Rodaj süresi,vites - devir İlişkisi ???

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Mert YILMAZ tarafından paylaşıldı.

1. Mert YILMAZ

Mert YILMAZ Yeni Üye

Motosiklet:
    Asya
    Arkadaşlar motorum daha 160km de motoru satın aldığım yer 500km rodaj süresi olur demişti.Aklıma takılan bazı sorular var size sormak istedim.

Öncelikle benim motorum kapalı mı ? Yani motorumu sınırlayan birşey mi var içinde ? Rodaj süresinden sonra motorcuya gidip motorumu mu açtırıyorum ?

Ben motor sürerken 5bin en fazla 6bin de vites attırıyorum zaten daha fazlasında motor bağırıyor.30Km de 3 vitesi 40km de 4. vitesi istiyor :S Erken mi attırıyorum acaba vitesi ama 6bin devirden sonra motor fazla bağırıyomuş gibi oluyor.

Ayrıca motorum yeni olduğu için biraz hızlı mı sürmeliyim motorumun açılması için ? Ben yavaş sürüyorum çünkü motoru sakin sakin şehir içinde 4. vites te 3bin 4bin devirde
    50km civarında.

Not: Motorum 250cc

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ah be kardeşim.Bu iş böyle olmaz diyorum ama ne diyeyim sana.Kitaptan okuyarak motosiklet sürülmezki.Nasıl anlayacaksın bunu bilemiyorum.Hani ben anlatırım da sen anlattıklarımı nasıl uygulayacaksın nerede nasıl hata yaptığını ben nasıl göreceğim ki düzelteyim.
    Neyse sen kafana göre takıl ben sana ne desem boş bomboş.

3. Murat Ateş

Murat Ateş Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Mert merhaba kardeşim. Motorunu rodaj süresi boyunca zorlama. Bu süreci spora başlamadan önce küçük küçük hareketlerle ısınan sporcu gibi düşünebilirsin. Tabi ki motoru zorlamayacağım diye yüksek viteste yavaş gitmeye çalışma motorun devrini dengeli tutman sağlıklı olur. Rodaj bittikten sonra motorunu açmak için zorlarsın. Ayrıca devirle alakalı söylediklerimi motorun sesinden anlayabilirsin.

4. Bilgin Turan

Bilgin Turan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    oncelikle motorun hayirli ugurlu olsun. murat arkadasimis cok guzel tanimlama yapmis spordan onceki isinma hareketlerine benzeterek. tum parcalar yeni oldugu oldugu icin parcalarin birbirine alisma sureci de diyebiliriz. sen yavas yavas kullanmaya devam et. ilk yag degisiminden sonra daha da rahatlayacaktir motor. o zaman sen de daha rahat kullanirsin.

Murat Ateş bunu beğendi.
  5. Gürsu

Gürsu Aktif Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    hayirli olsun. Motoru rodajda cok dusuk hizda ve devirde surmek de iyi degildir. Parcalarin yerine oturmasi lazim. Kirmizi bolgeye cikarmadan ve yarim gazdan fazla vermeden istedigin gibi vites degistirmek ve hizlanmak iyidir. Yalniz motorun sesini ne kadar iyi tanidigini bilmedigim icin neden vites degistirdigin konusunda yorum yapamiyorum. Sen "istiyor" diyorsun ama "istemiyor" olabilir. Birebir senin yaninda olan biri dinlerse sesi daha iyi anlayabilirsin hata mi yapiyorsun yapmiyor musun diye.

6. Mert YILMAZ

Mert YILMAZ Yeni Üye

Motosiklet:
    Asya
    Teşekkürler arkadaşlar bilgileriniz için kafama takılan bir soru kalmadı.