Rüzgarda sürüş tekniği..

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Üst bedeniz rahat, kollar rahat olarak alt bedeninizle, bacaklarınızın üst kısımları ile motoru sıkı tutun. Kollarınız gevşek bir durumda olduğu müddetçe patlayan rüzgar sağanağı kollarınız vasıtasıyla gidona transfer olmayacaktır. Alt bedeninizle motoru sıkı tutarken motoru hafifçe rüzgara doğru verin. Üst bedeniniz ise sıvı misali çok hafif olarak gelen rüzgar şoklarına paralel hareket edebilsin. Rüzgarı yerken gazı açık tutmanız motorun havanın içinden yumruk gibi geçmesini sağlar. Rüzgarın darbesiyle ani bir refleks ile gazı kesmeyiniz. Yapmanız gereken bacaklarınızla motoru daha sıkı tutmaktır. Üst bedeninizide rahat bir durumda tutmaktır. Çok az bir miktar gazı kapatmanızın mahzuru olmaz ama tamamen kapatılmamalıdır. Rüzgar sizi iter gazda rüzgarı geri iter, gaz kapatılırsa rüzgar kazanır.

Yol kenarındaki ağaçlara, otlara dikkat ediniz şayet aşırı derecede sallanıyorlarsa ve siz rüzgarı hissetmiyorsanız bu motorunuzu bacaklarınızı daha sıkı tutmanız ve üst bedeninizi gevşetmeniz gerektiğinin işaretidir.

Rüzgar altında yoldaki hattınızın ortasına yakın sürüş yapınız. Bu her iki yöne de rüzgarın kuvvetlenmesine ve zayıflamasına göre daha serbest hareket edebilmenizi sağlar. Sınırları zorlayıp fırtınalar da motor sürmeye devam etmeye çalışmadan havlu atmasını da bilerek güvenli bir yere çekip beklemekten kaçınmayınız.

Siz ne kadar kuvvetli olursanız olun rüzgar daha kuvvetlidir. O zaman akıllı olun. Mutlaka binalarla aranızda gelen rüzgarı tamponlayacak bir yastık olmasına dikkat edin. Böylece aniden üzerinizde patlayacak bir rüzgar sağanağının sizi katı bir cismin üzerine yada toptan yoldan dışarı sürüklemesine engel olursunuz. Çevrenizin farkında olursanız tamamen tesadüfen olan olaylar diye bir şeyin aslında olmadığını, bunların sizin bir anlık dalgınlıklarınızdan kaynaklandığını göreceksiniz. Yüksek binaların yada yamaçların dibinde doğal olarak rüzgar türbülansları hep olur. Ağır vasıtalar çevrelerinde türbülanslar yaratırlar. Araçların ve yapıların arasındaki boşluklar rüzgar çarpmalarının olduğu yerlerdir. Buralara öylesine, aklınız başka yerde girip de sonra ne olduğunu anlamadım, birden kuvvetli bir rüzgar üzerimde patladı diyenlere ancak gülünür. Buralarda kendinizi bacaklarınızla sıkı tutun ve üzerinize gelmesi muhtemel kuvvetli hava akımını karşılamaya hazır olun. Rüzgarın sizi nerede ayağa kaldıracağını, nerede geriye atacağını önceden kafanızda şekillendirin ve gerekli karşı hamleyi yapın. Bu hamlenin amacı sürüş hattınızı kaybetmemektir. Rüzgarı hattınızda kalmanızı sağlayacak miktarda biraz geri itin sonra hamlenizi biraz gevşetin sonra tekrar biraz itin. Virajın apeks(orta noktası) noktasında sizi yakalayan kuvvetli fırtına şiddetindeki bir rüzgarda gazı biraz artırın ve ağırlığınızı öne kaydırın. Çabucak seleden yukarı kaymak ve başınızı ve bedeninizi öne doğru almak da yararlı olacaktır. Bol giysiler sizi rüzgar altında bir yelkenlinin balonu gibi oradan oraya savuracaktır. Giydikleriniz üzerinize tam olsun. Bilhassa yağmurluklarda bol giyinilir. Bu yanlıştır, içine hava dolup sizi savuracak giysilerden kaçınınız.

