Scooter ile başlamak-öneri

Konu, 'Scooter - Maxi Scooter Kullanıcıları' kısmında mustafa karakaya tarafından paylaşıldı.

1. mustafa karakaya

mustafa karakaya Yeni Üye

Selamlar
    10 yıldır İstanbul trafindeğim ve artık dayanamıyorum 10dakkalık yolu 2 saatte almaya.Gerek otomobil olsun gerekse minibüs dediğim gibi 10 yıldır kullanıyorum ve hız merakım hiç olmadı.Sakin sakin giderim uzun yolda da kısa mesafede de.
    Boyum 1.95 ve 90 kiloyum.Maxi scooter ile baslamak istiyorum.Kymco xciting 250i ile açılış yapayım diyorum ama tecrübem koskoca bir ''0''. Sürücü kursunda biraz eğitimden sonra aşarım diye düşünüyorum bu durumu sıkıntısız.
    Sizlerinde tecrübelerinden faydalanmak isterim.

2. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    hoşgeldiniz. öncelikle keyifli forumlar. forum kurallarına bir göz atarsanız bizi mutlu edersiniz. ayrıca forum arama motorunda ararsanız konu ile ilgili bilgi bulabilirsiniz... teşekkürler.

3. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Hoşgeldiniz.

Tabiki deneme yanılma ile öğrenmek bir tercih ancak yanılma boyutu hıza bakmıyor. Dikkatli olun.

Burgman, xmax çok güzel motorlardır.

4. Hasan Sağçolak

Hasan Sağçolak Yeni Üye

Dostum selamlar, senin aklındaki düşünceleri ben bir ay önce yaşamaya başladım. Scooter kolay olur diye bir Asya AS 150 T1 scooter aldım. Evet şehir içinde gerçekten çok ideal ama E5 ve TEM e çıkmak imkansız. Bunun yanı sıra scooter ın arka kısmı ağır olduğu için virajlarda arka taraf ön tarafın önüne geçmeye çalışıyor :) Lastikler küçük olduğu için bozuk yollarda bol bol hoplama zıplama, kaygan yollarda kayma eğilimi oluyor. Xciting, burgman, x max gibi motorlar başlangıç scooter olarak güzel ama almadan evvel bu durumlara hazırlıklı ol ki hayal kırıklığı olmasın. Bunun dışında youtube da yamaha x-city ile avrupa turu yapan bir arkadaşın videolarını da gördüm. Tercih senin :D

5. mustafa karakaya

Teşekkür ederim
    Epeydir araştırma yapıp videolar vs izliyorum.Yorumları okuyorum.
    Bu işte askerlik ve doğum gibi herkesin basına gelmeden tam anlamıyla bilinmiyor ve genelde herkesin tecrübesi ve zevki ayrı oluyor.
    + olarak hız yapma gibi bir problemim yok.Otomobilimle bile 100km yi geçmem sollamalar harici.Deli dolu zamanlarım ilk başlardaydı:)
    İstanbul trafiğinde çok kazaya şahit oldum sokak araları dahil çok temkinli giderim.
    En son sokak arasında ağır ağır giderken 50 cm cocugu 10metre öteden görüp 2 aracın arasından önüme atlayınca ki Allahtan önceden görüp durdum,çocuk araba tekerleğime çarparak yere düştü durduğum halde duran arabaya.
    Allahtan bayanlar vardı da şahitlerdi durduğuma :) çocukta bişey yoktu şükür.
    Herneyse
    Tercihlerim xcity 250i ve symgts 250i evo.İkiside eşit derecede sayılır sym azcık ağır basıyor.
    xcity için birkaç firmayı aradım firma el değiştiğinden stok sorunu var 1 ay motor yok diyorlar.
    Acelem yok,güvenli sürüş eğitimi alıp öyle başlıyacağım inşallah.

6. Hasan Sağçolak

Hasan Sağçolak Yeni Üye

İkinci el al ilk motoru. Yatırırsın, sürtersin üzülürsün... Sıfır alma bence! 2011-2012 model beğen. Noterden 5 dakikada al satışı bin git!

7. mustafa karakaya

xcity demişim pardon.
    kymco xciting 250i
    ikinci el almayı düşünmüyorum.Motordan anlamadığım için kandırılma ihtimalim çok yüksek ve motorun geçmişinde nasıl kullanıldığı hakkında korkulu rüya görmektense sıfır almaktan yanayım.
    Ha servise götür baktır diceksiniz fakat dediğim gibi güvenli sürüş eğitimi aldıktan sonra ortada sorun kalacağını düşünmüyorum.
    Aslında hayatımda birçok malzemenin sıfırını almışımdır,2.el kullabnmaktan hoşlanmıyorum içim rahat etmiyor.

