Sakaryadan selamlar

Konu, 'Marmara Bölgesi' kısmında Ata YAVUZ tarafından paylaşıldı.

1. Ata YAVUZ

Ata YAVUZ Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    selam adım Ata YAVUZ ve sakaryada yaşıyorum. motorsiklet dünyasına yabancıyım ve daha önce bu konuda hiçbir deneyimim maalesef olamadı. bu foruma gelmemdeki amaç yakın zamanda motorsiklet almayı düşünmem ve motorsiklet kullanan dostlar edinmektir ve ayrıca çeşitli organizasyonlara katılmak aklıma ilk gelenler.
    almak istediğim motorsiklet şehir içinde de kullanılabilmesinin yanısıra uzun mesafe yolculuk yapabilmeliyim. aslında touringler tam istediğim özelliklere uyuyor ama fiyatları benim için çok fazla. boyum 1.90 m ve 83 kg mım. 2 kişiyle beraber kullanabileceğim motorsikletleri önerirseniz çok memnun olurum.
    saygılarımla...

2. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Ata motosiklet forum ailesine hoş geldin, iyi forumlar.

Anladığım kadarıyla daha önce motosiklet kullanmadın. Sana tavsiye önce güvenli sürüş eğitimi alman. Eğitim esnasında hocaların sana uygun motosikleti tavsiye edeceklerdir. Benim tavsiyem ise Honda cbf 150 veya Yamaha ybr 125.

3. Önder Yıldırım

Önder Yıldırım Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    MF' ye hoşgeldiniz Erol abiye katılıyorum...

4. Ata YAVUZ

Ata YAVUZ Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    h.b. :) enduro tarzı birazdaha büyük motorlu seyehat için uygun olan motorsikletler için biraz tecrübe kazanmalıyım sanırım.
    ayrıca bana önerdiğiniz motorsikler boyumun 1.90 olmasından dolayı bi problem olur mu? yani sürüşü bu motorsikletlerle rahat bi şekilde yapabilirmiyim acaba? fotograflardan baktım biraz küçük gibi göründü gözüme:)

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldiniz

Bu konuda yazdığım ve diğer arkadaşlarımızın mesajlarda cevapları var.

6. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    m/f ailesaine hoş geldiniz

7. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    foruma hoşgeldiniz.

8. Ata YAVUZ

Ata YAVUZ Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    herkese hoş bulduk diyorum ve ilginiz için çok teşekkür ederim. yaz okulundan sonra ehliyet kursunda başlıyacam inşallah.
    motorsiklet e karşı ilgimin asıl sebebi baharda istanbulda katıldığım motorsiklet fuarı idi.
    motorsiklet konusunda örnek aldığım kişi Rahmi Barutçu dur ve inşallah tanışma fırsatı bulurum ve ilk eğitimimi ondan almayı çok isterim.

üstadlarım sizlere birkaç sorum olacak
    * bana önerdiğiniz motorsikletler yerine keeway cruiser 250 ile başlayabilirmiyim. şu an itibariyle motorsiklet seçimim çok önemli çünkü finansal olarak ona göre plan yapmam gerekecek.

*en iyi asvalt sürüşü en iyi hangi motorlardır tabi ki uygun fiyatlı olabilecek motorlardan bahsediyorum.
    *motorsikletler sanki arabalara kıyaslanınca çok fazla yakıt harcıyor gibi geldi bana çünkü arabalar 1 ton civarında ağırlıkları var ve daha fazla rüzgardan etkileniyor ama yakıt olarak onlarda da 100 km de 5 litre civarında harcayan o kadar çok model var ki neredeyse motorsikletlerle aynı harcıyolar ve motorsikler arabaların sadece 5 te 1 ağırlığında yani motorsikletler bu kadar çok avantajlı olmasına rağmen neden yakıtları fazla.
    *motorsikletle iki kişi uzun mesafeli yollar konforlu olarak alınabilir mi?
    *ben kamp yapmayı çok severim ve bir motorsikletle kamp malzemelerini taşıyabilirmiyim.(kamp malzemeleri = 2 kişilik çadır, 2 adet mat, 2 adet uyku tulumu ve içinde az sayıda kıyafet olacak bi küçük bi çanta)
    *motorsikleti türkiyede kaç ay kullanabilirim.(ankara ve istanbul için özellikle)
    *türkiyede trafikte motorsiklet kullanıcılarına saygı problemi var mı?

saygılarımla...

