scooter yardım lütfen

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında gökhan_maraba tarafından paylaşıldı.

1. gökhan_maraba

gökhan_maraba Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    slm arkadaşlar bende 150lk scooter var bi ara karbüratörüm tıkandı ve motor tam gaz giderken tsop etti daha çalışmadı tamire götürdüm karbüratör gözümün önünde parça parça edilip temizlenip toplandı ve motor çalıştı ama o günden sonra merkezde (deniz seviyesinde) gazı köklediginde gazı kesip tekrar verdiginde motor yumuluyo gaza yüklenince kendini alıyor ama bide yaylaya çıktıgımda deniz (seviyesinden yüksege) bu kez motor hiç gitmiyor sanki benzini yakmadan dışarı atıyor motorada titreme oluyor gaz yemiyor gaz elimin altında bitiyoır ama motor 20km yi geçmiyor sanki benzini yakmadan dışarı atıyor sorun nerde olabilir acaba motorun karbüratörü 2 kere temizlettim ldeli oldum tamirci karbüratörün yan tarafındakilastige suçu buldu ama o saglamkende aynı sorun vardı bende scooturlardan anlarım 3 yıldır kullanıyorum ve bizim mahallede 30u aşkın scootur var ve bunların çogu benim arkadaşım ve onların motorlarını hep ben tamir ederim anlamadıgımı tamirciye yönlendiririm ama bu soruna bi çare bulamadım karbüratöri belki 10 kerede ben temizledim ama sonuç aynı sorunu nasıl hallede bilirim bilgisi olanyardımcı olursa sevinirim saygılar

2. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Hava emisini kontrol et derim. Baska bir neden gelmiyor aklima. Atmosfer basinci dusunce havayi ememiyor demekki.
    Toz toprak olmayan bir yerde hava filtresini cikartip 5 dakika bakardim ben olsam. O sekilde duzgun calisiyorsa sorunun kaynagini buldun demektir.

not: deniz seviyesinde ne oldugunu anlamadim. Baska cumlelerle anlatmaya calisir misin?

3. gökhan_maraba

gökhan_maraba Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    bakıcam ilgilendigin için teşekkür ederim
    deniz seviyesinde ilk kalkarken bir bogulma oluyor motor gazyemiyor sanki ama gazı arttırınca yada pompalayınca normala geliyor bide giderken gazı kesip tekrar verdiginde yine aynı bogulma aluyor deli etti beni bu motor

4. gökhan_maraba

gökhan_maraba Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    ne yapmışsam olmadı bu işi ehline göstermem lazım tamircimle görüştüm yarın götürecem motoru bakalım bu sefer olucakmı yakıcam bu motoru yoksa:D

5. Mehmet Ali Timur

Mehmet Ali Timur Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    kardeş bendede çin malı haojin vardı 125 lik , bıktım servise götürmekten şimdi işyerinde duruyor, çürümeye terketteim, 500tl satıyom kimse almıyor

6. gökhan_maraba

gökhan_maraba Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    yok abi ya bu çin malı yada türk farketmiyo scooturların hepsi ayı bir defa yaylaya çıkmaya kalksam bi ayda zor toparlıyorum kasisli yolda dagılıyo resmen asvalt motoru bunlar bide tamirciyi bi kere gördümü alışıyolar habire arıza veiyolar almayı düşünen arkadaşlar varsa almasın vitesli bişi alın şahsen ben yoruldum bunu tamire götürmekten

7. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    92 senesinde cikan kinetic hondalar hala saat gibi calisir. Hatta C90 ornegi var; 20/50 yagla tikir tikir gidiyor.
    Keza 1956 lambrettalar goruyorum hala yollarda.

Ben de markadan kaynaklandigini dusunuyorum. Yoksa scooterda bozulacak bir parca yok gibi. Bir motor, konik-kayisli vites kutusu, egzoz, enjeksiyon. Baska bir sey yok ki bozulsun :)

Bu arada iridium buji mi kullaniyorsun? Bogulmayi o yapabilir. Motoru ac-kapa yapinca omurleri cabuk bitiyor. Buji demisken, bir bakiver buji saglam mi diye.
    umarim benzin pompasi degildir sorun.