Kendinizi toplayın ve vücudunuzu salıvermiş bir durumunda motor kullanmayınız. Üst bedeniniz ve kollarınız rahat, alt bedeninizle sıkı bir şekilde motoru tutuş durumunuzu her an muhafaza ediniz. Motor sürüşünde “Daldım” demek felaketle eş anlama gelebilir. Rüzgarın nerede ne zaman ve ne şekilde vuracağını tam bilemezsiniz. O yüzden motor üstünde doğru pozisyonda ve yeterince derli toplu oturuyor olmak sizi birçok duruma karşı hazır tutacaktır. Büyük kafalı, büyük gövdeli motorlar bu durumlarda çok düzensizdirler. Böyle bir canavarı kullanıyorsanız rüzgarda nasıl reaksiyon verdiğine bakarak ona göre davranışlarınızı ayarlamayı öğreniniz. Motorla mücadele rüzgarda daha fazla efor ister bu da takiben su kaybı ve tükenişi(aşırı yorulma) çabuk getirir. Bu yüzden sınırlarınızı bilin, her zaman hava şartlarını öğrenerek yola çıkın ve eğer hava raporlarında 100 km/saat üzerinde bir rüzgar esintisinden bahsediliyorsa yola çıkmayınız.

Güçlü rüzgar su dalgalarının yaptığı etkiye benzer etki yapar. Düzenli gelen çapraz rüzgarlarla baş etmek kolaydır, hattınızda kalabilmek için yeterince ona doğru kırın. Ancak insanı sürükleyen bir türbülansın içinden sürüp geçmek karışık bir durumdur. Yöneltin yada yöneltilirsiniz. Elciklerde ve pedallarda, hatta kalabilmek için kollar ve üst gövde kasılmadan, bacaklarla motoru daha sıkı tutarak sürekli bir kontra basınç uygulaması gerekir.

2. İlhan.Aydınlıoğlu

İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Şenol bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
    Birkaç ay önce böyle bir rüzgara köprüden geçerken yakalanmıştım.
    İnanın köprünün uzunluğu belki 100 metre yoktur. Ama bana o kadar uzun geldi ki.
    Köprüden zor geçtim. Yandan gelen rüzgarda dengeyi sağlamak çok zor.
    Tabi eğitim de olmayınca insan ne yapacağını şaşırıyor.

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ağabeyim işte bu yüzden arkadaşlarıma eğitim alın ne yapılacagını okuyup öğrenemzsiniz.Gözlem sürüşlerinde bunu ancak öğrenebilirsiniz.
    BU eğitimler kapalı alanda yapılmaz trafiğe açık alanlarda rüzgarlı yollarda yapılır ve eğtimen gözetmen sizi gözler ve soruna nasıl çare bulacagınızı size anlatır uygulatır.

İlhan.Aydınlıoğlu bunu beğendi.
  4. deniz suyolcubaşı

deniz suyolcubaşı Yeni Üye

şenol hacam, merhaba
    hafta sonu turumuz için sana özellikle teşşekkür ederim, göstermiş olduğun güler yüzüne, ilgine, bilgilerini bizimle paşlaştığın için özellikle teşekkürlerimi sunarım. en kısa zamanda tekrarlamak , görüşmek dileğiyle saygılar sevgiler hacam......

Şenol SEL bunu beğendi.
  5. Emre PALAK

Emre PALAK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Bu konuyu okumuştum ama şimdi cevap yazma gereği duyuyorum çünkü son iki gündür yaşadıklarım ya bir sorun var ya da ben beceriksizim diye düşünmeme yol açtı.

Sorun şu ki Kadıköyden Gebze'ye Tuzla'ya kadar sahil yolunu ve sonrasında E5'i kullanarak gittim. Giderken bir ara o kadar düzensiz bir rüzgar vardı ki sanki bişey lastiklerimi sağa ve sola doğru çekiyordu motorun nasıl yalpaladığını anlatamam. Rüzgarın yönünü kestiremediğim ve olaya anlam veremediğim için kilitlendim ve arkamda kimse olmadğından iyice yavaşlayarak kenara geçtim. Çünkü hızla artacak kontrol kaybı çok açıktı.

