şanzuman problemi 600f...:(

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında Fatih KURT tarafından paylaşıldı.

1. Fatih KURT

Fatih KURT Üye

Motosiklet:
    Honda
    selam abiler... 2002 model 600f motor sahibiyim.... 4 aydır motor bende... 25300kmde aldım şu anda 27800kmde... aldığımdan itibaren hiç zorlamadan kullandım hiç bir problemmi yoktu.. bu aralar garip bişeyler yapmaya başladı... 2. viteste ani gaz yaptığım zaman 8bin devir civarında zıplama yapıyor... sanki aniden kendi kendine vites atıyor gibi... geçen günde bi ara 3. viteste aynısını yaptı... bi abimize denettirdim motoru bişey yok dedi... korkutmaya başladı daha büyük bi problem açabilir sanırım... bu konua fikri olan varmı...?

2. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Debriyaj balataları miyadını doldurmuş gibi,kavramada kaydırma yapıyor olabilir.

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Fatih bey
    Aynı mesajı 2 ayrı yerde yayınlamanın anlamı nedir.Tek mesajla da çok mesajlada aynı cevabı alırsınız.Acele etmeyin.İşini gücünü bitiren derdinize çare olacak cevaplar yazacaktır.

4. Fatih KURT

Fatih KURT Üye

Motosiklet:
    Honda
    Amaç farklı başlıklarla daha fazla kişiye ulaşmaktır.... belki racing başlığına hiç bakmayan veya tam tersi teknik destek başlığına bakmayan ama aynı problemi yaşayan arakdaşlar olabilir. site kurallarına aykırı ise bitanesi silinebilir sorun değil...

5. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben de bunu düşündüm.

Diğer konuya atlamışım ben de :D

Fatih bey, konuyu birden fazla açmanıza gerek yok. Foruma giren her üye her konuyu görüyor zaten. Mutlaka cevap gelir. Mesela ben bu konudan önce diğerini görüp hemen cevap yazdım. Bu da konular arasında kopukluk yaratıyor. Diğer konuyu siliyorum. Anlayış gösteriyorsunuzdur umarım.

6. Fatih KURT

Fatih KURT Üye

Motosiklet:
    Honda
    yok depriyaj değil.. az önce tekrar çıktım otoyola... 1. vites 14bin devir... sorun yok... 2.viteste 7bin devirden hemen sonra boşa geçio sanırım boş lambası yanmıyor ama devir birden redline görüyor motor hızlanmadığı halde.... 3.tes 14bin devir sorunsuz... 4.vites 14BİN devir sorunsuz.... 5.vites12bin devir sorunsuz... 6.vites 12bin devir... sorun yok. dahada basmadım..... sanırım 2. vitesten atıyor makina.. iyice dağılmadan servise yada iyi bi ustaya götürmem lazım... daha önce bu tür bir arıza yaşayan varmı... varsa yaklaşık nekadar maliyete kurtarırız daha bu hafta yağı suyu filtresi filan değişti.... off offf moralim bozuldu bee

7. Fatih KURT

Fatih KURT Üye

Motosiklet:
    Honda
    özür bey diğer konuya ne yazmıştınız kaçırdım orasını ben:(

8. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Orada baskı balata diye düşündüğümü yazmıştım. Ama bu dediğinize göre farklı birşey var gibi.

9. Fatih KURT

Fatih KURT Üye

Motosiklet:
    Honda
    evet... yavaş yavaş gaz verdiğimde sorun yok.. ama mesela aniden kalkıp 200 lere ulaşmak için motoru gazladığımda sadece ikinci viteste 7000den sonra atıyo devir 16000e gelio ama motor süratlenmiyo... 2. viteste normal bi şekilde ağır ağır gaz verip doldurduğum zaman 10. bin 11bin bişiy olmuyo... sonuş oalrak iki ana ihtimal var ... ya sizin dediğiniz gibi bebriyajdan yada 2. vites dişlisinde bişiler var sanırsam... :(

10. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Tabi baskı balata olma ihtimali şurdan da aklıma geliyor, 2. vitesi düşündüğümüzde 1. vites de fazla tutmadan 2. vitese atarak hızlanıyorsunuz sanırım. Doğrusu da bu aslında 1-2 arası geçiş hep problemlidir. 2. vites de düşük hızlardan yüksek hızlara bir anda çıkarken baskı balata çok büyük bir güce maruz kalıyor Bu sebepten baskı olmuş olabilecek küçük bir sorun bunu yaratıyor da olabilir. Tabi kesin olarak ustanın görmesi gerekir.

11. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Katılıyorum:D

12. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Vites 2 de boşa çıktığı zaman ,diğer vitese atmadan gazı kesince yine de boşta mı kalıyor? Yoksa gazdan çekince 2. viteste gitmeye devam mı ediyor?..

13. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Fatih bey öncelikle geçmiş olsun umarım önemli bir sorun değildir. Ben birşey sormak istiyorum teknik olarak çok bir bilgim yok ama merakımdan soracağım.