9. Ata YAVUZ

Ata YAVUZ Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    sanırım sorduğum sorular sizin için pek anlam ifade etmiyor. yinede böyle bir forum hazırladığınız için teşekkür ederim. özellikle gezilen yerlerle ilgil fotoğraflar ve anlatımlar çok hoşuma gitti :).
    *sitede gördüğüm en büyük eksiklik hayatında hiç motora binmeyen kişilerin yönlendirilmesindeki bilgi eksikliği. bu konuda herşeyi güvenli sürüş eğitimi almaya bırakılmış durumda. güvenli sürüş eğitimi konusunda tamamen sizinle aynı fikiredeyim çünkü hayatımız çok değerli.
    * yine motorsiklet türlerinin ne olduğu hakkında da pek fazla bilgi yok gibi. mesela endure motorsikletler nedir asvalt tamı arazide mi veya hepsinde de iyidir gibi bilgilerin olmaması motor dünyasında google da kaybolmamıza neden oluyor.
    affınıza sığınarak tavsiyelerde bulunuyorum amacım sizleri rencide etmek veya bilmişlik(ukalalık) yapmak diildir.
    saygılarımla...

10. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Umarım sorularınıza yeterli ve uygun cevaplar verebilmişimdir.

11. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu tür bilgileri bilgiyi isteyene verebiliyoruz.
    Burası bir paylaşım forumu.Bizde elimizden geldiğince soru soranlar olduğunda yardımcı olmaya çalışıyoruz.
    Öte türlü olursa o zaman burası paylaşım forumu olmaz.Diyaloglar olmaz siteye üye olan bilgiyi alır ve gider.Buda forumun = tartışma bilgi paylaşımı olmanın formatından çıkar.Bu yüzden bilgi isteyenlere vaktimiz müsait oldunca cevap veriyoruz.
    Güvenli sürüş eğitimleri konusunda kararlıyız.Türkiye'mde Kainat ortalamasının çoook üstünde eğitimsizlik kol geziyor.Birde trafikte araç kullanan nüfusumuzun %98 si gibi bilgisiz eğitimsiz kişilerden olduğunu düşünürsek bu eğitimlere çok fazla önem veriyoruz.
    Toplumuzda Motosiklete neden canavar gözüyle bakılıyor.Bilmedikleri için.Bir insan neden korkar.Bilmediği şeyden korkar.Bizde elimizden geldiğince nacizane bilgilerimizi bilmeyenlere ve bilmek isteyenlere sunuyoruz.

Forumumuz daha yeni.İlerleyen zamanlarda el birliği ile zoru başarıp daha iyi daha güzeli bulacagız.
    İlginiz için çok teşekkür ederim.

