scooter abs hidrolıgı patladı!!!

Konu, 'Scooter - Maxi Scooter Kullanıcıları' kısmında berkay yeşilay tarafından paylaşıldı.

1. berkay yeşilay

berkay yeşilay Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    slm arkadaslar dün 30-35km yol yaptım geri eve geldim motoru stop ettım garaja almak için iterken on frene bastım hıdrolık fıs fıs diyerekten bosaldı ve şimdi tutmuyor dıreksiyondakı hıdrolık bosaldı.gezdım geldım bısey yokdu garaja alırken sorun cıktı neden oldu acaba bi fikri olan varsa cevabınızı beklıyorum motorum 125 lik mondial zn modelidir şimdiden tsk ederim.

2. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Berkay kardeşim ya fren hortumun patladı,(gözle bakarak inceleyebilirsin) ya ana merkez piston keçeleri patladı,ya da kaliper keçeleri patladı...Hangisi patlasa tamir servisine gitmen gerek..
    Hem o motorlarda ABS falan da yoktur.Bakma sen çamurluğunda yazana..:)

3. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    o.somuncu abime katılıyorum. bi kere, mesele frense her halukarda akıllı bir servis görücen, yapacak bişey yok. birde ABS sadece bir iki maxi de var . mesela honda 600 cc de. merak etme anormal bi fiyat çıkmaz gibi . tabi bi apachi ye takılmazsan :)

4. berkay yeşilay

berkay yeşilay Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    tsk ediyorum cevaplarınız için ilk işim servise gitmek olacak.

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    abs mi.Sanmıyorum abs olacağına ama fren hortumu olduğu kesin gibi.

6. MuammeR

MuammeR Yeni Üye

var, ön tekerde kockoca ABS yazıyor. Demek fakemiş :( Forumlara baktım kimi arkadaş ABS motorlar için "iyi değil" demiş, ben de o yüzden konuyu okuyordum.
    Arkadaşım şükür frenler boşalınca panik yapmamışsın, yavaş gidiyordun sanırım, geçmiş olsun. Vespa'dan Mondial'e geçtik, attan eşeğe geçmiş gibi olduk valla. Mondial yaygın ama korkmaya başladım, forumda çok olumsuz yazı var. :confused::confused::confused:

7. Ergun Erensir

Ergun Erensir Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Scooter ların çoğunda ön fren merkez hidrolik girişinde bir parça vardır.Bunun görevi fren dozlamasını yumuşatmaktır.Yani çakma ABS dir arkadaşların dediği gibi :).Gerçek ABS le uzaktan yakından alakası yoktur.Sorununa gelince hidrolik kaçağının yerini tespit edersen iyi olur.En azından tamirciye gittiğinde bir fikrin olur,kazıklanma ihtimalin azalır.

8. berkay yeşilay

berkay yeşilay Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    arkadaslar herkese cevaplar için tsk ederim şenol abının dedigi gibi hidrolık hortumu tekere surtme yapmıs o yuzden hortum delinmıs motordan indim frene bastım hıdrolık bosaldı.fiyat olarakta fren hortumu hidrolik ve usta parası olarak 110 tl verdım hortumun gelişi 70 tl miş bilmıyorum dogrumu yaptırdım şuan sorum cok cok şükür param olursa satıp ybr almayı düşünüyorum.

9. Alican

Alican Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Şenol SEL bunu beğendi.
  10. berkay yeşilay

berkay yeşilay Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    öle oldu heralde alican kardes dogru söylüyorsun ama bulundugum yerde gidecek baska biri yok malesef yerıne veya servise gitmem için 30km yol gitmem lazım,onun için mecburen yıne gıdecegız baska yolu yok n yapalım kazlanacagız yıne

11. Alican

Alican Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Usta siz böyle yaparsanız öyle kaptırırlar.Ne demek ''mecburen yıne gıdecegız baska yolu yok''Her şeyin bir usulü adabı var.Ben olsam gider adamın gözünü oyarım.Komple Alttaki fren balatalarının bulunduğu pistonlu kalibre,fren hortumu(altın kaplama olmayan),pistonları çalıştıran yağ içinde barındıran kutu ve fren kolu hepsi dail 80 tl dir.Hidrolik yağı ile 90 işçilikle en fazla 120-130 tl çıkar bu rakam.Benden sana tavsiye kazık yemek istemiyorsan şunları uygula.
    1-Motosikletinin başından ayrılma.
    2-Git 2 -3 saat sonra hazır olur derse ters çık.Herşey gözümün önünde olacak de.
    3-Değişenn parçaları tek tek incele ve neden değiştiğini sor.
    4- Motosikletinin başında dur dediysem ayak altında durma kenardan izle :)
    5-Deiğişen tüm parçaların fiyatlarını mondialin sitesinden bak.%20 den fazla kar koyarsa itiraz et artislik yaparsa sök taktığın parçaları de sadece sökme takma işçiliği fiyatı ver.
    6-Motosikletin tamiri bittikten sonra binip test et içine sinmeyen bir şey varsa hemen söyle.
    7-Bahşiş at veya sigara al :)(Genelde mutlu olurlar ben bıraktım)
    Bunları uygularsan servislerde üzülmessin bnları nerden biliyorsun dersen bende servisciyim.

12. berkay yeşilay

berkay yeşilay Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    alican bey cok dogru soluyorsun ben başka care yok derken 2 defa gittim bu tamirciye bi kaç kişinin tavsıyesı üzerine ıkısındede motor kıpırdamıyordu yerınde onun için cagırdım geldı aldı goturdu yaptı.şimdi yıne mototr yurumuyor mecburen yıne cagıracam gelıp goturecek motor yurumus olsa alır 30km giderim en azından servise yada baska bıyere gotururum o yuzden mecbur yıne kazıklanacagız dedım birde adam 2 saat sonra bıter dese beklerım işler bıtınce yarın oburgun teslım ederişm diyince bişey diyemıyorum tabı ıkısındede fazla güvendigim için oldu heralde artık güven yok dediginiz gibi tsk ederim.servisciyim dediniz sizce sorun nedir