Scooter'i ayaklarinin ustune koyma teknigi

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Baris Coskun tarafından paylaşıldı.

1. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Boyle basit bir konu acmak istemezdim ama etrafta scooterini ayaklarinin ustune koymayi bilmeyen bir cok surucu goruyorum. Umarim faydasi olur.
    Hemen konuya giriyim.

Ilk once; Kaskimizi kesinlikle takiyoruz.

Scooterimiza sol taraftan yanasip sol gidonu sol elimizle tutuyoruz.
    Sag elimizle motorun arka tarafindaki tutacaklardan tutuyoruz. Eger boyle bir tutacak yer yoksa arkadaki en saglam tutabildigimiz yerden tutuyoruz.
    Motorumuzu hafifce kendimize dogru egiyoruz ve diger tarafa gitmemesi icin sol ayagimizi scooterin sag on caprazina dogru hizaliyoruz.
    Sag ayagimizla ayaga basiyoruz ve ayaga basmak disinda baska hic bir sey yapmiyoruz.
    Ayak yere degdigi zaman, iki ayaginda yere esit sekilde bastigindan emin olup guclu bir sekilde ayagimizla bastiriyoruz ama sadece ayagimizla basiyoruz.
    Ellerimiz scootera denge veriyor. Cekme, itme gibi seyler yapmiyor.

Scooter ayaklarinin ustundeyken ustune kesinlikle oturmuyoruz. Ayaklar bizi degil motoru tasimak icin tasarlanmistir.

Ayaklardan indirme;

Anahtari takip calistirin, motor isinsin ve sesinin degistigini duyun.
    Yukarida anlattigim pozisyona geliyoruz.
    Bu sefer sol on freni sonuna kadar uyguluyoruz. Varsa fren kilidini kullaniyoruz.
    One dogru motorumuzu yavasca ittiriyoruz.
    Adim atmiyoruz. Ayaklarimiz sabit duruyor.
    Yere indigi anda kazik gibi duracaginin bilincinde olarak ittirirsek daha guvenli olacaktir.

Pesinden de bakin aynalara, omuz ustunden yola bakin, cakin sinyalinizi.. Oohh, pufur pufur... :D

Metin ve Erol bunu beğendi.