12. Ata YAVUZ

Ata YAVUZ Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    şenol bey cevaplarınız için çok teşekkür ederim. gerçekten çok güzel ve net cevaplar verdiniz. sorularımın göreceli olan kısımlarına açıklık getireyim. ben sakaryada 4 yıldır öğrenci olarak kalıyorum ve sanırım en az ocak ayına kadar da buradayım. yeni yıla kadar bir motorsiklet almak istiyorum ve biraz öğrenci işi olması gerekli. ben seyahat etmeyi çok severim ve yine uygun fiyatlarla tatilimi yapabiliyorum. mesela 4 gün izmir ve 3 gün akçay gezisi yaptık arkadaşla ve sadece 150 tl harcadım yol ve kalacak yer için bu paranın içinde birde rock konserine verdiğimiz parada var. yani alacağım motorsikleti ben kamp amaçlı kullnacağım ve yüksek hıza ihityacım yok ve az yakıt harcamalı istediğim motorsiklet.
    1.90 boyunda olmam 125 cc ve 150 cc lik motorsikletlerin kasasının küçük olmasından dolayı onlara karşı biraz soğuk olmama sebeb oluyor.
    sakarya merkez gibi görünmesine rağmen bolu, bilecik, yalova ve izmit dışında seyehat edebileceğim yerler mesafe olarak en az 300 kmden başlıyor bu nedenle bu ihtiyaçlarımı karşılayabilecek bir motorsiklet arıyorum. mesale keeway 250 cruiser için dediklerinizden sonra bi daha onu kolay kolay almam.
    henüz aktif olarak çalışmaya başlamadığımdan dolayı soruyorum yani öğrencinin parası kıymetlidir ondan :) motorsiklet kullanmaya güvenli sürüş eğitimi almadan başlamak istemiyorum. böyle bir eğitimin bana maliyeti ne kadar olur ve eğitim ne kadar sürüyor?
    tekrardan çok teşekkür ederim
    saygılarımla..

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Eğitimler için biraz sabredin.
    Boyunuz ve kg göz önüne alırsak enduro tarzı KLE 500 le veya BMW F650 GS le veya Transalp la başlayabilirsiniz.Bu muhteşem üçlü enduronun atalarıdır.Her mevsim sizi her yere götürür.Ama biraz pahalıdırlar.Siz ikinci el ve temiz olanından bakmak zorundasınız.
    Bütçenizi bilsem ona göre size uygun bir şeyler sunarım belki.
    Eğitim ve kıyafet ve kask ve motosiklet için toplam bütçeniz nedir.
    Tabii A2 ehliyetiniz var sayarak bunları soruyorum.

14. Ata YAVUZ

Ata YAVUZ Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok

verdiğiniz cevap gerçekten doyurucu oldu amerikalı başkan marshall ın dediği gibi kimse vermez sen alırsın istediğini. evet haklısınız biraz emek sarf etmekte fayda var.

15. Ata YAVUZ

Ata YAVUZ Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    bütçem hepsi dahil aralık ayına doğru sanırım 3000-3500 tl aralığında olacak sizin dediğiniz motorsikletler benim için en bir iki senesi olan motorlar fiyat olarak. belki ailemden destek alabilirsem 5000 tl aralığı olabilir ama ben hesabımı kesin olan rakamlara göre yapıyorum.
    yaz okulundan sonra a-2 ehliyete hemen yazılacam :)

16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sanırım yaz okulunuz eylülde bitecek.Ozaman dek foruma giriş yapın forumda eğitim sayfalarından faydalanın.Kıyafet ve ekipmalarınızı tamamlayın.A ehliyetinizi ALDIĞINIZ zaman motosiklet konusunu yeniden görüşürüz.
    Eğitimlere maalesef ehliyetsiz ve Motosikletsiz korumasız alınmıyor.

17. Ata YAVUZ

Ata YAVUZ Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    şenol bey size son olarak bi soru daha sorayım. 3000 3500 tl aralığında korumalar+motosiklet+güvenli sürüş eğitimi alabilirimiyim. eğer bu parayla bunları yapamassam kısa vadade başka şeylere yatırımda yapabilirim. zaten bu aralar bu kadar fiyat araştırmamın nedeni budur.
    yardımlarınız için tekrardan çok çok teşekkür ederim :)

18. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    1000 TL civarında kıyafet ve kask
    250-400 arası A2 ehliyet
    250 TL Güvenli Sürüş teknikleri eğitimi
    -------
    1500 - 2000 TL arası para gider
    geriye 1500-2000 TL kaldı.Bu para ilede ancak çan çin çunlar alınır motor olarak.

19. Ata YAVUZ

Ata YAVUZ Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    anladım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. eğer ekstra finansman bulamassam kısa dönemde motorsiklet e sahip olma konusunu ertelemek zorunda kalıyorum. ama yinede a-2 ehliyetini alacam.
    saygılarımla iyi geceler

20. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    forumumuza hoşgeldiniz.