Dönüş yolunda ise sürekli sağ taraftan esen rüzgar beni sol şeride 15 cm kalana kadar sürükledi ve işin kötüsü konumumu korumaya çalışmaktan şeridin içine geri dönmem çok uzun zamanımı aldı. Bu sırada tabiki zor durumda olduğumu anlamayan ya da umursamayan sürücülerin sağımdan dalış yapmaları da cabası.

Rüzgarda sürüş gerçekten zor. CBF150 kullanıyorum ve nerde yanlış yapıyorum anlayamıyorum. Sonuç olarak tüm bu savaş sonucunda artık dizlerimle motoru sıkamaz oldum ve gaz kolundaki elim ağrımaya başladı. Yolun en başından tüm gücü teslim etmek berbat bir durum. Çanta(46Lt.) muhtemelen rüzgarın gücünü aleyhimize çeviren bir durum değil mi ya da motorun küçük hafif olması? Acilen bir çözüm bulmalıyım çünkü bu çok rahatsız edici. Yalpalama problemi için duro lastiklerin sorunlu olduğunu duyuyorum sürekli ama 2700 Km'de 4 kez bu sorunu yaşadım. Kaynağı lastik olamaz.

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    46 Lt çanta sizin araca çok büyük.Sizin araca max. 35 lt olması lazım.
    Rüzgar sizi aşıp arkaya takılınca aeordinamiği bozuyor ve siz rüzgarla boğuşuyorsunuz.
    "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimlerinde bu rüzgarlarla başa çıkmanın yolları anlatılmakta ve uygulanırken yaşadığınız sorunlara cevap verilmekte.
    Bu yüzden siz "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitim sistemimize katılım.Forumda bu konuda açılmış bir topik var takip edin.

7. Emre PALAK

Emre PALAK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Çok teşekkür ederim Şenol Bey. Ne yazıkki çantayı alırken bu kısmı düşünmek yerine sadece sırt çantamdan kurtulmayı ve 46 Lt'nin hacim olarak iyi olacağını düşünmüştüm. Bu tavsiyede edilmişti ama rüzgar konusunu hiç bu kadar yaşamadığım için bunu göz ardı ettiğimi ve hata ettiğimi yeni anlıyorum.

8. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Rüzgarda sürüş gerçekten beceri ister, aynı zamanda korkutur. Mutlaka ama mutlaka Rüzgarlı Havalarda Kulak Tıkacı kullanın.

Her motosikletin Rüzgar Balonu vardır bunu mümkün olduğunca bilmeniz sürüşte rahat etmenizi sağlayacaktır. 120 km sürat motosikletinizin dinamiğini bozuyorsa 130 yada 125 km sürat rüzgar balonudur ve rüzgarı hissetmeyebilirsiniz.
    Motosiklet genellikle rüzgarın geldiği yöne doğru yatar, fakat yön değiştirmez dalgalanma yaşasanız da düz gider. Tedirgin olmamaya ve rahat olmaya odaklanın. Yattıklık oranını diğer taraftan vereceğiniz kontra ile dengeleyebilirsiniz.
    Bu tür sürüşlerde yavaşlamak tehlikeden uzaklaşıyoruz diye rahatlasa da yukarıda bahsettiğim gibi rüzgar balonu içinde olmadığımız için daha tedirgin oluruz. Oysa motoru belli bir akışkanlıkta tutmamız gerekir.

Yüksek araçların ve dağ kenarları, tepe noktalarından geçerken bir anda rüzgar kesileceği için motorunuzun dikleşeceğini ve açık alana geldiğinde tekrar rüzgarın şiddeti ile yine rüzgardan etkileneceğini unutmayın. Burada gerçekten ileriye bakışın, bilgi toplamanın önemi çok fazla. Yukarıda arkadaşların bahsettiği gibi ağaç dalları, bayrak direklerinin rüzgar şiddetini hesaplayıp sürüş yapabiliriz.

Olmazsa olmaz kural tedbirli olacağız. Ama en önemlisi bu tür hava koşullarında şartları zorlamanın anlamı yok. Rüzgarlı hava koşullarında asla risk almam, kendimi güvende hissettiğim süratlerde kullanırım. Size de tavsiyem bu yönde olacaktır.

9. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Şenol abi verdiğin bilgiler için çok saol..Gerçekten gerekli ve aydınlatıcı konular bunlar..

10. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Rüzgarlı havalar için bir teknik daha eklemek istiyorum:
    Diyelim ki rüzgar sağ taraftan esiyor:Hafifçe eğilip ön camın sağ tarafından kafanızı çıkartak yola devam ederseniz rüzgardan okadar etkilenmeyip düz bir çizgide gittiğinizi göreceksiniz....Sol taraftan esen rüzgar için de tam tersi....:);)
    Bu tekniğin mantığı şudur: Hafifçe eğilmeniz rüzgarın daha az sürtünerek üstünüzden akmanıza sebep oluyor...Kafanızı ön camın rüzgarın geldiği taraftan çıkartıp ve yola oradan bakmanız ise ister istemez ağırlığınızı o tarafa verip,birnevi gelen "G" gücünü dengelemek ve denge kurmanızı sağlar...;) Keyifli sürüşler...:)

Turgay bunu beğendi.
  11. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Çok teşekkürler şenol abi, anlattıklarının hepsi heran rüzgarlı havalarda yaşadığımız şeyler.
    Bende MZ varken köprüden geçeyim dedim ozaman da daha amatörüm aslında, öyle bir rüzgar yedimki sağımdan köprüden düşecem diye korktum :D Hızımı 40-50ye kadar düşürdüm ve tam o sıra transalp ile adam yanımdan 120-130 ile vıınn diye geçince haa dedim demek ki bu işin çözümü hız kesmemekte. Ve sonra bende açtım gazı, sonradan o rüzgar bloğunun içine girdiğimi hissettim güvenli bir şekilde gittim. (bu konuda çok haklısın)

Emre kardeşim, senin sorunun gerçekten de o çanta :) 46lt ona çok büyük, boşver napıcaksın o kadar büyüğünü. CBF 150 bende de vardı 6-7 ay kullandım ve gerçekten rüzgar ayrodinamiği kötü bir motor. Rüzgarı direk hisseden bir motor, bu konuda dikkatli olmanı söyleyeceğim, o çantayı çıkar derim ;)

12. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Rüzgarda Güvenli Sürüş

Rüzgarda güvenli sürüş için çok tekniksel detaylara girmeden bir kaç önemli noktayı hatırlatmak istiyorum.
    Mutlaka "Kulak Tıkacı" kullanınız.
    Motor rüzgarın geldiği YÖNE yatar. Yatar ama düz gitmeye devam eder. Tedirgin olmamayı beyninize öğretin.
    Yatıklık oranını ters tarafa vereceğiniz "Hafif Kontra" ile dengeleyiniz.
    "Çok yavaşlamak" zihinsel olarak güven verse de, motoru "belli bir akış hızında tutmak" daha güvenlidir.
    Çok yavaşlamayınız. Rüzgarlı bir yolda gidişte, kendi motorunuzun (her motorun yapısı, şase, lastik ebadı yüzünden farklıdır) “güvenli hızını” bulunuz.
    Tedirginliğinizi azaltacak sürat seyrini deneyerek keşfedebilirsiniz. Bazı durumlarda çok yavaşlamaktansa biraz hızlanmanızın daha stabil bir gidiş sağlıyor olduğunu göreceksiniz.
    Yüksek araç yanından geçerken veya yüksek dağ kenarlarından geçerken bir anda rüzgar kesileceği için motorunuzun aniden dikleşeceğini hep kafanızın bir yerine yazınız ve hazırlıklı olmayı unutmayınız.
    Seyir halindeyken belli yerlerde aşırı patlayan rüzgarın olabileceğini ve sizi sarsacağını (bir anda yoldaki konumunuzu bile değiştirebilir) biliniz. Her zaman tedbirli olunuz.
    Kendinize ve motorunuza güveniniz, konsantrenizi yitirmeden, omuzlarınız düşük, bakışınız ileride, eğlenmeyi unutmayınız, her zaman olduğu gibi sırıtınız.

Uğur ERTEKİN'den alıntıdır.