İsmail bunu beğendi.
  8. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Para varsa tabiki sıfır

9. Yavuz ÇIBUK

Yavuz ÇIBUK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Naçizane önerim Yamaha Xmax 250 dir. Şehir içi ve dışı çok rahat kullanabileceğiniz bir motor. Parça ve servis problemi neredeyse yok. Bakım fiyatları uygun. 2 arkadaşım bu motorla Yunanistan turu yaptı ve hiç sıkıntı yaşamadı. Eğer bir tanıdığınızda varsa 2 el alın derim. Çünkü motor sevdası daima daha güçlüsünü isteyecektir ve size de bir süre sonra bu motor yetmemeye başlayacaktır. En azından acemiliği bununla bitirip daha büyüğünü sıfır alırsınız...

10. Yavuz ÇIBUK

Yavuz ÇIBUK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Eğer sadece şehir içi kullanacağım derseniz Yamaha Bws 125 veya Honda Pcx 125. Her ikisi de çok ekonomik ve neşeli motorlar.

Erhan Başımoğlu bunu beğendi.
  11. Hasan Sağçolak

Hasan Sağçolak Yeni Üye

Bence motorlarda ikinci el otomobil mantığı gibi değil... Hiç anlamam gittim 2011 motor aldım. Sıkıntı yaşamadım. Zaten Yamaha meraklıları motorlarına özenirler. Eminim 2006 alsan da sorun yaşamazsın. Yaşasan ne olacak? Kaç para masraf açabilir ki?

12. Erhan Başımoğlu

Erhan Başımoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    X MAX olay budur.

13. mustafa karakaya

Dün iş arası motor aksesuarları satan bir firmaya girdim.Hem fiyat çıkarıp önce korumaları filan alayım hemde onlara da danışayım dedim.
    Şunu tekrar söylemek istiyorum boy pos konusunda sıkıntı da çıkarmasın bana.Şehirlerarası da kullanacağım Edirne,tekirdağ,Ankara vs çok uzak olmayan yerler.
    Yamaha xmax 250,kymco xciting 250i veya sym gts 250i demişti.
    2.el konusunda kesinlikle haklısınız başlangıç olarak.Fakat pskolojik olarak kafamda beni mesgul etmesi beni çok rahatsız edici bir durum.Acaba? sorusu zaten çok yoğun olan işlerim arasında aklıma geldikçe huzursuz edecektir.3-5 fazla verip sıfır alma taraftarıyım o konuda.
    Kymco xciting için hazirandan sonra gelecek diyorlar bayileri.Acelem yok o zamana kadar eğitimini almış olurum ve kesin kararımda yakın zamanda oturur zaten sizlerinde tavsiyeleriyle.

14. mustafa karakaya

Bugün masko yolunda giderken kamyon altında bir hız motoru ezmişti,sürücüsü kamyon altında kanlar içindeydi büyük ihtimalle ölmüştü üzeri örtmüşler. :( çok üzüldüm fakat motor almaisteğimi dindirmedi.

15. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    İnşallah kurtulur :(

Dikkatli ve eğitimli olmalıyız. Bu konu şakaya gelmez

16. mustafa karakaya

17. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Çok üzücü.

Büyük araçlar bizi görmezler, o nedenle asıl dikkat etmemiz gerekenler onlar :(

18. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    allah rahmet eylesin.
    meselenin özü Dikkatli olmak, Dikkatli olmak, ..., ...,
    Risk almamak (Hesaplanmış risk), uyanık olmak...

3 saniye kazanmak için böyle tehlikelere girmemeliyiz. Yaptığımız işten keyif almak varken acıya gark olmak hiç mantıklı değil.
    Mesela şu an yeni motorumla birlikte sürüş yapmaktan çok mutlu oluyorum. neden bunu bi acıya dönüştürelimki. ha illa ki adrenalin istiyorsan piste çık, yada senin gibi düşünen arkadaşlarınla karşı karşıya geç, birbirinize karşı boş bir alanda çok yakın geçme çalışması? yap (sonucuna da kendiniz katlanın başkasını dahil etmeyin).

19. Hasan Sağçolak

Hasan Sağçolak Yeni Üye

İstanbul'un kendine has kuralları var. Özellikle büyük araçlara araba ile bile yaklaşmıyorum ben çünkü görmüyorlar. Gençlerde bir kusur olduğunu düşünmüyorum ama adı motorcu yaa... her zaman suçlu! :( Allah rahmet eylesin.

20. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Yapmayın Allah aşkına. Haberleri izmediniz mi? Bariz rahmetlinin hatası var. Kamyon ile bariyerlerin arasından geçmeye çalışıyor (hareket halindeyken). Ve kamyonun duruş açısı bariyerlere yakın bir konum değil okadar. Tahminim hızlı geçmeye çalıştılar ancak kontrolü kaybedip yattılar.

goksel ozdogru bunu beğendi.