8. gökhan_maraba

gökhan_maraba Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    abi ilk aldıgımda aynı dedigin gi fazla masrafı olmayan bişey dedim olmuyoduda ama benim bulundugum yerde yaylaya çok çıkıyoruz vede dogal olarak kasisi bol olur yayla yolunun bide rampa hep bu motorlar asvaltta süper ama gelki yayla yolunda bir ikinciye başlıyo sorunlar hassas motorlar eski modellerini bilememde 3 yıldır yeni modelinden kullanıyorum

buji hiç aklıma gelmedi olabilir yarın zati tamirciye gidecem bujiyide degişirim

9. gökhan_maraba

gökhan_maraba Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    yine olmadı buji hava filtresinide degiştim yine aynı kalkışda motor boguluyo anlamadım gitti tamirci karbüratörden iş geçmiş degişmesi lazım dedi bi o kaldı zati onuda degişmemize gerek varmı yokmu bilmiyorum

10. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Zaten geriye piston ve egzoz kaldi.
    Bu scooterlari niye ecu'lu yapmazlar anlamiyorum.
    Neyse :) ;

Usta anlamiyor mu motorun sesinden arizanin nerde oldugunu?
    Karburator derken hangi parcasindan bahsediyor? Karburatorun 5 tane gorevi var. Butun karburatoru sokup yenisini mi takacak yani?!

Farkli seyden bahsediyorsak diye linki de bu;

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=370182203718

11. fuat karadag

fuat karadag Aktif Üye

kardeş bana sorarsan sorun motorun kross motoru olmayışı. valla engebeli yollara çoğu zaman kross motorları bile dayanmıyor kaldıki skotır ne kadar dayanır.ben senin yerinde olsam onu satar kros tipi bir motor alırım.

12. gökhan_maraba

gökhan_maraba Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    okadarda engebeli degil yaylaya çıkarsan öle ben işe gidip gelirken kullanıyorum zati bu yoldada bi engebe yok yoksa dedigin dogru kros motorun yeri farklı

13. gökhan_maraba

gökhan_maraba Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    abi bende anlamadım karbüratörde iki tane lastik pompa var yandaki kısımda olan küçük olan lastik yırtık ondan yapıyor bunu diyor bana ama o saglamkende aynıydı motor degişen bişeyi yoktu ben söktüm bikere takarken o lastigi yerenine oturtamadım dışarı taşıyodu bende kenarlarından japonla ytuturdum tabi ustada sökerken çıkmayınca asıldı yırttı tabi ondan sonra hata düzelmeyince oraya buldu sorunu sonrada o parça tek satılmıyor yeni karbüratör alalım sana dedi
    bide bu karbüratörün üzerindeki otamatik jikle yanlışmı biliyorum siyah kablo çıkıyor ondan o arızallı olsa bu hatayı yaparmı acaba

14. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Benzin havayla karismazsa bogulur makina. Adam hakli ama, deneme yanilmayla cozuyor sanki olayi.
    Bir karburator 100 lira. Al taktirt. Kendin takma ama, japon mapon girmesin isin icine :D

15. gökhan_maraba

gökhan_maraba Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    benimda takıldıgım nokta burasıya ya ozamanda olmazsa bana kesin bişi sölemiyor fuzuli masraf

bide benim egzost dan ses geliyor içi gitti galiba egzostdanda böle bir sorun kaynaklanma ihtimali varmı acaba

16. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    "usta" kelimesini hakeden birine git bence. bir arastir forumda iyi ustalari.

17. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    gökhan kardes merhaba öncelikle geçmiş olsun.
    birkaç nedeni olabilir problemin.

birincisi; eksozun içi dağıldıysa, tıkalıysa bu bir neden cıkarıp sallantı olup olmadığı kontrol edilmeli. eksoz çıkıkken gaz yiyormu bakmalı.

ikincisi; buji bozulursa ki bozulması bol yağlama , konjektör bozulmasından olabilir. konjektör değişir , yağlamadaysa en azından sekman atılmalı . her ikisinde de buji değişince ilk önceleri düzelir sonra gene başlar sıkıntı.

üçüncüsü düzenli yakıt beslemedeki bozukluk . depo kirlenebilir. karbüratörü ne kadar temizlesende hemen kirlenir . depoyu temizle yada depodan benzin çıkışına filitre ekle. yada karbüratörde hava kaçağı var. hava alabilecek yerler kontrol edilmeli yapıştırmalı yada karbüratör yenilenmeli.

son olarak ateşlemede sorun vardır. ateşleme beyni değişmeli (önce kablolarda kaçak varmı kontrol etmekte fayda var . sonra boşa beyin değişmesin)

tabi iyi bir tamirci 2 dak da anlar sebebi. ateşleme kontrol edilir. düzenli ise karbüratöre bakılır. kolay gelsin.

