Scooter ile Uzun Yol ??

Konu, 'Scooter - Maxi Scooter Kullanıcıları' kısmında Mete Gökmen tarafından paylaşıldı.

1. Mete Gökmen

Mete Gökmen Üye

Mondial 150 ZC 2009 model scooter ile uzun yol yapabilirmiyim sizce. Siz scooter kullanıcılarından bilgi almam mümkünmüdür ne kadar sağlıklı bir iş olur ne kadar sürede mola vermem gerekir genel bilgiler anlıycağınız. Bu arada yol 550 km kadar.

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Uzun yoldan kasıt nedir bilmiyorum ama küçük cc ler için olan altın kural aşağıdadır.
    her 50-60 km bir 15 dk lık molalar verin
    her mola da wc ihtiyacınızı mutlaka giderin sonraya ertelemeyin.
    sürüş anında wc ihtiyacı hasıl olduğunda hemen durun giderin bekletmeyin.Bir kaza anında idrar kesesinde biriken sıvı kazara patlarsa sizi kimse kurtaramaz.
    yola çıkmadan once deliksiz iyi bir uyku alın.
    Sabah yola erken çıkın güneşi arkanıza almaya bakın.Akşam üstüde hava kararmadan mola verin orda kalın.Gece sürüşü yapmayın.
    Aslında hiç bir eğitim almadan iç güdülerinizle öğrendiğiniz bu eyleme güvenerek yola çıkmayın diyeceğim ama başka siz olmak üzere diğerleride kızacak ama ben yine de diyeyim.
    aslında yazacak çok şey
    hangisini yazayım
    mesela büyük araçlardan uzak durun sık sık ayna kontrolu yapın büyük araçlar sizi sollayacaklarını anladığınız an o araçtan sağa veya sola kaçarak aranızdaki mesafeyi açık tutun.
    bunu yaşayıp öğreneceksiniz gelince bizle de paylaşırsın artık neler olduğunu

Mete Gökmen bunu beğendi.
  3. huseyin.sait.61

huseyin.sait.61 Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    bende birkaç şey eklemek isterim şenol abimin 12den vuran önerilerine ek olarak
    mutlaka ful koruma kullanın kask vardiyip yola çıkmayım vücut kotumaları elkoruması (korumalı eldiven)mutlaka olmalı
    ramazan ayındayız diye niyetli yola çıkmayın sıksık sıvı tüketin tuzlulardan kaçının havasıcak asfalt bunaltıcı diye kaskınızın vizörünü açık tuttmatın birtoz birsinek veya birçakıl parçası çok kötüsonuçlar dogurabilir
    mümkünse kaskınızın vizörünü renkliye çevirin çizikse mutlaka deyiştirin çizik vizör gece sürüşlerinde tambir trafik canavarı oluverir olmadı güneş gözlügü kullanın tabi kaskın içinden
    güneş görme refleksinizi azaltıp kaza yapma riskinizi maximuma çıkarır
    yolda hava ciselemeye başlarsa mutlaka molaverin ama benim karumam var ıslanmam yolalmalıyım diyorsanız mutlaka yoluntamamen yagmurla yıkanmasını bekleyin ilk yagış anında asfal sabundan farksız olur ve scooter kaygan zeminde zapdeilmesi zor bir motordur ben kullandım biliyorum
    bölünmemiş yollarda aşırı dikkatli olun ve şeridinizi ortalayın kenara yakın giderseniz biranlık dalgınlıkta sıtabzeye düşersiniz ve telafisi mümkün olayan bir eylem olur bu sizin için
    benim eklemek istediklerim bunlar şimdiden kazasız belasız bol şürüşler

4. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
  5. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Araç hız sınırının 120 km/h olduğu bir yolda 70 km/h ile seyredeceğinizden (mümkünse bu kurala uymamanızı salık veririm, otobandaki en yavaş araç olan kamyonlardan birazcık daha hızlı seyretmelisiniz) arkanızdan devamlı size el kol hareketi yapan otobüs ve kamyonlar sıkıştıracaklar. Sizin onlara "kıllık" olsun diye 70 le şeridi kapattığınızı sanıp taciz edecek ve yakınınızdan geçecekler. Sizde içinizden "Trafik kanununda motosikletleri hiçe sayan yetkilileri ve yakınlarını" geçirin rahatlayın. Özellikle otobüsler ve kamyonların rüzgar etkisinden korunun. Siz ve hafif motosikletiniz için çok ciddi manada problem olabilir. Yeni sayılmama rağmen bir iki Tem Otoyolu maceramdan aktarabileceğim tecrübeler bunlardı. Amman dikkat edin.

6. Mete Gökmen

Mete Gökmen Üye

Herkese verdiği bilgiler için teşekkür ederim. Sanırım zevk alarak gidebiliceğim bir yol değil. En iyisi otobüs yahut uçak yolculuğu :)

7. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bence de sağlığın için ekonomik tercih.
    Tebrik ederim.
    İyi bir sürücünün yapması elzem olan eylemi RİSKLERİ en aza indirmektir.

8. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Bencede kahraman olmamak lazım :)