burada motorun yağı, suyu değişiyor
    sağı, solu tekrar kontrol ediliyor, sıkılıyor-gevşetiliyor.............
    motorun tabiki ileride performansı biraz daha artıyor.

4. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Düz yolda gayet iyi ve keyifli, ama uzun süreli yokuşlarda ve artçılı sürüşlerde sorun yaşanacağı kesinleşti.

Eh bu sene bir 5-10.000 km yapıp seneye 250 cc'ye yükselteceğiz anlaşılan. Basınca gitmedimi canım sıkıldı.

5. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    125 cc de cbr ile ybr arasında olsa olsa 20km/h oynar.birde artçı varsa
    üstüne hafif yokuşta motor ağlar:) dolayısıyla başlangıç motoru ve şehiriçi
    kullanımında 125 cc den fazla birşey beklememek gerekli.

6. Nezih Akçan

Nezih Akçan Üye

Motosiklet:
    Kymco
    artık son teknoloji ile üretilen motorlarda rodaj diye bir olay pek kalmadı, eskiden rodaj olayı çoook daha önemliydi hatta motorsikletin değerine etki eden bir unsurdu,iyi açılmamış yada iyi açılmış diye sınıflandırılırdı ama artık o kadar ince ayarlar varki motor üretim bantlarında ve ayrıca motoru hep böyle kullanırsan eski tabirle ''sağır açabilirsin makineyi ve gerçek performansını etkiler aletin) fakat sana tavsiyem dik yokuşları 6 cı yada 5 ci viteslerde çıkma ,4 le hatta 3 le ( yokuşun dikliğine göre) makinan güzel fakat 125 cc torkundan ne olurki? rodaj konusundan çok bu konu motoruna zarar verir..motorsikletin devirinden korkma devir bi şeycik yapmaz makinana ( bilhassa yavruda olsa bir CBR da) sevgi ve saygılarımla...

7. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    burada şunu ekleyelim: "düşük devir motordan, yüksek devir benzinden yer"
    siz olsanız hangisinden gitsin istersiniz?? bence bırakalım biraz daha
    fazla yaksın. gözümüz gibi baktığımız aletlere zarar gelmesin.;)

8. polat

polat Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Honda
    Anladığım kadarıyıyla motosikletin bayır yukarı olması ve daha önceden devirlenmiş be yola uygun viteste olmadığı için yani motoru doldurmadığın için beşinci viteste gaz verdin ve gitmedi diye düşündün 2 vites düşseydin yada rodaj bitince bunu yap göreceksinki gidecek 5. vites 60 dan daha çok performans alabileceğin bir motosiklet çünki cbr 125r yani bu durum canını sıkmasın

Koray ve Bülent.Ö bunu beğendi.
  9. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Ben Ninja 250 demiştim :) O max 200 yapıyor...

Evet bu söylenip duruyor da, kullanım kitapçığı öyle demiyor. Hep dendi gibi, 500 km dayanacağım. Hem benim hem de motorun rodajı :)

Sanırım öyle... 5000 devirden yukarı çıkmayacak şekilde kullanmaktan herhalde. Aletin en yüksek BG 10.000'de, torque 8000'de. Yani ben yarı gücünü kullanarak girdim yokuşa...

Bir kereliğine basayım bir 10.000 devir, öyle bakayım.

10. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Valla hocam 250 cc ninja, max speed 200 gösterir, ama yaparmı??orası biraz zor;)
    hafif eğim ve yol bombaşsa bağırarak yapar:)

11. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Rodaj sonrasi surucu motoruna alisir. Limitlerde kullanmadigi icin yavas yavas motorun tepkilerini ogrenmis olur.
    4 zamanli motorlarda cok da bir sey degismez. Hele honda gibi bir markada hic bir sey degismez.
    Arkadaslarda demis, artik teknoloji "nano" diye anilmaya basladi, rodaja ihtiyaci olan motordan cok ustundeki surucu.

Bülent.Ö ve Barış bunu beğendi.