2. viteste ani gaz verdiğinizde 8000 devirde motor boşa çıkıyor diyorsunuz. peki bu olay gerçekleştikten sonra yavaşça gazı bırakıp tekrar kademeli bir şekilde gaz verdiğinizde motor hareket ediyormu? yoksa debriyaja basıp motoru tekrar vitese almak zorundamı kalıyorsunuz ?

14. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Osman hocam ben de senin sorduğun soruyu sormuşum :) dikkat etmedim özür dilerim

o.somuncu bunu beğendi.
  15. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha

Evet ayni şeyi sormuşuz ,vereceği cevaba göre yorum yapacaktım ama okumadı herhalde!.:)

16. Fatih KURT

Fatih KURT Üye

Motosiklet:
    Honda
    bi sakatlık olmasın die debriyaj basıp 3. vitese attım o anda... bu yüzden bilemiyorum gazı kesince yakalicakmı die... peki yakalıyosa ne olabilir..? veya yakalamıyorsa ne olmuş olabilir... acaba kronik bişeymi... binmeye ürküyorum bu ara üzerindeyken daha kötü bi problem yapmasın die....

17. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Şahsi fikrim siz ikinci viteste iken ani gaza yüklenip eğer motor 8000 devir civarlarında bahsettiğiniz sorunu yaptıktan sonra gazi kesip hafif gaz verdiğinizde motor ilerleme eğilimi gösteriyorsa sorun balatadan kaynaklanıyordur ancak bu devirden sonra gerçekten vites boşa atıyorsa şanzumanda bir sorun vardır ve şanzuman sorunları biraz pahalı ve meşakatli bir iştir.

Bu arada bu sorunu sadece bir defa yaptıysa hiç kafanıza taktığınıza değmez, vites tam oturmamıştır birşey olmuştur onun içinde boşa almış olabilir ama her zaman yapacağı anlamını taşımaz bence.. bu sorunu sürekli yapıyorsa o zaman sorun vardır.

Bizde bir tane çin malı cross var motoru biraz zorladınızmı vites boşa geçiyor belkide şanzumanı korumak için yapılmış basit bir düzenleme orasını bilemiyorum.

18. Fatih KURT

Fatih KURT Üye

Motosiklet:
    Honda

Şimdi çıktım tekrar otoyola, ağır ağır gaz verdim hiç bir viteste sorun olmadı... fakat yine 2, viteste aniden gazladığımda 8000 devirden sonra devir satti sona kadar fırladı birden motor red line girdi ama ivmelenme olmadı sonra aniden gazı azalttım tekrara ağır ağır verdiğimde tekrara motor hzılanmaya ve ilerlemeye devam etti... sanırım sizin dediğiniz gibi depriyaj kaçırıyor... çünkü vites değiştirmeden gazı azaltıp artırdığımda tekrar normal şekilde ilerlemeye devamn ediyor.. 2, viteste bunu hep yapıyor.. geçen haftada 3, viteste aynısını yapmıştı ama umursamamıştım.. hatta kendi kendine vites attı sandım ama arakdaşlar öyle bişi olamyacağını söylediler.. demekki osamanda depriyaja yüklendim ve bi an kaçırma yaptı... sizin tecrübelerinize dayanarak sanırım debriyaj bitiyo.. ama benden önceki sahibi debriyaj balatasını 20,000km de değiştim demişti.. e bende 25300kmde aldım ve zorlamadı nie böyle yapmıştır acaba... kalitesiz bir balatadan kaynaklanıyor olabilirmi?

19. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Herşey düşünülebilir, belki içinde balatalardan biri kırıldı o sorun çıkartıyor, belki önceki sahibi sadece balataları değiştirdi debriyaj saçlarını değiştirmedi onlar sorun çıkartıyor olabilir, belki kalitesiz bir balata takıldı, belki siz bir yerde dikkat etmeden fazla debriyajla oynadınız ve balataları yaktınız.... herşey olabilir ama sorun büyük değilmiş çok pahalıya mal olacağını sanmıyorum en fazla 200 liraya bu işi halledebilirsiniz diye düşünüyorum.

debriyaj ayarınızda da bir sorun olabilir belki çokmu yukarıdan kavrıyor kavradıktan sonra debriyaj bırakma mesafesi çok az kalıyorsa birde aşağıya çekip öyle deneyin bence...

20. ö. faruk

ö. faruk Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    öncelikle hoşgeldiniz fatih abi siteye ocak ayı gibi giriş yapmışsınız sanırım ama tanışma mesajınızı o ara görmemişim sanırım:) bende de bahsettiğniz problem sıfır aldığım motorda 3000km yaptıktan sonra oluşmaya başlamıştı.bahsettiğiniz vites devir aralığına bakılırsa diğer abilerimizin de dediği gibi hızlanma esnasında motora binen yükten kaynaklanıyor ve debriyajınız alışma esnasında sık kullanılmasından dolayı gereğinden daha kısa sürede bitmiştir.umarım sadece balata değiştirerek halledebilirsiniz sorunu.