(tabi eksper abilerimiz affına mahcuben yorumlarım, ne derler bilemiyorum)
    ;)

18. gökhan_maraba

gökhan_maraba Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    depoyu temizleyecem yarın izin günüm deponun çıkışında filtre var egzostu çıkardım salladım içi dagılmış gitti yani degimesi lazım hava filtresi ve bujiyi 2 gün oldu degişeli yine aynı sorun devam ediyordu bu akşam hava filtre kutusu içinde dışardan hava alma yerinde bi sünger vardı onu çıkardım eve gelirken o ilk gazdaki bogulmayı yapmadı ama motor busefer tatlı gaz yemedi yani tam gaz açınca biyerekadar normal biyerden sonra gaz veriyosun motor bagırıyo ama gidişde öle bi fark olmuyor eskisi gibi son gazı tatlı almıyor bu sorunda karbratör ayarından sanırım baya oynadım o ayarla hepden sıktım o ayarı şimdi 3 tur geri açmam gerekiyor galiba onuda bakıcam yarın inşallah karbüratör degişmeye gerek kalmadan halledicem bu işi
    ya işin garip tarafı bulundugum yerdeki 10u aşkın scooteri ben tamir ediyorum ama iş benimkine gelince olmuyor buda beni deli ediyor :D

19. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

Gökhan kardeşim mekanik problemin hakkında birşey söyleyemeyeceğim.Fakat şu noktaya takıldım.

Türk ya da Çin malı farketmez diyorsun.Malesef eder kardeşim..!

Bir motosikletin 3-5 parçasının burada imal edilmesi ve motosikletin Türkiye'de toplanması ile ne yazıkki motosiklet Türk malı olmuş olmuyor..!
    O da diğer tüm kardeşleri gibi saf kan bir Çin'li.Bu konuda Barış beye katılıyorum.
    Biraz mantığımızı kullansak bu gibi problemler olmayacak.Bu motosikletleri artık bir bisiklet parasınada satmıyorlar.En ucuzu 1800-2000 TL den başlıyor.Halbuki mis gibi AN-125 Suzuki geçtiğimiz 5-6 ay içerisinde 2850 TL. gibi bir rakamdan satılıyordu...!Hala piyasadamı bilemicem fakat bu ikiliyi karşılaştıracak olursak inan bana ikisinin arasında dünya kadar fark var.Senin çevrendede vardır AN-125 Suzuki bir incele derim...!
    Ona fazladan verilen 800 TL. İçin Suzuki'deki malzeme kalitesine bakarsan zarar etmediğini anlarsın..!Tabii bu ülkemizindeki alım gücü ile alakalı Bir şey.İnşallah bir gün birileri % 100 yerli bir marka üretirde bu Çin'liler gibi bile olsa alsak..!Birde işin bu yanı var.Hazırcı bir toplumuz üretmiyoruz.Hazırı alıyoruz....

20. gökhan_maraba

gökhan_maraba Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    AN-125 gördüm ama kullanmadıgım için bişey diyemiyorum ama bi arkadaşda var çok hor kullandı 1buçuk yılda dagıttı motoru kullanımada baglı tabi bakımını yaptıktan sonra iyi kullandıktan sonra sorunda vermez haklısın ama bizim buranın şartlarına göre bu motorlar dayanmıyor nekadar kollarsan kolla ben işyerimde elektrik santralince çalışıyorum gündüz vardiyasında işim pek yok işim gücüm motor söküp temizleyip topluyorum ama dedimya bi yaylaya çıkmaya kalksan motor mahfoluyor bizde rahat durmuyoruz 12km rampa hep tamgaz versen motora 50 ancak yapıyor 2 kişi asıyosun motoru yaylaya yukarı sonra gelde motordan hayır bekle yani kullanımda çok ferkediyor

benim motor bizim bulundugumuz yerdeki scooterlerden en bakımlısı derlitoplusu yani bayada motor var burda ama bu merkezde normal ama yaylaya çıkınca motorun gazyememesi deli etti beni motorumdan çok memnunum aslında beni yolda bırakmadı hiçbirzaman ama bu sorun beni delirtti